הבלוג של חדר מסחר
אקסלנס ברוקראז'

הבלוג של חדר מסחר אקסלנס ברוקראז'

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

אומנם באיחור קל, וכנראה בעקבות לחץ עולמי, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט להטיל סנקציות על טורקיה. טראמפ מדבר על כך שהוא הולך להרוס את כלכלת טורקיה. בינתיים אין תאריך לתחילת הסנקציות ולכן לא בטוח עד כמה האיום הזה יצא לפועל. הסנקציות שטראמפ מעוניין להטיל על טורקיה הן העלאת מכסים על פלדה ל–50%, הפסקת המו"מ להסכם סחר בשווי 100 מיליארד דולר וסנקציות על אנשי ממשל בטורקיה.
במידה ואכן טראמפ יטיל סנקציות, זאת מכה לא פשוטה לטורקיה. אבל נכון לעכשיו הלירה הטורקית שומרת על יציבות (ירדה 0.6%) ולא ממש מגיבה לדברי טראמפ. תעודות הסל שעוקבת אחרי המדד בטורקיה TUR, ירדה מתחילת החודש בכ- 14%.
עכשיו נותר לנו להמתין להמשך הצעדים של טורקיה וטראמפ, האם טורקיה תסיים את המבצע ובעקבות כך טראמפ יתקפל ויבטל את הסנקציות או שטורקיה תמשיך עם המבצע ואז רוב הסיכויים שהלחץ העולמי ישפע על טראמפ והוא ימהר להטיל את הסנקציות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

השבוע שוב ראינו אופטימיות בשווקים בעקבות הכותרות על חידוש שיחות הסחר בין סין לארה"ב שאמורות להתחיל היום. השוק שינה לחלוטין את המגמה לאחר ימים של ירידות ועבר להיסחר בעלייה. נזכיר, שב-15 לאוקטובר יעלו המכסים על סחורות סיניות בהיקף של 250 מיליארד דולר מ-5% ל-30%.

השאלה הנשאלת היא עד מתי השוק יתרגש מכל שיחה בין ארה"ב לסין? הרי עד היום לא באמת הצליחו לצמצם את הפערים בניהם.

כבר כתבתי בעבר שהתרחיש שבו ייחתם הסכם סחר הוא נמוך עד בלתי אפשרי. נראה שלשוק נוח להישען על "רוח" האופטימיות. צריך לזכור שהבעיה היא לא רק מלחמת הסחר, ישנה בעיית נזילות בשוק הריפו בארה"ב, אומנם כרגע זה בטיפול של הפד' אבל עדיין להמתין לתוצאות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ביום שישי פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב ושיעור האבטלה צנח ל-3.5%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1969. מרבית הכלכלנים צפו ששיעור האבטלה יישאר ללא שינוי ברמה של 3.7%. השכר השעתי טיפוס בממוצע בשיער של 2.9% ביחס לספטמבר 18 העלייה המתונה ביותר ב 12 חודשים האחרונים ופחות מתחזית הכלכלנים שעמדה על 3.2%.
אז אתם בוודאי שואלים איך יכול להיות שהנשיא טראמפ וגם השווקים מצפים מהפד' להוריד את הריבית הרי מצב הכלכלה "מדהים" אם מסתכלים על נתוני האבטלה. אז נכון נתוני האבטלה באמת מצביעים על שוק עבודה חזק ויציב אך מנגד סקר ה-ISM במגזר הלא יצרני הצביע על ירידה חדה לרמה 52.6 נק' וסקר ה-ISM במגזר הייצור הצביע מוקדם יותר השבוע על ירידה חדה בחודש האחרון לרמה של 47.8 נק'. ככה שיש כאן נתונים סותרים שמפעילים לחצים הפוכים על השווקים.

בשבוע שעבר הצביעו החוזים על הריבית הפדרלית (משקפים את צפיות השוק מהריבית), הסתברות של כ-90% להורדת ריבית בסוף אוקטובר, ובשישי במהלך המסחר נכון זה ירד כבר לרמה של 76% עדיין גבוה.

אז נכון השווקים לא אמורים לקבוע האם הפד' מוריד ריבית או לא אבל בפועל ההיסטוריה מוכיחה שכמעט תמיד השוק צודק.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מדד ה- ISM פורסם השבוע בארה"ב והציג נתון חלש מאוד.

מהו מדד ה- ISM? ומהי החשיבות שלו? מדד ה-ISM הוא סקר המפורסם ע"י מכון המחקר Institute for supply management. המדד סוקר את הפעילות העסקית בענף הייצור של 400 חברות בארה"ב ומשמש פרמטר להיקף הייצור בארה"ב. מדד מעל 50 מצביע על התרחבות הסקטור.

בנתון שפורסם השבוע, המדד עמד על 47.8 נק' כאשר הצפי היה ל- 50.4. גם הנתון חודש קודם היה נמוך ועמד על 49.1. הנתון שפורסם כל כך נמוך שרק ביוני 2009 המדד היה יותר נמוך (עמד על 44.8) ואז הוא היה בדרך להתאוששות מהמשבר. התגובות על הנתון לא איחרו להגיע ותשואות האג"חים עברו לירידות מחשש לכניסה למיתון בחודשים הקרובים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

אתמול הודיעה יו"ר בית-הנבחרים, ננסי פלוסי הדמוקרטית הבכירה בשני בתי הקונגרס על החלטת המפלגה הדמוקרטית להתחיל רשמית בהליך הדחה (אימפיצ'מנט) נגד נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. לטענת הדמוקרטים ישנו חשד סביר שהנשיא הפר את שבועת האמונים שלו ובגד בביטחון המדינה, וכל זאת במטרה למנוע מהיריב המרכזי (על פי הסקרים) שלו בבחירות לקדנציה נוספת להתמודד ולהגדיל את הסיכוי להישאר בבית הלבן.

למרות שאינני פרשן פוליטי אני מרשה לעצמי להעריך שבסופו של תהליך הנשיא לא יודח- הרפובליקניים שולטים ברוב בסנט.

בהסתכלות כלכלית- השווקים הגיבו באיפוק ביחס להודעה של ננסי ובסופו של יום המסחר ה-S&P500 ירד ב-0.84% והבוקר החוזים נסחרים בירידות של עד-0.3%. להערכתי הסיבה לירידה המתונה של השווקים היא הסיכוי הקטן להצלחה של המהלך. כאן צריך להזכיר, השווקים באופן כללי אוהבים יציבות, בארה"ב להבדיל ממדינות רבות (ישראל לדוגמא) נשיא שלא מסיים קדנציה מלאה הוא אירוע נדיר לכן במידה והשווקים יעריכו שיש סיכוי למהלך הם יגיבו בהתאם.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

השנה נבחר בשנית לעוד קדנציה ראש הממשלה נרנדנה מודי. כאשר נבחר לראשונה בשנת 2014 היו לנרנדנה מודי המון הבטחות איך להניע ולתמרץ את הכלכלה, ונכון לעכשיו כלכלת הודו סובלת מצמיחה מדשדשת וחובות גדולים בבנקים הממשלתיים. מבחינת הציבור בהודו שבזכותו זכה מודי לניצחון מוחץ בבחירות, קיימות ציפיות גדולות שמודי יחזיר את הכלכלה למסלול של צמיחה.
בשבועות האחרונים מספר צעדים שביצעה הממשלה ההודית לא ריגשו את השווקים, והגיע העת לצעדים נחרצים.

הממשלה הודיעה ביום שישי על הורדת מיסים לחברות, השוק באמת ראה צעד זה בחיוב ועלה ב-5%.
בהודעה דובר על הורדת שיעור המס מ-30% ל-22%, באם יחליטו לאמץ את הרפורמה (מימון ריבית, ייצוא...), בפועל הורדה מ-34.2% ל- 25.2%.
בנוסף, לחברות מקומיות חדשות בתחום הייצור: באם יקימו מפעל חדש לאחר אוקטובר 2019 יהיו זכאיות למס בגובה של 15% וביטול המיסוי על בייבק שהחברות הודיעו עליו מתאריך 5.7.2019.
צעדים אלו אמורים לסייע לסקטור העסקי, ובתקווה שיראו התאוששות גם בביקוש הצרכני.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

קודם כל נסביר איך פועל שוק הריביות בארה"ב: להבדיל מישראל בה אין טווח ריבית, אלה שיעור ריבית אחיד, בארה"ב הבנק קובע המרכזי טווח ריבית. כאשר את הריבית בטווח העליון מקבלים הבנקים הגדולים בגין הרזרבות שהם מפקידים בחשבונות הבנק המרכזי, הטווח התחתון הינה הריבית שמקבלים יתר הגופים בגין הרזרבות שהם מפקידים בחשבון הבנק המרכזי. הריבית האפקטיבית (ריבית בסיס שמשמשת גופים לא פיננסים) נמצאת בטווח בין שתי הריביות.

בפועל לאחר והפד' החל בתהליך צמצום המאזן (הקטנת כמות הכסף בשווקים) עלתה הריבית האפקטיבית מעל טווח העליון, במטרה להשאיר את השליטה בשוק הריבית בחר הפד להוריד את טווח הריבית העליון בתקווה שפעולה זו תדחוף את הבנקים הגדולים להזרים כספים לשווקים (הוריד את האטרקטיביות להשאיר רזרבות בפיקדון) בפועל הפעולה הצליחה באופן חלקי בלבד.

אתמול בצעד חריג התערב הפד במסחר בשוק הריפו והעמיד מזומן בגובה של 53 מיליארד (הסכום המלא עמד על 75 מיליארד אך הבנקים ניצלו רק 53 מיליארד), התערבות הפד' מגיעה במקביל למצוקת המזומנים בשווקים לאור הגיוסים המסיביים של הממשל.

מוקדם מידי לקבוע האם ההתערבות הינה נקודתית ובאה לפתור אירוע טכני ונקודתי או שינוי מדיניות שמגיע יום לפני החלטת ריבית.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

ביום שבת (14.9) הותקפו מתקני נפט בסעודיה. על פי הדיווחים בתקשורת, לטענת האמריקנים מי שאחראי על המתקפה היא אירן, כאשר משטחה שוגרו 12 טילי שיוט ומעל 20 מל"טים.
רק לפני שבוע שמענו קולות מעורבים על כך שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמור להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני על מנת להקל בסנקציות עם המדינה בדרך להסכם גרעין חדש. לאחר מספר ימים טראמפ אמר שהפגישה היא הכנה להגדרת תנאים מוקדמים בלבד.
ובכן, בעקבות המתקפה התמונה השתנתה לחלוטין. טראמפ טען שארצות הברית מוכנה למתקפה על מתקני הנפט של סעודיה, חרף העובדה שאיראן טוענת כי היא לא אחראית למתקפה.
מקרה זה מראה בעיקר על חוסר הוודאות עליו אנחנו מדברים כבר תקופה ארוכה. בשל כך, הנפט מזנק היום בכמעט 10%, לאור העובדה ש-58% מאספקת הנפט מגיע מערב הסעודית. ליתר דיוק, 5.5% מהאספקה העולמית נפגעו בהתקפת המל"טים, כאשר יחלפו שבועות עד שהתקופה המלאה תחזור לסדרה.
עם זאת, חשוב לציין כי לסעודים יש מספיק מלאי בכדי לכסות על אובדן של 33 ימי הספקה, בהנחה שניתן להגיע למלאי החסר מספיק מהר. בנוסף, סין היא הלקוחה העיקרית של נפט סעודי ויש לה מלאי של כשנתיים.
השאלה שנותרה על הפרק היא האם מדובר בבעיה שתיפתר בטווח הקצר או שתהיה הסלמה והמצב יחמיר. נכון לעכשיו, היחסים בין ארה"ב לאירן מתחממים והסיכון עולה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

הטכנולוגיה שכל כך חיכינו לה סוף סוף הגיע ואפשר לומר שהדור החמישי כאן!
הטכנולוגיה שעתידה לעצב מחדש תעשיות שלמות ולפתח הזדמנויות חדשות לחדשנות. אנחנו נמצאים בעידן שבו הצריכה הולכת וגדלה, ותעבורות אינטרנט בקבצים הולכת וגדלה, והדבר מאלץ את חברות הסלולר להתאים את התשתיות לדור החדש. דור 5 מתבסס על דור 4 כשהוא חותר לגידול נוסף של פי 20 במהירות שיא, ליותר מ-20 גיגה בייט לשנייה לתא, כאשר המטרה היא לספק חווית משתמש ממוצעת של 100 מגה בייט לשנייה, לעומת כ-10 מגה בייט לשנייה כיום.

מלבד השימוש בסלולר, דור 5 יהפוך ככל הנראה למערכת העצבים הדיגיטלית של ערים חכמות, הגלישה במהירות גבוהה תועיל מאוד גם לתחום משחקי המחשב (סקטור שמתחזק מאוד בשנים האחרונות), ובכלל כל תחום האינטרנט אמור להראות אחרת.

ההשקעה של המפעילים בפריסת התשתיות היא גדולה מאוד, והם יודעים שבשביל להישאר רלוונטים לעתיד הם חייבים להמשיך ולפתח את הרשתות שלהם, וכמובן שהתחרות בין החברות לא תהיה פשוטה ובעקבות כך רמת האי – וודאות לגבי האפסייד בהכנסות לטווח קצר גבוהה מאוד.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בסין הכריזו על הורדת נוספת של יחס הרזרבה לבנקים המקומיים, לפני שנסביר את היתרונות אל מול החסרונות, נסביר מהו יחס רזרבה.

יחס הרזרבה הוא היחס בין הנכסים הנזילים, פקדונות קצרים ומזומנים, לבין גובה ההתחייבויות לציבור. על מנת שבנק ישרת את המטרה המרכזית שלו (מתן אשראי) גובה ההתחייבויות יהיה גבוה מסה"כ הנכסים הנזילים, כמה גבוה? זה כבר נקבע על ידי הבנק המרכזי באותה מדינה. ככול שיחס זה נמוך, הבנק נדרש ליתרת נכסים נזילים נמוכה יותר ויכול לספק יותר אשראי ולהפך.

בסין ישנם מספר בעיות שלצערי ממעיטים להתייחס אליהם ברצינות הנדרשת. הורדת יחס הרזרבה מגיעה במטרה לשחרר נזילות (בעיקר בדולר) מהמערכת הבנקאית בסין בתקופה בא השוק במצוקת נזילות חריפה. הזרמת דולרים תפחית במעט את החששות מבריחת הון מהמדינה ותתמוך ביואן הסיני.

הצד השני והפחות נעים של הפחתה נוספת ביחס הרזרבה, הוא הגדלת הסיכון במערכת הפיננסית בסין שכבר היום נמצאת בסיכון גובה, וזאת בתקופה של חוסר וודאות באירופה ובמהלך מלחמת סחר עם ארה"ב וחששות כבדים לבריחת הון מהמדינה לאור המשך הפיחות ביואן.

בקרב הזה בחרו בסין למנוע מצב בו הם נדרשים להלאים בנקים נוספים וזאת על חשבון שער החליפין ויציבות המערכת הבנקאית.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בקרוב נכנסים לשנת הבחירות בארה"ב (נובמבר 2020), וטראמפ חייב לפעול במהירות לקראת תחילת שנת הבחירות. נכון לעכשיו הסקרים לא ממש לטובתו!

כאשר אנחנו בוחנים את המצב הכלכלי, הרי שאנחנו נמצאים במצב של אי ודאות שמתארך ונהפך לבעייתי יותר ויותר.
לטראמפ יש לא מעט כאבי הראש, נתונים כלכליים חלשים, התהפכות עקום התשואות ומלחמת הסחר שרק הולכת ומסתבכת.
טראמפ נמצא במצב לא פשוט, בינו לבין הממשל הסיני ישנם פערים לא קטנים ואף אחד לא מוכן להיכנע, מבחינת טראמפ כניעה זה בניגוד לאני מאמין שלו וללא ספק יפגע בו בתהליך הבחירות, מצד שני, אי הגעה להסכם תביא להמשך הידרדרות במצב הכלכלי.

לטראמפ אין הרבה ברירות והוא חייב להגיע להסכם מול הממשל הסיני, ובכדי שהוא יסכים לבטל את המכסים על סין הוא חייב שהסינים יעשו את הצעד הראשון ויתקפלו ואז הוא יתפס אל מול הבוחרים כאיש החזק שניצח במלחמת הסחר. המציאות כנראה קצת אחרת והסינים לא ממש ממהרים להרים דגל לבן.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בהודעה שנמסרה אתמול הודיע ראש הממשלה הטרי בוריס ג'ונסון, שבמידה והפרלמנט יעביר חוק האוסר את ביצוע הברקזיט ללא הסכם מול האיחוד האירופי, הוא ישלח את בריטניה לבחירות.
בעבר הודיע ג'ונסון שיקדם את יציאת בריטניה מהאיחוד עם או בלי הסכם עם האיחוד בסוף החודש הבא מאיים לשלוח את בריטניה לבחירות.

היום הפרלמנט צפוי להתכנס, והחשש של ג'ונסון הוא שמורדים בתוך המפלגה השמרנית יצביעו נגדו והחוק שימנע מהממשלה הבריטית להתנתק מהאיחוד ללא הסכם לא יעבור- מנגד מקורבים לג'ונסון טוענים שראש הממשלה יימנע מצעד חריף זה ולא ישלח את הממלכה לבחירות בזק.

תגובת השווקים לידיעות לא איחרה להגיע ושלחה את השווקים באירופה לירידות של כ- 0.6% ואת הליש"ט לשפל של יותר מ- 3 עשורים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בנק ישראל כנראה יותיר את הריבית ללא שינוי. מה שאמור להיות מעניין הוא האם הנגיד פרופסור אמיר ירון יכין את השוק לקראת הורדת ריבית או שנתוני הכלכלה הישראלית בשלב זה לא מצדיקים ריבית שלילית.

מבחינת הנתונים הכלכליים אפשר לראות שהאינפלציה לא מצליחה להתרומם ונמצאת בגבול היעד התחתון, השקל מתחזק מול המטבעות המרכזיים הדולר והיורו (הרכישות האחרונות של בנק ישראל לא עזרו והשקל חזר להתחזק), הפד הוריד ריבית וכנראה שבהמשך נראה עוד הורדות ריבית, בנקים מרכזיים עברו להורדת ריבית ואפשר כבר להרגיש את האטה הגלובלית, נתוני הצמיחה לרבעון השני אמנם היו נמוכים מאוד, אבל זה כתוצאה מהשפעה חד פעמית בעקבות שיטת המיסוי על הרכב הירוק ואפשר לומר שגם בנטרול ההשפעה החד פעמית עדיין הנתון נמוך אך יציב. זאת תקופה מאוד מאתגרת לנגיד ירון, אנחנו נמצאים בתקופה של התפתחויות מהירות בעולם והורדת ריבית אומנם מעודדת צמיחה ומחלישה את המטבע המקומי, אבל מצד שני משפיעה לרעה על הבנקים שלא ערוכים להתמודדות עם ריבית שלילית.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ביום שישי החלפת המסרים בין ארה"ב לסין עלתה מדרגה, ולרגע היה נראה שהנשיא טראמפ שכח שהוא נשיא ארה"ב הכלכלה החזקה בעולם ומנהיג העולם החופשי- בדגש על העולם החופשי.

