אירוע במחיר, ואישורו – מנגנון למגמה בריאה

כאשר מאשרים פריצה, או שבירה, של רמת מחיר חשובה, מתווסף המון ביטחון עצמי למהלך

תמונה של דוח עסקי

שוקי ההון מתנהלים על בסיס פונדמנטלי. אבל, בנוסף לבסיס של המקרו-מיקרו, ישנם אלמנטים טכניים, ובמיוחד של סנטימנט (פסיכולוגיים), המוסיפים המון למהלך מגמתי בנכס פיננסי. הנושא של כתבה קצרה זו היא התוספת העצומה לביטחון העצמי של השחקנים הפעילים, כאשר מתקיים אישור לאירוע חשוב במחיר הנכסים: פריצה מעלה, או שבירה מטה, של רמת מחיר חשובה. כמובן שמדובר במקרה בו רמת מחיר היסטורית, או מחושבת, בעלת ניראות מספיקה, על מנת להיות מוכרת לרוב העוקבים אחרי תנועת המחיר של אותו נכס. לצורך המשך הצגת הנושא, הנה לפניכם גרף יומי של מדד הנסדק 100, שנעשה בעזרת פלטפורמת TradingView:

גרף יומי של מדד הנסדק 100 

הגרף הזה מציג את מהלך המדד, מאז אוקטובר 2022. מדוע שם? כי זו הייתה הנקודה בזמן שראינו את הפיכת המגמה היורדת לעולה. לא ידענו זאת אז, אבל כך היה, ומאוד נוח להדגים את הקונספט מול מה שקרה בנכס הזה מאז. קודם כל, מה העיקרון עצמו? לצורך ההסבר אנו נתייחס רק לצד העולה, כאשר כל הלוגיקה רלוונטית לצד היורד באותה מידה של הצלחה.

וזה מאוד פשוט: כאשר רמת מחיר נפרצת מעלה (המחיר עולה מעליה בסגירה) השאלה הגדולה שנשאלת היא: האם מדובר בפריצת שווא? או שלפנינו משהו המשנה את המגמה לכיוון העולה, אחרי תקופה של מגמה יורדת. או, וזה קורה הרבה, האם קובעים כאן גבולות דשדוש? נזכור: מגמה רשמית הינה רצף של שיאים ושפלים עולים. לכן, פריצה, במהותה, הינה יצירה של שיא מינורי עולה. מה שאנו מחפשים עכשיו הוא שפל גבוה יותר וכו....

וכך, אחרי הפריצה של הרמה שהייתה התנגדות, היא אמורה לשמש כתמיכה, ולא לתת לנכס לרדת מסביבתה. הניסיון לשבור את רמת התמיכה הזו הוא אותו אישור מפורסם. אם הרמה לא נשברת, נאמר שהיה כאן אישור חיובי למהלך, והרמה שנפרצה הופכת להיות עכשיו אזור השפל החדש. אם היא נשברת, אזי האישור נכשל, וחזרנו לדשדוש, או למגמה היורדת הקודמת.

בואו נעקוב אחרי הגרף, ונראה את מהלך העניינים: אחרי התחתית הכפולה של אוקטובר, המדד פרץ את 11500. ובמשך כחודש (אמצע נובמבר-אמצע דצמבר) הוא בדק את הרמה כתמיכה (1). בסופו של דבר, האישור נכשל, והמדד חזר לבדוק את אזור התחתית הגדולה של 10660 (2). שם, הוא החל במסע צפונה חדש, בתחילת 2023.

השאלה הגדולה הייתה: מה יקרה סביב 11500? ובכן, המדד עבר את הרמה הזו בצורה נקייה וביצע את האישור הנדרש, קצת יותר למעלה, סביב 11800 (3) שהיה האזור הגבוה של הדשדוש של (1). משם, כל פריצה משמעותית נבדקה ואושרה: (4) – 12800, (5) – 13500. שימו לב שככל שהמגמה העולה קיבלה אישורים נוספים, היא הפכה להיות חדה ואלימה יותר.

הגרף הזה היא דוגמה נקייה יחסית למה שאנו מנסים להראות כאן. ייתכנו קצת זיגזוגים סביב רמות המחיר, אבל אם נבין שאלו אזורים, ולא רמות נקודתיות, נתייחס לעיקרון הזה נכון, ונוכל להפיק מהעניין הזה את התועלת הראויה. נסכם ונאמר:

  • אישור של פריצה, או שבירה, מהווה חיזוק אדיר לביטחון העצמי של הפעילים בזירה של הנכס.
  • האזורים האלו של האישורים מהווים גם אזורים מצוינים לקביעת יחסי סיכוי-סיכון מצוינים.

