ניתוח גלי המגמה

איך מבנה הגלים יכול לעזור לנו להבין את המגמה הנוכחית

מגמה עולה ויורדת בניתוח טכני של השוק

מעבר לניתוח הפונדמנטלי הקובע את הכללי ההשקעה, ניתוח המגמה, והתפתחותה הטבעית, יכולים להיות גם כלים עוזרים מאוד, על מנת להבין את "מצב הרוח של השוק" כלפי הנכס שאנו מעוניינים לפעול בו.
כבר ציינו בכתבות קודמות שההגדרה הרשמית של המגמה ברורה למדי: מגמה כיוונית תהיה רשמית אם אנו יכולים לקבוע רצף של שיאים ושפלים באותו כיוון (עולה או יורד). במידה ואין רצף כזה של שני שיאים ושפלים, המגמה הרשמית תהיה דשדוש.

אבל כללים אלו עוזרים לנו לקבוע את ההתפתחות בתוך הסגמנטים המגמתיים בלבד. זה לא אומר לנו דבר ביחס למיקום היחסי של אותם סגמנטים, בינם לבין עצמם, כמכלול של מדרגות הבונות מערכה חיובית או שלילית כוללת. כאן מגיעים הגלים לעזרתנו.

אין זה המקום להיכנס לעומק בכל הפרטים של התורה כולה, אבל נאמר רק זאת: על בסיס מחקר הפסיכולוגיה האנושית, ההיסטוריה מראה לנו שיש, בדרך כלל, כ-5 גלים בכיוון המגמה השלטת, ו-3 גלים המתקנים אותה.
אחרי סיום אותו תיקון, המגמה הראשית צריכה להתחדש לה, עד שהיא תתחלף בשונה ממנה.

על מנת להמשיך, ולהדגים, הנה גרף שבועי של מדד המניות האמריקאי: S&P500, מאז יוני 2019 ועד עכשיו:

ניתוח גלי מגמה על גרף שבועי של מדד המניות האמריקאי


על מנת להקל על הקוראים, סימננו כל חלק מגמתי עולה במלבן ירוק, ויורד באדום. שימו לב שמאז התחתית של הקורונה, ניתן לזהות בהחלט 5 גלים, עד השיא סביב 4800. שלושה עולים (1,3,5) ושני יורדים (2,4), אשר תיקנו חלק מהעליות. ומאז השיא? נכון מאוד: שלושה גלים יורדים אשר תיקנו בדיוק 50% מכל העלייה הזו. בשלושה (ABC) היה לנו את A ו-C כמגמתיים (ירידה) ו-B כאנטי-מגמתי (תיקון).

מן המבנה הזה, ההנחה כרגע היא שמה שנעשה מאז השפל של 3500 דומה יותר לגל 1 של חידוש המגמה הכללית העולה שנפסקה בגלל ה-ABC. כפי שכתבנו לעיל, תמיד ייתכן שאין זה כך, ושמה שקורה, מאותו שפל, הוא פשוט גל מתקן של כל ה-ABC שאחריו יתחדשו הירידות. אנו נדע אם התסריט השני הוא הנכון אם המדד יחזור וישבור את 3800 בסגירה שבועית. אבל נשארת השאלה: איך אנו יכולים להשתמש בגלים האלו, מעבר להבנה בזמן אמת של המגמה הארוכה יותר?

קווי מגמה: 

קווי המגמה הכחולים היא התשובה: ככל שמתקדם הסגמנט שבו המדד נמצא, אנו נשים קוו מגמה על השפלים או השיאים האחרונים שלו. קוו שינסה לתחם את הפעילות האחרונה בצורה הכי טובה! וכאשר קוו המגמה נשבר-נפרץ, אנו יודעים שקרה משהו מיוחד. אין כאן ביטחון מוחלט שהחל סגמנט חדש אבל יש סבירות גבוהה לכך. וכך, כאשר משלבים את הכלל של 5-3, יחד עם קוו המגמה העיקרי, אנו מעלים לעצמנו את ההבנה ואת ההנחה של מיקומנו היחסי בטווח המוצג. בכל מקרה, בשוק ההון, אנו עוסקים תמיד בסיכוי הטוב ביותר, ולא באישור עם ביטוח. אגב, העובדה שה-ABC הגיעו עד תיקון של 50% בדיוק, ומשם המדד חזר מעלה בצורה מהירה, מאוד מחזקת שהיה מדובר ב-ABC מתקן. ולכן, שסיומו יבשר על התחלה של מגמה חדשה מעלה.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השפעת הקורונה על הפערים החברתיים ואי השיוון הכלכלי

בדבר אחד הווירוס אינו מפתיע: הוא מגדיל פערים חברתיים (economic inequality)

עכשיו זה כבר ידוע וברור, עקב משבר הקורונה ישנו גידול בפערים החברתיים במקום צמצום הפערים. כל המידע בכתבה המלאה מאת מרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
העתיד של העולם בידינו – אנרגיה ירוקה ומתחדשת

האם קיימת תקווה גדולה בסקטור מניות אנרגיה ירוקה?

סקטור אנרגיה ירוקה: האם המשקיעים שתולים תקוות בסקטור האנרגיה המתחדשת צודקים או טועים? הפניקס ניהול תיקים בכתבה על התקווה הגדולה במניות האנרגיה הירוקה.

קרא עוד
מדוע בנק ישראל רוכש דולרים?

