הבלוג של חדר מסחר
אקסלנס ברוקראז'

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

התשובה לשאלה למה השוק/מניה עולה פשוטה מאוד, יותר משקיעים (סכום הכסף שמושקע בפועל גדול יותר) מאמינים שמחיר הנכס אותו הם קונים עכשיו יהיה שווה יותר בעתיד-לשאלה למה יהיה שווה יותר בעתיד, תשובות רבות ומורכבות יותר.

ניקח לדוגמא את עליות השערים בארה"ב ביום שישי האחרון, עליות של עד-1.7% שהובילו לשבוע שמיני ברציפות של עליות שערים בארה"ב, וזאת למרות שהפד' בניו יורק הוריד בחדות את תחזית הצמיחה של ארה"ב לרבעון הראשון של-2019 מרמה של 2.17% לרמה של 1.08%. הודעה שעל פי ההיגיון הבסיסי ביותר הייתה אמורה לשלוח את השווקים לירידות שערים חדות.
אז למה השווקים עלו למרות ההודעה השלילית? את התשובה ניתן למצוא בבלוג שלי מ-23.12.18, שהסברתי על הגמילה הקשה שעוברים השווקים מתוכניות תמריצים. ובדומה לכל גמילה, גם לשווקים יהיה קל מאוד ליפול חזרה ל-"סם" התמריצים.

כך שבאופן מעוות החדשות הרעות מעלות את הציפיות לתוכניות תמריצים חדשות שייתמכו בשווקים, התנהגות דומה ראינו מספר פעמים בשנים האחרונות- הנתונים הכלכליים מצביעים על כלכלה יציבה ועצמאית, הבנקים מודיעים על סיום תוכנית תמריצים השווקים מגיבים בירידות חדות מתפרסמים נתונים שלילים והשווקים עולים על סמך הציפיה לתוכנית חדשה.

לסיכום לפעמים חדשות רעות =חדשות טובות

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

איטליה היא המשק השישי בגודלו בעולם, הכלכלה האיטלקית סובלת מבעיות רבות בעיקרן חוב גדול מאוד שנמשך לאורך זמן, צמיחה אפסית, שכר נמוך וההאטה. לפני כמעט חודשיים האיחוד האירופי הודיע שיטיל סנקציות נגד איטליה מיכון שאיטליה דחתה את הדרישות של האיחוד לצמצום הגרעון.

איטליה היא אחד הסיכונים הגדולים היום לשווקים, העובדה שהיא נלחמת באיחוד ובדרישות שלו, במקום לשתף פעולה, לא בדיוק מסייע לה או לאיחוד, בנוסף יש גם סכסוך וקרע עמוק בין מפלגות הקואליציה , כאשר הגורמים העיקריים הם תקציב, ישנה תוכנית לקצבה מובטחת לכל אזרח מתחת לקו העוני, אבל רק אם הוא יוכיח שהוא מחפש עבודה. וסכסוך נוסף, הוא כניסת המהגרים לאיטליה, זהו סכסוך מורכב ועמוק שהגיע למצב של איומים לבחירות חדשות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך הסופ"ש פורסמו מספר הודעות שמרמזות על שבירת הכלים מהצד האמריקאי בהקשר הסכם הסחר החדש עם סין, הדד-ליין להסכם הסחר של ארה"ב עם הסינים הינו 01/03/19.
בחמישי האחרון, היועץ הכלכלי של הנשיא טען בראיון שעדיין קיימים פערים גדולים בין הצדדים ובהמשך היום פרסמה רשת אמריקאית אחרת כי ככול הנראה הפגישה בין הנשיא טראמפ לנשיא הסיני שתוכננה לתחילת מרץ לא תתקיים, עדיין אין אישר רשמי לידיעה, אבל המהלך בהחלט תואם את התנהלות הממשל.

ביום שישי, פורסם שהנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו מנהלי שיאסור כל פעילות של מכשירי תקשורת סיניים ברשתות אמריקאיות וזאת מחשש לריגול. חשוב לחדד שחלק גדול מהפערים בין האמריקאים לסינים הינם בנושאי גנבת פטנטים וקניין רוחני על ידי חברות סיניות, נושא שהממשלה הסינית מעלימה ממנו עין במכוון.

רמז נוסף ניתן למצוא בהתנהגות הממשל האמריקאי שמכין את קופת האוצר שצפויה לעלות לרמה של כ-400 מיליארד דולר ולהשתחרר בהדרגה לשווקים החל מ- 20/02 ולהגדיל משמעותית את הנזילות בשווקים.

מה שבטוח שהשווקים הולכים לשבועיים שלושה מעניינים מאוד...

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

שבוע שעבר הפד' הותיר כצפוי את הריבית ללא שינוי, ודיבר על ס"סבלנות" בהקשר להמשך עליית הריבית. המילה שהייתה חסרה בהקשר עליית הריבית הייתה המילה "הדרגתית" וכך השוק הבין את שינוי המחשבה של הפד'.
ביום שישי פורסמו נתוני התעסוקה שהפכו את השינוי למפתיע אף יותר. הנתונים היו לתזכורת לכך שכוחו של השוק העבודה יקבע את המשך מסלול העלאת הריבית. למרות שקיים צפי להאטה בשוק העבודה, הצמיחה בשוק העבודה ל-2018 הכתה את התחזיות. הפד' יודע מה מצפה לו בהמשך, השפעות מלחמת הסחר שצפיות להכביד על הכלכלה, השפעת ירידת מחירי הנפט על האינפלציה שצפוי להגיע רק בעוד חצי שנה. מלבד העליות החדות בשוק ראינו השפעה מהירה על מחיר הדולר, כאשר הוא ירד בצורה חדה, גופים מוסדיים וייצואנים העדיפו להוריד סיכון ולצמצם את יתרת המט"ח שלהם.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

את מרבית תשומת הלב במלחמת הסחר תופסות סין וארה"ב, אבל בשקט יחסי הודיעה האיחוד האירופאי שהוא מטיל מכסים בגובה של 25% על ייבוא פלדה לאירופה.

ההסבר להטלת המס הוא מצב תעשיית הפלדה באיחוד, שנמצאת במצב קשה לאור המגמה הגוברת של ייבוא בזול (בעיקר מסין) דבר אשר גורם לירידת מחירים ושחקת הרווחיות.
לטענת הנציבות שלאור המכסים שהטילה ארה"ב על יבוא פלדה ביוני 18 גרמה לעודף היצע שמצא את דרכו לאיחוד.

כך שבפועל בגלל מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין אירופה עשויה להיגרר למערכה. 

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

היום- 30/1/219 הבנק הפדרלי אמור לפרסם את החלטתו בנושא הריבית, הערכה היא שהריבית תשאר ללא שינוי. אך היו"ר פאואל עשוי להבהיר את מדיניות הבנק בנושא. כאשר רוב מוחלט של הבנקים צופים שתי העלאות ריבית במהלך 2019.
הנתונים בשוק הנדל"ן האמריקאי מצביעים על התקררות, הנתונים על מכירות בתים הראו נפילה, גם אינדקציות אחרות כמו התחלות בניה והיתרי בניה גם הם בירידה. בתוך כך, הריבית על המשכנתאות בארה"ב ממשיכה לטפס. לפי דיווח הבנקים ישנה האטה חדה בבקשות להלוואות דיור.