כמו שאתם רואים בגרף של הנסדק, ייתכן והמהלך של הפריצה-אישור כולו לוקח זמן רב למיצוי. בגרף היומי הזה, הדברים נמדדים בשבועות, ולעיתים חודשים. אבל, אין זה משנה מחוזק התוספת הפסיכולוגית שהעניין הזה מקנה למי שעוקב ומיישם.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אינפלציה – משפיעה על כל המטבעות והשווקים בעולם

מהי אינפלציה וכיצד היא משפיעה על הכלכלה?

אינפלציה, מהמושגים החשובים והמשפיעים ביותר על הכלכלה ובניהול תיקי השקעות. מעוניין ללמוד על מהי אינפלציה, השפעות התחזיות ויעדי אינפלציה על ניהול תיקים? בכתבה הבאה

קרא עוד
הבנק המרכזי של ארצות הברית

הבנק המרכזי האמריקאי החליט: הולכים על אינפלציה כנגד סכנת שפל כלכלי מן הקורונה

אינפלציה, דפלציה או סטגפלציה? הפדרל רזרב כבר החליט. לאחר משבר הקורונה זוהי החלטתו של הבנק המרכזי של ארצות הברית בנוגע לעמדות בנושא האינפלציה. הפניקס ניהול תיקים

 

קרא עוד
סחורות כמדד לפי אינפלציה

מסחר בסחורות עולות כבסיס לחשש מאינפלציה

האם עדיין קיים החשש מאינפלציה ב-2021? לפי השימוש בסחורות והמסחר בהן בשוק ההון הדעות חלוקות. הפניקס ניהול תיקים עם ההסבר על מה ניתן להסיק מזה.

קרא עוד
לוחות שחמט. גם בשוק ההון, בעל האסטרטגיה הטובה ביותר ובזמן הנכון, הוא המנצח

אסטרטגיית בונקר של משקיעים בשוק ההון

לא משנה איזה סוג משקיע אתה, ואם אתה למוד ניסיון, מחונן או בעל יותר מזל משכל, כדאי לך להכיר את אסטרטגיית הבונקר של משקיעים בשוק ההון. איך עושים זאת? בכתבה הבאה

קרא עוד
מדד המחירים לצרכן עולה, מסימני האינפלציה

אינפלציה – האם זה באמת מפחיד כמו שזה נשמע

לאינפלציה ישנן השפעות מגוונות ומשתנות על פי השלבים והגובה שאליה היא מצליחה להגיע, אז מדוע אנחנו אוטומטית חוששים? ההסבר בכתבה הבאה.

קרא עוד
שמן

מיתון ואינפלציה - שני מושגים שחשבנו שהתרחקנו מהם

אינפלציה וחשש למיתון כלכלי, מה הסיבות לכך? איך השווקים מתנהגים בזמן מיתון, ביקוש והיצע...כל התשובות בכתבה הבאה.

קרא עוד
בית ודגל ארצות הברית

שוק הנדל"ן האמריקאי

שוק הנדל"ן האמריקאי כמו בכל מדינה הוא חיוני לקיום משק בריא. כיצד הריביות משפיעות על מחירי הדיור והביקושים לדירות, והאם זה מבשר על המשך המיתון?

קרא עוד
מדד התעסוקה בארצות הברית

נתוני התעסוקה בארה"ב – אחד מהפרמטרים האהובים על הבנק המרכזי

נתוני התעסוקה בארה"ב הוא אחד מהפרמטרים האהובים על הבנק המרכזי. צוות הפניקס ניהול תיקים עם תמונת מבט על התוצאות האחרונות והתהיות לגבי יכולתן לשקף את האמת בשטח.

קרא עוד
גם השחקנים הגדולים בשוק ההון מתייחסים לאלמנט הנזילות בכובד ראש

מזיז השווקים – אלמנט הנזילות

אלמנט הנזילות הוא כידוע כלי חשוב ביותר לניתוח שוק ההון. הפניקס ניהול תיקים עם תמונת מבט על הכסף הנזיל המגיע לידי שחקני שוק ההון, וכיצד הוא משפיע על השקעות בשנת 2023.

קרא עוד
תמונה של דגל ארצות הברית מתנוסס על רקע הבית הלבן

נשיאות ארה"ב ב-2024 – האם זה כבר משפיע?

השפעת המרוץ לנשיאות ארה"ב על נתוני המאקרו: כיצד אירועים פוליטיים משפיעים על אינדיקטורים כלליים ואיך מתכוננים המועמדים למרוץ. להמשך קריאה היכנסו לכתבה.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.