השקעה במטבעות קריפטו: ביטקוין, אתריום, ריפל ועוד

תחיית מטבעות הקריפטו בעידן הקורונה

צירוף מופלא של מהות נכס פיננסי, עם אירוע ספציפי, הצליחו להחיות זירה רדומה יחסית.

השקעה במטבעות קריפטו

לקראת סוף שנת 2018, כאשר מטבעות הקריפטו הגיעו לשווי של 20,000 דולר אמריקאי, היה קשה למצוא בברנז'ה הכלכלית-פיננסית מישהו שלא שמע על הייצור הזה, ואף בקרב הציבור הרחב פשטה השמועה שזוהי זירה חמה לעשיית רווחים מהירים. אז, כמו היום, נמצאו מומחים מעטים באמת לעניין הזה אבל כולם רצו לקחת חלק ב"מהפכה" החדשה.

כחלק מתהליך טבעי של דברים, דהיינו מן הנפילה הגדולה במחיר ועד משבר הקורונה, כל זירת מטבעות הקריפטו נעלמה מן העין כמעט לחלוטין. רק יודעי חן, ומתעניינים בטכנולוגיית ה-Blockchain, המיישמת באינטרנט את נושא המטבעות הווירטואליים, המשיכו להסתכל על הזירה ההיא ולמצוא בה עניין. סקירה קצרה זו תנסה להראות שעשוי להיות עניין מחודש כלפי הזירה, וזאת בגלל שתי סיבות נפרדות לחלוטין: משבר הקורונה ואירוע ספציפי לעולם המטבעות מן הסוג הזה.

מטבעות הקריפטו בסביבה הפיננסית של היום

נתחיל בהפעלה של הגיון בריא: מה הייתם מעדיפים להחזיק ככלל? משהו שקובעי המדיניות יכולים למוסס את ערכו אט אט, על ידי הדפסתו האינסופית, ולו למטרות טובות, או בנכסים שערכם נובע מגורם חיצוני למערכת הפיננסית הרגילה? משהו שיכול להוות מקום חניה דמוי מזומנים לעת מצוא, למסחר או לשמירת ערך לטווח ארוך? ברור שרובנו היו מעדיפים את האופציה השנייה, בתנאי שזו תהיה אופציה חוקית, נרחבת מספיק כמקובלת ולגיטימית, ושניתן לממשה ללא סכנה של רמאות או עלויות יקרות מדי.

בינתיים, קיימים שני סוגי נכסים "מנותקי מערכת פיננסית": מתכות יקרות פיזיות (זהב וכסף), או מטבעות הקריפטו, מה שמכונה המטבעות הווירטואליים. שני הסוגים האלו שואבים את ערכם מגורם מנותק מן הבנקים המרכזיים: כרייה פיזית או אלקטרונית. והנה, המתכות לגיטימיות אבל עולות המון להחזקה ולהפיכה לאלמנט של מסחר, כאשר מטבעות הקריפטו לוקים בחסר מבחינת הלגיטימיות שלהם. למרות זאת, אלו האחרונים, ממשיכים להתקיים, ואף לבנות תצוגת מחיר המעידה על התעניינות, כמו שנראה בהמשך.

דברים אלו היו נכונים בכל זמן, אך כאשר ווירוס הקורונה הגיע לחיינו, יחד עם צעדי התגובה של אותם קובעי המדיניות בדמות "נהר" של הזרמות למלחמה בו, אלמנט הבידוד מן המערכת הפיננסית הקיימת, ומן השחיקה הבלתי נמנעת במטבעות הרגילים, הפכו את המתכות ואת מטבעות הקריפטו לרלוונטיים עוד יותר.

אירוע ספציפי למטבע הקריפטו העיקרי

בנוסף לדברים אלו, ב-11 במאי השנה, קרה דבר עבור מטבע הביטקוין, ככל הנראה מטבע הקריפטו העיקרי. מדובר בעניין טכני אבל פשוט להבנה: התמורה שניתנה ל"כורים" של המטבע (מפיקי המטבעות באמצעות מחשבים) נחתכה לשניים, כפי שקורה סביב כל 4 שנים, או ליתר דיוק, כל פעם שמבוצעות 210,000 פעולות כרייה מאז ה"חציה" הקודמת. או במילים אחרות: על אותו מאמץ מחשובי יופקו מעכשיו חצי מן הכמות של המטבעות שהיו מופקים עד ה-11 למאי.