מבחינת הפד, המשך העלאת הריבית תמשיך לפגוע בשוק הנדל"ן, וזו פגיעה ישירה בכלכלה. הממשל אמור לפרסם נתונים עדכניים לגבי התחלות הבנייה, וזאת לאחר שהפרסום נדחה בעקבות השבתת הממשל, יהיה מעניין לראות את תוצאות הנתונים בכדי להבין את מה שקורה שם.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך ינואר מדד ה- S&P 500עלה בכ-7%, וזאת לאחר הירידות החדות של חודש דצמבר.

ריבאונד בשוק הוא לא אירוע שכיח, רק שבמרבית המקרים יש קורלציה בין הסיבה לירידות ולעליות.

במהלך דצמבר הסבירו מרבית הפעילים בשוק שהסיבות לירידות הן: מלחמת הסחר, חשש מהאטה בכלכלה הגלובלית, חשש שאין מבוגר אחראי בוושינגטון ונזילות נמוכה.
ועכשיו לאחר חודש עליה של כ- 7% בשווקים מה ישתנה.

מלחמת הסחר - במהלך שבוע שעבר פורסמו מספר דיווחים אנונימיים בנושא, חלקם חיובים וחלקם שלילים- בשורה התחתונה הסכם והפסקת המלחמה עדיין לא נראים באופק.

חשש מהאטה - שבוע שעבר קרן המטבע העולמית הורידה את תחזית הצמיחה העולמית וסין פרסמה נתוני צמיחה לשנת 2018 הנמוכים ביותר ב-30 השנים האחרונות.

מבוגר אחראי בוושינגטון - פעם אחרונה שבדקתי טראמפ עדיין נשיא ארה"ב.

נזילות נמוכה - דיווח שיצא במהלך סוף השבוע ומתייחס להערכה שהפד' צפוי לסיים את תהליך צמצום המאזן מוקדם מהצפוי.

ניתן לראות שלמרות ההסברים המלומדים וללא שינוי משמעותי בנתונים השווקים עשו סיבוב פרסה ותיקנו כ65% מהירידות של חודש דצמבר.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

הנתונים השבוע בכלכלה הסינית הצביעו על צמיחה של 6.4% ברבעון האחרון של 2018 לעומת הרבעון המקביל בו נרשמה צמיחה של 6.6%, זהו קצב הצמיחה האיטי ביותר מאז שנת 1990, וכשמסתכלים יותר לתוך הנתונים, מגלים האטה משמעותית יותר מזאת שמשתקפת בנתוני התמ"ג. נתוני הייצוא מראה על התכווצות של 4.5% והעלייה בצריכה הפרטית הייתה נמוכה מהצפוי. ללא ספק רואים את הפגיעה של מלחמת הסחר בסין.

השבוע בפורום הכלכלי בדאבוס, קרן המטבע הבינלאומית הצביעה על כך שסין היא אחת מהסיבות להאטה העולמית, ובעקבות כך היא צופה צמיחה איטית בכלכלה העולמית. כמו כן, בכדי לנסות ולמנוע את אותה האטה, סין העבירה תוכנית תמריצים הומוניטריים ותוכנית להפחתת מס צריכה, וזאת בתקווה לעצור את ההאטה. בנוסף, כולם מחכים לראות איך יסתיימו השיחות בין סין לארה"ב בנוגע למלחמת הסחר, המצב של סין רק מאשר שכנראה לא תהיה לה ברירה ולהגיע לויתורים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

הבוקר סין פרסממה את נתוני הצמיחה לשנת 2018, הצמיחה השנתית הסתכמה בכ-6.6%, הנתון הנמוך ביותר מזה 28 שנים. צריך להדגיש שהנתון היה צפוי מראש, ולא גרר תנודה חדה בשווקים. אחד הגורמים העיקריים לנסיגה בצמיחה היא מלחמת הסחר עם ארה"ב, הצרכנית הגדולה ביותר של סין.

הנתון פורסם לאחר שבסוף השבוע התקבלו דיווחים אנונימיים על הצעה סינית להגדיל את הייבוא מארה"ב ביותר מטריליון דולר עד שנת 2024.

משני הדיווחים אפשר ללמוד שגם הכלכלה הסינית פגיעה ללחץ של ממשל טראמפ, לארה"ב יש השפעה ישירה על הצמיחה והמדיניות של המדינה הקומוניסטית.

עדיין מוקדם לקבוע האם הדיווח האנונימי נכון, אבל ללא ספק ניתן לראות שינוי מגמה של הסינים. אם בתחילת הדרך אנליסטים רבים הטילו ספק רב בהתגמשות מהצד הסיני אנחנו רואים יותר ויותר מחוות מצד הסינים ורצון לסיים את מלחמת הסחר במשא ומתן שטומן בחובו פשרות רבות.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

תזכורת, ב-23.6.2016 בוצע משאל עם בעד או נגד עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי. הנושאים התמקדו בביטחון, כלכלה, פגיעה בריבונות והנושא העיקרי הוא גלי ההגירה לבריטניה. יום אחרי אזרחי ביטניה התעוררו לבוקר דרמטי שהפרשנים לא צפו אותו. תוצאות משאל העם היו שונות מהסקרים לפני, כאשר 51.9% מאזרחי בריטניה תמכו בעזיבת האיחוד.

בעקבות החשש מטלטלה פוליטית, צנח ערכו של הליש"ט אל מול הדולר לשפל שלא נראה מאז 1985. לאחר שממשלת בריטניה אישרה את ההסכם ב-14.11.2018, היה צורך גם לאישור הפרלמנט הבריטי ואישור החברות באיחוד. לתרזה מיי היה חשוב להביא את עסקת הברקזיט שהעם הצביעה עבורה, לאחד בחזרה את המדינה ולבנות בריטניה שעובדת עבור כולם. וכל זה בהסכם מסודר אל מול האיחוד.

היום תרזה מיי הפסידה ובגדול. רק 202 חברי פרלמנט תמכו בהסכם הפרישה מהאיחוד ו-432 הצביעו נגדה. זה הפרש עצום והחוסר אמון הגיע גם מהמפלגה שלה, שגם שם רבים הצביעו נגדה. בתאריך ה-29 למרץ 2019 בריטניה אמורה להיפרד מהאיחוד האירופי, החשש עכשיו שבריטניה תיפרד מהאיחוד ללא הסכם מסודר, והדבר יפגע בכלכלה הבריטית.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

הסיבוב הקודם התרחש במהלך אוגוסט 2017 כאשר ארה"ב העלתה מכסי מגן על פלדה ואלומניום מטורקיה, ואיימה להעלות מכסים נוספים אם טורקיה לא תשחרר את הכומר האמריקני, ברונסון נעצר ב-2016 בחשד למעורבות בנסיון ההפיכה הכושל נגד ארדואן. המכסים האמריקאים בשילוב ציוצים חריפים ביותר של הנשיא טראמפ גרמו לנפילה חדה בלירה הטורקית אל מול הדולר ולעלייה חדה באינפלציה, מה שהגביר את המתח בין שתי המדינות החברות בנאט"ו. למרות שהכומר האמריקאי הורשע בעבירת טרור, טורקיה שחררה את הכומר ממעצר ואפשרה לו לחזור חזרה לארה"ב.

