משימה קשה אבל אפשרית – לאבחן שיאים ותחתיות

האם ניתן לזהות שינוי מגמתי מתקרב? הדעות חלוקות וזה הופך את הנושא למעניין יותר

דולר אמריקאי ומניות יורדות ועולות

זו באמת משימה קשה למדי. למעשה, רבים וטובים חושבים שאין לעסוק בזה כלל, כי אין לזה תוחלת חיובית. אבל, יש בעיה המשלבת גם ידע פיננסי-כלכלי, וגם פסיכולוגיה אנושית: אם נחכה להגעה של כל החלקים המאשרים סיום משברים, כדי לשוב לשוק, זה יהיה באיחור משמעותי ביותר לעומת נקודת הקצה של השלילה.

כמו כן, אם נחכה לאישור כל החלקים המבשרים על מהלך שלילי בשוק, אחרי תקופה ארוכה של חיוב בו, נמצא עצמנו בעמדה שחלק גדול מהמגמה השלילית כבר הספיקה לגרום להפסדים נכבדים. שלא נדבר על התחושה של ה"פספוס" הפסיכולוגי הקשור למבט על מדדים יורדים, או עולים, כאשר אנו כבר יודעים שמשהו שונה קורה.

לכן, אין מנוס מלנסות סוג של ניתוח, הנותן סיכויים מחושבים לאפשרות של שיא או שפל בשווקים. וזו המטרה של סקירה זו. צריך להדגיש שאין אף פעם בטחון שנקודת הקצה אכן יקרו בכלל, ושנית, שאם הן אכן קורות שנדע אם הן מסמנות משהו קצר טווח או ארוך הרבה יותר. מה שאנו כן יכולים לעשות הוא לנסות לזהות מצב שבו נכין עצמנו לשינוי זמני, שיכול להתפתח למשהו ארוך טווח.

כל ניסיון לאתר מגמות תוך כדי מסחר בשוק ההון ושיאים לא יהיה רלוונטי למי שמאמין בתיאוריה של הישארות בשוק תמיד, על בסיס ההנחה שהכלכלות צומחות היסטורית, ושאחרי כל מהלך יורד יגיע גם מהלך עולה, אשר יצליח להתגבר ואף לעלות מעל המהלך השלילי.

הדוגמה מגיעה אלינו משוק המניות האמריקאי המיוצג כאן על ידי מדד המניות העיקרי שם, מדד S&P500. הנה גרף יומי שלו, עם נקודות מעניינות בו, המחזקות את ההשערה שקיים סיכוי לשינוי בקרוב:

גרף יומי של מדד המניות האמריקאי s&p 500 


בגרף שני חלקים: המחיר, הנמצא בחלון העיקרי העליון של הגרף, והמומנטום, בחלק התחתון של הגרף. בחלק העיקרי ניתן להבחין מיד שהמגמה היורדת התייצבה כבמעין דשדוש אופקי. זאת, אחרי שראינו "שפיץ" מובהק של פאניקה ביום שפורסמו נתוני האינפלציה האחרונים (2). מ-3500, שהוא הקצה התחתון הזה, המדד עלה חזרה והתייצב מעל הממוצע (3). אלמנט טכני חיובי של הטווח הקצר.

כמו כן, יש לציין שהמדד נמצא גם מעבר לקו המגמה היורד, אשר תחם את כל הירידה מתחילת ספטמבר (4). ומה אנו מקבלים מהמומנטום? שתי סטיות חיוביות: ארוכה יותר, וקצרה יותר. שתיהן מצביעות על שפלים נמוכים יותר במדד, מול שפלים גבוהים יותר באלמנטים של המומנטום (1).

כל הנאמר כן הינו עניין ישיר מהנכס עצמו. אבל מה עם החלק הפסיכולוגי של השוק? הנה מבט מרוכז עליו מאתר CNN Business, אשר בו ניתן למצוא מדד הנקרא "Fear And Greed Index":

