איך מנהלים תיק השקעות בסביבת ריבית אפסית?

איך מנהלים תיק השקעות בסביבת ריבית אפסית?

בסביבת הריבית האפסית של היום, חוזרים ושואלים רבים את השאלה הנצחית: מה עדיף? להחזיק מניות, המחלקות דיבידנדים אמינים וגדולים, או, כנגד, אגרות חוב קונצרניות בעלות דירוג גבוה, המספקות תזרים שוטף של הכנסה. ובכן, התשובה תלויה מאוד במצב השוק, וברמות המרווחים הקיימים באותו אג"ח חברות.

ביחס למצב השוק ההנחה היא שכאשר מתחילים להופיע סימנים של משבר כלכלי, אזי "החוב" עדיף על "הנכס", או במילים אחרות, יש סבירות להעדפה של קבלת תשואה קבועה מראש על ידי החזקת אגרות החוב של החברות, עד למועד הפדיון, מאשר החזקת מניות המבטאת את התקווה לחלוקת חלק מרווחיהן.
יתר על כן, דירוג גבוה של האגרות מפחית את הסיכוי לפשיטת רגל של החברות, ושל אי עמידה בהתחייבויות.

לעומת זאת, בזמנים רגילים של שגרה כלכלית, המאופיינים ביציבות או שגשוג, אפקט הצמיחה של החברות, ובמיוחד יכולת החברות להגדיל הדרגתית את הדיבידנד למניה, גורם לאפשרות ליצירת תשואת יתר, וזאת לטווח הבינוני-ארוך.
מעין אפקט של ריבית ד-ריבית. אם תחשבו על כך שישנו גם הסיכוי הסביר שהמניה תניב גם עליית ערך הונית, על ידי עליית מחירה הריאלי בשוק, אזי תגיעו למסקנה שהחזקת מניות במקרים מסוימים, עשויה להיות עדיפה, בתקופות החיוב והרוגע, מאשר החזקת האג"ח.

 השוואת תשואה בין מדד אגרות החוב תל בונד מאגר ומדד המניות תל דיב, בחמש השנים האחרונות


והנה עוד תובנה קצרה בעניין זה: 

נזכר לטוב בכמויות האדירות של תוכניות ה-Buy Back של חברות, דהיינו קניה מחדש של המניות בשוק על ידי החברות עצמן, כדי להקטין את כמות ההון המונפק, ועל ידי כך לאפשר לחלק יותר ויותר דיבידנד פר מניה.

איך בדיוק עושים זאת?

על ידי הנפקת חוב לציבור, בדמות אגרות חוב בעלות תשואה נמוכה מן הצפי מן הדיבידנד.
לרוב, מצב זה טוב לחברה ואף עשוי להיות טוב לציבור המחזיק את המניות , בעוד שקיימת סבירות שהחוסכים בחלק הסולידי של השוק יושפעו מן הלחץ הסביבתי של התשואה הנמוכה.

אגב, למשקיע הקטן עוד כמה יתרונות פוטנציאליים בהשקעה במניות במקום באגרות החוב: באופן כללי קל יותר לבצע זאת בפועל, וקל יותר להבין את מה שקונים. מי שינסה לעשות ניתוח של אגרת, ושל מניה, וינסה לקנות יחידה אחת מכל אחת, סביר כי יבין זאת מיד.

בסופו של דבר נסכם ונאמר כך:

דיבידנדים בטוחים יחסית, העולים ביחס לשווי המניה כל שנה, וזאת עקב מדיניות ההנהלה ורווחיות החברה עשויים לייצר זרימה טובה יותר של הכנסה, לטווח הארוך, מאשר קופונים של אגרת חוב סולידיות.
רמת הסיכון גדולה יותר אך לעיתים תהיה עדיפה כלכלית, זאת בהתחשב ברמת הסיכון המתאימה לכל משקיע.
אמנם, נזכור שבעלי המניות יהיו אחרונים לקבל תמורה במקרה שיקרה משהו לחברה, ושגם חברות מצליחות יכולות להקטין, ואף לבטל, חלוקה של רווחים לצורכי פיתוח, מיזוג, וכו'... אבל, זה לרוב יקרה בתקופות הפחות טובות כלכלית.