כלכלנים רבים מעריכים שבמידה וטורקיה לא הייתה משחררת את ברונסון היא הייתה מסתכנת בקריסה טוטלית של הכלכלה.

ועכשיו סיבוב 2 – אתמול צייץ הנשיא טראמפ ציוץ חריף "נהרוס את הכלכלה הטורקית, אם היא תפגע בכורדים", הפעם להבדיל מאוגוסט ,2017 הלירה הגיבה במתינות וירדה רק ב-0.7% כנגד הדולר האמריקאי.

לדעתי הסיבה לתגובה המתונה מאוד של הלירה נובעת מהערכה שהנשיא טראמפ לא באמת יפעל בתקיפות כנגד הכלכלה הטורקית כפי שפעל בעבר, וזאת מפני שאין לנשיא באמת רווח פוליטי כפי שהיה לו בסיבוב הקודם. הכומר שייך לכנסייה האוונגליסטית- קהילה ענקית של נוצרים שתמיכתם בטראמפ הביאה לניצחונו בבחירות, לכן לטראמפ מאוד חשוב לרצות את הקהילה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

האם טראמפ יצליח לקבל תקציב לבניית החומה? מי יכול להרוויח מהבנייה?

תזכורת- טראמפ מעוניין לבנות חומת בטון בגובה של 12 מטר לאורך הגבול שבין ארצות הברית למקסיקו, הגבול עם מקסיקו באורך של כ-3,200 ק"מ. פרויקט עצום כזה ידרוש מיליוני מ"ק של בטון וכמויות עצומות של חומרי בנייה.

החומה תשפיע ככל הנראה באופן משמעותי על תעשיית הבטון בארה"ב. לפי הערכות של טראמפ ניתן לבנות את החומה בסכום של כ–10 מיליארד דולר, לפי הערכות יותר מקצועיות מדובר על יותר לכיוון של 15 מיליארד דולר, ויכול לטפס גם לכ- 25 מיליארד (עלות בניית הגדר בגבול מצרים הייתה 1.6 מיליון דולר לק"מ, כולל חומרים ועבודה.( מבחינת טראמפ זאת החלטה קלה מאוד עבור מקסיקו: "שלמו חד פעמית תשלום של 5-10 מיליארד דולר כדי להבטיח ש-24 מיליארד דולר יזרמו למדינה שלהם מדי שנה".

אחרי שעברנו בקצרה על העליות המשוערות, נותר עכשיו לבדוק האם בכלל התקציב יאושר. הדמוקרטים בבית הנבחרים (נזכיר שהשליטה חזרה אליהם) לא יאשרו את המימון לחומה, הם יעשו כל שביכולתם לשבש את התוכנית של טראמפ, לטענתם זה פתרון של ימי הביניים, אבל האמת היא שהם לא מעוניין לוותר כי ויתור ייפגע בהם פוליטית.

כמובן שטראמפ לא מוותר בקלות ומשיב מלחמה! הוא מסרב לחתום על כל הצעת חוק תקציבית לחידוש פעילותם של המשרדים המושבתים אם לא ייכלל בה גם סעיף שמתקצב 5.6 מיליארד דולר למימון בניית החומה, הדמוקרטים מוכנים לאשר רק 1.3 מיליארד. בינתיים מי שסובל מזה אלו 800 אלף עובדי הממשל הפדרלי, משמונה משרדים ממשלתיים.
במידה וטראמפ ינצח ויקבל את המימון הנדרש לבניית החומה, הגיוני שהבנייה תתבסס על ספקים מארה"ב. 2 חברות מעניינות שבעלות מפעלי חצץ משמעותיים הן Martin Marietta ו – Vulcan.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

לאחר שביום חמישי האחרון השוקיים ירדו בחדות, בשישי השווקים כבר עלו חזרה ביותר מ-4%.

גורם מרכזי לעליות הם נתוני התעסוקה בארה"ב שהראו על זינוק של 312 אלף משרות בחודש דצמבר, השכר השעתי רשם את הזינוק החד ביותר מזה שנים. מנגד שיעור ההבטלה עלה במפתיע ל-3.9% לעומת 3.7% בחודש נובמבר. נתון נוסף מעודד הוא שיעור ההשתתפות בכוח העבודה שטיפס ל-63.1% הגבוה ביותר מאז ספטמבר 17.

אך מספר התבטאיות של יו"ר הפד פאואל הפתיעו את השוק עוד יותר, הראשונה הייתה "לא אתפטר גם אם טראמפ יבקש" התבטאות זו חידדה לסוחרים שהפד לא יסכם לשום התערבות מבחוץ ושום לחץ פוליטי לא ישפיע על החלטות הבנק הפרדלי.
ההודעה השנייה (והמפתיעה יותר) היא שהבנק המרכזי יתאזר בסבלנות בטרם ישוב ויעלה את הריבית. ההודעה השנייה יכולה בקלות להתפרש ככניעה של יו"ר הפד לאיומים של טראמפ, אך מנגד ניתן לפרש את ההודעה כלקיחת אחריות ומנהיגות וזאת במטרה למנוע הידרדרות למשבר.

לדעתי צדק פאואל שבחר לאזן בין אמינות הפד לבין ניהול גמיש שמתאים עצמו למצב הכלכלה והשווקים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

סקטור ייצור השבבים זוכה בשנים האחרונות לביקושים גדולים, זאת הודות לכך שהעולם מתקדם לעידן של שבבים חכמים הנדרשים ברכבים אוטונומיים, בינה מלאכותית, מחשבים וזיכרונות מהירים, בתים חכמים וכו'.

אז הצורך קיים, והביקושים רק עולים. עם זאת, בתקופה האחרונה, אנו עדים דווקא למגמת ירידה בסקטור השבבים. היום התבשרנו על כך שענקית הטכנולוגיה "אפל" פרסמה אזהרת רווח לקראת הדו"חות הקרובים.
אפל הודיעה שהם לא חישבו נכון את גודל ההאטה הכלכלית בשווקים המתעוררים (בעיקר בסין), לטענתם הם צפו שיהיו לא מעט אתגרים אבל לא ברמה הזאת.

הכלכלה הסינית ממשיכה להראות חולשה, מדד מנהלי הרכש ירד מתחת ל-50 נק' לראשונה מאז חודש מאי 2017. תעודת הסל SOXX שעוקבת אחרי הסקטור הגיעה במרץ למחיר של כ-198$ ונכון להיום היא נסחרת במחיר של 158$ בלבד, ירידה של כ-20%. מלבד האטה, ישנו אתגר נוסף שהוא מלחמת הסחר בין סין לארה"ב שמוסיפה סיבוכים נוספים למצב.

למרות הכל, לא נראה שכבר צריך להספיד את סקטור השבבים ולא חסרות סיבות לכך. סביר להניח שסקטור השבבים יתאושש הודות לביקושים, משמעת ההיצע וההיגיון, אבל רק במחצית השנייה של 2019 וגם זה נתון בסימן שאלה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

כאשר משקיעים בונים אסטרטגית השקעות, נלקחים מספר רב של פרמטרים ומשתנים אבל מעטים המשקיעים שלוקחים בחשבון השפעות טכניות כמו כניסה ויציאה של מניה\אג"ח ממדד, גלגול חוזים בETF- על הנפט, צמצום מאזן הפד ואיזון קרנות הפנסיה האמריקאיות.

