תבניות מסחר בשוק ההון ככלי להבנת המגמה הנוכחית

לתבניות המחיר משמעות אחת: תצוגה של הפסיכולוגיה של המשקיעים

יד מחזיקה זכוכית מגדלת עם דולר וגרף שעולה למעלה

אחרי שאנו בוחנים היטב את החלק הפונדמנטלי של המקרו והמיקרו, ובוחרים על פי הקריטריונים שנקבעו את הנכסים שאנו מעוניינים לעקוב אחריהם, מבט על גרף הנכס יכול להיות לעזר רב. בגדול, המגמה בו אומרת לנו מה המשקיעים, ואף הסוחרים, חושבים על אותו נכס. למעשה, אותו ניתוח ייעשה עבור שני סוגי משתתפים אלו בשוק ההון, כאשר ההבדל היחיד ביניהם יהיה טווח התצוגה.

עבור המשקיעים, גרף שבועי או חודשי, המציג נרות שכל נר בו הוא פעילות של שבוע או חודש, הוא יהיה הכלי שממנו יסיקו את מסקנה. עבור הסוחרים הפעילים יותר, הנטייה היא לעבוד עם גרפים יומיים ותוך יומיים. בכל מקרה, מה שני סוגי פעילים אלו מחפשים בגרפים האלו לדעת? שני דברים עיקריים: מהי המגמה הנוכחית, והאם יש סימן לשינוי קרוב בה או שהיא מתנהלת במלוא עוצמתה?

עבור החלק הראשון, כבר נכתבו על כך סקירות אבל אזכיר שיש כמה שיטות לקבוע מגמה. זאת, כאשר ההגדרה הרשמית אומרת דבר פשוט למדי: רצף של זוגות של שיאים ושפלים, בכיוון מגמתי (עולה או יורד), מאשר את קיום המגמה בכיוון הזה. כאשר אין רצף כזה, נכנסת לתוקף המגמה השלישית, הלא כיוונית, והוא הדשדוש.

ומה לגבי סימנים של קיום אקטיבי חזק, או התקרבות לשינוי? גם למען מטרה זו קיימות שיטות שונות, כאשר התבניות הגראפיות באות לעזור לנו די הרבה בעניין זה. על מנת להמשיך, הנה גרף יומי של מדד המניות האמריקאי העיקרי S&P500:

גרף יומי של מדד המניות s&p 500

הגרף מכיל תבניות שונות שגבולותיהן הינן הקווים הכחולים. ולכל תבנית משמעות מסוימת וברורה למי שמסתכל על מה שקורה במדד. לפני שנפרט, מילה כללית: אמנם, ישנם כללים להבנה, ואף לצפי סיום של תבניות, אבל יש לקחת בחשבון שהשוק יכול תמיד להפתיע ולעשות שינוי בסיום המצופה בגלל אירוע בלתי צפוי.

אז מה אנו רואים כאן: נתחיל בתבנית הפשוטה והידועה לכולם: התעלה (A). תעלה מייצגת קטע מגמתי מתמשך, וכל עוד היא מתקיימת, דהיינו שהמחיר מגיב לגבולותיה, נאמר שהנכס נמצא בחלק הפעיל והמהיר ביותר של המגמה. זה די טריוויאלי אבל תתפעלו לדעת כמה העניין הזה לא ברור לחלק ממי שעוסק בשוק ההון. קווי התיחום של התעלה הם אותם שיאים ושפלים של הסגמנט המגמתי.

ב-(C) אנו רואים מקרה שהמחיר לא הגיע לגבול העליון של התעלה, וזה כבר סימן של חולשה למגמה העולה שהייתה עד כה. לכן, כאשר נראה דבר כזה נצפה לשבירה של גבול התעלה התחתון, כסיום זמני של המגמה העולה.

בין קטעי מגמה (יורדת A), ישנם גם תיקונים טכניים עולים החורגים מתיקון רגיל, והמוצגים היטב על ידי תבניות מסוג יתד (B). תבנית זו דומה לתעלה אבל הזווית שלה מאוד חדה ואורך היתד קצרה. לבסוף, ישנם תיקונים, או מהלכים ארוכים, שמוגדרים כדשדוש אופקי. למעשה מדובר במהלך אופקי שיכול ללבוש כמה צורות.

אפשר צורה מלבנית, אבל גם משולש מתכנס (D), או משולש ישר (E). מבנים אלו של מחיר אומרים לנו דבר אחד: לא מימוש רווחים כמו ביתד, או שכנוע עצמי כמו בתעלה, אלא חוסר ידיעה לגבי מה שצריך לעשות, ואיזון בין צד הביקוש וההיצע. שבירה ופריצה של גבול דשדוש כזה יוביל, בדרך כלל, למהלך מגמתי חדש, אחרי שבוצע "ניקוי" של אותה אי וודאות.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השפעת הקורונה על הפערים החברתיים ואי השיוון הכלכלי

בדבר אחד הווירוס אינו מפתיע: הוא מגדיל פערים חברתיים (economic inequality)

עכשיו זה כבר ידוע וברור, עקב משבר הקורונה ישנו גידול בפערים החברתיים במקום צמצום הפערים. כל המידע בכתבה המלאה מאת מרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
העתיד של העולם בידינו – אנרגיה ירוקה ומתחדשת

האם קיימת תקווה גדולה בסקטור מניות אנרגיה ירוקה?

סקטור אנרגיה ירוקה: האם המשקיעים שתולים תקוות בסקטור האנרגיה המתחדשת צודקים או טועים? הפניקס ניהול תיקים בכתבה על התקווה הגדולה במניות האנרגיה הירוקה.