התגובות האימפולסיביות של טראמפ גרמו לירידות חדות בשווקים ולחשש רב שהנשיא מאבד עשתונות, העובדה שהנשיא בחר לציץ כל מספר דקות וכל ציוץ היה חריף ותקיף יותר מקודמו רק הגבירו את החשש.

נתמקד בשני הציוצים החריפים ביותר- 1. "השאלה הגדולה ביותר שלי, היא מי האויב הגדול שלנו, הפד' או הנשיא שיי" 2. "החברות האמריקאיות הגדולות שלנו מצוות בזאת להתחיל מייד לחפש אלטרנטיבה לסין".

בציוץ הראשון הנשיא קובע שיא חדש וחסר תקדים לתקיפה של הבנק המרכזי של ארה"ב, קו זה הינו המשך ישיר של ניסיון הנשיא האמריקאי להחליש את מעמדו, כוחו ועצמאותו של הפד'. בציוץ השני ממשיך הנשיא האמריקאי לנגוס בשלטון החוק, ארה"ב היא לפני הכול מדינה דמוקרטית שהתאגידים בא חופשיים לעשות עסקים באופן חופשי ועצמאי (בגבולות החוק). כששומעים מנהיג מדינה מתבטא באופן "hereby ordered" ניתן להסיק שמדובר במדינת עולם שלישי כמו סין, רוסיה או אחת ממדינות אפריקה בוודאי שלא בארה"ב.

אחת הסיבות שארה"ב היא הכלכלה הגדולה בעולם הינה היציבות ושלטון החוק ששורר בא, לכן ישנה סכנה אמתית בהמשך קו תקיף וחריף זה על ידי טראמפ.

 

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

משרד התקציב של הקונגרס פרסם אמש (רביעי) עדכון לתחזית גובה הגירעון בתקציב האמריקאי ל-10 השנים הקרובות. בהתאם להסכמים להגדלת גובה הגירעון שנחתמו בחודש שעבר בוושינגטון עודכן כי הצפי של משרד התקציב של הקונגרס לרמה של-4.7% בשנה, ובערכים אבסולוטיים הגירעון צפי לחצות את רף הטריליון דולר כבר בשנה הבא. הקפיצה בגירעון מגיע לאחר ממוצע ארוך שנים של 2.9% בגירעון.

הגירעון האמריקאי משפיע באופן ישיר על מרבית מדינות העולם, הסיבה לכך היא שהדולר הינו מטבע הרזרבה העיקרי בעולם- חשש אפילו הקטן ביותר מקושי של הממשל לשרת את החוב העצום יכול לגרור עליה חדה ומהירה בתשואות אג"ח האמריקאי ולהקשות על גיוס עתידי.

בצפי הגירעון לא נלקחה בחשבון ההתבטאות האחרונה של הנשיא טראמפ בנוגע לבחינה של הממשל להפחתת מיסים נוספות, אם וכאשר יעביר הנשיא הפחתת מיסים נוספת צפוי הגירעון לגדול עוד יותר.

בסקר שפורסם בתחילת השבוע נאמר כי-74% מכלכלני העסקים בארה"ב צופים מיתון לקראת סוף 2021, כניסה למיתון עם גירעון מנופח יקטין משמעותית את היכולת של הממשל (ב-2021 יתכן וישב נשיא אחר בבית הלבן) לבצע מהלכים לעידוד הכלכלה ולהוביל לצמיחה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

יו"ר הפד' אסר בצעד חריג על חברי הפד' עם זכות הצבעה להתבטא בפומבי, מדובר בצעד חריג שצפוי לזכות לביקורת חריפה מצד הדמוקרטים.
הסיבה לאיסור היא כמות הנאומים הגדולה של חברי הבנק שהגיע ל-20 נאומים בשבוע וההשפעה שלהם. גם בתקופה רגילה כל מילה ומילה של חבר הפד' מנותחת ומביא איתה אין סוף ספקולציות וכותרות, אז על אחת כמה וכמה בתקופה שהשווקים תנודתיים והערכות (של חלק מהכלכלנים) שארה"ב עלולה להידרדר למיתון בשנה הקרובה. כל התבטאות גוררת תגובה חריפה של השווקים ושל הנשיא טראמפ.

בחודשים האחרונים הנשיא טראמפ עלה מדרגה בכמות הציוצים שתוקפים את חברי הפד', ופאואל בפרט דוגמא הוא הציוץ הבא "לפאואל ולחברי הבנק אין מושג". באיסור פאואל מנסה להקטין את הספקולציות של השווקים והנשיא, ובכך להקטין את הלחץ שמופעל על חברי הפד'- ההתבטאויות סיפקו לנשיא טראמפ "תחמושת" לתקיפת מדיניות הפד'.

אז איך כן יהיה ניתן ללמוד ולצפות את מדיניות הפד'?
כעת יהיה ניתן יהיה ללמוד על כיוון המדיניות רק מהפרוטוקולים של החלטת הבנק, אני מתקשה להאמין שהאיסור יחזיק בפועל ומעריך שנעבור מהופעות פומביות להדלפות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

אני נשאל רבות לגבי תכנית QE ולגבי צמצום מאזן הפד, אז ראשית נתחיל בהסבר קצר על תכנית QE. תוכנית QE שהיא בעברית הרחבה כמותית התבצעה ע"י הבנק המרכזי בארה"ב בעקבות המשבר ב-2008, הבנק רכש אג"ח מגובה משכנתאות ואג"ח ממשלתי ובכך הקטין את הסיכון בשווקים והזרים סכומים אדירים לבנקים המסחריים ולכלכלה הריאלית והנזילות בשוק גדלה, ובמקביל גם ביצע הורדת ריבית.

בסה"כ בוצעו שלוש הרחבות כמותיות. המצב היום מתחיל להיות מאוד מורכב לפד, תשואת האג"חים הממשלתיות ירדו בחדות, התשואה ל- 10 שנים עומדת על 1.676% ירידה משמעותית מאוד כאשר בשבועיים האחרונים הייתה צניחה חופשית (תשואות כאלו ראינו בסוף 2016). השוק כבר מתמחר 4-3 הורדות ריבית עד סוף שנת 2020 מאזן הפד מצטמצם (זאת אומרת שכמות הדולרים בשווקים יורדת) ונזכיר כי מאזן הפד הוא בעצם התחייבויות של הפד כלפי הבנקים והירידה בכמות הכסף פוגעת ביחסי הנזילות של הבנקים. השאלה איך יפעל יו"ר הפד? כרגע יש פער גדול בין השוק לפד, בכדי למנוע תגובות חריפות בשווקים הפיננסים, הבנק הפדרלי חייב לעבוד בשקיפות עם המשקיעים ולפרסם את הצעדים קדימה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בחודשים האחרונים הביטוי כמות הכסף (בעיקר דולרים) נכתב אין ספור פעמים, אז מה בעצם הכוונה? כסף הוא בדיוק כמו כל נכס אחר, יש ממנו כמות מוגבלת.
ניקח לדוגמא את הדולר, בשנתיים האחרונות הפד' התחיל לצמצם את המאזן שלו ובכך הקטין את כמות הדולים בשווקים. פעולה זו גרמה לתגובת שרשרת שפגעה בעיקר בכלכלות חלשות בשווקים מתפתחים כמו הודו, תורכיה, ארגנטינה ועוד.

אם נפשט את הפעולה שביצע הפד' נבין טוב יותר מדוע הפעולה שלו הקטינה את כמות הכסף. לאחר המשבר הכלכלי ב-2008 התחיל הפד לרכוש אג"ח (בעיקר מגובות משכנתאות) בשוק וזאת בסכומים גדולים מאוד. הקניות הזרימו דולרים למאזנים של אותם מוכרים ובפועל "הזריקו" נזילות לשווקים. עכשיו כאשר הבנק הפדרלי מצמצם את המאזן הוא מקטין את כמות הדולרים בשווקים.

לכמות הדולרים הזמינים יש משמעות גדולה ולא רק לגופים אמריקאים, במדינות רבות במיוחד בכלכלות מתפתחות עושים שימוש בדולר כעתודה (גופים פיננסים) כמטבע לעסקה ועוד. הסיבה לכך היא שלאותם מדינות מטבע חלש שקשה לגייס באמצעותו. כך למשל חברת תשתיות בארגנטינה שרוצה לגייס אג"ח לטובת סלילת כביש תתקשה לגייס בפזו ממשקיעים זרים לכן תפנה לגיוס בדולר. כאשר כמות הדולרים בשוק קטנה תתקשה אותה חברה לגייס ו/או לגלגל חוב.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בשבוע שעבר היינו עדים לעליית שלב נוספת במלחמת הסחר לאור האיום החדש של טראמפ להטיל מכסים נוספים על סין. בהודעה זו מדובר על מכסים של 10% על סחורות בהיקף של כ- 300 מיליארד דולר. כאשר הקטגוריה העיקרית שנוספה עכשיו לרשימה המוצרים סמארטפונים (מה שהופך את השבבים לשחקן חשוב במלחמת הסחר) וזה בנוסף למוצרי הטקסטיל דוגמאת נייקי. בכל הודעה או ציוץ של טראמפ סקטור השבבים הוא זה שנמצא על המוקד והחברות שמתמקדות בסקטור הסיני הן אילו שיסבלו הכי הרבה. חשוב להזכיר שהסיכון בסקטור השבבים הוא די גבוה וחשוב לדעת לבחור נכון את אופן החשיפה לסקטור.
כמובן שהתגובה של סין לא איחרה להגיע והיום סין ביצעה פיחות חד בשער היואן. שערו של היואן ירד לשפל של 13 שנה ועכשיו אנחנו עדים למלחה נוספת והיא "מלחמת המטבעות" כמובן שהשווקים מגיבים בהתאם ויורדים בחדות. עכשיו כנראה נגיע לתקופת ה"פינג פונג" שכל אחת מהמדינות תראה למי יש יותר שרירים. השאלה שעולה שוב היא כמה זמן ייקח עד שתגיע הרגיעה? לפי ההתנהלות בעבר, השוק חוזר מהר לעליות ולכן צריך לדעת להתנהל בצורה נכונה עם תיק ההשקעות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

היום (רביעי) תפורסם החלטת הריבית של הפד. ציפיות השוק הינם לירידה של 0.25% למרות נתוני התמ"ג היציבים ושוק עבודה טוב. מבחינת הבנק הפדרלי, מטרתה של הורדת הריבית היא שהצמיחה תגיע לכמה שיותר שכבות באוכלוסייה והגנה על הכלכלה.
כמו כן, ראינו בשבוע שעבר ש ה- ECB הותיר את הריבית ללא שינוי וכנראה שהורדת הריבית שם צפויה להגיע בקרוב. יותר מזה ה-ECB מתכוון להשתמש במידת הצורך בפעולות פיסקליות מרחיבה בכדי להניע את הכלכלה האירופאית המקרטעת. המצב בו ארה"ב ואירופה במגמה של הורדת ריבית גורמת להיחלשות המטבע המקומי שלהם במיוחד מול השקל, כאשר השקל הוא מהמטבעות הבודדים שהתחזקו השנה, מגמה זו נובעת גם מכמות האקזיטים וההשקעות הגדולות בהיי-טק.

בישראל הריבית עומדת על-0.25% הנתונים הכלכליים טובים ויציבים, השקל התחזק מאוד מול המטבעות המובילים והשאלה האם גם בישראל נראה הורדת ריבית? לערכתי, לא תהיה שום ברירה ונגיד בנק ישראל יהיה חייב להוריד את הריבית. נכון להיום מחלקת המחקר של בנק ישראל צופה שלוש העלאות ריבית עד סוף 2020. הפגיעה הקרובה בענף היצוא עקב התחזקות השקל תוביל לסגירת מפעלים אשר פועלם העיקרי הוא ביצוא (סקטור ההייטק לא אמור להיפגע משמעותית מכיוון שהרווחיות שם גבוהה מספיק), גם כך מפעלים אלה נמצאים במאבק הישרדות קשה. בנוסף, האינפלציה הנמוכה בישראל תקשה מאוד על הנגיד להעלות ריבית.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

לא פעם אנחנו שומעים על "ציפיות השוק", אותו נתון "צפיות השוק" הינו אחד הנתונים החשובים שיש לקחת בחשבון בבניית אסטרטגיית השקעה.
מהן אותן ציפיות אם כן? ננסה לענות על השאלה בפשטות בעיקר בכל הנוגע לריבית ולאינפלציה.

בבואנו לבדוק את ציפיות הריבית קיימים מספר כלים עם שמות מסובכים ונוסחאות מתוחכמות אבל כדי לפשט את הדברים נאמר לד' שאם תשואת המק"ם לשנה היא-1% ותשואת איגרת החוב לשנתיים היא-2% אז ניתן לחלץ באמצעות נוסחה (נוסחת הforward) מהן הציפיות לשינוי בריבית לשנה-בעוד שנה.

באותו האופן אם איגרת חוב צמודה נסחרת לטווח של 4 שנים בתשואה של-0.5% והאיגרת השקלית המקבילה לה נסחרת בתשואה של 1.5% אזי באופן גס (מאוד) ציפיות האינפלציה לשנה לארבעת השנים הקרובות עומדת על 1%.
הנתון הוא כ"כ משמעותי עד שהוא משפיע על החלטות המשקיעים בבואם לבחור את מבנה התיק, על בנק ישראל בכל הנוגע למדיניות המוניטרית וגובה הריבית ועל משרד האוצר בבחירת מבנה תיק החוב של המדינה ובהחלטות פיסקאליות נוספות. אפילו הבנקים כששואלים את עצמם איזה הרכב משכנתא להציע לכם מושפעים מציפיות השוק.

הבנק המרכזי הוא זה שאמור לקבוע את שיעור הריבית אך בפועל ניתן לראות שהחלטה זו מושפעת "מציפיות השוק" וציפיות השוק מושפעות מהודעת הבנק המרכזי, ומכאן נשאלת השאלה מה בא קודם הביצה או התרנגולת?

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

יש לנו שבוע עמוס בנתונים חשובים, כאשר הכרזות הריבית הן שעומדות במרכז העניינים.
לפי הנתונים היום השוק מתמחר הורדת ריבית אחת של 25 נ"ב בסבירות של 82% והורדה נוספת בסבירות של 17.5%.

נכון לעכשיו מסתמן שרוב הסיכויים להורדה אחת שבוע הבא. מה שיכול להביא לשינוי בהסתברות להורדה הנוספת זה הנתון ביום שישי הקרוב שבו יפרסמו נתוני הצמיחה בארה"ב לרבעון השני, שיחד עם פרסום נתוני האינפלציה לחודש יוני יכולים לגרום לשינוי בהסתברות להורדה הנוספת.

כמו כן, הבנק המרכזי באירופה צפוי להכריז על גובה הריבית, במקרה הזה ישנו סבירות של 30% להורדה של 10 נ"ב להורדת ריבית. ישנן מספיק סיבות להורדת הריבית באירופה והיום כנראה נבין יותר טוב בפגישה של חברי המועצה ECB ששם נקבל את נתוני הצמיחה, האינפלציה ומידע על סדר גודל של ההאטה בשוק האירופאי. כמו כן, דראגי יכול להמתין קודם ולראות את המהלך שהבנק הפדרלי יבצע עם הריבית שבוע הבא ואז להגיע למסקנות חדשות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ביום שישי פורסמו במספר אמצעי תקשורת על ההשתלטות האירנית על מכלית נפט בריטית, ההשתלטות הגיע לאחר שהבריטים עצרו מכלית אירנית לבקשת ארה"ב לפני מספר שבועות.
מיד לאחר הפרסום, ה- S&P 500 עבר מעליה של כחצי אחוז לירידה של כחצי אחוז ולבסוף סיים בירידה של 0.6% במקביל מחיר הנפט עלה בכאחד אחוז מיד לאחר הפרסומים אך סיים את יום המסחר סביב מחיר הפתיחה.

ולמרות אין סוף אמירות לוחמניות מכל הצדדים החוזים מציגים נכון למועד כתיבת הבלוג עליה קלה של עד 0.3% והנפט מציג עליה של כ2% .

אז למה המתיחות עם אירן כל כך משמעותית? הרי האמריקאים פרשו מהסכם הגרעין והטילו סנקציות כבדות על אירן ועל הסחר בנפט איתה לפי כמעט שנה.
הסיבה העיקרית היא לא ירידה בהיצע הנפט אלא בשליטה של אירן על מצר הורמוז שדרכו עוברת כ-20% מתפוקת הנפט הכלל-עולמית. ומרבית הנפט שמגיע מכווית, עיראק, איראן, ערב הסעודית, בחריין, קטר ואיחוד האמירויות הערביות.

לאור האירועים במצר הורמוז כבר ניתן לראות עליה בעלות הביטוח שנדרשות לשלם חברות האנרגיה כאשר הן בוחרות לעבור במצר- עלות שמתגלגלת לצרכן ולמחיר הנפט.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ביום שני האחרון בשעות הערב פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מדד המחירים לצרכן לחודש יוני 19, הנתון הצביע על ירידה של 0.6%, נמוך משמעותית ביחס לתחזית האנליסטים.
נכון שמדובר במדד אחד אבל בהסתכלות שנתית קשה לראות מצב בו האינפלציה השנתית בישראל תעמוד ביעד האינפלציה של בנק ישראל שעומדת על 2%.
סה"כ המדד אומנם נמוך משמעותית מהצפי אבל מחירי הדירות דווקא עלו ב-0.5% עליה ריאלית של 1% בחודש.

אז איפה נמצא הקושי של בנק ישראל?
אם יחליט הבנק להעלות את הריבית הוא עלול לפגוע בצמיחה במצב בו האינפלציה כבר נמוכה משמעותית מהיעד. מצד שני, מהלך זה יראה כניסיון של בנק ישראל להילחם בעליית מחירי הדיור. לעומת זאת אם יבחר הבנק להשאיר את הריבית או אפילו להוריד אותה זה יהיה סימן ברור לשווקים שהבנק בוחר להתמקד בחיזוק הצמיחה גם על חשבון של המשך עליית מחירי הדירות שגם ככה בשיא.
ואפילו לא נכנסנו להיבט שער החליפין שנמצא בשפל של 15 חודשים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מנתונים שפורסמו בסין אפשר כבר לראות את השפעת מלחמת הסחר והאטה הגלובלית. התוצר הלאומי שהוא נתון חשוב מאוד עלה ב – 6.2%, הנתון הנמוך ב – 27 השנים האחרונות. כמו כן, ישנם מספר נותנים מעניינים ששופכים קצת אור גם על המו"מ בין סין לארה"ב וגם על מצב הכלכלה בסין.
1. מאזן התשלומים של סין עם העולם (לא עם ארה"ב לבדה) לא נראה כל כך מדהים כמו בעבר. עלייה חדה בגרעון השירותים (תיירות) מבטל כמעט לגמרי את העודף במאזן המוצרים (merchandise balance).
2. תחזית הייצוא מסין ממש לא מזהירה. האם סין מתקדמת לכיוון גרעון מסחרי ותקציבי?
3. ירידה בייבוא מכלכלות מוטות טכנולוגיה (טאיוואן, קוריאה).
4. ביקושים יורדים בסין לנחושת ולנפט.
אפשר לראות שסין נמצאת בהאטה והיא עדיין היא לא התחילה בתוכניות תמריצים, יכול מאוד להיות שזה יגיע בקרוב.
מה שכן החולשה הכלכלית בסין לא עוזרת לנציגים שלה במו"מ מול הנציגים של ארה"ב וכנראה שסין תהיה חייבת לעשות צעדים בכדי לטפל בכלכלה שלה.

