צוות מקצועי, בעל ניסיון רב
שיהיה עם היד על הדופק

כיצד לבחור מנהל תיקים?

בחירת תיק השקעות הינה החלטה חשובה המצריכה בדיקה מקיפה.
ריכזנו עבורך מספר נקודות עיקריות אותם אנו ממליצים לבדוק טרם בחירת מנהל תיק ההשקעות שלך.

 

מה זה מנהל תיקי השקעות? מה ההבדל בין מנהלים ליועצי השקעות? ואיך כדאי לבחור מנהל תיקים? כל התשובות בעמוד שלפניכם לצד מספר נושאים שחייבים לבדוק בטרם מקבלים החלטה בנושא חיסכון לכסף שלכם.

מנהלי תיקים הם האנשים האמונים על ניהול תיק ההשקעות שלכם, לאחר שהוכשרו לכך וקיבלו רישיון מטעם רשות ניירות ערך. התפקיד העיקרי שלהם, מלבד ניהול ההשקעות, הוא ללמוד להכיר אתכם, הלקוחות, לעומק. מנהל תיק השקעות הממלא את תפקידו כראוי חייב לחקור את המשאבים הכספיים של הלקוח, את החסכונות והחשבונות שהוא מחזיק במקומות שונים, וכן אירועים פיננסיים שונים בעבר ובעתיד שלו, כמו גם את יחסו של הלקוח לתנודתיות בשוק ההון תוך הבנת הקשר בין סיכון לבין תשואה בתיק ההשקעות.

 

מנהל תיקים במיוחד לתיק ההשקעות שלכם

רבים המנהלים חשבון בבנק נהנים משירותיו של יועץ השקעות. עם זאת, זהו תפקיד שונה לחלוטין מתפקידו של מנהל תיקי השקעות. היועץ, כפי שמעיד שמו, מעניק ייעוץ ללקוחות, אך את ההחלטה הסופית הלקוחות צריכים לקבל. מנהל תיק השקעות לעומת זאת, מבצע בפועל את הפעולות בתיק, וזאת לאחר היכרות מעמיקה עם הצרכים והרצונות של הלקוח, ובהתאם למדיניות ההשקעות שנקבעה לו ולפי עקרונות שסוכמו מראש לאחר אפיון צרכים מקיף.

לאחר שביצעתם השוואה בין בתי השקעות שונים ובחרתם את מנהל תיק ההשקעות המועדף עליכם, השלב הראשוני והבסיסי הוא פגישה בין שני הצדדים. בשיחת ההיכרות לומד המנהל מהם יעדי ההשקעה של הלקוחות – למשל, האם מדובר בהשקעה לטווח קצר, ארוך או בינוני, מה המטרה – למשל, חיסכון לדירה, ללימודים אקדמיים לילדים, או חיסכון שאמור לספק לפרישה לפנסיה בתנאים ראויים, וכמובן, מהו סגנון ההשקעה המועדף על הלקוח. ישנם משקיעים המחפשים תשואה גבוהה ומוכנים ליטול סיכונים לשם כך, ואילו אחרים מעדיפים השקעות עם סיכון נמוך ככל האפשר, גם אם התוצאה היא תשואה נמוכה יותר.

לאחר ההיכרות הראשונית וחתימה על הסכמים, נפתח חשבון בנק עבור תיק ההשקעות של הלקוח. כלומר, הכספים לא מתנהלים בחשבון של בית ההשקעות, אלא בחשבון נפרד ייעודי לניהול התיק.

כעת, יכול מנהל התיק להתחיל לבצע את ההשקעות בפועל. ישנם כמה קריטריונים המדריכים אותו בזמן ביצוע ההשקעות: היעדים והמטרות של הלקוח, מול יכולותיו הכספיות ומדיניות ההשקעות של הבית בו הוא עובד, הידועה מראש וגם מופיעה באתר של החברה ובעדכונים שנשלחים ללקוחות. בנוסף, מנהל תיקים נעזר בידע הפיננסי הרב שרכש בשנות עבודתו, אך גם במחלקת המחקר של בית ההשקעות – במידה וקיימת כזו. כך למשל, בהפניקס בית השקעות קיימת מחלקת מחקר חזקה במיוחד, שמעדכנת באופן שוטף את מנהלי ההשקעות על מגמות ושינויים בשווקים, במטרה לאפשר להם תגובה מהירה לכל טלטלה, עלייה או משבר.

