מדד הפחד – חלומו של כל משקיע הרוצה לכמת סנטימנט בשוק המניות

מבט על המהות ואזורי הקיצון של מדד ה-VIX השימושי כל כך למדידת יחס המשקיעים כלפי שוק המניות האמריקאי. האם הגענו לשלילה של תחתיות סיום 2018 או אף 2008? התשובה לפניכם.

השקעה במדד הדאו ג'ונס לעומת מדד הפחד

זמנים מעניינים

ידועה הקללה הסינית העתיקה: "הלוואי ותחיו בזמנים מעניינים!". ואין ספק שיש בזה קצת אירוניה כאשר אנו זוכרים את מקור ווירוס הקורונה. בזמנים "מעניינים" כאלו, כולנו יודעים שהרגשות משתלטים על ההיגיון. בזמנים כאלו גם נהוג לראות מכירה של "מה שאפשר" לעומת מה ש"ראוי שיימכר". אבל מה בעצם קרה? ראינו שילוב משכפל עוצמה מכמה כיוונים שונים: הפנמת השפעת ווירוס הקורונה על הצמיחה הגלובלית והמקומית של כל מדינה ומדינה נגועה, קריסה של מחירי האנרגיה כתופעת לוואי מן הנקודה הראשונה, יחד עם פרסום נוסף של בעיות האשראי הבין בנקאי (Repo) אשר הכניס עוד אלמנט של חוסר אמון במערכת הפיננסית. כל זה מן התאריך היפה במיוחד של 20-02-2020!

פסיכולוגיית שוק המניות

בגדול קיימים שלושה מצבי צבירה ברגשות המשקיעים:
• התלהבות וחיוב כלפי השוק והמניות הספציפיות המביאים למגמה עולה
• דיכאון ופחד אשר גורמים לצמצום סיכונים ובריחה מן השוק: מגמה יורדת
• חוסר וודאות מאזנת בין הביקוש וההיצע: מגמה מדשדשת
אבל איך נכמת את אותם רגשות של חיוב, שלילה, או אדישות? לצורך זה קיים מדד ה-VIX, המכונה גם "מדד הפחד".

מדד ה-VIX כסמן של רגשות המשקיעים

מהו המדד הזה? זהו מדד המציג את אלמנט העלות הנוספת, בתחשיב האופציות הכתובות על מדד המניות העיקרי בארה"ב, שבו מוכרי האופציות יכולים להביע את חששם (שלילה), או התלהבותם (חיוב), כלפי השוק. או במילים פשוטות יותר, זוהי סטיית התקן הממוצעת של האופציות הכתובות על מדד המניות האמריקאי S&P500.

וכך, ככל שיוצרי האופציות חוששים, הם יבקשו יותר כסף על מעשה כתיבת האופציות (אגב, גם עבור PUTS וגם עבור CALLS כאחד), וזה יתבטא בגובהה של סטיית התקן, ועל ידי כך במספר גבוה במדד ה-VIX. לעומת זאת, כאשר הם שאננים, וחושבים שהמגמה החיובית עומדת להמשיך, המדד הזה יציג ערכים נמוכים. נציין גם שמדד ה-VIX שייך לסוג המדדים המקוטלגים כ-Contrarian, דהיינו הנותנים אינפורמציה לביצוע פעילות הפוכה ממצבו: כאשר הוא מצביע על פחד גדול מאוד יש הרואים בכך סימן של הזדמנות נדירה של קנייה ב"זול", וכאשר הוא נמוך מאוד, יש הרואים בכך שאננות גדולה מדי, וסכנה לשינוי לרעה, ולכן סיבה לצמצום סיכונים ומכירה של חלק מתיק ההשקעות.