 

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

רכישה עצמית היא מצב שבו חברה רוכשת את המניות של עצמה. הרעיון המרכזי מאחורי רכישה עצמית היא להעביר מסר למשקעים שהחברה מאמינה במחיר המנייה שלה וחושבת שישנה כדאיות השקעה.
לתופעה של הרכישות העצמאיות יש משקל ענק בתמיכה במחירי המניות. בשנת 2018 בארה"ב, נקנו טריליון דולר, לעומת יציאת כספים מקרנות מניות בסך 120 מיליארד דולר. באירופה נקנו ב-2018- 218 מיליארד דולר לעומת יציאת כספים בסך 89 מיליון.
ב-2019 קניית המניות בארה"ב אמנם יורדת ב-30% לעומת 2018 אבל היא עדיין הכי גבוהה מאז 2007 – (חוץ מאשר ב-2018 ) בבורסות מחוץ לארה"ב קונים ב-2019 יותר מאשר אי פעם.
ההורדה במרווחי האשראי, גורמות לחברות לבצע רכישות חוזרות במקום להשקיע את הכסף בצמיחה עתידית וחלקן לוקח הלוואות בריביות נמוכות והתוצאה היא מצב שבוא מחירי המניות של החברות מתנפח.
מי שמעוניין להשקיע, ישנה תעודת סל SPYB שעוקבת אחרי מניות שאחוז הרכישות החוזרות שלהן הינן הגבוה ביותר מתוך מדד ה –SPY.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך סוף השבוע קיבלנו מספר נתונים וסיפורים חשובים, אך אני חושב שהחשוב מכולם הינו החלטת נשיא טורקיה לפטר את נגיד הבנק המרכזי.
הפיטורים הגיעו לאחר תקופה ארוכה בא הנשיא ושר האוצר דרשו את התפטרות. מן הצד השני עמד הנגיד על עקרונות הפרדת הרשויות ועצמאות הבנק המרכזי וסרב להתפטר. ביום שישי החליט ארדואן בצעד כמעט חסר תקדים במדינה "מערבית" לפטר את הנגיד.

כאן חשוב להדגיש טורקיה ככלכלה לא באמת משמעותית ברמה העולמית, אז למה בכל זאת אני בוחר לכתוב על האירוע הזה?
1. בנקים אירופים חשופים בסכומים אדירים לכלכלה הטורקית בהלוואות לחברות טורקיות ואירופאיות שבשנים האחרונים ביצעו עבודות תשתית שכמו שהדברים נראים היום יהיה קשה מאוד להחזיר את אותן הלוואת במיוחד שמרביתן צמודות יורו- הלירה הטורקית התרסקה בשנים האחרונות.
2. יש נשיא נוסף שבמובנים מסוימים מזכיר מאוד את נשיא טורקיה שמאיים כבר חודשים ארוכים לפטר את הנגיד שלא מיישר איתו קו- כמובן שמדובר בנשיא ארה"ב טראמפ'.
במדינה דמוקרטית ומערבית הפרדת רשויות הינה כמעט קדושה, ראו מה קרה ללירה הטורקית ולאג"ח לאחר הודעת הפיטורים של הנגיד הטורקי- עכשיו רק נשאר לדמיין את הנזק שייגרם אם טאמפ יחליט שהוא יודע יותר טוב מכולם ויחליט לעשות את הבלתי יאמן ויפטר את הנגיד האמריקאי.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

אירן באיום ישיר למדינות אירופה, מודיעה שהיא תמשיך להפעיל מחדש את הבנייה בכור ותגדיל את העשרת האורניום כל עוד לא תהיה עסקת גרעין חדשה. עסקה חדשה עם האירופאיים היא לא פשוטה כיוון שהאירופאיים כבר הציעו לאירן עסקה שתבוא להגן על הסחר שלהם, אבל לאירנים זה לא מספיק והם מעוניינים שהעסקה תכלול מנגנון שיחסום את הסנקציות האמריקאיות על רכישות של הנפט האירני.

טראמפ מציידו מזהיר את האירנים מפני איומים. לגבי מחירי הנפט לטווח הקצר יש מקום לאופטימיות מאחר שאופ"ק האריך את הקיצוצים בתפוקה ל- 9 חודשים עד סוף הרבעון הראשון של 2020. קשה לראות את מחיר הנפט ממש קופץ בטווח הקצר בגלל כמות הביקושים ונתוני המאקרו. אבל שנת 2020 נראית כרגע בעייתית, הגידול בתפוקה ממדינות אופ"ק יהיה גבוה יותר מהגידול בביקושים לנפש, מה שיביא לגידול במלאים. אופ"ק יהיו כנראה חייבים להאריך את תקופת הקיצוצים עד סוף 2020, או שמחיר הנפט ירד. כמובן שהכל יכול להשתנות במידה וההתחממות בין אירן וארה"ב תעלה מדרגה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

האם מלחמת הסחר מורידה הילוך בעוצמתה? ובכן, הימים האחרונים כוללים מעט רגיעה ואופטימיות מבחינת מלחמת הסחר, אבל הכל עוד פתוח. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג נפגשו בפסגת ה-G20. השניים התחייבו לשמור על איפוק ולהרגיע את המצב.

השאלה היא באמת כמה זמן תימשך הרגיעה בין שתי המעצמות? האם היא תחזיק מעמד? הנשיא טראמפ אפשר לחברת וואווי לרכוש מוצרים ושירותים מחברות אמריקאיות, לרבות גוגל, אך כפי שאנחנו יודעים - זה יכול להשתנות מאוד מהר.

הצפי הוא שהשווקים יעלו היום בעקבות הרגיעה, אך כלל לא בטוח שהם יהיו אופטימיים ויחזיקו מעמד. כיום ישנם פערים גדולים בין ארה"ב לסין וקשה להאמין שיגיעו להסכמות. לא סביר שהסינים יסכימו לדרישת האמריקאים, המעוניינים להפסיק את גניבת הטכנולוגיות ושמירה על זכויות הקניין שלהם.

מאידך, המתיחות בין ארצות הברית לאירופה חיה ובועטת, לאחר שטראמפ ממשיך לאיים בהטלת מכסים. לסיכום, מלחמת הסחר כנראה נותנת כותרות יפות בעיתונים, אבל היא לא הבעיה האמיתית.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בפוסטים קודמים כתבתי על מצבה של בואינג בעקבות התרסקות מטוס מדגם 737 – MAX בטיסה של חברת אתיופייאן איירליינס. לפני ההתרסקות ראינו את בואינג במחיר של מעל 422$ ולאחר ההתרסקות היא ירדה לרמות של 375$ ומאז היא המשיכה לרדת והתנדנדה ברמות מחירים של 350$. ידענו שבואינג היא חברה מעולה, ראינו את הדוחות החזקים שלה, את הגדלת הדיבידנד ותוכנית קניית המניות העצמית. היה חסר לנו מידע לגבי חומרת המצב וחיכינו לטראמפ שהתערב ואז התבשרנו שטראמפ שוקל להטיל מיסים על מוצרים מאירופה שכוללים גם את איירבוס המתחרה של בואינג וזאת כנקמה על זה שהאיחוד האירופאי העניק סובסידיות לאיירבוס.
כל זה לא עזר למחיר של מניית בואינג להמריא. עכשיו התבשרו שאת קרש ההצלה בואינג מקבלת מחברת האם של בריטיש איירווייז (IAG), כאשר בסלון האווירי בפריז (ששם איירבוס מככבת כל פעם) היא הודיעה שתרכוש 200 מטוסי מקס (אותם מטוסים שקורקעו עקב ההתרסקות).
ההצהרה הזאת מעולה לבואינג, במיוחד כאשר חברת IAG הייתה רוכשת את רוב המטוסים מאיירבוס. מצד שני, מדובר כרגע רק על הצהרה ולא על הזמנה רשמית. היום המחיר של מניית בואינג עומד בסביבות 375 $השאלה באמת כמה ההצהרה רצינית? והאם איירבוס שנפגעת מהמהלך תשיב מלחמה? במידה והכל יעבור חלק לבואינג, כנראה המחיר יחזור לרמות שראינו בעבר.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך שבוע שעבר דווח שאירן הפילה מל"ט של ארה"ב שחדר לשטחה האווירי במפרץ הפרסי- מנגד ארה"ב טענה שהמל"ט טס מעל מים בינלאומיים. הפלת המל"ט גררה הערכות שארה"ב תתקוף את אירן בתגובה, הערכה שעדיין קיימת למרות הדיווח על ביטול התקיפה על ידי הנשיא טראמפ.

מעבר לסיפור הפוליטי, הסיפור שמעניין אותנו כאן הוא תגובת השווקים. ראינו מספר כוחות שפעלו באופן לא שגרתי. מדדי המניות בארה"ב כבשו שיא חדש, הנפט קפץ ל-65.3$ הזהב עלה בכ-5% ותשואות האג"ח לעשר שנים ירדו במהלך המסחר מתחת לרמה הפסיכולוגיות של-2% (סגרו ברמה של 2.06%).

את הסיבות לעליות השערים ניתן להסביר בהודעת הבנק המרכזי האירופאי שרמז על תוכניתQE חדשה ובמידת הצורך הורדות ריבית (כבר היום הריבית הינה 0.25 שלילית) בהודעת הריבית של הבנק הפדרלי האמריקאי שאומנם לא הוריד את הריבית אך נתן רמז עבה מאוד שבקרוב נראה הורדות ריבית- רק לפני מספר חודשים העריך הפד' כי הריבית תעלה במהלך 2019.

לפני מספר חודשים כתבתי כאן על הגמילה הקשה שהשווקים צריכים לעבור בהובלת המבוגרים האחראים בבנקים המרכזים, אך לצערי כמו בעולם האמיתי שמרבית הנגמלים "נופלים בחזרה לסם" מסתמן כי גם מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי של ארה"ב ואירופה לא מספיק חזקים וצועדים בצעדי ענק בחזרה לסם של ריבית נמוכה ותוכניות הרחבה כמותית חדשות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

במהלך שנת 2018 היינו ממש אופטימיים וחשבנו שנראה את שיעור הריבית עולה לרמה של 3% בארה"ב, בתחילת שנת 2019 התחלנו להבין שהדרך לשם לא תהיה קלה והיום אנחנו מתחילים להבין שלא נגיע לשם בטווח הנראה לעין.
יו"ר הבנק המרכזי באירופה דראגי מתחיל להעביר את המסר למשקיעים ורומז שבמידה והמצב לא ישתפר יהיה צורך בתמריצים נוספים. כשדראגי מדבר על תמריצים הוא מתכוון לתוכנית רכישות חדשה (QE), בנוסף לתמריצים חדשים וכמובן הורדת ריבית.

השוק מגיב במהירות ותשואות האג"חים של גרמניה ל–10 שנים ירדו לתשואה שלילית של 0.29 התשואות ל-10 שנים בארה"ב נסחרות קרוב ל-2%. רק כדי להבין הבנק הדני Nordea מציע משכנתא ל-10 שנים בריבית שלילית של 0.12%! היום בערב יש את החלטת ריבית הפד, ממצב שלפני מספר חודשיים הפד דיבר על העלאות ריבית, עכשיו מעניין לשמוע איך הגישה משתנה והופכת להורדת ריבית.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך המשבר של 2008 קיבל בנק ישראל ובראשו הנגיד סטנלי פישר החלטה אמיצה והוריד את הריבית בחצי אחוז, פישר בין הנגידים הראשונים שזיהה את גודל המשבר ובחר בצעד דרמטי של הורדת ריבית של-0.5% והמשיך במגמה זו. להורדת הריבית הייתה מטרה ברורה, למנוע הידרדרות של המשק למיתון- מדיניות מוניטרית מרחיבה. אם נפתח את מרבית ספרי הכלכלה נגלה שאחת ההשלכות של ריבית נמוכה היא אינפלציה גבוהה, אז במקרה של העשור האחרון ספרי הכלכלה טעו. מרבית העולם המערבי נמצא בסביבת ריבית נמוכה כעשור אך אינפלציה לא נראתה באופק. עכשיו אולי המצב הולך להשתנות.

ישראל אומנם הייתה אחת המדינות הראשונות להוריד את הריבית, רק שאותו נגיד אמיץ סיים את תפקידו ואחריו הגיעו נגידים קצת פחות אמיצים שנמנעו מצד של העלאת ריבית וזאת למרות שהנתונים הכלכליים תמכו בצעד זה- למעט אינפלציה שבמקום לעלות (כפי שאמורה לעשות על פי ספרי הכלכלה) הורידה את ראשה.

אז מה ישתנה?- בעולם גוברות הערכות להאטה כלכלית גלובלית ובמקביל על פי הדיווח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ביום שישי האחרון שהאינפלציה נזכרה להרים את הראש. וכאן מגיע התשלום של בנק ישראל על חוסר היכולת לקבל החלטה אמיצה במהלך השנים האחרונות. מצד אחד בארה"ב עולות הציפיות להורדת ריבית משמעותית (השווקים מתמחרים 3 הורדות ריבית עד סוף 2019) ומצד שני האינפלציה מרימה את הראש.
האם בנק ישראל יבחר להמשיך לא לקבל החלטה ולתת לאינפלציה להרים את הראש או אולי יחליט להתיישר עם המגמה העולמית ויתעלם מהאינפלציה ויוריד את הריבית ונראה לראשונה בישראל ריבית שלילית. זאת שאלת השאלות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בחודש פברואר כתבתי על כך שישנו שינוי מגמה במחיר הזהב וכאשר מודדים את מחירי הזהב לטווח ארוך, הזהב נותן אפס תשואה, אבל, כשמודדים בטווחים של שלוש או-חמש שנים, ומתחילים מנקודה יקרה בשוק המניות האמריקאי , הזהב משתווה למניות בטווח של 3 שנים ואף טוב ממניות בטווח של 5 שנים.

אז עכשיו שוב ישנה נק' כניסה מעניינת כאשר-99% מהשוק מצפה לקיצוץ ריבית השנה, מה שמרמז שכלכלת ארה"ב לא מסוגלת לעמוד בריבית שרק לפני 15 שנה הייתה נחשבת לריבית רצפה קיצונית. כמו כן, ר"מ מלזיה מציע לכונן מטבע אסייתי מגובה זהב (כפי שהיה הדולר עד 1971).

ודבר נוסף כנראה כתוצאה מהמתחים של מלחמת הסחר, סין ממשיכה להגדיל את קצב רכישות הזהב. כידוע זהב הוא סקטור הגנתי בתקופות של ירידות בשוק המניות. תעודת הסל שעוקבת אחרי סקטור כריית הזהב היא GDX.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך סוף השבוע הודיע הנשיא טראמפ כי ארה"ב הגיעה להסכם חתום עם מקסיקו. על פי הציוץ של טראמפ מקסיקו הסכימה לנקוט צעדים משמעותיים כדי לעצור את זרימת המהגרים ממרכז אמריקה לארה"ב.
עוד הוסיף הנשיא כי המכסים נגד מקסיקו אשר תוכננו להיות מיושמים על ידי ארה"ב החל מיום שני, מושעים בזאת ללא הגבלת זמן.

הודעת הנשיא הגיע לאחר שבוע מסחר בו תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 נסחר מתחת לתשואה של 2.1% וחשש מהידרדרות המשק האמריקאי למיתון והעדר התקדמות במשא ומתן עם הסינים.
קשה שלא לתהות האם הנשיא התגמש מול מקסיקו בשביל להראות לציבור ולשווקים שהוא גם יודע לסגור הסכמים, גם אם לא הסכם אידיאלי.

כמובן שהדיווח נתן רוח גבית לשווקים ושלח את הS-&P לעליות של כ-1%, מי שלא התרגש הם סוחרי האג"ח והתשואה של ה-10 שנים שהמשיכה להיסחר סביב רמות של 2.1%.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בתקופה האחרונה שוקי האג"ח נסחרים בעצבנות. בתחילת השבוע ראינו שהשוק מתמחר שתי הורדות ריבית עוד השנה. אחת צפויה בספטמבר והשנייה בדצמבר, כנראה שהפד' לא יכל להתעלם מהציפייה הכל כך חזקה והיה חייב להגיב.
ג'רום פאואל (יו"ר הפד') מבין היטב את החששות מהאטה כלכלית והדרדרות למיתון עוד השנה, וכמובן שהירידה החדה בתשואות שמצאו השבוע שפל חדש גרמו ליו"ר הפד' לנסות ולהרגיע, בנאום אתמול אמר היו"ר אנחנו נמצאים בתקופה של חוסר ודאות ותחזית הפד' נכון לעכשיו סבירה, עם זאת, הוסיף פאואל הוסיף כי תרשים הנק' של הפד' לא לוקח בחשבון כמה הפד' יגיב לאירועים בלתי צפויים.
בנוסף פאואל מתייחס למלחמת הסחר שמתפתחת למדינות נוספות השבוע כגון מקסיקו ולעצבנות בשווקים כתוצאה מכך. בעקבות ההתבטאות של פאואל, השווקים בוול סטריט עלו בצורה חדה.
השאלה לכמה זמן זה יחזיק? הבעיות עדיין לא נעלמו. מלחמת הסחר ממשיכה להתפתח ואת ההשלכות נראה בהמשך.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ביום שישי פרסם בנק ההשקעות האמריקאי ג'יי פי מורגן תחזית בנוגע לציפיות הריבית שלהם, ההפתעה בתחזית הבנק היא שהבנק צופה שתי הורדות ריבית במהלך 2019 כל אחת של- 0.25%. התחזית לא באמת מפתיע את השווקים. אג"ח ארה"ב ל-10 שנים צנחו ביום שישי האחרון ונסחרו בפחות מ-2.15% וזאת כאשר ריבית הבנק הפדרלי לשנה הינה 2.5%. בנקים נוספים עדכנו את התחזית במהלך יום שישי, המשותף לכול התחזיות הוא הורדת ריבית במהלך שנת 2019.

