מדוע שוק המניות הישראלי מקרטע כל כך ביחס לחבריו בחו"ל?

תגובות הממשל למשבר הקורונה אינה הסיבה היחידה להבדל הדרמטי כל כך בין שווקי המניות שלנו ושל העולם.

מדדי המניות בבורסה היום - 2020

 

תמונה השווה אלף מילים

זו כבר עובדה ידועה מזמן, אבל אין טוב ממראה עיניים וכמו שאומרים, תמונה אחת שווה אלף מילים. לכן, על מנת להציג את מצב ביצועי החסר של שוק המניות הישראלי יצרנו עבורכם את התמונה הבאה, הבנויה משתי עקומות, של שני מדדים עיקריים בשתי מדינות (בעזרת מערכת הגרפים של Investing.com)

מדד המניות הישראלי לעומת האמריקאי, מתוך investing.com

 

שני הגרפים הינם גרפים יומיים (כל נקודה על העקומות מייצגת סגירה של יום מסחר אחד). בשחור, יש לנו מדד מניות עיקרי בארה"ב, ובכתום יש לנו מדד מניות עיקרי בישראל. בנוסף, סביב פעילות המדדים שורטטו שתי תעלות גדולות, המציגות בצורה ברורה את המגמות באותם המדדים: אצלם, תעלה ירוקה עולה, ואצלנו, תעלה אדומה יורדת. מה עוד ניתן לומר? קשה להתווכח עם המוצג.

רגע אחד. אבל מה הסיבות לך? מה גורם לשוק שלנו להיות כה חלש, כאשר בחו"ל ישנה אופטימיות כה בולטת? על כך בהמשך. בינתיים, נרצה להצביע על עוד נקודה טכנית מעניינת והיא המבנה הקורלטיבי בין שני המדדים. שימו לב שלמרות שהכיוון הכללי הפוך בהחלט, אנו יכולים לזהות את הסתדרות השיאים והשפלים כדומים להפליא. כאשר יש בחו"ל שיא, ישנו כזה גם אצלנו, וכאשר יש שם שפל הוא מופיע בת"א גם כן. הבעיה היא שאצלם השיאים והשפלים עולים ואצלנו הם יורדים!

 

למה שזה יהיה אחרת?

כאשר חושבים קצת יותר על זה, למה שזה יהיה אחרת? למה שלא יהיה מצב של ביצועי יתר שם? ארה"ב עדיין המעצמה הכלכלית הגדולה בעולם, היא מכילה את מקור הצמיחה הגדול מכולם והוא העתיד הטכנולוגי המוכל כבר היום בחברות כמו גוגל, אפל, אמזון, מייקרוסופט, ואף טסלה ודומיה. כמו כן, ארה"ב היא הלקוח הגדול בעולם, והיא גם זו עם כמות הכסף המודפס לעזרתה של הכלכלה הרחבה ביותר בעולם. לפדרל רזרב, לממשל, ולקונגרס, אין מעצורים למרות חוב אקטיבי של יותר מ-27 טריליוני דולרים (!). כמו כן, חייבים לציין שנתוני המאקרו של המדינה הגדולה משתפרים מאוד, וזאת במיוחד בתחומי התעסוקה והצריכה. ויש עדיין השפעה חיובית של מה שעשה ממשל טראמפ בתחומי המיסוי והרגולציה. בגדול: הכסף ממשיך לזרום כמים לוול-סטריט, ורוב החברות התורמות למהלך העולה בבורסה שם השייכות לסקטורים שלא נפגעו מן הקורונה והן דווקא נהנות מן הצורך בריחוק חברתי.

