אסטרטגיית בונקר של משקיעים בשוק ההון

רוצים להיכנס לבונקר? איך עושים זאת

משקיע בשוק ההון. מהן האסטרטגיות הפתוחות בפניו?

כמה מחשבות על אמצעי ההתגוננות שיש ביד המשקיעים השונים

נאמר מיד: אין כיום נביאים! ולכן, כולנו נתונים לחסדי השווקים ומה שהמשקיעים הגדולים והקובעים רוצים לעשות. על מנת לחיות בסביבה הזו, עלינו להפנים מוקדם מאוד שיהיו תקופות טובות ותקופות פחות טובות באותם שווקים, ושזה ישתקף בתיק ההשקעות שלנו. לעיתים רחוקות, התקופות יהיו גובלות באופוריה, או בפחד גדול. אלו הזמנים שהרגש מתחיל להשתלט על השכל ושדווקא בהם חשובים צעדי ההכנה שעשינו לקראתם. לפני שאמשיך, כמה מושגי יסוד, שעליהם נבנה אט אט את ההיגיון של התגוננות משקיעים ביחס לאירועים הפחות נעימים בשוק ההון.

אסטרטגיית בונקר של משקיעים בשוק ההון

נתחיל במושג הסיכון:

מקובל שהשווקים הפיננסיים מתנהלים על בסיס הגיון כלכלי פונדמנטלי. ושהבסיס הזה קובע את המגמות ארוכות הטווח בהם. אבל, איך אנו קובעים לעצמנו שהמגמה היא מעלה או מטה? ויזואלית? לרוב, זה מה שעושים. עקרונית, כדאי לכמת את זה קצת יותר, עם אלמנטים מבוססי מחיר בסיסיים ביותר, כמו רמות מחיר היסטוריות חשובות או ממוצעים נעים ארוכים. לגבי רמות מחיר נאמר שרמות חשובות שנשברות כלפי מטה מייצגת תקופה שלילית, ורמות הנפרצות כלפי מעלה מייצגות תקופות חיוביות. ולגבי ממוצעים נעים נציין שהממוצע הנע 200 יום פשוט מוכר כמקובל למגמה ארוכת הטווח. יש לציין שכאשר עוסקים בטווח ארוך יתכן כי אין צורך כל כך לעקוב בצורה תכופה מדי אבל פעם בשבוע הוא קצב שנראה הגיוני לצורך זה.

נסיים בעוד מושג והוא גיוון:

תחת המילה הזו (אומרים גם "פיזור") מתכוונים לכך שתיק ההשקעות מכיל נכסים מסוגים שונים כך שתקופה קשה באחד לא תתקיים בהכרח באחרים. לדוגמה: אם בתיק שלנו יהיו מדדי מניות אמריקאיים בלבד (דאו, נסדק, ראסל) ברור שתתקיים קורלציה כיוונית חזקה ביניהם ושמגמה שלילית באחד תהיה קיימת כמעט בהכרח גם באחרים. וכך, כל התיק "יסבול" מאותה תקופה קשה. אבל, אם יש בתיק מניות, אג"ח, סחורות, מטבעות שונים, וקצת נכסים אלטרנטיביים, עם שוני גיאוגרפי, הגיוון המהותי יגרום לכך שחלק מהירידות בחלק מהנכסים יפוצו על ידי עליות בנכסים אחרים.

ואחרי שציינו את שלושת המושגים (סיכון, מגמה, גיוון) נתחיל בציון צעדי התגוננות עצמם.

  • ראשית, על כל משקיע לקבוע את גובה הסיכון שהוא מוכן "לסבול" עד ש"יפוצה" על ידי אותם צעדי התגוננות.
  • שנית, עליו לאמץ לעצמו אמצעי זיהוי של המגמה, האומרים לו להתכונן לבצע את אותם כלי הגנה.
  • ושלישית, לבחון את הגיוון בתיק ואיך הקורלציות השונות עושות כבר חלק מהעבודה.

אז מה ניתן לעשות בפועל, אחרי שעשינו את כל זה, וכאשר מגיע הרגע לפעול?

הדבר הטריוויאלי הראשון הוא לצמצם את החשיפה לדברים המסוכנים ביותר בתיק. אגב, בחינה של תנודתיות קטגוריות הנכסים היא אחת ממשימות ההכנה לאותן תקופות של ירידות.

הצעד השני יהיה קנייה או בניה של אסטרטגית הגנה על בסיס נגזרים, משווי מסוים של התיק. לדוגמה: אם יש לנו תיק של 500 אלף שקל, ונניח שנקבע שנרצה סיכון מקסימאלי של 20% אזי נבנה הגנות שתכנסו לפועל כאשר התיק יירד מתחת ל-400 אלף שקל. זה עולה קצת כסף אבל צריך להסתכל על זה כביטוח ולא כהשקעה. מנהלי תיקים מקצועיים יודעים היטב לתת שירות כזה ללקוחות שלהם.

כאמצעי שלישי וקצת יותר "מסובך" או "אקזוטי" ישנם מוצרים פיננסיים שבתנאים מסוימים מאפשרים "להרוויח" מירידות. ברור שכאן מדובר בלקיחת עמדה פיננסית כיוונית גם כן. בדיוק כמו זו הקיימת בתיק. ולכן, יהיה צורך להתייחס אליה בהתאם לכללים שבהם נעשה ניהול התיק עד כה (סיכון, גיוון, מגמות).

עד כאן צעדים של ממש. מה שחשוב מאוד לעשות, בנוסף לאלו, היא שלב ההתייעצות. לרוב, ירידות ותקופות קשות בשווקים מלוות בלחץ נפשי לא קטן. וזה אומר שזה הזמן לקבל עצות טובות ממישהו שהיה וראה הרבה מקרים כאלו. אנשים בעלי ניסיון ובעל ידע למימוש צורות ההגנות השונות. לעשות הכול לבד אינה עצה טובה. נקווה שלא יהיו משברים ואיחולי הצלחה לכולם.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השקעה במדד הקריפטו

תחיית מטבעות הקריפטו בעידן הקורונה

רוצים להשקיע בביטקוין? המאמר הבא הוא חובה. איך משקיעים בביטקוין, אתריום ובמטבעות קריפטוגרפים אחרים בעידן של אחרי משבר הקורונה, הפניקס ניהול תיקים 

קרא עוד
Bitcoin

מטבעות קריפטוגרפיים הם העתיד? הביטקוין כמצג נוסף של חשש לעתיד לבוא

זירת המטבעות הוירטואליים (ביטקוין, אית'ריום וכו) כבר אינה שייכת לחלק האקזוטי של שוק ההון. מה אנחנו כבר מגלים על עתיד הביטקוין וחבריו? גלו באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
NFT

NFT - שיגעון חדש או אלמנט קבוע בחיינו? וגם מבט על טכנולוגיית הבלוקצ'יין

מה זה NFT ומה מייחד אותו? מה עומד מאחורי הטכנולוגיה שמפעילה אותו, טכנולוגיית בלוקצ'יין Blockchain? בהפניקס ניהול תיקים מסבירים, היכנסו לכתבה לקבלת כל המידע

קרא עוד
מסחר בביטקוין

ביטקוין - שינוי אסטרטגי המעיד על שינוי תפיסתי

ביטקוין - למרות הציפיות הגדולות וכל היתרונות של השימוש בביטקוין, הביטקוין מתנהג אחרת! צניחה חופשית ותנועה הפוכה מהציפיות. היכנסו לסקירה של הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.