ניקח לדוגמא את איזון קרנות הפנסיה האמריקאיות, פעולה טכנית שמתבצעת בכל סוף רבעון, מדובר בפעולה טכנית ופשוטה שכל מטרתה היא להחזיר את החשיפה למניות\אג"ח בהתאם למדיניות הקרן. כך למשל ברבעון שאפיק המניות עלה יותר מאפיק האג"ח קרן שהתחילה 40% מניות ו-60% אג"ח, תסיים את הרבעון עם חשיפה מניות גבוה מ-40% וחשיפה לאג"ח נמוכה מ-60% ובמועד האיזון הקרן מחויבת למכור מניות ולקנות אג"ח בשביל לחזור לעמוד במדיניות. במרבית המקרים במהלך רבעון השוק לא מבצע מהלך מספיק משמעותי שקנית או מכירת המניות תהווה השפעה על השווקים.

לעומת זאת ברבעון ה-4 מדד הS&P הניב תשואה שלילת של כ-14%, ואותו איזון טכני שקורה בסוף כל רבעון הפך להזרמת ביקושים אגרסיבית באפיק המנייתי מצד קרנות הפנסיה, פעולה שרבים בשוק מייחסים לה את התיקונים האגרסיביים שראינו בשבוע האחרון.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

בחודשיים האחרונים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא מפסיק לבקר את הבנק המרכזי (הפדרל ריזרב). לטענתו אין מקום להעלות ריבית נוספות ולא צריך לצאת בהצהרות על המשך העלאת הריבית. ההתנהלות של הבנק המרכזי פוגעת בכלכלה האמריקאית. ביום שני ערב חג המולד ציוץ של טראמפ גרם לירידות חדות בשווקים כאשר הוא רשם "הבעיה היחידה עם הכלכלה שלנו היא הבנק הפדרלי".

היום אנחנו שומעים טון אחר כאשר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע שהוא מביע אמון בשר האוצר, בבנק הפדרלי ובכלכלה האמריקאית. הנשיא כנראה מבין בצורה הקשה שלפעמיים כדי לשמור דברים בפנים ולא להוציא החוצה (אפילו שבמקרה שלא זה ממש לא פשוט). טראמפ צודק בחשיבה שלו לגבי העלאות הריבית. הפד בחר באופציה הקלה של לעלות ריביות בכדי לתקן טעיות במקום להתאמץ יותר בכדי לפתור את בעיית הבועה שנוצרה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

עדויות של נגמלים מסמים ואלכוהול נותנות הצצה להליך הקשה והכואב של הגמילה, גמילה מגורם חיצוני שבמקרים רבים הכניס אותו מכור לגופו על מנת להקל על סבל מסוים כמו שיברון לב או כאב גב בלתי נסבל. תהליך הגמילה כואב וקשה שבמהלכו רבים נשברים וגם החזקים מתקשים לראות עתיד טוב ללא הסמים.

תהליך דומה עובר שוק ההון, במשך כמעט עשור הזרים הבנק הפדרלי מאות מיליארדים בתוכניות רכישת אג"ח. הרעיון המקורי היה פשוט וחכם, הפד' ירכוש מהבנקים אג"ח בעייתי ו"ינקה" להם את המאזן- אותם בנקים שעכשיו עומדים בדרישות הון יספקו אשראי לצורך פעילות עסקית. זאת בתוספת הפחתת ריבית אגרסיבית, נתן לשוק זריקת נזילות והתחיל להניע חזרה את גלגלי הכלכלה האמריקאית. בדיוק כמו מכור לסמים שחייב את המנה הבאה אחרת יחזרו הכאבים הבלתי נסבלים, השוק שהתחיל להראות סימנים ראשונים של התמכרות (נשמעו מעט מאוד התבטאויות של כלכלנים בכירים נגד תוכנית הרכישות, בדיוק כמו שמעט מאוד רופאים יסרבו לרשום לחולה לאחר ניתוח משכך כאבים) קיבל מנה שניה, ולאחר מכן שלישית של תוכנית רכישות אגרסיבית.

יושב ראש הפד' ג'רום פאואל מבצע גמילה קשה וכואבת לשוק, שבמשך קצת פחות מעשור מכור לתוכנית רכישות וריבית אפסית. צריך להבין שבמקביל להעלאת הריבית שתופסת את מרבית הכותרות הפד' מצמצם באופן שיטתי את המאזן שלו- במילים פשוטות לא רק שלא קונה אג"ח מהשוק הוא התחיל למכור ולא להחליף סדרות שהגיעו לפדיון בחדשות.
אם הכוונה המקורית הייתה הזרמת נזילות אגרסיבית חיצונית לשוק עכשיו הפד מנסה להראות לשוק שהוא יכול להסתדר לבד בלי התמיכה שלו, בדיוק כמו אותו מכור שעובר תהליך גמילה קשה שבסופו הוא ינקה את הגוף ויחזור לשגרת חיים ללא חומרים חיצוניים.

במידה והפד' טועה ומעבר ממדיניות מוניטרית מרחיבה למצמצמת יכולה להביא איתה נזק אדיר ולהחזיר את המצב שהיה ב-2008 ובענק.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

רשת הידיעות רויטרס חשפה מסמכים ועדויות משפטיות על כך שבמשך עשרות שנים אבקת הטלק לתינוקות של החברה הכילה את החומר המסרטן אסבסט. מנהלים בכירים, רופאים ועורכי דין היו מודעים לכך, ולא שיתפו את המידע עם הציבור או הרגולטורים. כתוצאה מכך מניית החברה ירדה בכ-10% ביום המסחר האחרון שלה.

לטענת ג'ונסון אנד ג'ונסון, זוהי תאוריית קונספירציה מגוחכת "הטלק שלנו איננו מכיל אסבסט או גורם לסרטן, זאת על סמך אלפי בדיקות עצמאיות" לטענת החברה, "כל הצעה שג'ונסון אנד ג'ונסון הכירה או הסתירה מידע על בטיחותו של הטלק היא שקרית".


האם יש חדש במידע של רויטרס?

החברה מתמודדת בשנים האחרונות עם מספר תביעות כי מוצרי הטלק שלה הכילו אסבסט ובעקבות כך, גרמו לסרטן השחלות ולסוגים נוספים של מחלת הסרטן. בחודש יולי האחרון בית המשפט הורה לחברה לשלם 4.9 מיליארד דולר ל-22 נשים. השופט אישר את פסק הדין והחברה מערערת עליו.
נראה כי המידע איננו חדש במיוחד בסיפור שהפיל את המניה, והתגובה נראית מוגזמת. אבל ידועים מקרים בעבר שסיפורי בטיחות כאלה העיבו על מניות לתקופה ארוכה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

נעשה קצת סדר ונחזור בזמן: במהלך קיץ 2016 יצאו הבריטים לקלפיות להצביע במשאל עם שמטרתו להכריע האם בריטניה תשאר או תעזוב את האיחוד האירופאי. בתחילת הדרך מרבית התחזיות הצביעו על רוב גדול למחנה שמעוניין להישאר באיחוד, אך ככול שהתקרב מועד הבחירות הפער הצטמצם ובשבוע האחרון היה ניתן למצוא סקרים שחזו ניצחון למחנה שמעוניין לעזוב.