התחזית של בנקי ההשקעות מגיע על רקע מלחמת הסחר עם סין והודעת הממשל מיום שישי האחרון להעלות את המכסים על יבוא ממקסיקו ל-25% באוקטובר הקרוב. החשש הוא מהאטה בפעילות הכלכלית של ארה"ב. הנשיא טראמפ קורא לבנק המרכזי כבר תקופה ארוכה להוריד ריבית ולסייע לממשל במלחמת הסחר. הורדת ריבית שכזאת יכולה להתפרש ככניעה של הבנק המרכזי לדרישות הנשיא.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

איטליה ממשיכה להיות כמו עצם בגרון של האיחוד האירופאי. תזכורת קלה: בסוף שנת 2018 ממשלת איטליה והרשויות האירופאיות אישרו את התקציב ארבעה חודשיים לאחר מכן, ממשלת איטליה הודיעה על הורדת תחזית הצמיחה לשנה הקרובה מרמה של-1% ל- 0.1% והגרעון צפוי להגיע לרמות של 2.4% (מרמה של 2.09%), מה שמזכיר את המאבק שהיה מול איטליה בשנה האחרונה.
כמו כן, איטליה חוותה התכווצות ב-2 רבעונים האחרונים של 2018, בנוסף לנתונים כלכליים לא טובים, כנראה שבאיחוד האירופאי היו אופטימיים אפילו שהכתובת הייתה על הקיר. האיחוד האירופאי היה צריך לנקוט בצעדים יותר דרסטיים בכדי למנוע את המצב הקיים.

זה מביא אותנו להודעה השבוע שאיחוד האירופאי הודיע שהוא הולך להטיל קנס של 3 מיליארד אירו בעקבות הפרה של חוקי הגרעון, מצד איטליה, הם קוראים לבנק המרכזי באירופה שישמרו על התשואות של אג"חים ברמות נמוכות ועל תמיכה בהורדת האבטלה.
ההרגשה היא שהסאגה הזאת לא תסתיים כל כך מהר, והמאבק יימשך ובסופו של דברים כולם יצאו מופסדים.

אלעד קראוס, אנליסט, אקסלנס ברוקראז'

מדובר ברווח לפני ריבית, מס, פחת והפחתות,Earnings before interest, taxes depreciation, and amortization)).
למעשה, ברוב המקרים נתון זה נותן אינדיקציה ליכולת ייצור המזומן התפעולית של החברה.
הערכות שווי, כמו גם קובננטים (Covenants) והתניות שונות מבוססות על נתון זה שאינו נתון חשבונאי אלא נתון כלכלי חשוב.

השימוש בנתון זה ספג מהלומה עקב תקן חשבונאי חדש – תקן 16 לחכירות.
מעתה, כל חכירה או השכרה של נכס על ידי חברה תרשם במאזן החברה כהתחייבות וכנכס – כך שמאזן החברה יתנפח.
המשמעות היא שיחס ההון למאזן בחברה צפוי לקטון ולהשפיע לשלילה על יחסים פיננסים.
ההשפעה על ה-EBITDA הינה דרמטית – מעתה, לא יהיו הוצאות שכירות אלא הוצאות פחת בגין הנכסים.

המשמעות היא שה-EBITDA הולך לזנק אצל מרבית החברות וזאת מסיבה מלאכותית-חשבונאית.
מעתה – הוצאות הפחת למעשה ינוכו מה-EBITDA ובכך תהיה עלייה ב-EBITDA.

לתקן החשבונאי החדש יש השפעה מהותית ומשמעותית על הדוחות שמתפרסמים כעת – ההשוואה לרבעון הקודם פשוט אינה נכונה ואינה רלבנטית.
מעתה נתון ה-EBITDA הינו פחות משמעותי וחשוב מבעבר, ויהיה צורך לעשות חישוב מחדש על הרווח התזרימי של החברה.

כל חברה תאלץ למצוא מחדש את הקובננטים שהיש לה מול הבנקים ולנסות לשנות אותם על פי התקינה החדשה.

אלעד קראוס, אנליסט, אקסלנס ברוקראז'

בזן פרסמה את דוחות החברה שבוע שעבר, בדוח הציגה החברה EBITDA של 153 מ' דולר ורווח נקי של 68 מ' דולר.

בזן הינה בית הזיקוק הגדול ביותר בישראל ואחריו נמצא בית הזיקוק של פז.
החברה מזקקת 197,000 חביות ליום ומוכרת את מוצריה לחברות הדלק השונות כמו גם ללקוחות נוספים.
פעילות נוספת של בזן הינה פעילות הפולימרים. בסגמנט זה בזן מייצרת פוליפרולפילן ופוליאתילן מנפטא.
מדובר בפעילות משלימה לפעילות הזיקוק שכן אחד מתוצרי הזיקוק הינו חומר הגלם לפעילות הפולימרים.

פעילות הזיקוק פשוטה - מכניסים למפעל נפט גולמי ובעזרת זיקוק הנפט, התוצרים היוצאים הינם סולר, בנזין, קרוסין ועוד.
המשמעות היא שעבור בזן הנתון החשוב ביותר הינו הפער שבין מחיר הנפט הגולמי לבין מחירי התוצרים. או בקיצור – "מרווח הזיקוק".

שווי הנפט הגולמי, כידוע, הינם שווקים ספקולטיבים בהם עיקר המסחר הינו על ידי ספקולנטים ואין באמת סליקה אמיתית של חבית נפט במרבית המקרים. המשמעות היא שמדובר בשוק תנודתי מאוד אשר מקשה על בזן והמזקקות לייצר יציבות.
שוק התזקיקים, כדוגמת הסולר והבנזין, גם הוא שוק של קומודטי אולם בתנודתיות נמוכה יותר.

מטרתה של בזן הינה לרכוש את הנפט הגולמי בזול ולמכור את התזקיקים ביוקר. כל 1$ פער בין הנפט הגולמי לתזקיקים שווי כ-70 מ' דולר לרווח התפעולי של החברה. המשמעות הינה אדירה וכל תזוזה קטנה במרווח הינו דרמטי עבור בזן.

זו הסיבה שבתחילת כל דוח כספי, הנתון הראשון שמעניין את משקיעי בזו הינו מרווח הזיקוק שבזן ייצרה ברבעון האחרון.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

חברת וואווי הוקמה ב-1987 והיא תאגיד סיני המייצר ציוד תקשורת. לחברה יש כמעט כ- 200 אלף עובדים ועשרות מרכזי פיתוח מסביב לעולם. בתקופה האחרונה אנחנו עדים לעוד עליית מדרגה במלחמת הסחר, כאשר האזהרות של ארה"ב כן מתקיימות, כאשר הקונגרס האמריקני הזהיר שחברת וואווי וחברת ZTE מאיימות על ביטחונה של ארה"ב ובכל הן נוספו ל- "Entity List" (רשימה של חברות ואנשים שפועלים בניגוד לאינטרס הביטחוני של ארה"ב).
מבחינת וואווי ישנו נזק בעל משמעות חמורה מאוד ותפגום בשרשרת הערך של החברה, בלוגיסטיקה שלה (global supply chain). וזאת למרות שהחברה צברה מלאים בצפי לצעד כזה. כמו כן, גם הספקים של החברה, כמו TSMC ומייקרון MU, יכולים להיפגע לפחות בטווח הקצר.
בנסוף לכל, המזכר עליו חתם הנשיא טראמפ, מאלץ את גוגל למנוע מכירת רשיונות שימוש בתוכנות אותה היא מפתחת, כולל אנדרואיד ושירותי גוגל נוספים.
מלחמת הסחר היא כמובן חדשות רעות, אך מנגד לסקטור השבבים יש פוטנציאל בזכות טכנולוגיה חדשה כמו 5G, קח למרות המכסים דינן לקרות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בשישי האחרון, פרסם הבית הלבן שתי הודעות בעלות משמעות כבדה, בהודעה הראשונה הודיע הבית הלבן כי החליט לדחות את ההחלטה על הטלת מכסי ייבוא על רכבים אירופאים ב-6 חודשים. ובהודעה השנייה הודיע הממשל על הסרת תוספת המכסים על ייבוא פלדה ואלומיניום מקנדה ומקסיקו.

כל הודעה בפני עצמה הינה בעלת חשיבות גבוה אך כאשר בוחנים את התמונה הכוללת אפשר אולי ללמוד על שינוי טקטיקה במלחמת הסחר. אני מעריך שבתחילת הדרך הנשיא טראמפ לא חזה עקשנות ואי הסכמה לפשרות מצד הממשל הסיני לכן בחר לפתוח חזיתות נוספות עם כלכלות רבות כגון מקסיקו, קנדה, איחוד האירופאי ורוסיה.

עכשיו כשנה וחצי לאחר תחילת מלחמת הסחר, וכשנה וחצי לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב מבין הנשיא טראמפ שצריך לבחור באיזה קרב להתמקד, ולפחות על פי ההודעות בשישי האחרון מעדיף הנשיא להתמקד בסין ולזנוח לפחות בינתיים את החזית עם מקסיקו, קנדה והאיחוד האירופאי.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

ביום שבת הקרוב הממשל האמריקאי אמור להודיע על החלטתו בדבר הגדלת המכסים על השוק הרכב אירופאי, הדבר יכול לגרום לטלטלה אצל יצרניות הרכב, לכלכלה האירופאית ולצרכנים בעולם (גם בישראל). לאורך הקמפיין של הנשיא טראמפ הוא הבטיח כי בייבוא הנרחב של כלי רכב מאירופה, בדגש על גרמניה, לא יעבור לסדר היום ושהיצרני הרכב האמריקניים הם המפסידים הגדולים.

כשחושבים על זה יותר לעומק, הגדלת המכסים על שוק הרכב האמריקאי דווקא יכול לגרום לפגיעה בשוק הרכב המקומי. ניסיון הפגיעה בכלכלה האירופאית יכול להביא את האירופאיים לחיזוק הקשר של תעשיית הרכבים (בעיקר הגרמנית) עם ממשלת סין. כמובן שקשה לנתח בדיוק את ההשלכות, אבל כנראה שאת עיקר המכה צפויים לספוג לפחות בשלב הראשון יצרניות הרכב האירופאיות כמו מרצדס, פולקסווגן ו ב.מ.וו.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ביום שישי טראמפ מימש את האיום ונכנסו לתוקף מכסים בשיעור של-25% על סחורות סיניות בגובה של 200 מיליארד דולר. הממשל פועל להטיל מכסים בשיעור דומה על סחורות סיניות נוספת בהקיף של כ-300 מיליארד דולר. מנגד לסינים אין יכולת להעלות מכסים על סחורות אמריקאיות וזאת בשל הגירעון במאזן הסחר מול האמריקאים שרוכשים סחורות סיניות בהקיף גבוה משמעותית מהקיף הסחורות שהסינים רוכשים מהאמריקאים.

לדברי טראמפ הסינים ממתינים עד ל2020- עם הסכם הסחר, בתקווה שהוא לא יבחר בשנית. לכן טראמפ מזהיר אותם שהסכם הסחר יהיה הרבה יותר גרוע כאשר הוא יבחר לקדנציה נוספת.

כאשר בוחנים את מלחמת הסחר מהזווית של הצרכן האמריקאי, לא בטוח שהאינטרס שלו ושל הנשיא זהים. הצמיחה האמריקאית תלויה רבות בצריכה הפרטית, האם הצרכנים ימשיכו לצרוך באותו הקצב כאשר על אותו מוצר הם יאלצו לשלם יותר? הרי אף אחד לא באמת מאמין שאפל או דל או כל חברה שמייצרת מוצרים במפעלים בסין עבור הצרכן האמריקאי תספוג את תוספת המכס, ברור לכל שתוספת המכס תתגלגל לצרכן. מה גם שישנם מוצרים רבים שכבר שנים לא מייצרים בארה"ב, כך שאין לציבור תחליף לכל מוצר.
כאן צריך להזכיר שתוספת המכסים אינה המטרה של טראמפ, אלא אמצי לחץ להשגת שינוי בגישה של הממשל הסיני בעיקר בתחום גנבת הקניין הרוחני שמתבצע ללא מפריע על ידי חברות סיניות שחלקם הגדול מוחזק במישרין או בעקיפין על ידי הממשל הסיני.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ביום שישי פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב דוח תעסוקה שהצביע על תוספת של 263 אלף משרות חדשות. גבוה משמעותית מהתחזית המוקדמת לתוספת של 190 אלף משרות בלבד. בתוך כך, נתון האבטלה בארה"ב יורד לרמה של- 3.6% הרמה הנמוכה ביותר מאז 1969.

אך מנגד השכר השעתי עלה ב-0.2% מול צפי לעליה של 0.3%, וגם שיעור המשתתפים בשוק העבודה ירד לרמה של-62.8%, כאן חשוב לחדד את חשיבות הנתון- כאשר מודדים אחוז אבטלה סופרים רק את אותם אנשים שמחפשים\מעוניינים לעבוד, זאת אומרת שאנשים שהתייאשו מלחפש עבודה לא נכללים בנתון האבטלה. מסיבה זאת בדיוק חשוב לעקוב אחרי נתון שיעור המשתתפים בשוק העבודה כי ירידה של אחוז האבטלה בשילוב של ירידה בשיעור המשתתפים בכוח העבודה יכול להצביע על ייאוש ממציאת עבודה.

לאחר פרסום הנתונים ירדו ציפיות השוק להורדת ריבית על ידי הפד' במהלך 2019 ל-53% בלבד.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

אומנם הבחירות לנשיאות התקיימו בעוד שנה וחצי, אבל מבחינת טראמפ זה הזמן שלו לשמור על השווקים חזקים. טראמפ לא יכול להרשות לעצמו משבר בשווקים בשנה הקרובה. הדבר עלול לפגוע בסיכויים לקדנציה שניה בבית הלבן. לקראת החלטת הריבית היום בערב (שעון ישראל) צייץ אתמול הנשיא כי הפד' צריך להוריד את הריבית ב –1% ולהשיק תוכנית רכישות, טראמפ לא סתם חושש, מבחינת הנתונים הכלכליים השבוע פורסם נתון מפתיע שמצביע על התרחבות בצמיחה ברבעון הראשון לקצב של-3.2% מה שיקשה על הפד' בהורדת הריבית כפי שטראמפ מעוניין.

טראמפ מעוניין במדיניות משוחררת כמו בסין, לטענתו כמו שסין מוסיפה תמריצים לכלכלה ומשאירה את הריבית נמוכה, גם הפד' יכול להתנהל בצורה דומה בכלכלה האמריקאית ולא לשמור על ריביות גבוהות בתקופה של אינפלציה נמוכה. בינתיים טראמפ מוצא פתרון לבעיית הנזילות ומודיע שהממשל האמריקאי חותך את צפי ההנפקות לחודשיים הקרובים. ההודעה גרמה לירידות בשער הדולר וזאת למרות שהפד' צמצם 28 מיליארד דולר מהשווקים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בשישי האחרון פרסם משרד המסחר האמריקאי כי הכלכלה האמריקנית צמחה ברבעון הראשון של 2019 בקצב של 3.2%, זינוק ביחס לצפי של 2.3%. הנתונים שמצביעים על צמיחה חזקה של כלכלת ארה"ב לפד' יהיה קושי רב בקביעת מדיניות מוניטרית לתקופה הקרובה.

לאור הנתונים שפורסמו יהיה קשה מאוד לפד' להצדיק את המדיניות היונית שהוצגה בחודשים האחרונים שכוללת הודעה על צפי ל-0 העלאות ריבית במהלך 2019, וסיום תוכנית במהלך ספטמבר הקרוב.
מנגד שינוי משמעותי נוסף במדיניות הפד' עשוי להתפרש כזיגזוג מצד הגוף שאמור לקבוע מדיניות ולא להגיב בשליפה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

ארה"ב צפויה להודיע כי תבטל את מעט הפטורים מסנקציות על רכישת נפט מאיראן.
כל מי שרוכש נפט מאיראן יצטרך להפסיק את היבוא החל מ-2 במאי או להתמודד עם הסנקציות - כך אמר ל"רויטרס" מקורב לנושא. בעקבות החששות לירידה בהיצע הנפט בעולם מחיר החוזים על הנפט עולה בכ-2%.

לאחר הפרישה של ארה"ב מהסכם הגרעין שנתחם ב-2015, אישרה ארה"ב ל-8 מדינות מרביתן באסיה להמשיך לייבא נפט מאירן ללא סנקציות. היום ארה"ב צפויה לבטל את אותו פטור מסנקציות. הסרת הפטורים על הסנקציות תפחית את היצע הנפט בשוק שכבר נמצא בלחץ בשל הסנקציות של ארה"ב נגד איראן ונגד ונצואלה. לכך נוספים קיצוצי התפוקה של אופ"ק מתחילת השנה. כתוצאה מכך עלו מחירי הברנט ביותר מ-30% עד כה השנה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

הנתונים הכלכליים שהגיעו שבוע שעבר מכלכלת גרמניה הראו שהייצוא עדיין נמוך מהתחזיות, ושהחולשה של התעשייה הגרמנית מתחזקת.
בנוסף,יצא דיווח שגרמניה צפויה לחתוך שוב את תחזית הצמיחה לשנת 2019 (בינואר הורידה גרמניה את התחזית מ -1.8% ל- 1%) הצרות בכלכלה האירופאית ממשיכות להצטבר, וזאת ברקע לדיווחים על המתיחות בנוגע לשיחות הסחר עם ארה"ב והחשש מפני הטלת מכסיי יבוא על רכבים.

היום התחזיות באמת התקיימו, גרמניה הודיעה על הורדה נוספת בתחזית הצמיחה מ- 1% ל- 0.5%. לטענת שר האוצר הגרמני, ישנה חוסר ודאות לגבי מלחמת הסחר והברקזיט, דבר אשר מקשה על הכלכלה הגרמנית. כמו כן, שר האוצר הגרמני מצפה לעלייה בתחזית הצמיחה של 1.5% בשנת 2020.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בתחילת השבוע התבשרנו על פי דו"ח של משרד התחבורה באתיופיה, שהתסריט הכי בעייתי מבחינת בואינג יורד מהשולחן. כמובן שאלה חדשות טובות מבחינת בואינג כיוון שהתרחיש הגרוע ביותר כבר לא סביר שיתממש.
בימים האחרונים מניית החברה יורדת בחדות. הרקע לירידות מגיע מאירופה, כאשר הגוש האירופאי מעניק לחברה המתחרה של בואינג איירבוס (נסחרת בצרפת AIR ) סובסידיות.
מי שלא נשאר חייב הוא הנשיא טראמפ, כי הרי ברור שהוא לא יעבור בשתיקה על פגיעה במדיניות שלו, גם אם זה מגיע מהגוש האירופאי. לטענתו הסובסידיות פסולות וצריך לבטל אותן.
ארה"ב הודיעה שהיא שוקלת להטיל מיסים של 11 מיליארד דולר על מוצרים מאירופה כגון מטוסים, דגים, מוצרי חלב ומשקפיים. כתוצאה מכך מניית איירבוס הגיבה בירידה של 2%.
מבחינת האיחוד האירופאי, הצעדים שמובילה ארה"ב הם מוגזמים וללא ביסוס ומי שיקבע זה רק ארגון הסחר.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בהמשך סוף השבוע חזר הנשיא טראמפ לתקוף את הבנק הפדרלי והעומד בראשו ג'רום פאואל. הפעם ציפיות הנשיא כוללת הורדת ריבית וחזרה לתוכנית התמריצים- מדיניות מוניטרית מרחיבה וזאת למרות שאנחנו אחרי הרבעון הראשון הטוב ביותר מזה 10 שנים בוול סטריט.

