מה עומד מאחורי הירידות האחרונות בשוק האמריקאי

איך יודעים מראש מתי שוק המניות מתהפך לרעה?

גרפים של ירידות - מדד הפחד

איך יודעים מראש מתי שוקי מניות יתהפכו לרעה ויתחילו להתממש אחרי תקופה ארוכה של חיוב מגמתי? לא נפתיע אתכם ונאמר מיד שלא יודעים זאת מראש. ניתן רק להתכונן, להתבונן, לנתח, לשער ובמיוחד לעשות דבר אחד: לשקול את הסבירות הגבוהה ביותר, בכל נקודת זמן. זו אשר נובעת מאוסף הגורמים הפונדמנטליים והטכניים המופיעים כל יום לפנינו במסגרת המדיה הכלכלית ומה שקורה בפועל בשוק. וזו משימה קשה כי יש באמת אינסוף מקורות מידע שצריך לפלטר כדי להגיע למסקנה צלולה כלשהי.

קצת פונדמנטלי וקצת טכני כדי להבהיר שאולי, הפעם, זה קצת שונה מרגיל

וזו העבודה שנעשתה לפניכם, עבור התקופה האחרונה בשוק המניות האמריקאי:

בצד הפונדמנטלי

ניתן לחלק את הסיבות ההגיוניות לשינוי משמעותי במגמה החיובית לשני גורמי יסוד: אירוע סיסטמי, דמוי Lehman Brothers שיגיע ויכה את השווקים באופן מפתיע, או-ו הפסקה במדיניות המוניטארית המייצרת את הדלק (הכסף) לאותה מגמה חיובית ארוכת טווח.

מאז התחתיות של ירידות הקורונה (18-03-2020) לא קרו דברים כאלו, ובימים-שבועות האחרונים אנו עדים לשילוב של שניהם. מהו האירוע הסיסטמי הפרובלמאטי שהפוטנציאל שלו דומה למה שקרה ב-2008? תגובת שרשרת לקריסת ענק הנדל"ן הסיני Evergrande. ומה בנוגע לשינוי מדיניות הבנקים המרכזיים? הצהרות פאוול (ראש הפדרל רזרב האמריקאי) בדבר תהליך של Tapering שיסתיים באמצע 2022. זה שאחריו יגיע "Liftoff" אפשרי של הריבית. זאת, במידה והלחצים האינפלציוניים הנוכחיים יוכחו כ"לא זמניים" ויתמידו להטריד את שנתם של קובעי המדיניות.

לפני שנרחיב על שניהם כמה מילים כלליות, אשר הוכחו לא פעם היסטורית: קריסות פיננסיות לא מגיעות מאירועים ידועים מראש. חייב להיות אלמנט של הפתעה שילווה את הרקע הידוע. וכך, כדוגמה, ניזכר בשני מקרים: אירוע ליהמן עצמו היה הפתעה במסגרת של משבר סאב-פריים שהחל בסוף 2006 ונמשך עד מרץ 2009. ההפתעה הייתה בעובדה שהשוק לא האמין שהממשל ייתן לליהמן לקרוס על בסיס תיאורית ה-Too big to Fail. וכשזה קרה, וכל אמצעי הנזילות קפאו, מחוסר האמון הדדי ביניהם, נוצר אלמנט ההפתעה שהביא לקריסה.

דוגמא שנייה:

וירוס הקורונה היה בחדשות כבר בסיום 2019. אז מדוע רק בפברואר 2020 ראינו את הנפילה הגדולה? בגלל שהווירוס עצמו (המגפה) לא הייתה הסיבה לכך אלא התגובה הבלתי ציפוייה והקשוחה (סגרים, הקפאה של מגזרים שלמים של הכלכלה) מצד הפוליטיקאים אליה.