בסופו של דבר מחנה הלעזוב ניצח בפער קטן של 51.9% אל מול48.1% והבריטים התחילו לנהל משא ומתן עם האיחוד האירופי על תנאי הפרישה. במהלך 2018 הגיעו הבריטים ונציגי האיחוד לנוסח אשר מקובל על שני הצדדים, רק שכאן לא נגמרו הבעיות בצד הבריטי- לאור חילוקי דעות על תנאי ההסכם התפטר שר החוץ הבריטי ביולי 18 מאחר ולא היה מוכן לתמוך בהסכם.

נחזור להיום: במהלך סוף השבוע ניסתה ראשת הממשלה הבריטית תרזה מיי, לשכנע את נציגי האיחוד לבצע מספר שינויים בהסכם, וזאת לאחר ביקורת והתנגדות קשה של הממשלה הבריטית. לאחר שנציגי האיחוד דחו את הבקשה של מיי ואף הכריזו שבכוונתם להמשיך במסלול המתוכנן וההסכם הינו סופי ולא נתון למשא ומתן.

התנהלות זאת שלחה את שווקי אירופה לירידות חדות, עכשיו חוששים המשקעים מסביב לעולם שמיי לא תצליח לגייס רוב להצבעה בממשלה הבריטית וזאת עד למועד האחרון שנקבע ב- 21 לינואר 2019.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפני שנה כאשר מונה קאר שולץ למנכ"ל טבע הוא כבר ידע שהוא נכנס לחברה עם קשיים רבים. לחברה חוב עצום של כ-40 מיליארד דולר, כאשר שווי השוק שלה הוא 16 מיליארד דולר בלבד. לא פחות כואב שהיא איבדה את מעמדה ההיסטורי כחברה הגדולה ביותר בבורסה בתל אביב.

היום התפרסמה כתבה "בוושינגטון פוסט" שמעלה חשדות קשים נגד החברה לפיהן, טבע היא אחת ממספר חברות תרופות גנריות שתיאמו מחירים. מדובר בקרטל שאחראי לתיאום מחירים של 300 תרופות. הקורבנות הם בתי מרקחת, בתי חולים ובמיוחד משלמי המיסים. לפי הפרסום, עוזר התובע הכללי במדינת קונטיקט אומר שמדובר בקרטל הגדול אי פעם בתולדות ארה"ב.

טבע מצידה טוענת שהטענות אינן מבוססות ואין להן אחיזה במציאות. כפי שאנו יודעים, ארה"ב מתייחסת למקרים כאלו בחומרה רבה. במידה והטענות יתגלו כנכונות, התוצאות לטבע יהיו קשות. בינתיים מצפה לקאר שולץ תקופה לא פשוטה, כנראה יותר קשה מאשר הוא קיבל את טבע לפני שנה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

תזכורת קצרה: לפני מספר חודשים צייץ אילון מאסק מייסד חברת הרכבים החשמליים טסלה שהוא השיג מימון לרכוש את מניות הציבור ולהפוך את החברה חזרה לפרטית לפי שער של 420 דולר למנייה. כתוצאה מכך הגיבה מניית טסלה בזינוק חד. לאחר שהתברר שהמידע לא נכון והציבור עודכן שלא בצינורות המקובלים פתחה הרשות לניירות ערך האמריקאית בחקירה שבסופה נאלץ מאסק לפרוש מתפקידו כיו"ר טסלה ולשלם קנס.

בתחילת השבוע צייץ הנשיא טראמפ, שסין הסכימה להפחית ולהסיר את המכסים על כלי רכב אמריקאים שמיוצרים בסין, וזאת במקום ה-40% שנדרש כרגע. השווקים במזרח ובארה"ב הגיבו בעליות שערים חדות.

מאחר והממשל הסיני לא הוציא שום התחייחסות רשמית וכך גם הממשל האמריקאי, החלו להתרוצץ שמועות שהציוץ של טראמפ הוא במקרה הטוב חוטא לאמת ובמקרה הרע פשוט לא נכון, בהמשך הגיב שר החוץ האמריקאי שטען שההפחתה שהנשיא טען שהוסכמה, הינה חלק מהסכם כולל שעדיין לא הוסכם.

בוול סטריט קוראים לזה הספין של טראמפ, בכל פעם שהשווקים יורדים הנשיא משגר ציוץ חיובי ומשנה את המגמה בשווקים. עכשיו יהיה מאוד מעניין לראות, האם רשות לניירות ערך האמריקאית תתנהל באותו האופן עם הנשיא טראמפ.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפנות בוקר התנהלה הפגישה שהמוני משקיעים היו בלחץ בגללה. הפגישה בין הנשיא טראמפ לנשיא סין שי התקיימה בארגנטינה במסגרת ה-G20. משקיעים רבים חששו שהפגישה תתפוצץ וכי הצדדים לא יגיעו להסכמים. תוצאה כזו הייתה עלולה לגרור את השוק לירידות חדות.

אבל לא כך היה. בפסגה שהתקיימה המנהיגים כן הצליחו להגיע להסכמות, כאשר ארה"ב הסכימה לא להעלות את המכסים על מוצרי יבוא מסין לרמה של 25% ב-1 לינואר, ומצד שני, סין התחייבה להגדיל את רכישותיה בארה"ב וזאת ע"מ לצמצם את הגרעון המסחרי שקיים בארה"ב.

למרות שישנם פערים גדולים ביניהם, הנקודה החשובה במפגש היא שטראמפ ושי פתחו דרך חדשה בכדי לפתור את שאר המחלוקות בין המדינות. וכנראה שזה "יתדלק" את השווקים לקראת סוף השנה.
ועכשיו נותר לנו לחכות ולראות האם הצדדים יגיעו להסכמה יותר כוללת כפי שהכריז הבית הלבן ""ננסה להגיע להסכם תוך 90 יום". נחייה ונראה :-)

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפני חודשיים המשקיעים כבר חשבו שמחירי הנפט יטפסו לכיוון ה-100$, ואז הגיע הצלילה החדה במחיר שהיום עומד על כמעט 50$.
מה באמת גרם לנפילה?

הגורמים המרכזיים לנפילה הם הגדלת תפוקת הייצור בארה"ב, הגדלת ההפקה במדינות כמו סעודיה ורוסיה והיצע הנפט באירן שהיה גבוה מהצפוי בגלל ההקלות שהגיעו מארה"ב.

אם נזכיר את המפולת במחירי הנפט בין השנים 2014-2016, שנגרמה בין היתר עקב הגידול בהיצע ובמלאים, גם כעת, המשך גידול יוביל ללחץ כבד שיוריד את מחירי הנפט.

מצד שני, סעודיה ואופ"ק לא מעוניינות בשידור חוזר של המפולת ויעשו הכל בכדי למצוא פתרון לבעיית המלאים.