זאת לא הפעם הראשונה וכנראה לא האחרונה בא הנשיא תוקף את מדיניות הבנק הפדרלי ומנסה להשפיע עליה שבאופן מסורתי זוכה למעמד עצמאי – ללא התערבות פוליטית.
אז מדוע בוחר הנשיא האמריקאי להמשיך לתקוף את הבנק הפדרלי למרות שהכלכלה חזקה, האבטלה בשפל היסטורי והשווקים רחוקים אחוזים בודדים משיא כל הזמנים ?
פרשנים רבים מקשרים בין קמפיין הצפוי ב-2020 להתבטאות הנשיא, בכך שהוא לא מעוניין לקחת שום סיכון שהכלכלה האמריקאית תראה סימני האטה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפני שישה חודשים, הוועדה ציפתה להעלאת שיעור הריבית לטווח קצר שלוש פעמים השנה. כעת, היא לא מצפה להעלאה כלשהי בשנת 2019. ברור שהתחזיות הכלכליות של הוועדה התדרדרו — אך רק במידה מועטה מכדי שתצדיק שינוי כה גדול בתחזית העלאת הריבית של הוועדה.

בשבוע שעבר בפגישת ועדת השווקים הפתוחים הפדרלית הייתה הפתעה גדולה כאשר דובר על כך שהפדרל ריזרב מתמודד עם קשיים כתוצאה מהמדיניות שלו ודבר אחד היה ברור לא לצפות להמשך העלאות ריבית השנה ואולי גם בשנה הבאה.

אחד הגורמים שכנראה הביאו לכך זה נושא האינפלציה, ישנו חשש שהאינפלציה והציפיות לאינפלציה נמוכים מידי וזה מגיע מהאנשים שמשפיעים על המדיניות המונטרית. ואכן יש הגיון בכך, הפדרל-ריזרב רוצה שהאינפלציה תעמד על שיעור של 2% בממוצע לכל אורך מחזור העסקים. האינפלציה נמצאת בדרך כלל ברמה נמוכה מ-2% בתנאים כלכליים רעועים. אם זה המקרה, הרי שהפדרל-ריזרב חייב לכוון לשיעור אינפלציה גבוה מ-2% בסביבה כלכלית טובה, כדי שהממוצע יישאר 2%. הפדרל-ריזרב לא באמת עשה את זה. אם משתמשים במדד המחירים המועדף על הוועדה, האינפלציה עמדה על שיעור ממוצע צנוע של 1.3% במהלך חמש השנים האחרונות ו-1.4% במהלך 10 השנים האחרונות. יש צורך בעלייה חדה באינפלציה בכדי לדחוף את הפדרל – ריזרב בחזרה למצב של העלאות ריבית.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

התהפכות העקום הינו אינדיקטור חשוב ואמין ועדיין, הוא רק אינדיקטור שלא תמיד צודק. חברי הפד' בהווה ובעבר התגייסו למסע הסברה ושכנוע שלמרות התהפכות העקום הכללה האמריקאית יציבה חזקה ולא בדרך למיתון.
על פי עדכון תחזית הצמיחה של הפד' שעודכנה רק לפני כשבוע הצמיחה ב-2019 צפויה לעמוד על 2.1% רחוק מאוד ממיתון.
אז נכון ההיסטוריה מלמדת שהפד' לא טוב בזיהוי משברים- בפועל הפד' מעולם לא הצליח לחזות מיתון.

אז למה השווקים ממשיכים לעלות?

אפשר לחשוב על מספר סיבות טובות :
1. התהפכות העקום הינו אינדיקטור חשוב ואמין ועדין הוא רק אינדיקטור שלא תמיד צודק.

2. עדכון תחזית עדכוני הריבית על ידי הפד', רק לפני שבוע הפד' התיישר לציפיות השוק ועדכן את תחזית הריבית ל 0 העלאות ב-19 והעלאה-1 ב-20.
3. זמן, ב-2006 התהפך העקום אך בפועל המשבר התחיל רק בתחילת 2008- בפעמים שהאינדיקטור צדק עבר פרק זמן של עד שנתיים מההתהפכות לפרוץ המשבר בפועל.

אז מוקדם מידי לקבוע האם השווקים לפני היפוך מגמה וכניסה למשבר,
מה שבטוח הוא שנכון לנקודת זמן זו השווקים לא מתייחסים ברצינות להתהפכות העקום וסיימו את הרבעון הראשון של 2019 עם התשואה הגבוה ביותר בארה"ב מאז 2009.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

לפני מספר חודשים הפד צפה 2-3 העלאות ריבית עד סוף 2019, ועוד 2 בהמלך 2020, גישה זו נתמכה בתחזית צמיחה אופטימית. אך בחודשים האחרונים לאט לאט הפד הנמיך ציפיות ואף הוריד את תחזית הצמיחה לשוק האמריקאי ל-2.1%. במהלך 2019, והאינפלציה לרמה של -1.8%.

במהלך סוף השבוע, הפד עדכן תחזיות והוא צופה 0 העלאות ריבית ב-2019 והעלאה אחת במהלך 2020, בעצם הפד יישר קו עם תחזית השוק.

עקומת האג"ח ממשיכה להיות הפוכה בטווח של 1-7 שנים פרמטר שרבים מייחסים כאיתות חזק למיתון בשנתיים הקרובות. הירידה הצפויה ברזרבות הבנקים בשילוב עקומת האג"ח ההפוכה והצפי להאטה בפעילות הכלכלית צפויות להפעיל כעת לחץ על סקטור הבנקאות האמריקני שסובל מירידות חדות בימי המסחר האחרונים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

אתמול חברת פדקס (FDX) דיווחה את תוצאותיה לרבעון האחרון של 2018. החברה איכזבה בשורת הרווחיות והכנסות והתוצאות היו מתחת לצפי האנליסטים. בנוסף, החברה הורידה את תחזיות לשנת 2019. חברת פדקס היא אינדיקטור חשוב להדיקת מצב השווקים, פדקס היא בין החברות הגדולות המציעות שירותי שינוע בכל העולם, כך שבמידה ויש האטה במחסר הגלובלי, זה משפיע ישירות על החברה.

בחברת פדקס מעדכנים שהחברה נפגעת מאוד מהמצב בכלכלה העולמית ומגמת הסחר הגלובלית שכנראה תמשיך לפגוע בתוצאותיה של החברה. מצד שני חברת נוספת USP דיווחה על רבעון ותחזיות טובים (לגבי התחזיות, נצטרך להמתין לרבעון 2-3 בכדי לראות אם התחזית באמת מתממשת). לא ברור האם הבעיות של פדקס מקורן במאקרו (שזו טענת החברה) או במיזוג עם TNT.

אינדיקטור נוסף להאטה, השבוע פורסם מדד המשלוחים בארה"ב, זהו מדד שעוקב אחרי נפחי המשלוחים באם זה דרך רכבות, רכבים, מטוסים, כלי שייט ומשאיות. מדד זה הראה על ירידה שנתית של -2.1% בפעילות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

שני אירועים התרחשו במהלך שבוע שעבר, ולמרות שאין קשר ישיר בין האירועים, השפעתם על שוק האג"ח פועלת באותו הכיוון. תשואות האג"ח, בארה"ב והן באירופה ירדו והקטינו עוד יותר את הסבירות להעלאת ריבית של הבנק המרכזי באירופה ובארה"ב. התשואה ל-10 שנים בארה"ב , ירדה לראשונה מתחילת-2019 את רף ה-2.6% ואף נשקה ל-2.5%.
חשוב לציין שלאט לאט העקום ההפוך בין השנתיים לחמש שנים נפתח יותר ויותר, ככל שהמרווח הזה ייפתח, המשמעות היא שהשוק צופה המשך האטה בעלת משמעות בכלכלה העולמית.

נכון שהכלכלה האמריקאית נראית במצב טוב יותר מאשר אירופה ובטח סין. המרווח בין העשר שנים, לשנתיים כרגע עומד על 15 BPS, ככל שהתשואה תרד, אני מעריך שנראה המשך של המרווח מתקרב לאפס. אם זה אכן התרחיש שיקרה, אפשר זאת כאמירה של השוק שההאטה היא משמעותית, וכאן להישאר בטווח הנראה לעין.

אז נכון שמבט מהיר על מדדי המניות חושף תמונה ורודה ואופטימית- שבוע נוסף של עליות במדיי המניות בארה"ב, אך מבט מעמיק יותר על שוק האג"ח, מספר סיפור מורכב בהרה יותר.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

כפי ששמענו, השבוע התרסק מטוס של חברת בואינג מדגם 737- MAX בטיסה של חברת אתיופיאן איירליינס. לאחר המקרה, קורקע שליש מצי מטוסי מקס- 8 בעולם.
בעקבות כך מניית בואינג (BA) שהייתה בשיא שלה 446$, ולפני הנפילה ב-422$, צללה למחיר של כ-375$. ירידה של למעלה מ-11%, וכמעט 30 מילארד בשווי השוק שלה.

נחזור קצת אחורה ל-29 באוקטובר 2018, כאשר טיסה מספר 610 של ליון אייר (חברה אינדונזית) התרסקה בלב ים 13 דקות לאחר ההמראה.
במטוס מדגם, נחשו איזה? ניחשתם נכון... מקס-8 737 של חברת בואינג. גם שם התוצאה הייתה קשה. ממש כמה דק' לאחר ההמראה הטייס ביקש לחזור חזרה לנמל התעופה וישר לאחר מכן הקשר מולו נותק. כל הנוסעים ואנשי הצוות נספו.
לגבי המנייה, היא ירדה לאחר ההתרסקות ומהר מאוד חזרה לעצמה. בהמשך היא דיווחה את דחותיה הרבעונים, שהיו חזקים מאוד, הגדלת הדיבידנד ועל תוכנית קניית מניות עצמית של 20 מיליארד דולר. משם הדרך לשבירת שיאים התקדמה מהר מאוד.

אין ספק שבואינג חברה מעולה, השאלה האם הירידה של הימים האחרונים מוצדקת? האם טראמפ התערב במשבר הזה? (ידוע שציוץ אחד שלו, יכול להקפיץ את המנייה חזרה למעלה).
אז זהו, עדיין אין מספיק מידע, אז אי אפשר לדעת עד כמה המצב חמור לחברת בואינג.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך שבוע שעבר הוריד הבנק המרכזי האירופי את תחזית הצמיחה ל-1.1%, ירידה חדה ביחס לתחזית הקודמת שעמדה על 1.7%. בסין פורסם כי היצוא מסין ירד ביותר מ-20% ביחס לפברואר אשתקד. נתונים הלו מצטרפים לנתונים נוספים אשר מצביעים על התמתנות בצמיחה העולמית.
כלכלנים רבים מייחסים את הנתונים למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, בגזרה הזן מתקבלים דיווחים סוטרים על התקדמות המשא ומתן בין הצדדים.
אז מה בכל זאת דוחף את השווקים או לפחות מחזיק אותם?
הינה מספר סיבות:
1. נגיד הבנק המרכזי האירופאי מריו דרגי, הודיע שהבנק המרכזי האירופאי לא יעלה את הריבית השנה, ובנוסף יעניק הלוואות נוספות לבנקים ביבשת לטובת הגדלת הנזילות.

2. משרד האוצר האמריקאי דואג להזרים נזילות לשווקים כפעולה נגדית להקטנת המאזן של הבנק המרכזי.

3. ציוצים של הנשיא טראמפ- רק בסוף השבוע שעבר צייץ הנגיד "השווקים יבצעו זינוק חד אם הסכם הסחר ייחתם".
אנחנו נמצאים בנקודה בה ריבית נמוכה + הזרקת נזילות מהבנקים המרכזיים + ציוצים אופטימיים של נשיא ארה"ב מחפים על נתונים מאקרו צוננים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מבחינת סין השבוע התחיל טוב, כאשר דווח כי ארה"ב וסין לקראת סגירת עסקת הסחר, דבר שיגרום לביטול רוב המכסים שארה"ב הטילה עליה, ויכול לתת אוויר לכלכלת סין. לאחר מכן הגיע הדיווח שנתן לנו להבין את הקושי הרב של כלכלת סין, כאשר סין הורידה את תחזית הצמיחה הכלכלית שלה לשנת 2019 לאזור בין 6% ל-6.5%. זהו קצב הצמיחה האיטי ביותר מאז שנת 1990. נתון זה מוכיח את החלשה הנוכחית שסין נמצאת בה, וכמה חשוב לה לסיים את המו"מ עם הממשל בארה"ב, ולסיים את חוסר היציבות שבו היא נמצאת.

אם ננתח את המצב, אז סיכוי גדול שנשמע בקרוב על הסכם סחר בין סין לארה"ב, דבר שיוסיף דלק לשווקים ואולי ייקח אותם לגבהים חדשים. מבחינת סין, היא צריכה להמשיך לעבוד קשה, בכדי לחזור לטווח צמיחה גבוה יותר, לצמצם את החוב שלה, להקל במתן אשראי ובהוצאה התקציבית. אתמול הגיע דיווח חיובי מראש הממשלה לי קצ'ינג על פעולות הממשלה בישיבה השנייה של כנס מפלגת השלטון. אחד המסרים המעודדים ביותר הוא התמיכה בתעשיית הייצור ובחברות קטנות ובינוניות. כאשר הבנקים יזכו לעידוד להלוות יותר לתעשיית הייצור, ובנקים בבעלות המדינה יגבירו את שיעור ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים ב-30%, המע"מ לתעשיות הייצור יקוצץ ב-3%, מ-16% ל-13%, אחוז ההפרשה לביטוח בידי המעסיק יקוצץ ב-4%, מ-20% ל-16%, והשקעה בתשתיות. כל אלה הם צעדים חשובים להתאוששות הכלכלה הסינית.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

אתמול פרסם הפיקוח על הבנקים עדכון להוראה שאסרה על הבנקים לבצע רכישה עצמית של מניותיהם בכפוף לתנאים מסוימים.

האיסור נקבע לאחר המשבר שנגרם בעקבות פרשת ויסות המניות בשנות השומנים.

מה בפועל עשו הבנקים? במטרה להעלות באופן רציף ועקבי את שער המניה, הזרימו הבנקים (פעולים, לאומי ודיסקונט) בהתמדה ביקוש גדול למניות שלהם. לצורך ביצוע הפעולה נעזרו הבנקים בכספי המשקיעים והחוסכים, אותם שיכנעו לרכוש את המניות, כ"השקעה סולידית" ובטוחה. מאצמע שנת 1983 איבד הציבור את אמונו בבעות מניות הבנקים, כתוצאה מכך החלו למכור את המניות ורכשו במקומן מטבע זר. כעבור זמן קצר, החלו הבנקים להתקשות ברכישת היצע המניות של הציבור, וב-6 לאוקטובר 1983 הגיעו לקצה יכולתם ופרץ משבר. הפרשה הביאה להלאמת הבנקים הגדולים בישראל (פעולים, לאומי ודיסקונט).

לפי העדכון הבנקים יוכלו לבצע רכישה עצמית מיתרת העודפים, בדומה לתנאים שחלים על בנקים לחלוקת דיבידנד. בנוסף, נקבע כי היקף הרכישה בכל תוכנית בשנה קלנדרית לא יעלה על 3% מהון המניות של הבנק.
לאור המגבלות הקיימות, בתוספת המגבלות שכבר היום קיימות על יועצי ההשקעות, הסבירות שהבנקים יפעלו כפי שפעלו בעבר נמוכה מאוד, אך מנגד יאפשר לבנקים גמישות בקבלת החלטות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

אחרי תקופה ארוכה שהשוק עולה והרבה משקיעים ממתינים לתיקון שיגיע, הנשיא טראמפ "מתדלק" את השווקים ונותן להם להמשיך לנוע כלפי מעלה. בציוץ ברשת טוויטר הנשיא טראמפ מודיע שישנה את ההתקדמות בשיחות הסחר עם סין שנמצאות בשלב מתקדם.

עוד לפני הציוץ השוק ידע על המהלך מכיוון שהנשיא טראמפ פרסם דחייה של המכסים עוד במהלך הבוקר. העלאת המכסים תוכננה ל-1 במרץ, ונכון לעכשיו ישנה דחייה לפחות בשלושה חודשים, הדחייה והאופטימיות של טראמפ, בזמן שהפערים עדיין גדולים בין שני הצדדים (כמו שמירה על נכסים אינטלקטואלים), גורמת ללחץ משמעותי על הנציגים האמריקאים במו"מ עם הנציגים הסינים, הצורך לסיים בצורה הטובה ביותר והרצון של טראמפ לצייץ שוב ולהודיע על הניצחון יכולה לגרום לפיצוץ.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

באירוע שלא היה מבייש את אפל, סמסונג הציגה את הסמארטפון המתקפל- אין זה הפעם הראשונה שסמסונג או חברה אחרת מציגה חידוש טכנולוגי באופן זהה לאפל. רק שהפעם להבדיל מפעמים קודמות סמסונג הציגה חידש טכנולוגי ולא שיפור טכנולוגי, ולכך יש משמעות.

בשנים האחרונות המרוץ בין היצרניות התמקד בשיפורים של המכשירים כמו לדוגמא: מצלמה, מעבד מהיר יותר, גודל מסך ואולי הכי חשוב נפח הסוללה- השיפורים באמת משפרים את חווית המשתמש אבל לא בהכרח גורמים לציבור הרחב לצאת ולשדרג. מעט החידושים שזכינו לראות הגיעו מחברת אפל שהצליחה למצב עצמה כחברה חדשנית שקובעת את הרף וממנה מעתיקים.
אז נכון הסמארטפון המתקפל מתומחר במחיר שיא של - 1,980$ ולא חסרים ספקנים שכבר הכריזו על כישלון של המכשיר החדש.

אבל לדעתי גם אם המכשיר יהיה כישלון מבחינת מכירות, סמסונג הצליחה בדבר אחד שאין לזלזל בו – היא ולא אפל חידשה לשוק. יהיה מאוד מעניין איך אפל תגיב לסמארטפון המתקפל של סמסונג.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מחיר הזהב הגיע ל- 1,344 דולר, בחודשיים האחרונים אנחנו רואים אותו בשינוי מגמה ובעלייה של למעלה מ- 10%. בטווחים ארוכים באמת, זהב נותן אפס תשואה. אבל כשמודדים בטווחים של 3 או 5 שנים ומתחילים מנקודה יקרה בשוק המניות האמריקאי (כמו המצב היום), זהב משתווה למניות בטווח של 3 שנים ואף טוב ממניות בטווח של 5 שנים.

אבל יש סיבות הרבה יותר עמוקות מדוע כדאי להחזיק זהב דווקא עכשיו. למשל, רמות חוב שכמותן לא ראינו מאז מלחמת העולם השנייה, ההאטה בשווקים והציפייה להתערבות מצד הבנק הפדרלי, הבנקים המרכזיים ומתחים גיאו-פוליטיים קשים.