לכן, לסיכום נאמר: גם כאן, משבר הענק הנדל"ני הסיני אינו הבעיה עצמה. כרגע, הוא רק רקע לאירוע ש"יכול" להיות מפתיע ולגרום לשרשרת של בעיות. למשל, תגובה לא רציונאלית של הממשל הסיני לבעיה, בכך שהוא ייתן לחברה לפשוט רגל מול המחזיקים הזרים, ובכך לגרום לבעיה אצל חלק מה"גדולים" במערב. והעניין הזה תופס גם כלפי שינוי המדיניות של הפד. כרגע, הכול מתוכנן להפליא ומוקצים לזה משאבים גדולים. השלב הראשון הוא עצירה של הנזילות והשלב השני הוא ייקור עלות המימון. הפחד של המשקיעים הוא שתקרה "תאונה" באחד מהמוסדות הפיננסיים הגדולים אשר מחזיקים חשיפה גדולה מדיי לאג"ח או לנגזרים כלפיהם. בכל מקרה, אלמנט ההפתעה קיים באוויר למרות שהכול נראה כרגע כמתון יחסית.

בצד הטכני

העניין הרבה יותר פשוט. מנתחים טכניים מנסים להיות מאוד פשטניים ובהירים כאשר הם באים לקבוע סמן לגידול בסיכוי של שינוי המגמה. ובמקרה שלפנינו, זה לא היה שונה. הנה גרף יומי של מדד המניות העיקרי האמריקאי, S&P500 (צד שמאל) מול גרף שבועי של "מדד הפחד", VIX, בצד ימין:

מדד הפחד, VIX ומצד שני גרף יומי של מדד הסנופי

והנה שלושה אלמנטים פשוטים שהטכנאים שמו אליהם לב: נוצר עכשיו שפל נמוך מקודמו במחיר (1), ובכך התקבלה אתראה משמעותית כי לא היה כדבר הזה מאז התחתית של הקורונה. מומנטום הירידות האחרונות היו חזקות יותר מאז אותן ירידות (2). וב-VIX, כאלמנט של חשש וסנטימנט שלילי, ראינו עלייה מאזור הרוגע החדש של 15-16 לניסיון פריצה של אזור ה-20 (3). גם זו אתראה משמעותית (3). וכאן, זה המקום להכניס מילה של סייג: עדיין, אין כאן קביעה שמשהו אסטרטגי רע קורה, אבל הסיכוי לכך פשוט עלה מדרגה כאשר יצירת שיא חדש במחיר יבטל סופית את כל מה שנאמר עד כה.

לסיכום:

שינוי מדינות מוניטארית, אירוע סיסטמי של גוף פיננסי גדול, ומצב טכני שלא נראה כבר זמן רב, כל אלו מהווים את הסיבות לרקע המעניין החדש הקיים עכשיו בשוקי המניות האמריקאיים. אגב, השוק הישראלי עדיין לא "מסכים" עם הפסימיות הזו ומפגין עצמה וחיוב לא קורלטיבי שלא ראינו זמן רב. אולי השחקנים המקומיים צודקים? בכל אופן, הצגת הדברים היא חלק ממערך הלמידה המתמיד שכל משקיע יכול לסגל לעצמו כדי לבחון את המצב בשוקי ההון השונים והמגוונים.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השקעה במדד הקריפטו

תחיית מטבעות הקריפטו בעידן הקורונה

רוצים להשקיע בביטקוין? המאמר הבא הוא חובה. איך משקיעים בביטקוין, אתריום ובמטבעות קריפטוגרפים אחרים בעידן של אחרי משבר הקורונה, הפניקס ניהול תיקים 

קרא עוד
Bitcoin

מטבעות קריפטוגרפיים הם העתיד? הביטקוין כמצג נוסף של חשש לעתיד לבוא

זירת המטבעות הוירטואליים (ביטקוין, אית'ריום וכו) כבר אינה שייכת לחלק האקזוטי של שוק ההון. מה אנחנו כבר מגלים על עתיד הביטקוין וחבריו? גלו באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
NFT

NFT - שיגעון חדש או אלמנט קבוע בחיינו? וגם מבט על טכנולוגיית הבלוקצ'יין

מה זה NFT ומה מייחד אותו? מה עומד מאחורי הטכנולוגיה שמפעילה אותו, טכנולוגיית בלוקצ'יין Blockchain? בהפניקס ניהול תיקים מסבירים, היכנסו לכתבה לקבלת כל המידע

קרא עוד
מסחר בביטקוין

ביטקוין - שינוי אסטרטגי המעיד על שינוי תפיסתי

ביטקוין - למרות הציפיות הגדולות וכל היתרונות של השימוש בביטקוין, הביטקוין מתנהג אחרת! צניחה חופשית ותנועה הפוכה מהציפיות. היכנסו לסקירה של הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.