לצורך תזרים הכנסה, על המשקיע לבחון בין היתר, את ההיסטוריה של המניה, מנקודת המבט של שמרנות החלוקה של הדיבידנד בה, ולקחת החלטות בהתאם למצב הספציפי של החברה, יחד עם הסביבה הפיננסית הקיימת, וכמובן, על פי טעמו האישי בתחום הסיכונים. עזרה מצד בעלי ידע מקצועי בבחירתן של המניות הנכונות בהחלט מהווה גורם תומך בתהליך קבלת החלטות כאשר אלמנט הפיזור יהיה חשוב במיוחד גם הוא.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

תחזית ניהול תיקי השקעות לשנת 2020

איך תשפיע הריבית הנמוכה על ענף הנדלן? מה צפוי למרווחי האשראי של הבנקים? ומלחמת הסחר? זוהי תמונת הפתיחה ל-2020, וכך להערכתנו היא יכולה להתפתח – אקסלנס ניהול תיקים.

קרא עוד

המוצר הבא בעולם ניהול תיקי ההשקעות

השקעות אלטרנטיביות הן הדבר החם בתחום ניהול תיקי השקעות. התחום של השקעות אלטרנטיביות נוגע במגוון תחומים: נדלן, קרנות גידור, פרייבט אקוויטי ועוד. גלו איך משקיעים

קרא עוד

פיזור סיכונים בניהול תיקי השקעות

בעולם ניהול תיקי השקעות קיימת הסכמה בדבר הקושי לתזמן השקעות ומודגש במיוחד החלק של ניהול הסיכונים. היכנסו לצפייה במדריך פיזור סיכונים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה בקרן גידור

קרן גידור - אסטרטגיות השקעה בקרנות גידור

קרן גידור הינה כלי יעיל לגיוון השקעות בסמגנטים חדשים, פיזור סיכונים וכו'. מהי קרן גידור? ואילו אסטרטגיות השקעה קיימות בקרנות גידור?

קרא עוד
השקעה במוצרים פאסיביים

השקעה במוצרים פאסיביים

מעוניין להשקיע במוצרים פאסיביים? במדריך השקעה פאסיבית של אקסלנס ניהול תיקי השקעות תוכל ללמוד ולהכיר מהן היתרונות והחסרונות בהשקעה מסוג זה, למי היא מתאימה ועוד.

קרא עוד
מדד הפחד - VIX

מדד הפחד – חלומו של כל משקיע הרוצה לכמת סנטימנט בשוק המניות

כשהבורסות נופלות ותנודתיות במיוחד בעת משברים, יש אינספור מומחים אשר מנחשים מה צופן לנו העתיד. מנגד ישנו מדד הפחד (VIX), אשר רבים מאמינים כי הסוד טמון דווקא בו.

קרא עוד
ניתוח טכני של מדד ה-S&P500

התקווה הגדולה מהתנהלות מדדי ארה"ב

ניתוח טכני של מדד ה- 500S&P בזמן משבר הקורונה מבשר לנו על סדר, ועתיד ורוד יותר. מה שבא בקלות, גם באותה הקלות ייעלם? צפו בכתבה הבאה של אקסלנס ניהול תיקים

קרא עוד
סוחר במניות בפוזייצית חסר? הכר את תופעת השורטסקוויז

סוחר בפוזיציית שורט בשוק ההון? הכר את האויב הגדול שלך - תופעת השורט סקוויז

שורט סקוויז - תופעת לוואי לטכניקת מכירה בחסר אשר הוגדרה על ידי רבים בתור התגשמות החלום הרע של כל סוחרי השורט במניות. אקסלנס ניהול תיקי השקעות עם ההסבר המלא

קרא עוד
השפעות הבנק הפדרלי על שוק ההון

הבנק הפדרלי מוביל צעדים שמייצרים מהפכים של 180 מעלות

הבנק הפדרלי (הפדרל ריזרב) הינו גורם בעל השפעה רבה על המסחר בשוק ההון, לרוב הבנק המרכזי אף משפיע עלינו באופן ישיר. אקסלנס ניהול תיקים עם ההסבר והשפעות צעדי הפד >>

קרא עוד
מהי קרן נאמנות

קרנות נאמנות – מהי קרן נאמנות, הגדרה, יתרונות וחסרונות

קרנות נאמנות - אחד מהכלים החשובים, המגוונים והמשפיעים בהרכב ניהול תיקי השקעות. מעוניינים ללמוד מהי קרן נאמנות, יתרונותיה וחסרונותיה של קרן נאמנות?