נוסף על כך, ישנם אינדיקטורים שליליים לביקוש עתידי לנפט בסין למרות שהביקוש לנפט בסין דווקא צמח באוקטובר ב-10%, ומתחילת השנה הצמיחה הייתה 6.8%, גבוה מהצפי ל-3.9% של IEA.

עם זאת, המדדים המובילים (Lead indicators) כגון, מכירות של מכוניות ו-PMI מצביעים דווקא על ירידה בביקוש לנפט.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

הנגיד החדש עדיין לא נכנס לתפקיד ובאופן מפתיע, הוועדה המוניטרית החליטה להעלות את הריבית ב- 0.15%. כתוצאה מכך, הדולר ירד ב 0.5% ואגרות החוב הממשלתיות בעיקר הארוכות רשמו ירידות.

הריבית בישראל לא עלתה משנת 2011, וממרץ-2015 הריבית ירדה ל-0.25% ל-0.1% ומאז ועד אתמול נשארה כך. הוועדה טוענת שהעלאת הריבית נובעת מהעלייה המתמשכת באינפלציה בשנה האחרונה ועלייה בשכר במשק. כמו כן, הוועדה כתבה שהיא מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר.

מספר דברים לגבי העלאת הריבית:

לא מובן מה היה דחוף לעלות את הריבית דווקא החודש? יכלו לחכות עוד חודש כשהנגיד יכנס לתפקידו.
האינפלציה נמצאת עדיין בגבול התחתון של היעד (האינפלציה שנה קדימה נסחרת על 1%).

לא בטוח שהמגמה תשתנה ועכשיו נראה המשך העלאות ריבית בקצב שהועדה חושבת. (תלוי בקצב עליית האינפלציה, עליית השכר וייסוף חד בשקל).

כמו כן, עליית הריבית טובה לסקטור הבנקים והביטוח ומצד שני לא טובה לאיגרות החוב הארוכים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

יום שישי השחור הוא כינוי ליום שישי שפותח את עונת המכירות לקראת חג המולד. יום זה הוא אכן יום שיא בצריכה האמריקאית, יום קניות אשר מאופיין במבצעים אגרסיביים במיוחד. כלכלנים רבים רואים בנתוני המכירות אינדיקטור משמעותי לבדיקת השוק הקמעונאי.

לאור מהפכת הקניות באינטרנט הבלאק פריידי גלש מחוץ לארה"ב, בהתחלה רק ברכישות און-ליין בחניות בארה"ב, אך בשנים האחרונות רשתות וקניונים מקומיים זיהו את הפוטנציאל, וכיום וניתן לראות גם בישראל תמונות של המונים צובאים חנויות שיצאו עם מבצעים אגרסיביים. בישראל נתקלו הקניונים בבעיה, הבלאק פריידי מתקיים ביום שישי – יום קצר לאור השבת ושעון החורף. על מנת לנצל את הפוטנציאל המלא של הבלאק פריידי, חנויות ורשתות רבות הפכו את הבלאק פריידי לשבוע שלם של קרנבל קניות.

בהחלט יהיה מעניין לראות בנתוני המבקרים והמכירות של הקניונים שסובלים מהאטה ותחרות קשה מצד חנויות האון-ליין. האם המבצעים והפרסום האגרסיבי החזירו את הצרכן הישראלי לקניונים או שהישראלים בחרו לבלות את סוף השבוע הגשום מול המחשב בקניות.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בתחילת השבוע הודיע הנשיא טראמפ כי הוא מתייצב לצד הנסיך הסעודי ואמר כי הנסיך לא יכול לדעת על רצח העיתונאי- בתגובה מחיר הנפט צלל ב כ 6.5%.
בשל הסנקציות על הנפט האירני שנכנסו לתוקף בתחילת נובמבר היה חשש רב שמחיר הנפט יזנק ואף יגיע ל 100$ לחבית. לסעודים תפקיד מרכזי בשמירת רמת מחיר הנפט.
לכן העדיף הנשיא האמריקאי לרתום את הסעודים למטרות שלו על חשבון הערכים האמריקאים. הסעודים לא רק עזרו לטראמפ בבלימת מחירי הנפט, הם אף הגדילו את תפוקת החביות בחודש אוקטובר וחרגו מהמכסות של קרטל אופ"ק ושלחו את מחיר הנפט לרמות מחירים נוחה לאמריקאים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

התקופה האחרונה מתאפיינת בתנודות חדות בשוק, ואין ספק שלרבים מהמשקיעים זה מעורר פחד מסוים. משקיעים רבים שחשבו שמניות כגון אמזון (ירדה מהשיא מעל 25%), גוגל (ירדה מהשיא מעל 20%), נטפליקס (ירדה מהשיא מעל 35%) ופייסבוק (ירדה מהשיא מעל 39%) הן מניות "בטוחות", הבינו שזה ממש לא המצב.

אז כנראה שהגיע הזמן להיזכר מהן מניות "בטוחות" (safety stocks). אלה מניות שעולות כמו כל השוק לפני המשבר אבל שהביצועים שלהן יותר טובים מהשוק בזמן המשבר. המניות האלה מתאפיינות במרווחים גבוהים, תשואות מזומן חופשי גבוהות, מכפילים נמוכים, מינוף נמוך, וצפי נמוך לצמיחה ארוכת טווח.

שווה להחזיק את המניות האלה כשהמשבר מגיע – אפילו אם קונים אותן שנה לפני בוא המשבר. "סקטורים בטוחים" הם Staples ו- Utilities. דוגמא ל"מניות בטוחות" הן קוקה קולה KO , פפסיקו PEP, פרוקטר אנד גמבל PG.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מתחילת אוקטובר הנפט ירד מרמה של-76 דולר ל- 61 דולר, בשבוע האחרון הנפט המשיך לרדת על רקע הערכות שקרטל אופ"ק יגדיל את אספקת הנפט בעולם כבר בשנה הקרובה ובכך המחיר השלים ירידה של כ-20%.סעודיה יצרנית הנפט הגדולה במדינות אופ"ק הודיע שברצונה להקטין כבר בחודש דצמבר את אספקת הנפט בחצי מיליון חביות ביום.
צריך לזכור שסעודיה צריכה את תמיכתן של שאר המדינות באופ"ק. ההחלטה של סעודיה התקבלה כנראה על רקע ההקלות בסנקציות של ממשלת טראמפ. אומנם לסעודיה יש את הרצון להעלות את מחירי הנפט, אבל לא בטוח ששאר המדינות יסכימו לשתף פעולה. צריך גם לזכור שרוסיה לא איננה חברה בקרטל, אבל היא נוהגת לשתף פעולה כל עוד זה מתאים לאינטרסים שלה.
רצוי להמשיך לעקוב טוב אחרי השינויים במחיר, אולי אנחנו עדים לתחילתו של שוק דובי.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

משקיעים רבים מסביב לעולם האמינו שהבנק הפדרלי ייכנע ללחץ שמופעל עליו מכיוון הבית הלבן וול סטריט, וישנה את מדיניותו המצמצמת. אך לפי נתוני מדד המחירים לייצרן שפורסמו במהלך סוף השבוע דווקא הצביעו על עליה חדה.
עליה זו מדגישה את הצורך במדיניות מצמצמת וזאת בשביל למנוע התפרצות אינפלציונית. בכוונה או לא מדיניות הבנק מזחקת את הדולר מול מרבית המטבעות בעולם, ואם בעבר הסכנה העיקרית הייתה לכלכלות קטנות ושווקים מתעוררים, אז כיום התחזקות הדולר הינה רוחבית ומהווה אתגר גם לכלכלות הגדולות והחזקות בעולם.