ותק וניסיון
הניסיון האישי והוותק של מנהל התיקים ובית ההשקעות הוא בעל חשיבות רבה ולכן חשוב מאד לבחור את אחד הגופים המובילים בשוק. שוק ההון הוא תנודתי ודינמי, וקיימת בו קשת של מצבים, שכל אחד מהם דורש התמודדות שונה לחלוטין. מנהלי תיקים הפועלים בתחום במשך שנים רבות נחשפו לטלטלות מסוגים שונים ולמדו מהם הפתרונות היצירתיים המתאימים לכל אתגר בשוק. רק מי שמאחוריו ניסיון עשיר בהתמודדות עם מצבי שוק שונים ומגוונים יידע להתנהל בצורה חכמה, יצירתית ואחראית גם בימים סוערים בשוק וגם בימים שקטים, מבלי לעשות טעויות הנובעות מלחץ או חוסר ידע, ולהעניק ללקוחות שלו את הערך המוסף והשקט הנפשי.

מקצוענות
חשוב לבחור מנהל תיק השקעות בעל מומחיות ומיומנות בשוק ההון שיהיה עם היד על הדופק, יידע להתאים את עצמו לצרכיך ולמצוא פתרונות במצבי שוק משתנים כולל קבלת החלטות בזמן אמת בניהול התיק שמתבססות על השילוב בין ניתוח מקצועי מבוסס מחקרים ואנליזות לניסיון אישי ובסופו של דבר, התאמה של אלה לצרכים האישיים והייחודיים של אותו לקוח. מנהל השקעות מוצלח הוא כזה המקפיד להמשיך ללמוד את התחום לאורך כל הקריירה שלו, וכמובן, להתעדכן בכל שינוי בשווקים שתחת תחום פעילותו. זאת, במטרה לספק ללקוחות אפשרות תגובה מהירה במיוחד, כך שהם יוכלו להרוויח מהזדמנויות קצרות מועד, או למזער הפסדים במקרה של נפילות.

 שירות אישי
קשר אישי וארוך טווח בינך לבין מנהל תיק ההשקעות שלך יבטיח לך שקט נפשי, יכולת תגובה מהירה בניהול התיק והתאמת מדיניות ההשקעה במהרה. בהפניקס ניהול תיקים נעמיד לרשותך את כל האמצעים הטכנולוגיים והאנושיים כדי שתוכל להרגיש תמיד שיש לך עם מי לדבר ולאן לפנות בכל שאלה או בקשה.

 שקיפות
על מנהל התיק להתנהל על פי מדיניות ההשקעה שנקבעה מולך מראש ולספק לך שקיפות מוחלטת בפעילותו בתיק ההשקעות שלך. כמו כן, חשוב שתהיה לך אפשרות לבחון את התיק על ידי גישה לאזור אישי באתר אינטרנט וקבלת דיווחים תקופתיים אודות הנעשה בתיקך. באחריות בית ההשקעות לספק ללקוחות עדכונים על הנעשה בתיקי ההשקעות האישיים שלהם, וגם על המתרחש בשוק ההון כולו. זאת, הן באמצעות עדכונים תקופתיים בתאריכים שנקבעו מראש, כגון מדי שנה או רבעון, והן בעדכונים שוטפים על אירועים מיוחדים, במידת הצורך.

 עלויות
בבואך לבחור במנהל תיק ההשקעות עליך לדעת כי בנוסף לדמי הניהול קיימות עלויות נוספות עבור ניהול התיק, כמו עלות קניה או מכירה ודמי שמירה הנגבים בניהול התיק. לעיתים דמי הניהול מקבלים את מירב החשיבות במערכת השיקולים לבחירת מנהל התיק ולכן יש לזכור שרכיב זה אינו החשוב ביותר. לכן, לא בהכרח כדאי לבחור במנהל תיק עם העמלות הזולות ביותר. כמו בכל דבר בחיים, מה שקונים בזול, עלול לעלות אחר כך ביוקר.

להפניקס בית השקעות, בבעלות הפניקס, ותק של ל מ-25 שנים בניהול תיקי השקעות, וכיום היא מנהלת תיקים בהיקף של למעלה מ- 10 מיליארד שקלים. במטרה לעמוד תמיד בחזית המחקר והידע, משתפת הפניקס בית השקעות פעולה עם ניהול ההשקעות של חברת הפניקס ביטוח, השקעות ופיננסיים, בכל הנוגע למחקרים, סקירות שוק ומידע פיננסי נוסף. כך נהנים לקוחות בית ההשקעות מהעוצמה של אחת מחברות הביטוח, ההשקעות והפיננסיים המובילות בישראל. לקבלת פרטים נוספים ניתן ליצור קשר בטלפון או להשאיר פרטים כאן באתר.

האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח ייעשה באמצעות הסכם התקשרות בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.