תצוגת מדד הפחד ואזורי הקיצון שלו

לפניכם גרף חודשי (כל נר מציג פעילות של חודש ימים) של מדד ה-VIX האמריקאי (מעודכן לתאריך 28-03-2020):

 גרף חודשי של מדד ה-VIX האמריקאי - מעודכן לתאריך 28 במרץ 2020

כפי שניתן לראות, קיימים אזורים של "עצירת התנועה", בשני הכיוונים. כרצפה די מוחלטת ניתן לציין את אזור ה-10. זהו ערך ה-VIX כאשר השווקים נמצאים בחיוב ברור. ויש האומרים בשאננות גדולה המחכה לשינוי שלילי. הישארות באזור זה יכולה לקחת הרבה זמן אבל, בסופו של דבר, משם הערך ישתנה כתוצאה משינוי פסיכולוגי לרעה של המשקיעים.

מלמטה למעלה, הסיפור קצת יותר מורכב כי הוא מכיל תחנות שונות. תחנות המסמנות רמות שונות של חרדה ייאוש ופחד, מצד אותם משקיעים. תחילה, יש לנו את אזור ה-20-22, המהווה את האזור שבו מתבצעים רוב התיקונים הטכניים היורדים במסגרת מגמה עולה בריאה. מעין אזור מימושים טבעי ובריא. לאחר מכן, יש לנו את אזור ה-50, בו אנו מוצאים את הזמנים בהם מתרחשים ירידות חזקות ומגמות יורדות ממשיות. לדוגמה של כאלו, נציין את השיא של הדוט.קום (2000), את שינוי מדיניות הריבית של הפד בפעם הראשונה (2016), או את סיום 2018 הזכור לרע.

והנה, מעבר לכך, אנו מוצאים את המשברים הגדולים עם ערך המתקרב ל-90. אלו זמנים של משבר אמיתי, עמוק, ולכל הדעות בעל פוטנציאל של שינוי מערכות. בגרף שלפניכם ניתן למצוא בקטגוריה הזו את משבר הסאב-פריים (2008-9) ואת משבר הקורונה הנוכחי. אגב, במשבר הסאב-פריים, ההגעה ל-10 מאזור ה-90 ארכה כ-5 שנים (2008-2013).

סיכום ומבט על ההווה:

אין ספק שמשבר הקורונה עומד בקנה המידה של משבר קשה במיוחד, ולו על פי קנה המידה של התנהגות ה-VIX. המהירות של הירידות, ואי הוודאות של השפעות הבעיה על הצמיחה המקומית והגלובלית, יחד עם תופעות הלוואי בתחומים שונים (תנועה, אנרגיה, וכו...), כל אלו גורמים מעוררים דאגות רבות. אבל, ההיסטוריה של השווקים הפיננסים מלמדת אותנו שעל יסוד המשבר קם הפתרון, המשנה סדרי עולם ובונה עתיד אחר ולעיתים טוב בהרבה.

לוקח זמן לאותו מבנה חברתי טכנולוגי מתחדש לייצר את הצמיחה שלו, במקום גורמי הצמיחה הקודמים, אבל זה קורה. כאשר הבעיה הרפואית תיפתר, בצורה זו או אחרת, אנו נראה את השינוי החיובי בשווקים, וההגעה של ה-VIX חזרה לאזור השאננות. עד כה זה היה טבע האדם המודרני ואין סיבה לחשוב שיסוד זה השתנה.

האמור בכתבה מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד.
האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה.
יובהר כי השקעה בתיק מנוהל כרוכה בהליך אפיון צרכים על ידי בעל רישיון מתאים המוסמך לכך, וכן קביעת מדיניות השקעה מתאימה.
אין לראות באמור בכתבה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. 
מבלי לפגוע בכלליות האמור, יובהר כי השקעה במוצרים אלטרנטיביים, בין כהשקעה פרטית ובין באמצעות תיק מנוהל, הינה השקעה מורכבת הדורשת ידע והיכרות עם שוק ההון. מוצרים אלו מתאפיינים לרוב בנזילות נמוכה, בעלי מאפיינים משתנים, ולכן ישנה חשיבות רבה בעיון במסמכים הרלוונטים לכל מוצר בטרם ביצוע ההשקעה בו.
המסתמך על האמור בכתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.