יפן – קיצוניות בפרמטרים שונים של המקרו

האם לפנינו פצצה מתקתקת או שנראה הצלחה חוזרת לדחות את הקץ

החוב הלאומי של יפן? הזדמנות השקעה או בועה?

מאז סיום בועת הנדל"ן היפני, ב-1989, המדיניות המוניטארית של הממשלה היפנית הייתה תמיד מכוונת לדחות את הקץ של תוצאות התפוצצות אותה בועה. אמנם הבורסה קרסה בעשרות אחוזים אבל, חסכונותיהם הסולידיים של האזרחים לא סבלו כל כך הרבה. מדוע? כי מדיניות דומה מאוד למה שהכרנו בארה"ב כ-QE הונהגה די מהר בסביבת הזמן של אותו אירוע היסטורי.

יעידו על כך הנתונים של יחס החוב תוצר האחרונים: גם כך, יפן הייתה המובילה במספר הזה בעולם, עם יחס של מעל 200 אחוז. לדוגמה, ב-2019 המספר הזה עמד על 238% חוב-תוצר. ואז הגיעה הקורונה והמספר הזה קפץ ל-266.2%. זה בא לומר, שבעיני קובעי המדיניות היפנים, לקיחת חוב, על ידי הדפסה מוניטארית, לצורך קנייה פיסקאלית של אגרות ממשלתיות, אינו מהווה בעיה.

הסיבה העיקרית לחוסר הדאגה הזה היה פשוט וברור: החוב הוא בעיקר פנימי, וכל עוד לא הייתה אינפלציה, החזר החוב לא היווה בעיה גדולה למדינה שמאזן הסחר שלה היה חיובי. בגדול, חסכונות האזרחים היו מוגנים על ידי מדיניות מוניטארית ופיסקאלית שהייתה ממומנת על ידי הצרכנים של המוצרים היפניים במדינות העולם.

וכאן יש לציין נקודה חשובה: האם יש באמת קשר בין מאזן הסחר והאיתנות הפיננסית של יפן? העובדות, שבשני הגרפים הבאים, אומרות שכן. ראשית נציג את המגמה במאזן הסחר (מאתר TradingEconomics.com):

מאזן הסחר היפני במליארדי ינים משנת 2000 ועד ל2022 


הקווים הכחולים מציינים מאזן סחר חיובי (ייבוא קטן מייצוא) והקווים הצהובים מציינים מאזן שלילי. בגדול, יש לנו שתי תקופות, מאז תחילת הגרף, שבו יש מאזן סחר שלילי משמעותי ומתמשך: בין 2012 -2016, ועכשיו, כאשר הגרעון המסחרי כיום עומד על מינוס 2817 מיליארדי יינים שהוא שיא של נתון זה בכל הזמנים, לשלילה. והנה גרף הדולר מול הין: 

גרף חודשי של שער הדולר אל מול הין היפני מהשנים 1998 - 2022


בגרף היומי הזה, של יחס המטבעות של הדולר-ין (USDJPY), אנו רואים שבניגוד לעליית ערכו של הין עד 2012, מ-2012 ועד 2016, ישנה חולשה גדולה בו. לאחר מכן הפסקה, ועכשיו, פשוט התפוצצות למעלה של הדולר מול המטבע היפני (סביב 144 יינים לדולר אחד). מדוע זה כך? בשתי התקופות היו קפיצות בעלויות האנרגטיות, ומכיוון שיפן מייבאת כמעט את כל הצרכים האנרגטיים שלה ורוב חומרי הגלם, מאזן הסחר פשוט מתהפך עקב עליית מחירי הסחורות בעולם. במיוחד אחרי אירוע פוקושימה, שבגללו נסגרו תחנות כוח גרעיניות רבות במדינה.

למה מצב זה מסוכן כל כך פיננסית ליפן ולעולם? העניין פשוט למדי: כרגע, קובעי המדיניות החליטו לעשות הכול כדי לשמור על תשואות נמוכות, וריביות נמוכות. התפוצצות התשואות על האג"ח יגרום לתשלום בלתי אפשרי של הריבית על החוב המתגלגל, ולסכנה ממשית של חדלון פירעון במדינת השמש העולה.

אבל, למדיניות הזו יש מחיר כבד: המטבע מתרסק (בגלל כמויות ההדפסה האסטרונומיות), וזה גורם לאינפלציה עצומה במחירי התשומות, השירותים והמוצרים במדינה. לא רק זאת, זה מביא המון שחקנים גדולים לקחת מימון ייני לספקולציות הונית דולרית. הרי הדולר עולה ביחס לכל מערך המטבעות והסחורות בעולם! כל זה על חשבון המדינה שמדפיסה וקונה את החוב של עצמה.