גרף של מדד Fear And Greed Index של CNN


המדד הזה מורכב מ-7 מדדי משנה, אשר מוצגים כאן במסגרות סגולות. יחד, הם מהווים את התצוגה של החיוב והשלילה שבו נמצא הסנטימנט של המשקיעים-סוחרים. והנה, ראו שב-30-09-2022, המדד הזה הצביע על ערך 15 של Extreme Fear. היום שבו ראינו את ה"שפיץ" מטה. משם, הוא השתפר וחוזר לכיוון ה-50, היותר רגוע בהרבה.
מה זה תורם לנו? שילוב של מצב קיצוני נפשי עם סימנים של היפוך במדד, המהווים יחד אינדיקטורים לסיכוי של שינוי לתקופה מסוימת. זו דוגמה שכמותה ניתן למצוא גם עבור שפלים, וגם עבור שיאים היסטוריים קודמים, שבהם היה אקסטרים בחלק של ה-Greed, וסימנים של שינוי לשלילה במדד.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השפעת ההגרעון התקציבי ויחס החוב-תוצר לעתיד שלנו?

מצב גירעון תקציבי נדרש, כמנוע לעתיד טוב יותר

הפניקס ניהול תיקים מנתחים מהו גרעון תקציבי, ומהו מצב הגירעוני הנדרש כמנוע לצמיחה ולעתיד טוב יותר. כל המידע בכתבה הבאה.

קרא עוד
מניות הבנקים: האם הבנק שלך ישרוד את המשבר?

תודה לאל! הבנקים ישרדו את המשבר אבל מה בקשר לרווחיות שלהם?

מדד הבנקים ומניות הבנקים יורדים בעקבות משבר הקורונה. הבנקים ישרדו את המשבר? מה לגבי הרווחיות שלהם בתקופה זו ולאן מועדות פניהם של הבנקים בשנת 2020 בכתבה הבאה.

קרא עוד
סקירת מאקרו ינואר 2021 - קורונה וחיסונים

סקירת מאקרו ינואר 2021 – הפניקס ניהול תיקים

הכלכלן הראשי של הפניקס בית השקעות סיקר עבורכם את ינואר 2021- בחירות, התחסנות האוכלוסייה, ציפיות האינפלציה הגלומות, השתוללות השקל והעלאת הערכת הצמיחה של בנק ישראל.

קרא עוד
סיכום שנת הקורונה - 2020

סיכום שנת הקורונה - 2020

2020 הייתה שנה של פתיחת הברזים המונטארים והפיסקאליים. ברגע שזה התוודע לשווקים הפיננסיים, הדרך הייתה מעלה בנכסי ה-Risk On ומטה בנכסי ה-Risk Off. 

קרא עוד
דולרים על רקע דגל ארצות הברית

מדדי המניות בארה"ב וראסל 2000 – חלון לציפיות מהכלכלה האמיתית

מדד ראסל (Russell 2000): הסבר על המדד האמריקאי החשוב להבנה בין גודל החברות (market cap) לבין השפעתן על הכלכלה האמריקאית.

קרא עוד
ניתוח מצב שוק ההון בשנת 2021 – הפניקס ניהול תיקים

השפעת נתוני המאקרו האחרונים על שוקי המניות

ניתוח נתוני מאקרו - מה הגורם המשפיע ביותר על השוק ההון? האם חדשות טובות בהכרח מובילות למגמה חיובית? הפניקס ניהול תיקים על השפעת נתוני המאקרו בשוק ההון.

קרא עוד
סין וארצות הברית לא מורידות את כפפות האגרוף. המאבק בין המעצמות נמשך

כלכלה ופוליטיקה בסין – התנגשות קשה ביניהן

התערבות ממשלתית בכלכלת סין: בדרך כלל, אנו רגילים לכך שהתערבות ממשלתית נעשית לטובת השווקים אבל במקרה הסיני, הדברים ממש אחרים.

קרא עוד
דולר אמריקאי ודגל ארצות הברית

מה עומד מאחורי הירידות האחרונות בשוק האמריקאי

איך יודעים מראש מתי שוקי מניות יתהפכו לרעה? האם ניתן לחזות מראש? ומה לדוגמא עומד מאחורי הירידות האחרונות בשוק האמריקאי? ההסבר באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
עונת הדוחות בוול סטריט

עונת הדוחות של הרבעון השלישי בארה"ב

עונת הדוחות בוול סטריט כבר כאן. לכן סקרנו עבורכם קצת מהרבעון ה-3 בארצות הברית.

קרא עוד
איש עסקים מחזיק ביד שטרות דולרים מזומנים, על רקע דגל ישראל

איך מרגיש השקל אל מול הדולר? כסופר גיבור!

