האם קיימת תקווה גדולה בסקטור מניות אנרגיה ירוקה?

הנתונים מראים שבחירתו של נשיא דמוקרטי חדש לא הייתה הסיבה עיקרית לתנועה המהירה בסקטור הזה. אז מה כן השפיע על מניות האנרגיה הירוקה?

לכאורה ניתן היה להניח כי סקטור האנרגיות הירוקות יכול להיות מושפע בין היתר מתוצאות הבחירות בארה"ב ואולם, כמו שנראה להלן, לכאורה הכרעת הבחירות לא משנה הרבה עבור הסקטור הזה. למרות זאת, נזכור כמה אינדיקציות שיכולות היו לקשור בין הבחירות לאותה תעשייה ירוקה:

  • במסגרת העימותים שהיו בין הנשיא טראמפ והמועמד דאז ביידן, האחרון הצהיר על כוונתו לסיים את הפקת הנפט מפצלי שמן באמצעות תהליך ה-Fracking. זאת, על אדמות מדינה בלבד, למרות שהחלק המיליטנטי של המפלגה הדמוקרטית מעוניין להכיל את העניין הזה בכל סוגי האדמות כולן, ובכל ה-States של הברית.
  • זו עובדה שרוב המדינות בברית (States), הנהנות מן התעשייה הישנה והטובה של הפקת אנרגיה מנפט וגז שייכות למחנה הרפובליקאי. כך שלנשיא החדש אין ממש מחויבות כלפי אותו ציבור בוחרים, ובמיוחד כלפי ברוני התעשיות האלו שם. זהו כאב ראש אחד פחות ליישום מדיניות חדשה בהחלט, למרות שאנו חייבים לציין מחובתו של הנשיא תהיה למצוא אלטרנטיבות תעסוקתיות למובטלים שיגיעו מביטול התעשיות האנרגטיות הישנות.
  • בתקופת ממשל אובמה, בו היה ביידן סגן נשיא, ראינו כמות סובסידיות עצומה לכיוון אותן אנרגיות מתחדשות - רוח ושמש. כמות כסף גדולה זו אף הולידה כמה שערוריות והעלתה גם את כל הנושא של העדפת קניית ציוד סיני (בעיקר לאנרגיות שמש) על פני ציוד אמריקאי.

ואחרי שאמרנו כל זאת, מה שקורה בסקטור, פיננסית, מאיר באור מעניין וחדש את הנחות היסוד שלנו.

האם המשקיעים השתגעו לפני הזמן?

הנה גרף ארוך טווח (מאז תחילת 2017) של כמה תעודות סל וביניהן מניות אנרגיה ירוקות הקשורות לנושא שלנו (הגרף נעשה בעזרת המנוע הגראפי של אתר Investing.com):

להלן פירוט העקומות בגרף:
• אדום -  תעודת הסל המייצגת את הנפט הגולמי
• כתום - את זו המראה את מה שעשה שוק המניות הכללי, והעיקרי (מדד S&P500)
• כחול - יש לנו את תעודת הסל של המדד שבו יש הכי הרבה טכנולוגיות (מדד נסדק)
• ירוק - זו המראה מה עשה הסקטור של האנרגיות הירוקות

מה שאנו רואים מיד הוא שעד תחילת 2019 היה לנו מצב של ערבוביה בין ביצועי הסקטורים. מן הרביעייה, נציין שהנסדק הוביל אז כל הזמן, אבל היו שם תקופות שבהן הנפט הציג נתונים טובים מול שוק המניות הכללי. בתקופות אלו, מניות האנרגיות הירוקות לא התבלטו במיוחד, והיו אחרונות דווקא. בסה"כ, מגמתית, ניתן לומר שעד תחילת 2019, הייתה זו תצורה של קורלציה טובה בין כל תעודות הסל כולן, יחד עם סטיות תקן מובנות מאירועים אקראיים ונקודתיים.

במשך 2019 (חידוש המסלול המרחיב של הפד, והקצבות גדולות מצד ממשל טראמפ לתעשיות מקומיות כדי להתחרות בציוד ממקורות חיצוניים), ראינו את הסקטור הירוק נצמד היטב לשוק הכללי, מתחת לטכנולוגיה, והרבה מעל האנרגיות הישנות. ומשבר הקורונה פשוט הקצין בצורה דרמטית את הבריחה של האנרגיות החדשות מן הישנות. כמו כן, ניתן לראות בבירור שאותה תקומה מן הירידות של חודשי פברואר-מרץ 2020 הביאה את הסקטור הירוק להיות עקומה חדה במיוחד, כזו שאף הצליחה עכשיו לעלות מעל המדד הטכנולוגי הכללי.