למרות ניסיונות עיקשים מצד סין לבלום, היואן בירידה וקרוב לרמה הטכנית של 7 יואן לדולר. נכון שסין היא לא טורקיה או ארגנטינה אבל גם היא פגיעה ואפילו המשטר הנוקשה של המדינה תתקשה לעצור בריחת הון מהמדינה. יהיה מעניין מאוד לראות האם ההשפעה על תשואות האג"ח האמריקאי תשנה במעט את מדיניות הבנק הפדרלי.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'


בעשורים האחרונים ניתן לראות שינוי בעסקי הטבק בעולם. מחקרים רבים קבעו באופן חד משמעי את נזקי העישון לבריאות. מדינות רבות החלו לאסור על עישון במקומות ציבוריים כגון בתי קולנוע, טיסות, קניונים ועוד... עקב השינויים הללו תדמית הסיגריה נפגעה קשות ושיעור המעשנים החל לרדת, בארה"ב מספר המעשנים ירד לשפל של 50 שנה.

לחברות הטבק היו שני אפשריות, הראשונה, לא לעשות כלום, והשנייה לנסות לשנות תפיסה ולחשוב קדימה, למשל להשקיע במחקר ופיתוח של סיגריות חדשניות שלא מזיקות או לפחות מזיקות פחות לבריאות.
לדוגמא חברת פיליפ מוריס הקימה מרכז פיתוח, השקיעה עשרות מיליונים בכדי ליצור סיגריה אלקטרונית מושלמת, החברה שמה דגש מרכזי על שימור האיכות והטעם המוכר של הטבק. ובכך נוצר הדור הבא של הסיגריה- IQQS -Quit Ordinary Smoking סיגריה אלקטרונית. היתרון של המכשיר שהוא מפחית את רמת הרעלים ביותר מ-90%. לחברה יש כדאיות מבחינת המיסוי והמכשיר מצויין מבחינת הרווחיות.
כתוצאה מכך אנחנו רואים התאוששות יפה במניה בחודשים האחרונים. יהיה מעניין לראות כיצד השינוי ישפיע על החברה בעתיד, והאם זה הסוף של הסיגריות?

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בחודשים האחרונים השווקים סובלים מחוסר נזילות חמור, ניתן לראות זאת בברור במהלך המסחר. המדדים מבצעים תנודות חדות תוך יומיות כמעט כל יום מסחר, כאשר כל קונה/מוכר משפיע על השוק.
כאן צריך לחדד, הנזילות נמדדת במרווח בין קונים למוכרים ולא במחזור המסחר, ככול שהמרווח קטן יותר הנזילות גבוה יותר ולהפך.
בעבר הבנקים הגדולים היו סוחרים בעצמם (נוסטרו) בהיקפיים גדולים מאוד, אך הרגולציה שהגיע לאחר המשבר ב-2008 הכבידה על יכולת הבנקים לסחור והקטינה משמעותית את הנזילות.
להערכתי השוק ימשיך לסבול מחסור נזילות ומכאן התנודתיות תמשיך להיות גבוהה.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

פורטנייט למי שלא מכיר, הוא המשחק הכי פופולרי כרגע בעולם משחקי המחשב, המצב הפופלרי במשחק נקרא באטל רויאל (Battle Royale) בו משחקים 100 משתתפים במקביל בקרב בו רק שחקן אחד מנצח, ניתן לקנות דרך המשחק ציוד וכלי נשק (כמובן בכסף אמיתי), עשרות מליוני שחקנים מסביב לעולם כבר התמכרו, ביניהם בני נוער ומבוגרים, המשחק זמין כמעט בכל הפלטפורמות הקיימות בין אם זה קונסולות משחקים או מכשירים סלולרים.

איך זה קשור לשוק ההון?
חברת מיקרוסופט, שפרסמה את דוחותיה הכספיים בשבוע שעבר הראתה תוצאות חזקות. צמיחה חזקה היה ניתן לראות בסקטור הגיימניג,, וזאת הודות לפופולאריות חסרת התקדים של משחק הפורטנייט.

החברה הודיעה שהיא ממשיכה לרכוש מניות. כמו כן, ברוח הימים האלה, צריך להיזכר שתוכנה היא תחום הגנתי למדי ובוודאי תחום הענן שכן הוא מוריד עלויות, ואין ספק שמיקרוסופט היא מלכת העננים.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

במהלך השבוע הורידה חברת הדירוג מודי'ס את דירוג החוב של איטליה ל-Baa3, רמה אחת מעל דירוג "זבל" (השקעה ספוקלטיבית בסיכון גבוה). בהודעתה נימקה מודי'ס כי השינוי נובע מהתקציב החדש של ממשל איטליה שמגדיל את הגירעון משמעותית מהיעד ופי 3 מהתכנון של הממשלה הקודמת, המשמעות שבמקום צמצום החוב, איטליה מגדילה אותו והרגישות לאירועים לא צפויים גדל משמעותית .

הממשלה האיטלקית החדשה בוחרת במדיניות מוניטרית מרחיבה וזאת במטרה להאיץ את הצמיחה במדינה על חשבון הגדלת החוב הלאומי.

חשוב לציין שאיטליה היא הכלכלה השלישית בגודלה באיחוד האירופי, ולהבדיל מיוון בשביל לחלץ את איטליה מפשיטת רגל יצטרך האיחוד להזרים הרבה יותר מכמה מאות מיליארדי יורו, משימה קשה במיוחד בתקופה שהלאומניות באירופה גאה והאיחד משוסע מתמיד.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'


קודם כל צריך לשאול את השאלה, מדוע בכלל מחירי הנפט עולים?

1.אם העלייה נובעת מכלכלה משגשגת ועקב כך הביקוש עולה, אז לא אמורה להיות בעיה.

2. אם עליית המחירים נובעת כי קיימות בעיות בשוק הנפט עצמו (כמו משבר הנפט שהיה בשנות ה-70), וחברות התעופה לא יכולות להעביר את עליית המחיר לצרכנים, עלולה להתעורר בעיה אמיתית לתעשייה.

כרגע נראה שעיקר העלייה במחיר מגיע מסיבות לא טובות (המצב באירן וונצואלה), וכבר ניתן לראות פגיעה בריווחיות של חברות התעופה ברבעון השני. הבעיות אולי יחריפו עוד עם המצב בסעודיה, והיצע הנפט מארה"ב לא יוכל לפצות על זה לפחות עד סוף 2019 בגלל בעיות לוגיסטיות.