ישנה מגמה רבת שנים שהתהפכה בשנת 2008 כאשר בנקים מרכזיים החלו לקנות זהב – חלק מהמדינות קונות אותו כתוצאה מהמתחים הגיאו-פוליטיים.

ומה עם חברות לכריית זהב? יש כמובן קשר בינן לבין מחיר הזהב, ואלה מניות שמנהלי כספים יכולים להשקיע בהם מסיבות יותר קונבנציונאליות מאשר הסיבות שיכולות להביא לרצון להשקיע בזהב עצמו (אם כי מניות אלה אינן הגנתיות כמו המתכת עצמה, במקרים של נפילות קשות בשווקים).

אולי דווקא עכשיו זה זמן טוב להשקיע בסקטור כריית הזהב, ולנסות להגדיל את התשואה בפוטנציה בשנה הקרובה. תעודת הסל שעוקבת אחרי הסקטור היא GDX.

רוצים לקרוא עוד על זהב? היכנסו

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

התשובה לשאלה למה השוק/מניה עולה פשוטה מאוד, יותר משקיעים (סכום הכסף שמושקע בפועל גדול יותר) מאמינים שמחיר הנכס אותו הם קונים עכשיו יהיה שווה יותר בעתיד-לשאלה למה יהיה שווה יותר בעתיד, תשובות רבות ומורכבות יותר.

ניקח לדוגמא את עליות השערים בארה"ב ביום שישי האחרון, עליות של עד-1.7% שהובילו לשבוע שמיני ברציפות של עליות שערים בארה"ב, וזאת למרות שהפד' בניו יורק הוריד בחדות את תחזית הצמיחה של ארה"ב לרבעון הראשון של-2019 מרמה של 2.17% לרמה של 1.08%. הודעה שעל פי ההיגיון הבסיסי ביותר הייתה אמורה לשלוח את השווקים לירידות שערים חדות.
אז למה השווקים עלו למרות ההודעה השלילית? את התשובה ניתן למצוא בבלוג שלי מ-23.12.18, שהסברתי על הגמילה הקשה שעוברים השווקים מתוכניות תמריצים. ובדומה לכל גמילה, גם לשווקים יהיה קל מאוד ליפול חזרה ל-"סם" התמריצים.

כך שבאופן מעוות החדשות הרעות מעלות את הציפיות לתוכניות תמריצים חדשות שייתמכו בשווקים, התנהגות דומה ראינו מספר פעמים בשנים האחרונות- הנתונים הכלכליים מצביעים על כלכלה יציבה ועצמאית, הבנקים מודיעים על סיום תוכנית תמריצים השווקים מגיבים בירידות חדות מתפרסמים נתונים שלילים והשווקים עולים על סמך הציפיה לתוכנית חדשה.

לסיכום לפעמים חדשות רעות =חדשות טובות

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

איטליה היא המשק השישי בגודלו בעולם, הכלכלה האיטלקית סובלת מבעיות רבות בעיקרן חוב גדול מאוד שנמשך לאורך זמן, צמיחה אפסית, שכר נמוך וההאטה. לפני כמעט חודשיים האיחוד האירופי הודיע שיטיל סנקציות נגד איטליה מיכון שאיטליה דחתה את הדרישות של האיחוד לצמצום הגרעון.

איטליה היא אחד הסיכונים הגדולים היום לשווקים, העובדה שהיא נלחמת באיחוד ובדרישות שלו, במקום לשתף פעולה, לא בדיוק מסייע לה או לאיחוד, בנוסף יש גם סכסוך וקרע עמוק בין מפלגות הקואליציה , כאשר הגורמים העיקריים הם תקציב, ישנה תוכנית לקצבה מובטחת לכל אזרח מתחת לקו העוני, אבל רק אם הוא יוכיח שהוא מחפש עבודה. וסכסוך נוסף, הוא כניסת המהגרים לאיטליה, זהו סכסוך מורכב ועמוק שהגיע למצב של איומים לבחירות חדשות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך הסופ"ש פורסמו מספר הודעות שמרמזות על שבירת הכלים מהצד האמריקאי בהקשר הסכם הסחר החדש עם סין, הדד-ליין להסכם הסחר של ארה"ב עם הסינים הינו 01/03/19.
בחמישי האחרון, היועץ הכלכלי של הנשיא טען בראיון שעדיין קיימים פערים גדולים בין הצדדים ובהמשך היום פרסמה רשת אמריקאית אחרת כי ככול הנראה הפגישה בין הנשיא טראמפ לנשיא הסיני שתוכננה לתחילת מרץ לא תתקיים, עדיין אין אישר רשמי לידיעה, אבל המהלך בהחלט תואם את התנהלות הממשל.

ביום שישי, פורסם שהנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו מנהלי שיאסור כל פעילות של מכשירי תקשורת סיניים ברשתות אמריקאיות וזאת מחשש לריגול. חשוב לחדד שחלק גדול מהפערים בין האמריקאים לסינים הינם בנושאי גנבת פטנטים וקניין רוחני על ידי חברות סיניות, נושא שהממשלה הסינית מעלימה ממנו עין במכוון.

רמז נוסף ניתן למצוא בהתנהגות הממשל האמריקאי שמכין את קופת האוצר שצפויה לעלות לרמה של כ-400 מיליארד דולר ולהשתחרר בהדרגה לשווקים החל מ- 20/02 ולהגדיל משמעותית את הנזילות בשווקים.

מה שבטוח שהשווקים הולכים לשבועיים שלושה מעניינים מאוד...

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

שבוע שעבר הפד' הותיר כצפוי את הריבית ללא שינוי, ודיבר על ס"סבלנות" בהקשר להמשך עליית הריבית. המילה שהייתה חסרה בהקשר עליית הריבית הייתה המילה "הדרגתית" וכך השוק הבין את שינוי המחשבה של הפד'.
ביום שישי פורסמו נתוני התעסוקה שהפכו את השינוי למפתיע אף יותר. הנתונים היו לתזכורת לכך שכוחו של השוק העבודה יקבע את המשך מסלול העלאת הריבית. למרות שקיים צפי להאטה בשוק העבודה, הצמיחה בשוק העבודה ל-2018 הכתה את התחזיות. הפד' יודע מה מצפה לו בהמשך, השפעות מלחמת הסחר שצפיות להכביד על הכלכלה, השפעת ירידת מחירי הנפט על האינפלציה שצפוי להגיע רק בעוד חצי שנה. מלבד העליות החדות בשוק ראינו השפעה מהירה על מחיר הדולר, כאשר הוא ירד בצורה חדה, גופים מוסדיים וייצואנים העדיפו להוריד סיכון ולצמצם את יתרת המט"ח שלהם.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

את מרבית תשומת הלב במלחמת הסחר תופסות סין וארה"ב, אבל בשקט יחסי הודיעה האיחוד האירופאי שהוא מטיל מכסים בגובה של 25% על ייבוא פלדה לאירופה.

ההסבר להטלת המס הוא מצב תעשיית הפלדה באיחוד, שנמצאת במצב קשה לאור המגמה הגוברת של ייבוא בזול (בעיקר מסין) דבר אשר גורם לירידת מחירים ושחקת הרווחיות.
לטענת הנציבות שלאור המכסים שהטילה ארה"ב על יבוא פלדה ביוני 18 גרמה לעודף היצע שמצא את דרכו לאיחוד.

כך שבפועל בגלל מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין אירופה עשויה להיגרר למערכה. 

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

היום- 30/1/219 הבנק הפדרלי אמור לפרסם את החלטתו בנושא הריבית, הערכה היא שהריבית תשאר ללא שינוי. אך היו"ר פאואל עשוי להבהיר את מדיניות הבנק בנושא. כאשר רוב מוחלט של הבנקים צופים שתי העלאות ריבית במהלך 2019.
הנתונים בשוק הנדל"ן האמריקאי מצביעים על התקררות, הנתונים על מכירות בתים הראו נפילה, גם אינדקציות אחרות כמו התחלות בניה והיתרי בניה גם הם בירידה. בתוך כך, הריבית על המשכנתאות בארה"ב ממשיכה לטפס. לפי דיווח הבנקים ישנה האטה חדה בבקשות להלוואות דיור.

מבחינת הפד, המשך העלאת הריבית תמשיך לפגוע בשוק הנדל"ן, וזו פגיעה ישירה בכלכלה. הממשל אמור לפרסם נתונים עדכניים לגבי התחלות הבנייה, וזאת לאחר שהפרסום נדחה בעקבות השבתת הממשל, יהיה מעניין לראות את תוצאות הנתונים בכדי להבין את מה שקורה שם.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך ינואר מדד ה- S&P 500עלה בכ-7%, וזאת לאחר הירידות החדות של חודש דצמבר.

ריבאונד בשוק הוא לא אירוע שכיח, רק שבמרבית המקרים יש קורלציה בין הסיבה לירידות ולעליות.

במהלך דצמבר הסבירו מרבית הפעילים בשוק שהסיבות לירידות הן: מלחמת הסחר, חשש מהאטה בכלכלה הגלובלית, חשש שאין מבוגר אחראי בוושינגטון ונזילות נמוכה.
ועכשיו לאחר חודש עליה של כ- 7% בשווקים מה ישתנה.

מלחמת הסחר - במהלך שבוע שעבר פורסמו מספר דיווחים אנונימיים בנושא, חלקם חיובים וחלקם שלילים- בשורה התחתונה הסכם והפסקת המלחמה עדיין לא נראים באופק.

חשש מהאטה - שבוע שעבר קרן המטבע העולמית הורידה את תחזית הצמיחה העולמית וסין פרסמה נתוני צמיחה לשנת 2018 הנמוכים ביותר ב-30 השנים האחרונות.

מבוגר אחראי בוושינגטון - פעם אחרונה שבדקתי טראמפ עדיין נשיא ארה"ב.

נזילות נמוכה - דיווח שיצא במהלך סוף השבוע ומתייחס להערכה שהפד' צפוי לסיים את תהליך צמצום המאזן מוקדם מהצפוי.

ניתן לראות שלמרות ההסברים המלומדים וללא שינוי משמעותי בנתונים השווקים עשו סיבוב פרסה ותיקנו כ65% מהירידות של חודש דצמבר.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

הנתונים השבוע בכלכלה הסינית הצביעו על צמיחה של 6.4% ברבעון האחרון של 2018 לעומת הרבעון המקביל בו נרשמה צמיחה של 6.6%, זהו קצב הצמיחה האיטי ביותר מאז שנת 1990, וכשמסתכלים יותר לתוך הנתונים, מגלים האטה משמעותית יותר מזאת שמשתקפת בנתוני התמ"ג. נתוני הייצוא מראה על התכווצות של 4.5% והעלייה בצריכה הפרטית הייתה נמוכה מהצפוי. ללא ספק רואים את הפגיעה של מלחמת הסחר בסין.

השבוע בפורום הכלכלי בדאבוס, קרן המטבע הבינלאומית הצביעה על כך שסין היא אחת מהסיבות להאטה העולמית, ובעקבות כך היא צופה צמיחה איטית בכלכלה העולמית. כמו כן, בכדי לנסות ולמנוע את אותה האטה, סין העבירה תוכנית תמריצים הומוניטריים ותוכנית להפחתת מס צריכה, וזאת בתקווה לעצור את ההאטה. בנוסף, כולם מחכים לראות איך יסתיימו השיחות בין סין לארה"ב בנוגע למלחמת הסחר, המצב של סין רק מאשר שכנראה לא תהיה לה ברירה ולהגיע לויתורים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

הבוקר סין פרסממה את נתוני הצמיחה לשנת 2018, הצמיחה השנתית הסתכמה בכ-6.6%, הנתון הנמוך ביותר מזה 28 שנים. צריך להדגיש שהנתון היה צפוי מראש, ולא גרר תנודה חדה בשווקים. אחד הגורמים העיקריים לנסיגה בצמיחה היא מלחמת הסחר עם ארה"ב, הצרכנית הגדולה ביותר של סין.

הנתון פורסם לאחר שבסוף השבוע התקבלו דיווחים אנונימיים על הצעה סינית להגדיל את הייבוא מארה"ב ביותר מטריליון דולר עד שנת 2024.

משני הדיווחים אפשר ללמוד שגם הכלכלה הסינית פגיעה ללחץ של ממשל טראמפ, לארה"ב יש השפעה ישירה על הצמיחה והמדיניות של המדינה הקומוניסטית.

עדיין מוקדם לקבוע האם הדיווח האנונימי נכון, אבל ללא ספק ניתן לראות שינוי מגמה של הסינים. אם בתחילת הדרך אנליסטים רבים הטילו ספק רב בהתגמשות מהצד הסיני אנחנו רואים יותר ויותר מחוות מצד הסינים ורצון לסיים את מלחמת הסחר במשא ומתן שטומן בחובו פשרות רבות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

תזכורת, ב-23.6.2016 בוצע משאל עם בעד או נגד עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי. הנושאים התמקדו בביטחון, כלכלה, פגיעה בריבונות והנושא העיקרי הוא גלי ההגירה לבריטניה. יום אחרי אזרחי ביטניה התעוררו לבוקר דרמטי שהפרשנים לא צפו אותו. תוצאות משאל העם היו שונות מהסקרים לפני, כאשר 51.9% מאזרחי בריטניה תמכו בעזיבת האיחוד.

בעקבות החשש מטלטלה פוליטית, צנח ערכו של הליש"ט אל מול הדולר לשפל שלא נראה מאז 1985. לאחר שממשלת בריטניה אישרה את ההסכם ב-14.11.2018, היה צורך גם לאישור הפרלמנט הבריטי ואישור החברות באיחוד. לתרזה מיי היה חשוב להביא את עסקת הברקזיט שהעם הצביעה עבורה, לאחד בחזרה את המדינה ולבנות בריטניה שעובדת עבור כולם. וכל זה בהסכם מסודר אל מול האיחוד.

היום תרזה מיי הפסידה ובגדול. רק 202 חברי פרלמנט תמכו בהסכם הפרישה מהאיחוד ו-432 הצביעו נגדה. זה הפרש עצום והחוסר אמון הגיע גם מהמפלגה שלה, שגם שם רבים הצביעו נגדה. בתאריך ה-29 למרץ 2019 בריטניה אמורה להיפרד מהאיחוד האירופי, החשש עכשיו שבריטניה תיפרד מהאיחוד ללא הסכם מסודר, והדבר יפגע בכלכלה הבריטית.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

הסיבוב הקודם התרחש במהלך אוגוסט 2017 כאשר ארה"ב העלתה מכסי מגן על פלדה ואלומניום מטורקיה, ואיימה להעלות מכסים נוספים אם טורקיה לא תשחרר את הכומר האמריקני, ברונסון נעצר ב-2016 בחשד למעורבות בנסיון ההפיכה הכושל נגד ארדואן. המכסים האמריקאים בשילוב ציוצים חריפים ביותר של הנשיא טראמפ גרמו לנפילה חדה בלירה הטורקית אל מול הדולר ולעלייה חדה באינפלציה, מה שהגביר את המתח בין שתי המדינות החברות בנאט"ו. למרות שהכומר האמריקאי הורשע בעבירת טרור, טורקיה שחררה את הכומר ממעצר ואפשרה לו לחזור חזרה לארה"ב.

כלכלנים רבים מעריכים שבמידה וטורקיה לא הייתה משחררת את ברונסון היא הייתה מסתכנת בקריסה טוטלית של הכלכלה.

ועכשיו סיבוב 2 – אתמול צייץ הנשיא טראמפ ציוץ חריף "נהרוס את הכלכלה הטורקית, אם היא תפגע בכורדים", הפעם להבדיל מאוגוסט ,2017 הלירה הגיבה במתינות וירדה רק ב-0.7% כנגד הדולר האמריקאי.

לדעתי הסיבה לתגובה המתונה מאוד של הלירה נובעת מהערכה שהנשיא טראמפ לא באמת יפעל בתקיפות כנגד הכלכלה הטורקית כפי שפעל בעבר, וזאת מפני שאין לנשיא באמת רווח פוליטי כפי שהיה לו בסיבוב הקודם. הכומר שייך לכנסייה האוונגליסטית- קהילה ענקית של נוצרים שתמיכתם בטראמפ הביאה לניצחונו בבחירות, לכן לטראמפ מאוד חשוב לרצות את הקהילה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

האם טראמפ יצליח לקבל תקציב לבניית החומה? מי יכול להרוויח מהבנייה?

תזכורת- טראמפ מעוניין לבנות חומת בטון בגובה של 12 מטר לאורך הגבול שבין ארצות הברית למקסיקו, הגבול עם מקסיקו באורך של כ-3,200 ק"מ. פרויקט עצום כזה ידרוש מיליוני מ"ק של בטון וכמויות עצומות של חומרי בנייה.

החומה תשפיע ככל הנראה באופן משמעותי על תעשיית הבטון בארה"ב. לפי הערכות של טראמפ ניתן לבנות את החומה בסכום של כ–10 מיליארד דולר, לפי הערכות יותר מקצועיות מדובר על יותר לכיוון של 15 מיליארד דולר, ויכול לטפס גם לכ- 25 מיליארד (עלות בניית הגדר בגבול מצרים הייתה 1.6 מיליון דולר לק"מ, כולל חומרים ועבודה.( מבחינת טראמפ זאת החלטה קלה מאוד עבור מקסיקו: "שלמו חד פעמית תשלום של 5-10 מיליארד דולר כדי להבטיח ש-24 מיליארד דולר יזרמו למדינה שלהם מדי שנה".

אחרי שעברנו בקצרה על העליות המשוערות, נותר עכשיו לבדוק האם בכלל התקציב יאושר. הדמוקרטים בבית הנבחרים (נזכיר שהשליטה חזרה אליהם) לא יאשרו את המימון לחומה, הם יעשו כל שביכולתם לשבש את התוכנית של טראמפ, לטענתם זה פתרון של ימי הביניים, אבל האמת היא שהם לא מעוניין לוותר כי ויתור ייפגע בהם פוליטית.

כמובן שטראמפ לא מוותר בקלות ומשיב מלחמה! הוא מסרב לחתום על כל הצעת חוק תקציבית לחידוש פעילותם של המשרדים המושבתים אם לא ייכלל בה גם סעיף שמתקצב 5.6 מיליארד דולר למימון בניית החומה, הדמוקרטים מוכנים לאשר רק 1.3 מיליארד. בינתיים מי שסובל מזה אלו 800 אלף עובדי הממשל הפדרלי, משמונה משרדים ממשלתיים.
במידה וטראמפ ינצח ויקבל את המימון הנדרש לבניית החומה, הגיוני שהבנייה תתבסס על ספקים מארה"ב. 2 חברות מעניינות שבעלות מפעלי חצץ משמעותיים הן Martin Marietta ו – Vulcan.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

לאחר שביום חמישי האחרון השוקיים ירדו בחדות, בשישי השווקים כבר עלו חזרה ביותר מ-4%.

גורם מרכזי לעליות הם נתוני התעסוקה בארה"ב שהראו על זינוק של 312 אלף משרות בחודש דצמבר, השכר השעתי רשם את הזינוק החד ביותר מזה שנים. מנגד שיעור ההבטלה עלה במפתיע ל-3.9% לעומת 3.7% בחודש נובמבר. נתון נוסף מעודד הוא שיעור ההשתתפות בכוח העבודה שטיפס ל-63.1% הגבוה ביותר מאז ספטמבר 17.