מה קורה כאן? לכאורה, יש כאן חוסר הגיון בהתנהגות המניות הירוקות. הגורמים אשר השפיעו לרעה על המשק האנרגטי היו צריכים להשפיע באותה מידה גם על החברות המפיקות אנרגיה מתחדשת - אנרגיה בצורה אחרת מן הסטנדרטית. ניתן להעריך שמדדי הצריכה של חשמל רלוונטיים באותה מידה גם כאשר מייצרים אותו מגז ונפט וגם מטורבינות רוח או מחוות של קולטני קרני השמש. יתר על כן, ירידה כה דרמטית במחירם של הנפט והגז היו צריכים להביא לקריסת השוק הירוק, וזאת בגלל מחירי ההפקה הגבוהים שלו, ההופכים עוד יותר לבלתי כלכליים בעליל. נכון שמדובר כאן באפיק שהינו טכנולוגי יותר מאשר התעשייה הישנה, וכתעשייה, היא נחשבת לתעשייה "צמיחה" ולא "ערך" אבל, כדאיות ההפקה לכאורה הייתה צריכה להוות גורם מכריע, עדיין, של חולשה. נראה כי חזינו בהיפך הגמור.

הסבר הגיוני להתנהגות הכסף הגדול

ממה שאנו יכולים להבין, 2019 הייתה שנת הפיבוט בנושא הזה, כאשר משבר הקורונה רק הראה לנו בבהירות יתר את מה שכבר הבנו קודם. הצד הפיננסי של האנרגיות הירוקות אינו תלוי ביכולת הסקטור עכשיו להיות רווחי, למרות שאנו מדברים על משהו כבר די וותיק בשנים. הוא נמדד, על בסיס שני גורמים אחרים לגמרי: איך מתנהלות החברות כחברות בורסאיות, ואיך מתייחס הממשל אליהן כיעדי מחקר ופיתוח להשגת מטרה עתידית.

כאשר הבנק המרכזי חזר להיות מרחיב, ולא מצמצם (זכרו את סיום 2018 והשינוי של 180 מעלות שקרה בפד אז), החברות ניצלו את הכסף הזה לרכישות מניות ולגלגול אשראי בריביות נמוכות יותר. הם עשו זאת, כמו הרבה מאוד מן החברות האחרות בשוק הכללי, ולכן אנו רואים את הצמידות הביצועית עם אותו שוק כללי. כדאיות כלכלית של הפקה, פריסה אגרסיבית של חוות פאנלים או תחנות רוח, כל אלו לא היו מדדי ההצלחה של החברות אז או עכשיו. נראה שמה שקבע היה יכולתן לנצל את הסביבה המוניטארית הכי טוב שאפשר.

ומה קרה בקורונה? אחרי הירידות הגדולות, כמו כולם, המשקיעים חזרו ושאלו עצמם: מה הם הסקטורים שיוכלו ליהנות הכי הרבה מן הזירה הפוליטית החדשה, ומבחירת נשיא דמוקרטי עתידי (זוכרים את הסקרים...)? נראה כי שילוב האלמנט הטכנולוגי, מצב מאזנים ממומן היטב, ותקווה גדולה להטיה פוליטית חזקה לטובתם, כל אלו הפכו לקרקע פורייה לספקולציה אגרסיבית לטובתן. בנקודת הזמן הזו, הכול הפך לעניין של ציפיות ביחס לכסף שיגיע אליהן לצורך מחקר ופיתוח ולא שיקול של כדאיות פונדמנטלית רגילה. עתיד ולא הווה. במשך כל התקופה הזו, הנסדק אכן נתן פייט רציני, עד שנכנע להובלה של המניות האנרגיה הירוקה.

סיכום ומבט קצר לעתיד

לפני שנמשיך, חייבים להדגיש נקודה חשובה: אין כאן הבעת דעה טובה או רעה כלפי הסקטור הזה. לפניכם תיאור של מה שקרה, וכולנו יודעים למי ניתנה הנבואה (במיוחד עבור העתיד...) מאז חורבן בית המקדש. האם עקומת הסקטור אנרגיה מתחדשת תמשיך להתקדם קדימה, בקצב מסחרר, או שהיא תתחיל להראות סימני עייפות ולהוות דוגמה של מימוש רווחים יורד אכזרי? האמת היא שאף אחד לא יודע. 

יש עדיין המון נקודות בערפל: האם הסנאט יהיה בידיים רפובליקאיות? האם האגף הקיצוני של המפלגה הדמוקרטית ילחץ על ביידן לקיום ה-Green New Deal הדוגל בביטול האנרגיות הישנות תוך שנים מעטות? והאם מלחמת הסחר מול סין תמשיך כשהייתה עם טראמפ בשלטון? יש השערות אבל אין עדיין תשובות לשאלות אלו. 

ניתן, בזהירות רבה, להעריך כמה דברים עקרוניים בנושא: ככל שיהיו לרפובליקאים פחות מוקדי כוח, וככל שביידן ייכנע ללחץ האגף המיליטנטי שלו, כך ירווח יותר לסקטור. יש לזכור כי כדאיות ההפקה של אנרגיה ירוקה קיימת כאשר יש מחיר ממוצע גבוה של הפקה רגילה. וזה ממש נראה רחוק כרגע. לכן, בהדגשה נאמר: בהעדר שיקולים מיקרו-כלכליים, נחפש סיבות להתנהגות הסקטור בזירות הלא כלכליות דווקא.