קרא עוד
השקעה במניות חברת SPAC

SPAC: כלי פיננסי להמונים שהיה שמור למקורבים בלבד

SPAC - כלי פיננסי להמונים שהיה שמור עד כה למקורבים בלבד, המאפשר לקחת חלק בהשקעות צמיחה, וגם במיזוגים ורכישות. אקסלנס ניהול תיקי השקעות עם הסיבות לפופולאריות שעולה.

קרא עוד
כלי רוחב שוק

מבט על הנעשה מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק

מעוניינים להבין קצת יותר מהנעשה מאחורי הקלעים בשוק ההון ועולם ניהול ההשקעות? אקסלנס ניהול תיקים עם מבט מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק.

קרא עוד
עבודתו של מנהל ההשקעות היא עבודה קשה ורבה

אלו הם גורמי ההחלטה העיקריים של מנהלי תיקי השקעות

מה הם גורמי ההחלטה העיקריים כאשר באים לנהל תיק השקעות? מבט על מסלול העבודה של מנהל ההשקעות העמוס במשימות.

קרא עוד
כסף לא גדל על העצים, אבל בהחלט אפשר להשקיע חכם, כך שיצמח

ניהול תיקים אקטיבי מול קופות גמל להשקעה

יודעים מה ההבדלים בין ניהול תיקים אקטיבי לעומת קופת גמל להשקעה? ההשוואה המקיפה והמלאה בכתבה הבאה.

קרא עוד
סטגפלציה – שילוב נדיר של אינפלציה ומיתון

סטגפלציה – הרע מכל העולמות

מהי סטגפלציה, האם אנחנו צריכים לחשוש ממנה? האם בכלל אנחנו באמת בדרך לשם, ואיך יוצאים ממצב שהוא נדיר בשוק אך בהחלט תרחיש סביר?

קרא עוד
אינדקס מניות

מהו מדד המניות הציבוריות שמייצג הכי טוב את מה שקורה בכלכלה של המדינה?

במאמר הבא נסביר על מדדי שווי שוק השונים, ומי יכול לשקף את הכלכלה האמריקאית המקומית בצורה הנכונה ביותר מבין כל מדדי המניות הציבוריות?

קרא עוד
הנפקות בבורסה – הר של כסף שמתגלגל וזורם מהמשקיעים לחברות במהירות

הנפקות – מבט על החלק הזה של שוק ההון

הנפקות חדשות לציבור (IPOS), הדעות עליהן כה חלוקות שניתן למצוא משקיעים בשוק ההון העוסקים רק בהן ועד כאלו שיזהירו אתכם מלגעת בהנפקות באופן מוחלט. מה האמת? בכתבה הבאה.

קרא עוד
משקיע בשוק ההון עם לפטופ ומכשיר נייד. זה מספיק לניתוחים מורכבים?

ניהול תיקים עצמאי או על ידי מנהל תיקים מקצועי?

מתלבט בין להשקיע באופן עצמאי בשוק ההון לבין שירותיו של מנהל תיקים מקצועי? בכתבה נרחיב על ההבדלים בין מנהל תיקים לבין ניהול השקעות פרטי.

קרא עוד
בשנת 2021 לא רק השקל התחזק, אלא גם המדדים של הבורסה הישראלית

שנת 2021 בבורסה הישראלית

סקירת שנת 2021 בבורסה הישראלית, מבט על המגמות, הסקטורים המובילים בשנה החולפת, המדדים העיקריים ועוד.

קרא עוד
ניהול השקעות אקסלנס

הגנה על תיק ההשקעות בתקופות מעבר

הגנה על תיקי ההשקעות שלנו בתקופות מעבר, האם אנחנו מוכנים לשינוי, או לפחות ערוכים מפני חוסר הוודאות בשווקים? באקסלנס מסבירים איך נערכים

קרא עוד
ניהול תיק השקעות אישי אקסלנס

פסיכולוגיית המשקיעים – ערבוביה של אינטלקט ורגש

פסיכולוגיית המשקיעים: בין האינטלקט לרגש, איך נראה תהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים בזמני המגמות השונות? באקסלנס מסבירים.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.