ואצלנו? פשוט ההיפך, וזה די מחויב המציאות שלא רק נראה ביצועי חסר לעומת שווקים אחרים, אלא שזה ייעשה במגמה שלילית, ולא חיובית. כאשר משבר הקורונה היה בתחילתו, והייתה רק ממשלת מעבר שנקטה בסגר מיידי מתוך פחד ראשוני מובן, עוד יכולנו לומר שנצא מהמשבר בצורה סבירה. צעדי העזרה לאוכלוסייה הפרטית, והעסקית, עוד היו בתכנון ונתוני התחלואה הורדו מהר. אבל, כאשר התבשרנו על היקפי "רשת הביטחון", יחד עם בניית ממשלה דו-ראשית בעלת סכסוכים בלתי נגמרים, ניהול המשבר אשר לכאורה מוטה שיקולים פוליטיים מכל הצדדים המונע מינויים והעברת תקציב, כולל אי ציות של חלקים נרחבים בעם להוראות הממשלה, יכולנו להבין שיש לפנינו משהו בעייתי מאוד. אז, גדלה התחושה שהמשבר הזה לא ייגמר באופן חלק כל כך. תוסיפו לכך גל שני באמת מאיים, ומספרי אבטלה סביב המיליון, יחד עם גידול עצום בגירעון ואיום של הורדת דירוג, תקבלו פסימיות מובנת מצד המשקיעים. לבסוף, בבורסה שלנו אין מספיק טכנולוגיה כדי להציל את המדדים, וסקטורים כמו נדל"ן, בנקים, אנרגיה, ומשאבים, גרמו להטיה חזקה מטה.

 

גורמים אובייקטיבים

מעבר למהויות הפונדמנטליות שהוזכרו לעיל, חייבים להוסיף גם כמה אלמנטים טכניים משפיעים. בתקופה של משבר הקורונה היו גם שני מחזורי חגים גדולים וחשובים: פסח וחגי תשרי (ראש השנה, כיפור, סוכות). בורסה מקומית סגורה מול פתוחה בארה"ב, חצאי ימים של פעילות בחול המועד, ובכלל שעות המסחר השונות, כל אלו היו לגורמים ממתנים מאוד של לקיחת סיכון בזירה התל-אביבית. אין מה לעשות: כאשר יש רקע כה קשה, אי אפשר לבוא בטענות למשקיעים שרוצים להישאר על הגדר כאשר אין פעילות רציפה בשוק. ובכל זאת, כמו שהראיתי בגרף, אנו רואים שכאשר היו זמנים טובים שם, הם התבטאו בתנועה אנטי מגמתית חיובית רגעית, ויצרו שיאים אצלנו. נמוכים יותר, אבל שיאים.

 

סיכום קצר עם מילות עידוד לאנשי הבורסה

מכאן ניתן להבין שכדי שביצועי החסר אצלנו ייפסקו חייבים לבוא על תיקונם כמה דברים יסודיים:

  • ראשית, סוג של שגרת קורונה, ואולי אף סיום של הצד הרפואי במגפה. הופעתו של חיסון או יציאת תרופה יהוו נקודת מפנה אצלנו. הרבה יותר מאשר בארה"ב, וזאת עקב ההשפעה הדרמטית של המחלה על מדיניות הממשלה המתבטאת בסגרים יותר מהר מכל דבר אחר.
  • שנית, פתירת הבעיה הפוליטית בממשלה. בצורה זו או אחרת. כך שיועבר תקציב ושהצד הכלכלי הפיסקאלי (הצד המוניטארי, המטופל על ידי בנק ישראל, מתפקד לא רע בינתיים) יתחיל לתפקד וליישם מדיניות כלכלית המתמודדת עם הקשיים הנובעים מן הנגיף והשפעותיו הרעות.
  • שלישית, שהעולם ימשיך להתנהל באופן חיובי או יציב. קריסה של מדדים שם פשוט צפויה לסחוף אותנו יחד איתה להמשך שלילה ארוכה. אין בכוחו של המשק הישראלי, ושל החברות הקיימות בשוק המניות שלו, להתנגד למגמה שלילית בעולם.