כידוע, הוגדרה כמות מוגבלת וסופית של מטבעות שיוכלו להתקיים בכלל, וזאת על ידי ממציאי המטבעות עצמם. לכן, יש צורך מתמיד של עלייה בקושי להפיק מטבעות עד הרגע שלא יהיה ניתן לעשות זאת יותר. כבר כיום כוח החישוב הדרוש לצורך כרייה (יצירת מטבע) הוא עצום ומוגבל לכאלו המוכנים להשקיע בזה הרבה מאוד כסף כדי להרוויח מעט יחסית מן הפעולה.

סיכום דברים לקראת הבאות

ראשית, ניתן לשער שהתנהגות מטבעות הקריפטו כמשפחה של נכסי השקעה, יחד עם המתכות היקרות, מהוות מפלט מסוים עבור מי שרואה אלמנט של סיכון בצעדי קובעי המדיניות. יחד עם אירוע ה"כרייה" שהוזכר לעיל, אשר הדגיש שוב את מהותן המצומצם בהגדרה, צפינו במגמה חיובית לאחרונה. האם מדובר בשינוי טקטי או אסטרטגי כלפי אותם מטבעות? ימים יגידו. הדבר תלוי בכמה גורמים, כאשר העיקריים שבהם הינם התמשכות המשבר הכלכלי והסתעפותו לכיוונים חדשים שעדיין לא חזינו בהם.

אם משבר הקורונה הרפואי, אשר כבר הסב עצמו למשבר מקרו כלכלי, יהפוך להיות גם משבר של השווקים הפיננסיים, יתכן כי הפופולאריות המחודשת של זירת נכסי המפלט תמשיך להיות בולטת, וביניהם אף מטבעות הקריפטו. חייבים לומר שקובעי המדיניות עשו עד כה עבודה נהדרת כדי למנוע התגלגלות המשבר לחלק הפיננסי של המשוואה. פתיחת הברזים המוניטאריים והפיסקאליים הבטיחו זאת עד עתה.

השפעות ה"גל השני" על השקעות במטבעות קריפטו

אך, כאמור, מי יידע אם "גל שני" או כל דבר אחר לא יטה שוב את הכף לכיוון הסכנה. כמו כן, יש לומר מיד שמטבעות הקריפטו, אינם קלים לרכישה בצורה הפיזית, כמו המתכות היקרות, מה שמוביל לירידה בציבור המשקיעים הדיגיטליים. מול זה יש לציין כי הטמעת טכנולוגיית ה-Blockchain בהרבה פרויקטים שלא קשורים למטבעות עצמם, קיום שוק של חוזים עתידיים על מטבעות הקריפטו, ו ניקוי אורוות בצד פלטפורמות המסחר של אותו עולם מיוחד, כל אלו מהווים צעדים לקראת הלגיטימציה של הזירה הזו.


האמור בכתבה מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד.
האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה.
יובהר כי השקעה בתיק מנוהל כרוכה בהליך אפיון צרכים על ידי בעל רישיון מתאים המוסמך לכך, וכן קביעת מדיניות השקעה מתאימה.
אין לראות באמור בכתבה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. 
מבלי לפגוע בכלליות האמור, יובהר כי השקעה במוצרים אלטרנטיביים, בין כהשקעה פרטית ובין באמצעות תיק מנוהל, הינה השקעה מורכבת הדורשת ידע והיכרות עם שוק ההון. מוצרים אלו מתאפיינים לרוב בנזילות נמוכה, בעלי מאפיינים משתנים, ולכן ישנה חשיבות רבה בעיון במסמכים הרלוונטים לכל מוצר בטרם ביצוע ההשקעה בו.
המסתמך על האמור בכתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.