למה בנק ישראל קונה דולרים? ומדוע התחייב ל-30 מיליארד דולר

בנק ישראל רוכש דולרים: מדוע? ומה הוא מנסה להשיג באמצעות קניית מט"ח? הפניקס ניהול תיקים במבט על הדולר-שקל, אחרי שבנק ישראל התחייב ל-30 מיליארד דולר כדי לייצבו.

קרא עוד
מניות הבנקים כמייצגים את מנוע המימון והאשראי של כלכלה אמיתית

סקטור הבנקים: חזרה של תקווה גדולה

ניתוח סקטור הבנקים בשוק ההון (פבר' 2021) של מרכז הידע באתר הפניקס ניהול תיקים. האם סקטור מניות הבנקים מלמד אותנו כי זוהי חזרתה של תקוות המשקיעים?

קרא עוד
שיפור תשתיות טעינת רכב חשמלי הביא לנתח שוק גדול יותר

ניתוח שוק: מבט על תעשיית המכוניות החשמליות

מחירי דלק גבוהים יחסית מול מחיר החשמל, יחד עם שיפור משמעותי בתשתיות ובסוללות, מביאים לשינוי בהעדפת המשקיעים ביחס למכוניות חשמליות. ניתוח שוק רכבים חשמליים.

קרא עוד
השקעה במטילי זהב – לא סתם הגרף כאן במגמת עלייה

השקעה בסחורות 2021 - תנועה שונה מהרגיל בקומפלקס הסחורות

מאז סוף 2020 ישנו מהלך של עליות במגוון סחורות מגוונות (אנרגיה, חקלאות, מתכות ועוד). הפניקס ניהול תיקים עם ניתוח הסיבות לעליות במחירים וההשפעה הצפויה על הכלכלה בהמשך

קרא עוד
קבלת מפתח לרכישת דירה חדשה בישראל

השקעות נדל"ן בישראל: שוק הנדל"ן למגורים מציג לנו תמונה נוכחית של עקביות

השקעות נדל"ן בישראל: הצטרפו למרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים, המציג במאמר זה תמונת מצב עדכנית על שוק הנדל"ן והדיור, והשקעה בקרן השקעות נדל"ן בישראל.

קרא עוד
יש בועת נדלן בעולם?

בועה בשוק הנדל"ן? הדעות חלוקות

האם יש בועת נדל"ן בארה"ב? מתי ואם תתפוצץ הבועה בכלל? אומנם הדעות חלוקות על שוק הדיור לכאן או לכאן, אבל לדעתנו כדאי לשמוע את כל הדעות כאן.

קרא עוד
השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

חשבתם פעם מה מידת השפעת מבצע צבאי על שוק ההון? רציתם לבדוק איך מתנהגת הבורסה בזמן מלחמה או לאחריה? כיצד השפיעו מבצעי עבר צבאיים על הבורסה בת"א? בכתבה הבאה

קרא עוד
למחפשי השקעה בנדלן, וסקטור הנדלן יכולים למצוא לא מעט רווחים ונכסי זהב

מבט על שוק הנדל"ן למגורים בהשוואה לשוקי ההון – טווח קצר וארוך

שוק הנדל"ן, בגלל השפעות נלוות של הקורונה, ושינוי האקלים, ולמרות היותו שוק מאוד לא נזיל, הפך להיות יותר אטרקטיבי עכשיו לעומת העבר, מול שוקי ההון הכלליים. ההסבר המלא בכתבה.

קרא עוד
סערה בשווקים

סערה בשווקים – שינוי משמעותי או אירוע קשה חולף

התמודדות עם סערה בשווקים. העליות והירידות הסוערות בשוק ההון יכולות ללמד אותנו לא מעט דברים, אם מצליחים להסתכל על הנושאים הנכונים. לנק' מבט ופרספקטיבה שונה, היכנסו לכתבה.

קרא עוד
האם המשבר בטיוואן הוא רק ככלי משחק בין המעצמות ארצות הברית וסין?

גיאו-פוליטיקה – טיוואן, סין, וארה"ב. מי נמצא כרגע עם ידו על העליונה?

על יחסי סין טיוואן והקונפליקט הכלכלי של שתי המדינות. צוות הפניקס ניהול תיקים עם סקירה על המצב הגיאופוליטי-כלכלי ואיך הקונפליקט יכול להשפיע על כל העולם.

קרא עוד
עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת relative strength) RS) המכונה גם כוח יחסי היא כלי הערכה איכותי המבשר לנו על עוצמות החוזק של כוחות השוק. להבנת הנושא לעומק קראו באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
דגם מוקטן של בית מעץ, לצד שק של כסף המציג את הקשר בין הדירות לעלויות

מגמות בנדל"ן הישראלי

המגמה בשוק הנדל"ן הישראלי נמצאת בעלייה כבר למעלה מעשור, אך ייתכן והמגמה השתנתה. קראו אודות מדדי מחירי הערים בהם נרשמו העליות הגבוהות ביותר.

קרא עוד
קונפליקט שמשפיע על המסחר

מבט על המצב הגיאו-פוליטי מאז תחילתה של מלחמת עזה

המצב הגיאו פוליטי מתחילת מלחמת עזה מצטרף לקונפליקט השני הגדול בין רוסיה לאוקראינה, וישנה נגיעה לאפשרות של מחסור באנרגיה. אז מדוע מחיר הנפט יורד בהדרגה?

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.