כסיכום נשאר רק לקוות שמשהו כבר יקרה לטובה כך שהמדדים שלנו יתחילו לחזור ליציבות ושגשוג. העולם כולו כואב, וסקטורים מובילים עבורנו, כמו תיירות וכל הקשור לממשק אנושי, פשוט מדממים. אנחנו כאי כלכלי, ועם היכולות שלנו כ"ממציאי פטנטים" ידועים, חייבים להתחיל לדמות עצמנו טיפה לקוריאה הדר.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

תחזית ניהול תיקי השקעות לשנת 2020

איך תשפיע הריבית הנמוכה על ענף הנדלן? מה צפוי למרווחי האשראי של הבנקים? ומלחמת הסחר? זוהי תמונת הפתיחה ל-2020, וכך להערכתנו היא יכולה להתפתח – אקסלנס ניהול תיקים.

קרא עוד

המוצר הבא בעולם ניהול תיקי ההשקעות

השקעות אלטרנטיביות הן הדבר החם בתחום ניהול תיקי השקעות. התחום של השקעות אלטרנטיביות נוגע במגוון תחומים: נדלן, קרנות גידור, פרייבט אקוויטי ועוד. גלו איך משקיעים

קרא עוד

פיזור סיכונים בניהול תיקי השקעות

בעולם ניהול תיקי השקעות קיימת הסכמה בדבר הקושי לתזמן השקעות ומודגש במיוחד החלק של ניהול הסיכונים. היכנסו לצפייה במדריך פיזור סיכונים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה בקרן גידור

קרן גידור - אסטרטגיות השקעה בקרנות גידור

קרן גידור הינה כלי יעיל לגיוון השקעות בסמגנטים חדשים, פיזור סיכונים וכו'. מהי קרן גידור? ואילו אסטרטגיות השקעה קיימות בקרנות גידור?

קרא עוד
השקעה במוצרים פאסיביים

השקעה במוצרים פאסיביים

מעוניין להשקיע במוצרים פאסיביים? במדריך השקעה פאסיבית של אקסלנס ניהול תיקי השקעות תוכל ללמוד ולהכיר מהן היתרונות והחסרונות בהשקעה מסוג זה, למי היא מתאימה ועוד.

קרא עוד
מדד הפחד - VIX

מדד הפחד – חלומו של כל משקיע הרוצה לכמת סנטימנט בשוק המניות

כשהבורסות נופלות ותנודתיות במיוחד בעת משברים, יש אינספור מומחים אשר מנחשים מה צופן לנו העתיד. מנגד ישנו מדד הפחד (VIX), אשר רבים מאמינים כי הסוד טמון דווקא בו.

קרא עוד
ניתוח טכני של מדד ה-S&P500

התקווה הגדולה מהתנהלות מדדי ארה"ב

ניתוח טכני של מדד ה- 500S&P בזמן משבר הקורונה מבשר לנו על סדר, ועתיד ורוד יותר. מה שבא בקלות, גם באותה הקלות ייעלם? צפו בכתבה הבאה של אקסלנס ניהול תיקים

קרא עוד
סוחר במניות בפוזייצית חסר? הכר את תופעת השורטסקוויז

סוחר בפוזיציית שורט בשוק ההון? הכר את האויב הגדול שלך - תופעת השורט סקוויז

שורט סקוויז - תופעת לוואי לטכניקת מכירה בחסר אשר הוגדרה על ידי רבים בתור התגשמות החלום הרע של כל סוחרי השורט במניות. אקסלנס ניהול תיקי השקעות עם ההסבר המלא

קרא עוד
השפעות הבנק הפדרלי על שוק ההון

הבנק הפדרלי מוביל צעדים שמייצרים מהפכים של 180 מעלות

הבנק הפדרלי (הפדרל ריזרב) הינו גורם בעל השפעה רבה על המסחר בשוק ההון, לרוב הבנק המרכזי אף משפיע עלינו באופן ישיר. אקסלנס ניהול תיקים עם ההסבר והשפעות צעדי הפד >>

קרא עוד
מהי קרן נאמנות

קרנות נאמנות – מהי קרן נאמנות, הגדרה, יתרונות וחסרונות

קרנות נאמנות - אחד מהכלים החשובים, המגוונים והמשפיעים בהרכב ניהול תיקי השקעות. מעוניינים ללמוד מהי קרן נאמנות, יתרונותיה וחסרונותיה של קרן נאמנות?