קרא עוד
מדוע בנק ישראל רוכש דולרים?

למה בנק ישראל קונה דולרים? ומדוע התחייב ל-30 מיליארד דולר

בנק ישראל רוכש דולרים: מדוע? ומה הוא מנסה להשיג באמצעות קניית מט"ח? הפניקס ניהול תיקים במבט על הדולר-שקל, אחרי שבנק ישראל התחייב ל-30 מיליארד דולר כדי לייצבו.

קרא עוד
מניות הבנקים כמייצגים את מנוע המימון והאשראי של כלכלה אמיתית

סקטור הבנקים: חזרה של תקווה גדולה

ניתוח סקטור הבנקים בשוק ההון (פבר' 2021) של מרכז הידע באתר הפניקס ניהול תיקים. האם סקטור מניות הבנקים מלמד אותנו כי זוהי חזרתה של תקוות המשקיעים?

קרא עוד
שיפור תשתיות טעינת רכב חשמלי הביא לנתח שוק גדול יותר

ניתוח שוק: מבט על תעשיית המכוניות החשמליות

מחירי דלק גבוהים יחסית מול מחיר החשמל, יחד עם שיפור משמעותי בתשתיות ובסוללות, מביאים לשינוי בהעדפת המשקיעים ביחס למכוניות חשמליות. ניתוח שוק רכבים חשמליים.

קרא עוד
השקעה במטילי זהב – לא סתם הגרף כאן במגמת עלייה

השקעה בסחורות 2021 - תנועה שונה מהרגיל בקומפלקס הסחורות

מאז סוף 2020 ישנו מהלך של עליות במגוון סחורות מגוונות (אנרגיה, חקלאות, מתכות ועוד). הפניקס ניהול תיקים עם ניתוח הסיבות לעליות במחירים וההשפעה הצפויה על הכלכלה בהמשך

קרא עוד
קבלת מפתח לרכישת דירה חדשה בישראל

השקעות נדל"ן בישראל: שוק הנדל"ן למגורים מציג לנו תמונה נוכחית של עקביות

השקעות נדל"ן בישראל: הצטרפו למרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים, המציג במאמר זה תמונת מצב עדכנית על שוק הנדל"ן והדיור, והשקעה בקרן השקעות נדל"ן בישראל.

קרא עוד
יש בועת נדלן בעולם?

בועה בשוק הנדל"ן? הדעות חלוקות

האם יש בועת נדל"ן בארה"ב? מתי ואם תתפוצץ הבועה בכלל? אומנם הדעות חלוקות על שוק הדיור לכאן או לכאן, אבל לדעתנו כדאי לשמוע את כל הדעות כאן.

קרא עוד
השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

חשבתם פעם מה מידת השפעת מבצע צבאי על שוק ההון? רציתם לבדוק איך מתנהגת הבורסה בזמן מלחמה או לאחריה? כיצד השפיעו מבצעי עבר צבאיים על הבורסה בת"א? בכתבה הבאה

קרא עוד
למחפשי השקעה בנדלן, וסקטור הנדלן יכולים למצוא לא מעט רווחים ונכסי זהב

מבט על שוק הנדל"ן למגורים בהשוואה לשוקי ההון – טווח קצר וארוך

שוק הנדל"ן, בגלל השפעות נלוות של הקורונה, ושינוי האקלים, ולמרות היותו שוק מאוד לא נזיל, הפך להיות יותר אטרקטיבי עכשיו לעומת העבר, מול שוקי ההון הכלליים. ההסבר המלא בכתבה.

קרא עוד
סערה בשווקים

סערה בשווקים – שינוי משמעותי או אירוע קשה חולף

התמודדות עם סערה בשווקים. העליות והירידות הסוערות בשוק ההון יכולות ללמד אותנו לא מעט דברים, אם מצליחים להסתכל על הנושאים הנכונים. לנק' מבט ופרספקטיבה שונה, היכנסו לכתבה.

קרא עוד
האם המשבר בטיוואן הוא רק ככלי משחק בין המעצמות ארצות הברית וסין?

גיאו-פוליטיקה – טיוואן, סין, וארה"ב. מי נמצא כרגע עם ידו על העליונה?

על יחסי סין טיוואן והקונפליקט הכלכלי של שתי המדינות. צוות הפניקס ניהול תיקים עם סקירה על המצב הגיאופוליטי-כלכלי ואיך הקונפליקט יכול להשפיע על כל העולם.

קרא עוד
עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת relative strength) RS) המכונה גם כוח יחסי היא כלי הערכה איכותי המבשר לנו על עוצמות החוזק של כוחות השוק. להבנת הנושא לעומק קראו באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
דגם מוקטן של בית מעץ, לצד שק של כסף המציג את הקשר בין הדירות לעלויות

מגמות בנדל"ן הישראלי

המגמה בשוק הנדל"ן הישראלי נמצאת בעלייה כבר למעלה מעשור, אך ייתכן והמגמה השתנתה. קראו אודות מדדי מחירי הערים בהם נרשמו העליות הגבוהות ביותר.

קרא עוד
קונפליקט שמשפיע על המסחר

מבט על המצב הגיאו-פוליטי מאז תחילתה של מלחמת עזה

המצב הגיאו פוליטי מתחילת מלחמת עזה מצטרף לקונפליקט השני הגדול בין רוסיה לאוקראינה, וישנה נגיעה לאפשרות של מחסור באנרגיה. אז מדוע מחיר הנפט יורד בהדרגה?

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.