זעזוע משמעותי ראשון מאז היציאה ממשבר הקורונה - סיכון וסיכוי

שוקי ההון חוו באמצע חודש יוני ירידות משמעותיות ראשונות מאז תחילת הראלי בחודש מרץ. הירידות הללו מתרחשות על רקע אי וודאות גדולה בקשר להמשך ההשפעות של ה"גל הראשון" של נגיף הקורונה וחששות מתגברים לגבי "גל שני". אולם, לצד אי הוודאות הגבוהה והסיכון שבה ישנן גם כמה הזדמנויות. 

סקירת שוק ההון אקסלנס ניהול תיקי השקעות - יוני 2020

רצף העליות הארוך חווה זעזוע משמעותי ראשון

כמעט שלושה חודשים עברו מאז שהחלו העליות החדות בשוקי המניות, באמצע חודש מרץ, עד הזעזוע המשמעותי הראשון באמצע חודש יוני (עם ירידה דו יומית של מעל 7% במדדי המניות המובילים בארה"ב). נראה שהירידה החדה התקבלה בצורה מורכבת. קבוצה אחת של סוחרים ראו בה את ההוכחה להערכותיהם כי העליות עד כה לא היו מוצדקות, קבוצה שניה ראתה בה "נורת אזהרה" מפני תרחיש "גל שני", לאור אינדיקציות מהעת האחרונה על עליה מחודשת בהיקף הנדבקים, והקבוצה השלישית ראתה בה אירוע טכני שנשען על רמה נמוכה של אופציות הגנה (PUT) יחד עם ירידה בתמיכת הפד בשוק. יתכן שהאמת נמצאת איפשהו באמצע.

בתוך אי הוודאות הגבוהה יש גם כמה עוגנים יציבים

בעוד אי הוודאות גבוהה, דבר אחד נראה בטוח: לא קובעי המדיניות הפיסקלית (הממשל) ולא קובעי המדיניות המוניטרית (הבנקים המרכזיים) מתכוונים להוריד רגל מגז התמריצים. בעדכון התחזיות של הפד במהלך חודש יוני, חבריו הציגו פער תמוה בין תחזיותיהם: כך למשל, הציפיות לרמת האבטלה השנה נעה בטווח של 7% ל-14% והצמיחה בטווח של 4.2%- ל-10.0%-. נראה שגם בתחזיות האופטימיות ביותר קובעי המדיניות לא מאמינים כי בשנים הקרובות שוק העבודה האמריקאי יצליח לייצר משרות לכל אותם 20 מיליון מובטלים חדשים, מה שאומר תקופה ארוכה של תמריצים. כידוע, אותם תמריצים חיוביים מאד לשווקים ויו"ר הפד, פאואל, הבטיח החודש כי לא ייתן לרמה מסוימת של מחירים גבוהים בשוק ההון לעצור ממנו לעשות את מה שטוב עבור מיליוני המובטלים, מה שמדגים כי הסיכון לשוק המניות עשוי להיות דווקא כלפי מעלה.

"סוכריות" שקובעי המדיניות עוד יכולים לתת כדי לתמוך בעליות

הבנק המרכזי בארה"ב ממשיך להתנגד בגלוי להפחתת הריבית לשלילית, אף שהשוק לא מוכן לוותר על האפשרות הזאת ואף המשיך בחודש יוני לפלרטט עם ריביות ה-Fed Funds מתחת לאפס, כשהוא רואה שתכנית הפד לרכישת נכסים ואג"ח מוגבלת, כשעקום התשואות שטוח וקרוב לאפס. ההשערות ההולכות וגוברות כיום הן שלפני שיקבע ריבית שלילית, הפד ינסה קודם לשלוט על כל טווח עקום התשואות (YIELD CURVE CONTROL = YCC), בדומה למתרחש ביפן ובמידה מסוימת גם באוסטרליה. למעשה 54% מהכלכלנים שנסקרו ע"י סוכנות בלומברג במהלך חודש יוני, העריכו כי טקטיקה כזאת תעלה על שולחן הפד בספטמבר. רמזים לכך ניתן למצוא כבר היום: נשיא שלוחת הפד בניו-יורק, ג'ון וויליאמס, אמר כי בחודש מרץ קובעי המדיניות "חשבו המון" לגבי המשמעויות של YCC.

גם בגזרה הפיסקלית נראה שיש עוד הרבה מה לתת. ממשלות ברחבי העולם יצאו בגיוס סכומי עתק לסיוע, ובעוד הכסף גויס, הוא עדיין יושב בחלקו הגדול בחשבונות הבנק של הממשלות בבנקים המרכזיים ועשוי לשטוף בקרוב את הכלכלה. הממשל האמריקאי, לדוגמה, מחזיק בסך של כ- 1.5 טריליון דולר בחשבון העו"ש אצל הפד. סביר שככל שנתקרב לבחירות בארה"ב בחודש נוב', הפיתוי להשתמש בכסף הזה יגבר ובמיוחד שכבר יש אור ירוק להוצאת הכסף שגויס ע"י הממשל, שבנתיים יושב בחשבון הבנק. במהלך עדותו בקונגרס בחודש יוני, אמר שר האוצר, מנוצ'ין, כי מלבד התכניות הקיימות הממשל אף שוקל להשיק תכנית תמריצים נוספת. בישראל מתוך תכנית להוצאות של 88 מיליארד שקל נוצלו עד כה 33 מיליארד שקל בלבד.

אולם, לא רק הזדמנויות ו"סוכריות" קובעי המדיניות יכולים לתת לשוק, אלא גם איומים. התחזקותו האחרונה בסקרים של המעמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ביידן, עשויה להוות איום לעליות בעקבות הצהרתו מחודש יוני לפיה אם ייבחר יפעל להעלאת מסוימת של מס החברות, אותו כזכור הוריד ממשל טראמפ. התחזקותו של ביידן בסקרים מגיעה על רקע המהומות המתחוללות בארה"ב, שהחלו לאחר פרשת הרצח של גבר שחור ע"י שוטר. איומים נוספים הם העלאת שיעור המיסים, שכרגע לא נראית באופק, והסלמה בין ארה"ב לסין, זאת כמובן מעבר לסיכון הטבעי של "גל שני" או התאוששות כלכלית איטית מהציפיות.

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי הפניקס-אקסלנס

לפרטים נוספים

האמור בכתבה מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד.
האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה.
יובהר כי השקעה בתיק מנוהל כרוכה בהליך אפיון צרכים על ידי בעל רישיון מתאים המוסמך לכך, וכן קביעת מדיניות השקעה מתאימה.
אין לראות באמור בכתבה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. 
מבלי לפגוע בכלליות האמור, יובהר כי השקעה במוצרים אלטרנטיביים, בין כהשקעה פרטית ובין באמצעות תיק מנוהל, הינה השקעה מורכבת הדורשת ידע והיכרות עם שוק ההון. מוצרים אלו מתאפיינים לרוב בנזילות נמוכה, בעלי מאפיינים משתנים, ולכן ישנה חשיבות רבה בעיון במסמכים הרלוונטים לכל מוצר בטרם ביצוע ההשקעה בו.
המסתמך על האמור בכתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.