אפשר לומר שיש מקום לדאגה, אומנם כרגע המצב נראה טוב מבחינה פונדמנטלית (רווחיות, ביקוש וכו') אבל המצב הגיאופוליטי עלול להוביל להתייקרות נוספת במחיר, ובנוסף, אם נגיע למצב של האטה/מיתון ברקע, אז קיים חשש אמיתי לביטול הזמנות אצל בואינג ואיירבוס.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

לפני שלושה חודשיים התבשרנו על שיתוף פעולה בין וולמארט למיקרוסופט.
וולמארט חיפשה חברה שתוכל לעזור לה "במלחמה" המקוונת נגד אמזון. שיתוף הפעולה בין החברות יעניק לוולמארט עומק טכנולגי שיאפשר לה להוות תחרות גדולה יותר בתחום הקימונאות המקוונות, שימוש בפלטפורמות הענן של מיקרוסופט ישפר את יכולות איסוף הדאטה של החברה, ובכך תשפר את מערך איסוף המידע על הרגלי הקנייה של הצרכנים,  מנגד יש את חברת אמזון שמספקת בעצמה שירותי ענן ויש לה שליטה טובה על המידע שבידיה.
בטווח הארוך, וולמארט תוכל להעמיד תחרות הגונה מול אמזון, יש לה ידע לוגיסטי נרחב וכיסים מספיק עמוקים כדי לתת תחרות ראויה.
נכון להיום, האונליין של וולמארט רחוק מלהוות תחרות אמיתית לאמזון, והחברה מתקשה להדביק את הפער הטכנולוגי (גם בתחום ה-Grocery),  ונראה שהיא עדיין מתקשה עם האתגר. אך צריך לזכור שוולמארט היא מניה שבזמני מיתון נחשבת למצטיינת במיוחד, ונכון להיום מצליחה להראות צמיחה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

בימים האחרונים שווקי המניות יורדים בחדות מסביב לעולם ובארה"ב בפרט, בכל חודש אחר ירידות שערים כמעט לא משפיעות על המפה הפוליטית. אבל אנחנו לא בחודש רגיל, אנחנו שלושה שבועות לפני בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב, אשר יקבעו האם המפלגה הרפובליקאית תשמור או תאבד את הרוב בקונגרס ו/או בבית הנבחרים.
מצב השווקים והכלכלה הוא אחד הנושאים שהנשיא טראמפ הכי מתגאה בהם, ולפי סקרים אחד הנושאים שהציבור הכי מתעניין בו, כך ששינוי מגמה של עשור שמגיע לסיום בסמוך לבחירות יכול ללא ספק להשפיע ולעלות למפלגה הרפובליקאית באיבוד הרוב בשני הבתים.
שינוי הרוב ישפיע בעיקר על היכולת של טראמפ לבצע רפורמות משמעותיות שבעיקר נעשות בתחילת קדנציה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

על פי פרסומים בעיתונות, עקב ירידה דרמטית בהכנסות ממיסים בחודש ספטמבר שהיה רווי בחופשות עקב החגים, נפרץ יעד הגירעון שעומד 3% והגיע ל3.3%.
חשוב להדגיש שעמידה ביעד הגירעון קריטית לשמירת האמינות של משרד האוצר וממשלת ישראל הן ממשקיעים והן מחברות הדירוג- רק לאחרונה חברת הדרוג S&P החליטה להעלות את הדרוג של ישראל לדרגת AA-, נימוק מרכזי להעלאת הדירוג היה המשמעת התקציבית בה עומדת המדינה.
האתגר של האוצר גדול במיוחד, וזאת מאחר ואנחנו בשנת בחירות כך שקיצוץ בהוצאות ו/או העלאת מסים נראים לא סבירים.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

מאז העלאת הריבית ב-26 בספטמבר 2018, היינו עדים לעליית תשואות חדה בשוק אג"ח, אשר נובעים מההתפתחויות בבנק הפדרלי. ב"פד" דיברו באופן מעורפל על הנושא של ריבית שיווי המשקל, והמרחק ממנה, ובנוסף נשענו על הנתונים המקרו כלכליים החזקים אשר מסמנים שאין האטה במשק. כמו כן, השוק כבר לא מסתפק בתמחור של שתי העלאות של שיעור הריבית במהלך 2019.

העלייה בתשואות והציפייה להמשך העלאת הרבית (מדברים על 3 או 4 עליות עד סוף 2019) יכולות להיות בשורות טובות לסקטור הבנקים, שנסחר במכפיל יחסי נמוך יחסית להיסטוריה. הביצועים של הבנקים ברבעון הראשון והשני של 2018 לאחר פרסום הדוחות היו טובים ואז נרגעו בגלל דאגות נתוני מאקרו. רבעון שלישי שיוגדר "טוב" יכול בהחלט לתת דחיפה למניות. מצד שני, ישנן דאגות מצד מיכון המחזור העסקי של הבנקים שצריך לקחת בחשבון.
נציין כי דוחות הבנקים עבור הרבעון השלישי של 2018 יחלו להתפרסם מה-12 בחודש.

מירון בר נתן, מנהל ExPert דסק ההשקעות האישי של אקסלנס ברוקראז'

נדמה שרוב הרעש בשוק המכוניות החשמליות הוא סביב חברת טסלה (Tesla), אך השוק כולו צומח בקצב גבוה של למעלה מפי 2 במהלך השנתיים האחרונות, מאז תחילת השנה יש עלייה של 69% בביקוש.

ככל הנראה ב-2018 יימכרו 2 מיליון רכבים חשמליים וזאת למרות צפי מוקדם של-1.8 מיליון רכבים, כאשר החדירה לשוק היא עדיין קטנה ביתר של 2% בלבד.
אז למה הצמיחה היא כזו? קודם כל כי הממשלות תומכות, כי הטכונולגיה והעלות מתקדמות וכמובן שהביקוש עולה עם כניסת חברות הרכב הגדולות לתחום.

עד היום רוב הצמיחה מגיעה מסין בגלל התמיכה החזקה של הממשלה הסינית (סובסידיות, הגבלה על שימוש בבנזין וכו'). אבל הצמיחה מהמערב גם היא מרשימה מאוד.
באירופה כולה יש כיום מעל מיליון מכוניות חשמליות, מדינות כמו גרמניה הולנד נורווגיה ודנמרק רושומות גידול בקצב מדהים. בסה"כ כמות המכוניות החשמליות באירופה צפוי להגיע למעל ל-1.3 מיליון רכבים בשנה.

דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים של אקסלנס ברוקראז'

למרות הניסיונות של נשיא ארה"ב טראמפ להילחם בעליית מחיר הנפט, אתמול נסחרה חבית נפט מעל 75$.
הסיבה בעלייה החדה במחיר הינה כניסתם לתוקף של הסנקציות האמריקאיות על אירן ב4- לנובמבר.

למרות שהאירנים משדרים עסקים כרגיל וטוענים שלא יצמצמו את הקיף הפקת הנפט,
הערכה היא שרוכשים רבים מאירופה סין והודו יצמצמו ו/או יפסיקו לחלוטין לרכוש נפט אירני.
יש לזכור שאירן הינה שחקן גדול ומשמעותי בשוק והסנקציות עליה יגרמו בהכרח להקטנת ההיצע העולמי.
למחיר הנפט השפעה קריטית על הכלכלה העולמית, ממפעלי ייצור ועד לשילוח חבילות של אמזון.

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
*מוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר. אין באמור להוות המלצה לביצוע פעולות מסחר במכשירים פיננסיים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.

לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל. 
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. 
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.