קרא עוד
השקעה במניות חברת SPAC

SPAC: כלי פיננסי להמונים שהיה שמור למקורבים בלבד

SPAC - כלי פיננסי להמונים שהיה שמור עד כה למקורבים בלבד, המאפשר לקחת חלק בהשקעות צמיחה, וגם במיזוגים ורכישות. אקסלנס ניהול תיקי השקעות עם הסיבות לפופולאריות שעולה.

קרא עוד
כלי רוחב שוק

מבט על הנעשה מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק

מעוניינים להבין קצת יותר מהנעשה מאחורי הקלעים בשוק ההון ועולם ניהול ההשקעות? אקסלנס ניהול תיקים עם מבט מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק.

קרא עוד
עבודתו של מנהל ההשקעות היא עבודה קשה ורבה

אלו הם גורמי ההחלטה העיקריים של מנהלי תיקי השקעות

מה הם גורמי ההחלטה העיקריים כאשר באים לנהל תיק השקעות? מבט על מסלול העבודה של מנהל ההשקעות העמוס במשימות.

קרא עוד
כסף לא גדל על העצים, אבל בהחלט אפשר להשקיע חכם, כך שיצמח

ניהול תיקים אקטיבי מול קופות גמל להשקעה

יודעים מה ההבדלים בין ניהול תיקים אקטיבי לעומת קופת גמל להשקעה? ההשוואה המקיפה והמלאה בכתבה הבאה.

קרא עוד
סטגפלציה – שילוב נדיר של אינפלציה ומיתון

סטגפלציה – הרע מכל העולמות

מהי סטגפלציה, האם אנחנו צריכים לחשוש ממנה? האם בכלל אנחנו באמת בדרך לשם, ואיך יוצאים ממצב שהוא נדיר בשוק אך בהחלט תרחיש סביר?

קרא עוד
אינדקס מניות

מהו מדד המניות הציבוריות שמייצג הכי טוב את מה שקורה בכלכלה של המדינה?

במאמר הבא נסביר על מדדי שווי שוק השונים, ומי יכול לשקף את הכלכלה האמריקאית המקומית בצורה הנכונה ביותר מבין כל מדדי המניות הציבוריות?

קרא עוד
הנפקות בבורסה – הר של כסף שמתגלגל וזורם מהמשקיעים לחברות במהירות

הנפקות – מבט על החלק הזה של שוק ההון

הנפקות חדשות לציבור (IPOS), הדעות עליהן כה חלוקות שניתן למצוא משקיעים בשוק ההון העוסקים רק בהן ועד כאלו שיזהירו אתכם מלגעת בהנפקות באופן מוחלט. מה האמת? בכתבה הבאה.

קרא עוד
משקיע בשוק ההון עם לפטופ ומכשיר נייד. זה מספיק לניתוחים מורכבים?

ניהול תיקים עצמאי או על ידי מנהל תיקים מקצועי?

מתלבט בין להשקיע באופן עצמאי בשוק ההון לבין שירותיו של מנהל תיקים מקצועי? בכתבה נרחיב על ההבדלים בין מנהל תיקים לבין ניהול השקעות פרטי.

קרא עוד
בשנת 2021 לא רק השקל התחזק, אלא גם המדדים של הבורסה הישראלית

שנת 2021 בבורסה הישראלית

סקירת שנת 2021 בבורסה הישראלית, מבט על המגמות, הסקטורים המובילים בשנה החולפת, המדדים העיקריים ועוד.

קרא עוד
ניהול השקעות אקסלנס

הגנה על תיק ההשקעות בתקופות מעבר

הגנה על תיקי ההשקעות שלנו בתקופות מעבר, האם אנחנו מוכנים לשינוי, או לפחות ערוכים מפני חוסר הוודאות בשווקים? באקסלנס מסבירים איך נערכים

קרא עוד
ניהול תיק השקעות אישי אקסלנס

פסיכולוגיית המשקיעים – ערבוביה של אינטלקט ורגש

פסיכולוגיית המשקיעים: בין האינטלקט לרגש, איך נראה תהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים בזמני המגמות השונות? באקסלנס מסבירים.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.