צוות הפניקס ניהול תיקים מנסה להסביר את התופעה של איך זה ששער הדולר עולה בעולם, אך ערכו יורד בישראל, מה הגורמים לכך? בכתבה הבאה של ניהול תיקים

קרא עוד
השפעת כלכלת רוסיה

איך שינוי בכלכלת רוסיה יכול להשפיע על השווקים הגלובאליים?

מה השפעתה הכלכלית של רוסיה על העולם? מה חלקה המשמעותי של רוסיה ביחס לשוק הגלובלי? ואילו סקטורים מושפעים? הפניקס ניהול תיקים מסבירים הכל.

קרא עוד
איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בשוק ההון

איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בבורסה?

מהי מפולת בבורסה? איך מפולות בבורסה מתפתחות? איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בשוק ההון? למענה על כל השאלות במאמר הבא.

קרא עוד
עקום תשואות

עקום תשואות אגרות החוב – סקירה מקיפה

סקירה מקיפה - עקום תשואות אגרות החוב, עוצמתו נמצאת בעובדה שלכל מיתון גדול קדם שינוי העקומה למצב שונה מהרגיל, בהפניקס ניהול תיקים מסבירים, היכנסו לכתבה לקבלת כל המידע

קרא עוד
מסחר בבורסה

ההיסטוריה של התנהגות שוק ההון: כלי אדיר ללמוד ממנו

ההיסטוריה של התנהגות שוק ההון הינה כלי אדיר מימדים ללמוד ממנו. בכתבה זו סקרנו כלים חינמיים ושווים להערכת מצב שוק ההון של היום כולל תובנות לעתיד.

קרא עוד
מדד הנזילות יכול להשפיע האם השוק יהיה שוק דובי או שורי

הנזילות כגורם מרכזי במגמות שוקי המניות

נזילות השווקים לבחינת היציבות הפיננסית: במאמר זה באתר הפניקס ניהול תיקים אנו נבחן את מידת ההשפעה של הנזילות, כגורם מרכזי במגמות שוקי המניות.

קרא עוד
שער הדולר-ין על רקע דגל יפן

יפן – קיצוניות בפרמטרים שונים של המקרו

ליפן יש צרות כלכליות משלה ולמרות השקט התקשורתי היחסי, כנראה שכדאי לנו לשים לב למתרחש בזירה הזו יותר. האם לפנינו פצצה מתקתקת או שנראה הצלחה חוזרת לדחות את הקץ?

קרא עוד
משבר בורסת הקריפטו - FTX

קריסת FTX – האם מדובר באירוע קריפטו בלבד או משהו גדול יותר?

קריסת בורסת FTX, הבורסה השנייה בגודלה בתחומה, היא אירוע מכונן בדפי ההיסטוריה של הקריפטו. מה הסיבות להתרחשותה ומה המשמעות עבור העולם הפיננסי?

קרא עוד
מדד הבורסה

סרגל תיקוני Fibonacci – כלי שכדאי להכירו

מה זה מתנד פיבונאצ'י. ואיך ניתן להשתמש בכלי פיבונאצ'י לניתוח טכני במסחר. כולל דוגמאות מעניינות. כל המידע במאמר המלא באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
מטבעות זהב, על רקע גרפים עולים ויורדים

עקומת התשואות ההפוכה – סמן ברור לעתיד

ללמוד מההיסטוריה על מה צופן לנו העתיד? זה בהחלט אפשרי. באמצעות ניתוח עקומת התשואות ההפוכה לדוגמא נוכל להעריך. ניתוח המצב הנוכחי (אפר' 23) באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
גרף המציג שוק תנודתי בתקופה של חוסר ודאות

השקעות בזמני כאוס

להשקיע בתקופת משבר: איפה לשים את הכסף בזמן שהשווקים רועדים וחוסר הוודאות כשברקע יש מלחמות, אינפלציה, עליית ריבית ואירועים פוליטיים שונים?

קרא עוד
מטבעות ודגל ישראל

מה ההיסטוריה אומרת על שוקי הון בזמני מלחמה?

שוקי ההון שהגיבו עד כה ל"מבצעים" מוגבלים, מתחילים להבין שהפעם המצב שונה, והשוק עלול להגיב בצורה אחרת. לחצו להמשך קריאה.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.