אך מספר התבטאיות של יו"ר הפד פאואל הפתיעו את השוק עוד יותר, הראשונה הייתה "לא אתפטר גם אם טראמפ יבקש" התבטאות זו חידדה לסוחרים שהפד לא יסכם לשום התערבות מבחוץ ושום לחץ פוליטי לא ישפיע על החלטות הבנק הפרדלי.
ההודעה השנייה (והמפתיעה יותר) היא שהבנק המרכזי יתאזר בסבלנות בטרם ישוב ויעלה את הריבית. ההודעה השנייה יכולה בקלות להתפרש ככניעה של יו"ר הפד לאיומים של טראמפ, אך מנגד ניתן לפרש את ההודעה כלקיחת אחריות ומנהיגות וזאת במטרה למנוע הידרדרות למשבר.

לדעתי צדק פאואל שבחר לאזן בין אמינות הפד לבין ניהול גמיש שמתאים עצמו למצב הכלכלה והשווקים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

סקטור ייצור השבבים זוכה בשנים האחרונות לביקושים גדולים, זאת הודות לכך שהעולם מתקדם לעידן של שבבים חכמים הנדרשים ברכבים אוטונומיים, בינה מלאכותית, מחשבים וזיכרונות מהירים, בתים חכמים וכו'.

אז הצורך קיים, והביקושים רק עולים. עם זאת, בתקופה האחרונה, אנו עדים דווקא למגמת ירידה בסקטור השבבים. היום התבשרנו על כך שענקית הטכנולוגיה "אפל" פרסמה אזהרת רווח לקראת הדו"חות הקרובים.
אפל הודיעה שהם לא חישבו נכון את גודל ההאטה הכלכלית בשווקים המתעוררים (בעיקר בסין), לטענתם הם צפו שיהיו לא מעט אתגרים אבל לא ברמה הזאת.

הכלכלה הסינית ממשיכה להראות חולשה, מדד מנהלי הרכש ירד מתחת ל-50 נק' לראשונה מאז חודש מאי 2017. תעודת הסל SOXX שעוקבת אחרי הסקטור הגיעה במרץ למחיר של כ-198$ ונכון להיום היא נסחרת במחיר של 158$ בלבד, ירידה של כ-20%. מלבד האטה, ישנו אתגר נוסף שהוא מלחמת הסחר בין סין לארה"ב שמוסיפה סיבוכים נוספים למצב.

למרות הכל, לא נראה שכבר צריך להספיד את סקטור השבבים ולא חסרות סיבות לכך. סביר להניח שסקטור השבבים יתאושש הודות לביקושים, משמעת ההיצע וההיגיון, אבל רק במחצית השנייה של 2019 וגם זה נתון בסימן שאלה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

כאשר משקיעים בונים אסטרטגית השקעות, נלקחים מספר רב של פרמטרים ומשתנים אבל מעטים המשקיעים שלוקחים בחשבון השפעות טכניות כמו כניסה ויציאה של מניה\אג"ח ממדד, גלגול חוזים בETF- על הנפט, צמצום מאזן הפד ואיזון קרנות הפנסיה האמריקאיות.

ניקח לדוגמא את איזון קרנות הפנסיה האמריקאיות, פעולה טכנית שמתבצעת בכל סוף רבעון, מדובר בפעולה טכנית ופשוטה שכל מטרתה היא להחזיר את החשיפה למניות\אג"ח בהתאם למדיניות הקרן. כך למשל ברבעון שאפיק המניות עלה יותר מאפיק האג"ח קרן שהתחילה 40% מניות ו-60% אג"ח, תסיים את הרבעון עם חשיפה מניות גבוה מ-40% וחשיפה לאג"ח נמוכה מ-60% ובמועד האיזון הקרן מחויבת למכור מניות ולקנות אג"ח בשביל לחזור לעמוד במדיניות. במרבית המקרים במהלך רבעון השוק לא מבצע מהלך מספיק משמעותי שקנית או מכירת המניות תהווה השפעה על השווקים.

לעומת זאת ברבעון ה-4 מדד הS&P הניב תשואה שלילת של כ-14%, ואותו איזון טכני שקורה בסוף כל רבעון הפך להזרמת ביקושים אגרסיבית באפיק המנייתי מצד קרנות הפנסיה, פעולה שרבים בשוק מייחסים לה את התיקונים האגרסיביים שראינו בשבוע האחרון.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בחודשיים האחרונים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא מפסיק לבקר את הבנק המרכזי (הפדרל ריזרב). לטענתו אין מקום להעלות ריבית נוספות ולא צריך לצאת בהצהרות על המשך העלאת הריבית. ההתנהלות של הבנק המרכזי פוגעת בכלכלה האמריקאית. ביום שני ערב חג המולד ציוץ של טראמפ גרם לירידות חדות בשווקים כאשר הוא רשם "הבעיה היחידה עם הכלכלה שלנו היא הבנק הפדרלי".

היום אנחנו שומעים טון אחר כאשר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע שהוא מביע אמון בשר האוצר, בבנק הפדרלי ובכלכלה האמריקאית. הנשיא כנראה מבין בצורה הקשה שלפעמיים כדי לשמור דברים בפנים ולא להוציא החוצה (אפילו שבמקרה שלא זה ממש לא פשוט). טראמפ צודק בחשיבה שלו לגבי העלאות הריבית. הפד בחר באופציה הקלה של לעלות ריביות בכדי לתקן טעיות במקום להתאמץ יותר בכדי לפתור את בעיית הבועה שנוצרה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

עדויות של נגמלים מסמים ואלכוהול נותנות הצצה להליך הקשה והכואב של הגמילה, גמילה מגורם חיצוני שבמקרים רבים הכניס אותו מכור לגופו על מנת להקל על סבל מסוים כמו שיברון לב או כאב גב בלתי נסבל. תהליך הגמילה כואב וקשה שבמהלכו רבים נשברים וגם החזקים מתקשים לראות עתיד טוב ללא הסמים.

תהליך דומה עובר שוק ההון, במשך כמעט עשור הזרים הבנק הפדרלי מאות מיליארדים בתוכניות רכישת אג"ח. הרעיון המקורי היה פשוט וחכם, הפד' ירכוש מהבנקים אג"ח בעייתי ו"ינקה" להם את המאזן- אותם בנקים שעכשיו עומדים בדרישות הון יספקו אשראי לצורך פעילות עסקית. זאת בתוספת הפחתת ריבית אגרסיבית, נתן לשוק זריקת נזילות והתחיל להניע חזרה את גלגלי הכלכלה האמריקאית. בדיוק כמו מכור לסמים שחייב את המנה הבאה אחרת יחזרו הכאבים הבלתי נסבלים, השוק שהתחיל להראות סימנים ראשונים של התמכרות (נשמעו מעט מאוד התבטאויות של כלכלנים בכירים נגד תוכנית הרכישות, בדיוק כמו שמעט מאוד רופאים יסרבו לרשום לחולה לאחר ניתוח משכך כאבים) קיבל מנה שניה, ולאחר מכן שלישית של תוכנית רכישות אגרסיבית.

יושב ראש הפד' ג'רום פאואל מבצע גמילה קשה וכואבת לשוק, שבמשך קצת פחות מעשור מכור לתוכנית רכישות וריבית אפסית. צריך להבין שבמקביל להעלאת הריבית שתופסת את מרבית הכותרות הפד' מצמצם באופן שיטתי את המאזן שלו- במילים פשוטות לא רק שלא קונה אג"ח מהשוק הוא התחיל למכור ולא להחליף סדרות שהגיעו לפדיון בחדשות.
אם הכוונה המקורית הייתה הזרמת נזילות אגרסיבית חיצונית לשוק עכשיו הפד מנסה להראות לשוק שהוא יכול להסתדר לבד בלי התמיכה שלו, בדיוק כמו אותו מכור שעובר תהליך גמילה קשה שבסופו הוא ינקה את הגוף ויחזור לשגרת חיים ללא חומרים חיצוניים.

במידה והפד' טועה ומעבר ממדיניות מוניטרית מרחיבה למצמצמת יכולה להביא איתה נזק אדיר ולהחזיר את המצב שהיה ב-2008 ובענק.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

רשת הידיעות רויטרס חשפה מסמכים ועדויות משפטיות על כך שבמשך עשרות שנים אבקת הטלק לתינוקות של החברה הכילה את החומר המסרטן אסבסט. מנהלים בכירים, רופאים ועורכי דין היו מודעים לכך, ולא שיתפו את המידע עם הציבור או הרגולטורים. כתוצאה מכך מניית החברה ירדה בכ-10% ביום המסחר האחרון שלה.

לטענת ג'ונסון אנד ג'ונסון, זוהי תאוריית קונספירציה מגוחכת "הטלק שלנו איננו מכיל אסבסט או גורם לסרטן, זאת על סמך אלפי בדיקות עצמאיות" לטענת החברה, "כל הצעה שג'ונסון אנד ג'ונסון הכירה או הסתירה מידע על בטיחותו של הטלק היא שקרית".


האם יש חדש במידע של רויטרס?

החברה מתמודדת בשנים האחרונות עם מספר תביעות כי מוצרי הטלק שלה הכילו אסבסט ובעקבות כך, גרמו לסרטן השחלות ולסוגים נוספים של מחלת הסרטן. בחודש יולי האחרון בית המשפט הורה לחברה לשלם 4.9 מיליארד דולר ל-22 נשים. השופט אישר את פסק הדין והחברה מערערת עליו.
נראה כי המידע איננו חדש במיוחד בסיפור שהפיל את המניה, והתגובה נראית מוגזמת. אבל ידועים מקרים בעבר שסיפורי בטיחות כאלה העיבו על מניות לתקופה ארוכה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

נעשה קצת סדר ונחזור בזמן: במהלך קיץ 2016 יצאו הבריטים לקלפיות להצביע במשאל עם שמטרתו להכריע האם בריטניה תשאר או תעזוב את האיחוד האירופאי. בתחילת הדרך מרבית התחזיות הצביעו על רוב גדול למחנה שמעוניין להישאר באיחוד, אך ככול שהתקרב מועד הבחירות הפער הצטמצם ובשבוע האחרון היה ניתן למצוא סקרים שחזו ניצחון למחנה שמעוניין לעזוב.

בסופו של דבר מחנה הלעזוב ניצח בפער קטן של 51.9% אל מול48.1% והבריטים התחילו לנהל משא ומתן עם האיחוד האירופי על תנאי הפרישה. במהלך 2018 הגיעו הבריטים ונציגי האיחוד לנוסח אשר מקובל על שני הצדדים, רק שכאן לא נגמרו הבעיות בצד הבריטי- לאור חילוקי דעות על תנאי ההסכם התפטר שר החוץ הבריטי ביולי 18 מאחר ולא היה מוכן לתמוך בהסכם.

נחזור להיום: במהלך סוף השבוע ניסתה ראשת הממשלה הבריטית תרזה מיי, לשכנע את נציגי האיחוד לבצע מספר שינויים בהסכם, וזאת לאחר ביקורת והתנגדות קשה של הממשלה הבריטית. לאחר שנציגי האיחוד דחו את הבקשה של מיי ואף הכריזו שבכוונתם להמשיך במסלול המתוכנן וההסכם הינו סופי ולא נתון למשא ומתן.

התנהלות זאת שלחה את שווקי אירופה לירידות חדות, עכשיו חוששים המשקעים מסביב לעולם שמיי לא תצליח לגייס רוב להצבעה בממשלה הבריטית וזאת עד למועד האחרון שנקבע ב- 21 לינואר 2019.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפני שנה כאשר מונה קאר שולץ למנכ"ל טבע הוא כבר ידע שהוא נכנס לחברה עם קשיים רבים. לחברה חוב עצום של כ-40 מיליארד דולר, כאשר שווי השוק שלה הוא 16 מיליארד דולר בלבד. לא פחות כואב שהיא איבדה את מעמדה ההיסטורי כחברה הגדולה ביותר בבורסה בתל אביב.

היום התפרסמה כתבה "בוושינגטון פוסט" שמעלה חשדות קשים נגד החברה לפיהן, טבע היא אחת ממספר חברות תרופות גנריות שתיאמו מחירים. מדובר בקרטל שאחראי לתיאום מחירים של 300 תרופות. הקורבנות הם בתי מרקחת, בתי חולים ובמיוחד משלמי המיסים. לפי הפרסום, עוזר התובע הכללי במדינת קונטיקט אומר שמדובר בקרטל הגדול אי פעם בתולדות ארה"ב.

טבע מצידה טוענת שהטענות אינן מבוססות ואין להן אחיזה במציאות. כפי שאנו יודעים, ארה"ב מתייחסת למקרים כאלו בחומרה רבה. במידה והטענות יתגלו כנכונות, התוצאות לטבע יהיו קשות. בינתיים מצפה לקאר שולץ תקופה לא פשוטה, כנראה יותר קשה מאשר הוא קיבל את טבע לפני שנה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

תזכורת קצרה: לפני מספר חודשים צייץ אילון מאסק מייסד חברת הרכבים החשמליים טסלה שהוא השיג מימון לרכוש את מניות הציבור ולהפוך את החברה חזרה לפרטית לפי שער של 420 דולר למנייה. כתוצאה מכך הגיבה מניית טסלה בזינוק חד. לאחר שהתברר שהמידע לא נכון והציבור עודכן שלא בצינורות המקובלים פתחה הרשות לניירות ערך האמריקאית בחקירה שבסופה נאלץ מאסק לפרוש מתפקידו כיו"ר טסלה ולשלם קנס.

בתחילת השבוע צייץ הנשיא טראמפ, שסין הסכימה להפחית ולהסיר את המכסים על כלי רכב אמריקאים שמיוצרים בסין, וזאת במקום ה-40% שנדרש כרגע. השווקים במזרח ובארה"ב הגיבו בעליות שערים חדות.

מאחר והממשל הסיני לא הוציא שום התחייחסות רשמית וכך גם הממשל האמריקאי, החלו להתרוצץ שמועות שהציוץ של טראמפ הוא במקרה הטוב חוטא לאמת ובמקרה הרע פשוט לא נכון, בהמשך הגיב שר החוץ האמריקאי שטען שההפחתה שהנשיא טען שהוסכמה, הינה חלק מהסכם כולל שעדיין לא הוסכם.

בוול סטריט קוראים לזה הספין של טראמפ, בכל פעם שהשווקים יורדים הנשיא משגר ציוץ חיובי ומשנה את המגמה בשווקים. עכשיו יהיה מאוד מעניין לראות, האם רשות לניירות ערך האמריקאית תתנהל באותו האופן עם הנשיא טראמפ.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפנות בוקר התנהלה הפגישה שהמוני משקיעים היו בלחץ בגללה. הפגישה בין הנשיא טראמפ לנשיא סין שי התקיימה בארגנטינה במסגרת ה-G20. משקיעים רבים חששו שהפגישה תתפוצץ וכי הצדדים לא יגיעו להסכמים. תוצאה כזו הייתה עלולה לגרור את השוק לירידות חדות.

אבל לא כך היה. בפסגה שהתקיימה המנהיגים כן הצליחו להגיע להסכמות, כאשר ארה"ב הסכימה לא להעלות את המכסים על מוצרי יבוא מסין לרמה של 25% ב-1 לינואר, ומצד שני, סין התחייבה להגדיל את רכישותיה בארה"ב וזאת ע"מ לצמצם את הגרעון המסחרי שקיים בארה"ב.

למרות שישנם פערים גדולים ביניהם, הנקודה החשובה במפגש היא שטראמפ ושי פתחו דרך חדשה בכדי לפתור את שאר המחלוקות בין המדינות. וכנראה שזה "יתדלק" את השווקים לקראת סוף השנה.
ועכשיו נותר לנו לחכות ולראות האם הצדדים יגיעו להסכמה יותר כוללת כפי שהכריז הבית הלבן ""ננסה להגיע להסכם תוך 90 יום". נחייה ונראה :-)

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפני חודשיים המשקיעים כבר חשבו שמחירי הנפט יטפסו לכיוון ה-100$, ואז הגיע הצלילה החדה במחיר שהיום עומד על כמעט 50$.
מה באמת גרם לנפילה?

הגורמים המרכזיים לנפילה הם הגדלת תפוקת הייצור בארה"ב, הגדלת ההפקה במדינות כמו סעודיה ורוסיה והיצע הנפט באירן שהיה גבוה מהצפוי בגלל ההקלות שהגיעו מארה"ב.

אם נזכיר את המפולת במחירי הנפט בין השנים 2014-2016, שנגרמה בין היתר עקב הגידול בהיצע ובמלאים, גם כעת, המשך גידול יוביל ללחץ כבד שיוריד את מחירי הנפט.

מצד שני, סעודיה ואופ"ק לא מעוניינות בשידור חוזר של המפולת ויעשו הכל בכדי למצוא פתרון לבעיית המלאים.

נוסף על כך, ישנם אינדיקטורים שליליים לביקוש עתידי לנפט בסין למרות שהביקוש לנפט בסין דווקא צמח באוקטובר ב-10%, ומתחילת השנה הצמיחה הייתה 6.8%, גבוה מהצפי ל-3.9% של IEA.

עם זאת, המדדים המובילים (Lead indicators) כגון, מכירות של מכוניות ו-PMI מצביעים דווקא על ירידה בביקוש לנפט.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

הנגיד החדש עדיין לא נכנס לתפקיד ובאופן מפתיע, הוועדה המוניטרית החליטה להעלות את הריבית ב- 0.15%. כתוצאה מכך, הדולר ירד ב 0.5% ואגרות החוב הממשלתיות בעיקר הארוכות רשמו ירידות.

הריבית בישראל לא עלתה משנת 2011, וממרץ-2015 הריבית ירדה ל-0.25% ל-0.1% ומאז ועד אתמול נשארה כך. הוועדה טוענת שהעלאת הריבית נובעת מהעלייה המתמשכת באינפלציה בשנה האחרונה ועלייה בשכר במשק. כמו כן, הוועדה כתבה שהיא מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר.

מספר דברים לגבי העלאת הריבית:

לא מובן מה היה דחוף לעלות את הריבית דווקא החודש? יכלו לחכות עוד חודש כשהנגיד יכנס לתפקידו.
האינפלציה נמצאת עדיין בגבול התחתון של היעד (האינפלציה שנה קדימה נסחרת על 1%).

לא בטוח שהמגמה תשתנה ועכשיו נראה המשך העלאות ריבית בקצב שהועדה חושבת. (תלוי בקצב עליית האינפלציה, עליית השכר וייסוף חד בשקל).

כמו כן, עליית הריבית טובה לסקטור הבנקים והביטוח ומצד שני לא טובה לאיגרות החוב הארוכים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

יום שישי השחור הוא כינוי ליום שישי שפותח את עונת המכירות לקראת חג המולד. יום זה הוא אכן יום שיא בצריכה האמריקאית, יום קניות אשר מאופיין במבצעים אגרסיביים במיוחד. כלכלנים רבים רואים בנתוני המכירות אינדיקטור משמעותי לבדיקת השוק הקמעונאי.

לאור מהפכת הקניות באינטרנט הבלאק פריידי גלש מחוץ לארה"ב, בהתחלה רק ברכישות און-ליין בחניות בארה"ב, אך בשנים האחרונות רשתות וקניונים מקומיים זיהו את הפוטנציאל, וכיום וניתן לראות גם בישראל תמונות של המונים צובאים חנויות שיצאו עם מבצעים אגרסיביים. בישראל נתקלו הקניונים בבעיה, הבלאק פריידי מתקיים ביום שישי – יום קצר לאור השבת ושעון החורף. על מנת לנצל את הפוטנציאל המלא של הבלאק פריידי, חנויות ורשתות רבות הפכו את הבלאק פריידי לשבוע שלם של קרנבל קניות.

בהחלט יהיה מעניין לראות בנתוני המבקרים והמכירות של הקניונים שסובלים מהאטה ותחרות קשה מצד חנויות האון-ליין. האם המבצעים והפרסום האגרסיבי החזירו את הצרכן הישראלי לקניונים או שהישראלים בחרו לבלות את סוף השבוע הגשום מול המחשב בקניות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בתחילת השבוע הודיע הנשיא טראמפ כי הוא מתייצב לצד הנסיך הסעודי ואמר כי הנסיך לא יכול לדעת על רצח העיתונאי- בתגובה מחיר הנפט צלל ב כ 6.5%.
בשל הסנקציות על הנפט האירני שנכנסו לתוקף בתחילת נובמבר היה חשש רב שמחיר הנפט יזנק ואף יגיע ל 100$ לחבית. לסעודים תפקיד מרכזי בשמירת רמת מחיר הנפט.
לכן העדיף הנשיא האמריקאי לרתום את הסעודים למטרות שלו על חשבון הערכים האמריקאים. הסעודים לא רק עזרו לטראמפ בבלימת מחירי הנפט, הם אף הגדילו את תפוקת החביות בחודש אוקטובר וחרגו מהמכסות של קרטל אופ"ק ושלחו את מחיר הנפט לרמות מחירים נוחה לאמריקאים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

התקופה האחרונה מתאפיינת בתנודות חדות בשוק, ואין ספק שלרבים מהמשקיעים זה מעורר פחד מסוים. משקיעים רבים שחשבו שמניות כגון אמזון (ירדה מהשיא מעל 25%), גוגל (ירדה מהשיא מעל 20%), נטפליקס (ירדה מהשיא מעל 35%) ופייסבוק (ירדה מהשיא מעל 39%) הן מניות "בטוחות", הבינו שזה ממש לא המצב.

אז כנראה שהגיע הזמן להיזכר מהן מניות "בטוחות" (safety stocks). אלה מניות שעולות כמו כל השוק לפני המשבר אבל שהביצועים שלהן יותר טובים מהשוק בזמן המשבר. המניות האלה מתאפיינות במרווחים גבוהים, תשואות מזומן חופשי גבוהות, מכפילים נמוכים, מינוף נמוך, וצפי נמוך לצמיחה ארוכת טווח.

שווה להחזיק את המניות האלה כשהמשבר מגיע – אפילו אם קונים אותן שנה לפני בוא המשבר. "סקטורים בטוחים" הם Staples ו- Utilities. דוגמא ל"מניות בטוחות" הן קוקה קולה KO , פפסיקו PEP, פרוקטר אנד גמבל PG.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מתחילת אוקטובר הנפט ירד מרמה של-76 דולר ל- 61 דולר, בשבוע האחרון הנפט המשיך לרדת על רקע הערכות שקרטל אופ"ק יגדיל את אספקת הנפט בעולם כבר בשנה הקרובה ובכך המחיר השלים ירידה של כ-20%.סעודיה יצרנית הנפט הגדולה במדינות אופ"ק הודיע שברצונה להקטין כבר בחודש דצמבר את אספקת הנפט בחצי מיליון חביות ביום.
צריך לזכור שסעודיה צריכה את תמיכתן של שאר המדינות באופ"ק. ההחלטה של סעודיה התקבלה כנראה על רקע ההקלות בסנקציות של ממשלת טראמפ. אומנם לסעודיה יש את הרצון להעלות את מחירי הנפט, אבל לא בטוח ששאר המדינות יסכימו לשתף פעולה. צריך גם לזכור שרוסיה לא איננה חברה בקרטל, אבל היא נוהגת לשתף פעולה כל עוד זה מתאים לאינטרסים שלה.
רצוי להמשיך לעקוב טוב אחרי השינויים במחיר, אולי אנחנו עדים לתחילתו של שוק דובי.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

משקיעים רבים מסביב לעולם האמינו שהבנק הפדרלי ייכנע ללחץ שמופעל עליו מכיוון הבית הלבן וול סטריט, וישנה את מדיניותו המצמצמת. אך לפי נתוני מדד המחירים לייצרן שפורסמו במהלך סוף השבוע דווקא הצביעו על עליה חדה.
עליה זו מדגישה את הצורך במדיניות מצמצמת וזאת בשביל למנוע התפרצות אינפלציונית. בכוונה או לא מדיניות הבנק מזחקת את הדולר מול מרבית המטבעות בעולם, ואם בעבר הסכנה העיקרית הייתה לכלכלות קטנות ושווקים מתעוררים, אז כיום התחזקות הדולר הינה רוחבית ומהווה אתגר גם לכלכלות הגדולות והחזקות בעולם.

למרות ניסיונות עיקשים מצד סין לבלום, היואן בירידה וקרוב לרמה הטכנית של 7 יואן לדולר. נכון שסין היא לא טורקיה או ארגנטינה אבל גם היא פגיעה ואפילו המשטר הנוקשה של המדינה תתקשה לעצור בריחת הון מהמדינה. יהיה מעניין מאוד לראות האם ההשפעה על תשואות האג"ח האמריקאי תשנה במעט את מדיניות הבנק הפדרלי.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'


בעשורים האחרונים ניתן לראות שינוי בעסקי הטבק בעולם. מחקרים רבים קבעו באופן חד משמעי את נזקי העישון לבריאות. מדינות רבות החלו לאסור על עישון במקומות ציבוריים כגון בתי קולנוע, טיסות, קניונים ועוד... עקב השינויים הללו תדמית הסיגריה נפגעה קשות ושיעור המעשנים החל לרדת, בארה"ב מספר המעשנים ירד לשפל של 50 שנה.

לחברות הטבק היו שני אפשריות, הראשונה, לא לעשות כלום, והשנייה לנסות לשנות תפיסה ולחשוב קדימה, למשל להשקיע במחקר ופיתוח של סיגריות חדשניות שלא מזיקות או לפחות מזיקות פחות לבריאות.
לדוגמא חברת פיליפ מוריס הקימה מרכז פיתוח, השקיעה עשרות מיליונים בכדי ליצור סיגריה אלקטרונית מושלמת, החברה שמה דגש מרכזי על שימור האיכות והטעם המוכר של הטבק. ובכך נוצר הדור הבא של הסיגריה- IQQS -Quit Ordinary Smoking סיגריה אלקטרונית. היתרון של המכשיר שהוא מפחית את רמת הרעלים ביותר מ-90%. לחברה יש כדאיות מבחינת המיסוי והמכשיר מצויין מבחינת הרווחיות.
כתוצאה מכך אנחנו רואים התאוששות יפה במניה בחודשים האחרונים. יהיה מעניין לראות כיצד השינוי ישפיע על החברה בעתיד, והאם זה הסוף של הסיגריות?

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בחודשים האחרונים השווקים סובלים מחוסר נזילות חמור, ניתן לראות זאת בברור במהלך המסחר. המדדים מבצעים תנודות חדות תוך יומיות כמעט כל יום מסחר, כאשר כל קונה/מוכר משפיע על השוק.
כאן צריך לחדד, הנזילות נמדדת במרווח בין קונים למוכרים ולא במחזור המסחר, ככול שהמרווח קטן יותר הנזילות גבוה יותר ולהפך.
בעבר הבנקים הגדולים היו סוחרים בעצמם (נוסטרו) בהיקפיים גדולים מאוד, אך הרגולציה שהגיע לאחר המשבר ב-2008 הכבידה על יכולת הבנקים לסחור והקטינה משמעותית את הנזילות.
להערכתי השוק ימשיך לסבול מחסור נזילות ומכאן התנודתיות תמשיך להיות גבוהה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

פורטנייט למי שלא מכיר, הוא המשחק הכי פופולרי כרגע בעולם משחקי המחשב, המצב הפופלרי במשחק נקרא באטל רויאל (Battle Royale) בו משחקים 100 משתתפים במקביל בקרב בו רק שחקן אחד מנצח, ניתן לקנות דרך המשחק ציוד וכלי נשק (כמובן בכסף אמיתי), עשרות מליוני שחקנים מסביב לעולם כבר התמכרו, ביניהם בני נוער ומבוגרים, המשחק זמין כמעט בכל הפלטפורמות הקיימות בין אם זה קונסולות משחקים או מכשירים סלולרים.

איך זה קשור לשוק ההון?
חברת מיקרוסופט, שפרסמה את דוחותיה הכספיים בשבוע שעבר הראתה תוצאות חזקות. צמיחה חזקה היה ניתן לראות בסקטור הגיימניג,, וזאת הודות לפופולאריות חסרת התקדים של משחק הפורטנייט.

החברה הודיעה שהיא ממשיכה לרכוש מניות. כמו כן, ברוח הימים האלה, צריך להיזכר שתוכנה היא תחום הגנתי למדי ובוודאי תחום הענן שכן הוא מוריד עלויות, ואין ספק שמיקרוסופט היא מלכת העננים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך השבוע הורידה חברת הדירוג מודי'ס את דירוג החוב של איטליה ל-Baa3, רמה אחת מעל דירוג "זבל" (השקעה ספוקלטיבית בסיכון גבוה). בהודעתה נימקה מודי'ס כי השינוי נובע מהתקציב החדש של ממשל איטליה שמגדיל את הגירעון משמעותית מהיעד ופי 3 מהתכנון של הממשלה הקודמת, המשמעות שבמקום צמצום החוב, איטליה מגדילה אותו והרגישות לאירועים לא צפויים גדל משמעותית .

הממשלה האיטלקית החדשה בוחרת במדיניות מוניטרית מרחיבה וזאת במטרה להאיץ את הצמיחה במדינה על חשבון הגדלת החוב הלאומי.

חשוב לציין שאיטליה היא הכלכלה השלישית בגודלה באיחוד האירופי, ולהבדיל מיוון בשביל לחלץ את איטליה מפשיטת רגל יצטרך האיחוד להזרים הרבה יותר מכמה מאות מיליארדי יורו, משימה קשה במיוחד בתקופה שהלאומניות באירופה גאה והאיחד משוסע מתמיד.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'


קודם כל צריך לשאול את השאלה, מדוע בכלל מחירי הנפט עולים?

1.אם העלייה נובעת מכלכלה משגשגת ועקב כך הביקוש עולה, אז לא אמורה להיות בעיה.

2. אם עליית המחירים נובעת כי קיימות בעיות בשוק הנפט עצמו (כמו משבר הנפט שהיה בשנות ה-70), וחברות התעופה לא יכולות להעביר את עליית המחיר לצרכנים, עלולה להתעורר בעיה אמיתית לתעשייה.

כרגע נראה שעיקר העלייה במחיר מגיע מסיבות לא טובות (המצב באירן וונצואלה), וכבר ניתן לראות פגיעה בריווחיות של חברות התעופה ברבעון השני. הבעיות אולי יחריפו עוד עם המצב בסעודיה, והיצע הנפט מארה"ב לא יוכל לפצות על זה לפחות עד סוף 2019 בגלל בעיות לוגיסטיות.

אפשר לומר שיש מקום לדאגה, אומנם כרגע המצב נראה טוב מבחינה פונדמנטלית (רווחיות, ביקוש וכו') אבל המצב הגיאופוליטי עלול להוביל להתייקרות נוספת במחיר, ובנוסף, אם נגיע למצב של האטה/מיתון ברקע, אז קיים חשש אמיתי לביטול הזמנות אצל בואינג ואיירבוס.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפני שלושה חודשיים התבשרנו על שיתוף פעולה בין וולמארט למיקרוסופט.
וולמארט חיפשה חברה שתוכל לעזור לה "במלחמה" המקוונת נגד אמזון. שיתוף הפעולה בין החברות יעניק לוולמארט עומק טכנולגי שיאפשר לה להוות תחרות גדולה יותר בתחום הקימונאות המקוונות, שימוש בפלטפורמות הענן של מיקרוסופט ישפר את יכולות איסוף הדאטה של החברה, ובכך תשפר את מערך איסוף המידע על הרגלי הקנייה של הצרכנים,  מנגד יש את חברת אמזון שמספקת בעצמה שירותי ענן ויש לה שליטה טובה על המידע שבידיה.
בטווח הארוך, וולמארט תוכל להעמיד תחרות הגונה מול אמזון, יש לה ידע לוגיסטי נרחב וכיסים מספיק עמוקים כדי לתת תחרות ראויה.
נכון להיום, האונליין של וולמארט רחוק מלהוות תחרות אמיתית לאמזון, והחברה מתקשה להדביק את הפער הטכנולוגי (גם בתחום ה-Grocery),  ונראה שהיא עדיין מתקשה עם האתגר. אך צריך לזכור שוולמארט היא מניה שבזמני מיתון נחשבת למצטיינת במיוחד, ונכון להיום מצליחה להראות צמיחה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בימים האחרונים שווקי המניות יורדים בחדות מסביב לעולם ובארה"ב בפרט, בכל חודש אחר ירידות שערים כמעט לא משפיעות על המפה הפוליטית. אבל אנחנו לא בחודש רגיל, אנחנו שלושה שבועות לפני בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב, אשר יקבעו האם המפלגה הרפובליקאית תשמור או תאבד את הרוב בקונגרס ו/או בבית הנבחרים.
מצב השווקים והכלכלה הוא אחד הנושאים שהנשיא טראמפ הכי מתגאה בהם, ולפי סקרים אחד הנושאים שהציבור הכי מתעניין בו, כך ששינוי מגמה של עשור שמגיע לסיום בסמוך לבחירות יכול ללא ספק להשפיע ולעלות למפלגה הרפובליקאית באיבוד הרוב בשני הבתים.
שינוי הרוב ישפיע בעיקר על היכולת של טראמפ לבצע רפורמות משמעותיות שבעיקר נעשות בתחילת קדנציה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

על פי פרסומים בעיתונות, עקב ירידה דרמטית בהכנסות ממיסים בחודש ספטמבר שהיה רווי בחופשות עקב החגים, נפרץ יעד הגירעון שעומד 3% והגיע ל3.3%.
חשוב להדגיש שעמידה ביעד הגירעון קריטית לשמירת האמינות של משרד האוצר וממשלת ישראל הן ממשקיעים והן מחברות הדירוג- רק לאחרונה חברת הדרוג S&P החליטה להעלות את הדרוג של ישראל לדרגת AA-, נימוק מרכזי להעלאת הדירוג היה המשמעת התקציבית בה עומדת המדינה.
האתגר של האוצר גדול במיוחד, וזאת מאחר ואנחנו בשנת בחירות כך שקיצוץ בהוצאות ו/או העלאת מסים נראים לא סבירים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מאז העלאת הריבית ב-26 בספטמבר 2018, היינו עדים לעליית תשואות חדה בשוק אג"ח, אשר נובעים מההתפתחויות בבנק הפדרלי. ב"פד" דיברו באופן מעורפל על הנושא של ריבית שיווי המשקל, והמרחק ממנה, ובנוסף נשענו על הנתונים המקרו כלכליים החזקים אשר מסמנים שאין האטה במשק. כמו כן, השוק כבר לא מסתפק בתמחור של שתי העלאות של שיעור הריבית במהלך 2019.

העלייה בתשואות והציפייה להמשך העלאת הרבית (מדברים על 3 או 4 עליות עד סוף 2019) יכולות להיות בשורות טובות לסקטור הבנקים, שנסחר במכפיל יחסי נמוך יחסית להיסטוריה. הביצועים של הבנקים ברבעון הראשון והשני של 2018 לאחר פרסום הדוחות היו טובים ואז נרגעו בגלל דאגות נתוני מאקרו. רבעון שלישי שיוגדר "טוב" יכול בהחלט לתת דחיפה למניות. מצד שני, ישנן דאגות מצד מיכון המחזור העסקי של הבנקים שצריך לקחת בחשבון.
נציין כי דוחות הבנקים עבור הרבעון השלישי של 2018 יחלו להתפרסם מה-12 בחודש.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

למרות הניסיונות של נשיא ארה"ב טראמפ להילחם בעליית מחיר הנפט, אתמול נסחרה חבית נפט מעל 75$.
הסיבה בעלייה החדה במחיר הינה כניסתם לתוקף של הסנקציות האמריקאיות על אירן ב4- לנובמבר.

למרות שהאירנים משדרים עסקים כרגיל וטוענים שלא יצמצמו את הקיף הפקת הנפט,
הערכה היא שרוכשים רבים מאירופה סין והודו יצמצמו ו/או יפסיקו לחלוטין לרכוש נפט אירני.
יש לזכור שאירן הינה שחקן גדול ומשמעותי בשוק והסנקציות עליה יגרמו בהכרח להקטנת ההיצע העולמי.
למחיר הנפט השפעה קריטית על הכלכלה העולמית, ממפעלי ייצור ועד לשילוח חבילות של אמזון.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

נדמה שרוב הרעש בשוק המכוניות החשמליות הוא סביב חברת טסלה (Tesla), אך השוק כולו צומח בקצב גבוה של למעלה מפי 2 במהלך השנתיים האחרונות, מאז תחילת השנה יש עלייה של 69% בביקוש.

ככל הנראה ב-2018 יימכרו 2 מיליון רכבים חשמליים וזאת למרות צפי מוקדם של-1.8 מיליון רכבים, כאשר החדירה לשוק היא עדיין קטנה ביתר של 2% בלבד.
אז למה הצמיחה היא כזו? קודם כל כי הממשלות תומכות, כי הטכונולגיה והעלות מתקדמות וכמובן שהביקוש עולה עם כניסת חברות הרכב הגדולות לתחום.

עד היום רוב הצמיחה מגיעה מסין בגלל התמיכה החזקה של הממשלה הסינית (סובסידיות, הגבלה על שימוש בבנזין וכו'). אבל הצמיחה מהמערב גם היא מרשימה מאוד.
באירופה כולה יש כיום מעל מיליון מכוניות חשמליות, מדינות כמו גרמניה הולנד נורווגיה ודנמרק רושומות גידול בקצב מדהים. בסה"כ כמות המכוניות החשמליות באירופה צפוי להגיע למעל ל-1.3 מיליון רכבים בשנה.

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
*מוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר. אין באמור להוות המלצה לביצוע פעולות מסחר במכשירים פיננסיים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.

לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל. 
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. 
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.