הגרף של יחס הדולר-ין אומר הכול: הין פשוט קורס. וכל נכס שמתנהג כך חייב להגיע לאחד משני המצבים הבאים:
הממשלה היפנית תעשה "משהו" שימנע מהספקולנטים לרכב על הגב שלה, ותגביל את הקנייה של דולרים על חשבון חולשת הין. כך היא תוכל להמשיך במדיניות ה-QE שלה, עד שהאינפלציה תעבור, ומאזן הסחר יוכל לחזור ולממן את החוב המדינתי.
או, שהשוק ינצח הפעם. ג"ורג" סורוס הרוויח מיליארד דולר, כאשר הוא הימר בשנות ה-80 נגד הממשלה הבריטית. האם יש מישהו, או כמה גופים, שמטרתם להרוויח מהפלת המדיניות הכלכלית שהייתה נהוגה עד כה ביפן? לא נצטרך לחכות הרב זמן כדי לקבל תשובה לשאלה הזו.

בכל מקרה, ובשני מצבי היציאה של המשבר הזה, המערכת הפיננסית הגלובלית תושפע מאוד ממה שיקרה: במידה והממשלה היפנית תנקוט באמצעים שיבטלו בצורה זו אחרת את השוק החופשי בין, זו תהיה פצצה חדשותית של מדיניות, ותקדים משמעותי להרבה מאוד מדינות וגושים כלכליים. ניתן לחשוב מיד על אירופה, והמטבע שלה: היורו.

ואם האופציה השנייה תתרחש לנגד עינינו המשתאות, דהיינו שהשוק ישבור את גבה של יפן, וחלק מהחוב שלה יוכרז כחדל פירעון זמני או קבוע, זהו תקדים שונה אבל, עדיין עצום. כולם יאמרו: אם זה יכול להתרחש ביפן, זה יכול לקרות גם אצל ה"טובים" מבינינו. כאמור, העלייה האנכית של הדולר מול הין אינה יכולה להימשך הרבה זמן. מבלי שמשהו "יישבר". לכן, נעקוב ונראה מה יקרה בזירה ה"שקטה תקשורתית" הזו. המון הצלחה לכולם!

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מהו מדד מעלה בבורסה תל אביב

מדד מעלה ת"א - שילוב מעשים טובים והשקעה נבונה

מדד מעלה מורכב מאוסף חברות ציבוריות ישראליות אשר החליטו לקחת על עצמן כללים נוקשים יותר מהרגיל ולהתנהל בצורה טובה יותר חברתית. פירוט על מדד מעלה באתר הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
מדד מניות תל אביב 100

מדוע שוק המניות הישראלי מקרטע כל כך ביחס לחבריו בחו"ל?

מדוע שוק המניות הישראלי (מדד ת"א) מקרטע ביחס לשווקים והמדדים השונים בעולם? הניתוח המלא בכתבה הבאה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד

מניות הבנקים בצל המשברים – המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי

משבר מניות הבנקים - במה שונה המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי של 2020? ובכן כנראה שהבנקים הפנימו את משבר הסאב-פריים ואלו הצעדים שלהם במשבר הנוכחי

קרא עוד
שוק המניות האמריקאי גרף על דגל ארצות הברית

ניסיון להעריך את שווי שוק המניות האמריקאי

האם שווי המניות מושפע מהיגיון כלכלי השווה השקעה או ששבוי באופוריה או דיכאון זמני? מאמר זה מבית הפניקס ניהול תיקים מסביר שאי אפשר לנתק בין השניים.

קרא עוד
אגח ארצות הברית – עלייה בתשואות

אג"ח ממשלתי אמריקאי: שינוי מגמה מאז תחתית בתשואות באוגוסט

אגרות החוב יורדות אך גורמות לתשואה עליהן לעלות. האם הסיבה לעלייה בתשואות היא ההיצע של האג"ח, או רצון השחקנים הגדולים בתשואות גבוהות יותר?

קרא עוד
בצורת, כדור הארץ מתחמם – שינויי האקלים בשנת 2022

משבר האקלים בשנת 2022 – השלכות כלליות, ועל שוק ההון בפרט

בכתבה הבאה נסקור את ההשלכות הכלכליות של משבר האקלים על הכלכלה ושוק ההון בפרט נכון לשנת 2022. מוזמנים לקרוא בהרחבה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
שיווי המשקל של היורו מול הדולר, עניין של היצע מול ביקוש או גורם מכוון?

יורו-דולר 1:1 – עניין של היצע וביקוש או משהו מכוון?

יורו והדולר נסחרים כעת ברמה של 1:1, כלומר שווים, האם מדובר בעניין של היצע וביקוש גרידא, או שזה משהו עמוק יותר ומכוון? ומה זה אומר על מצב השוק?

קרא עוד
דולרים אמריקאים דגל ארצות הברית וגרפים

משימה קשה אבל אפשרית – לאבחן שיאים ותחתיות

רוצים לדעת איך לזהות מגמות בשוק ההון? אבחון שיאים ותחתיות כסוחרים זו יכולה להיות משימה לא פשוטה והדעות חלוקות בנושא אבל כדאי לשמוע אותן. הדעות כאן

קרא עוד
תנועת המחירים למעלה ולמטה – רמות תמיכה והתנגדות שונות במסחר

רמות תמיכה והתנגדות – יסודות תנועת המחיר

רמות תמיכה והתנגדות בניתוח טכני: להבין בקלות מה זה ומהן יסודות תנועת המחיר, את הפסיכולוגיה של אזורי תמיכה והתנגדות וכיצד להשתמש בהן לטובתך במסחר.

קרא עוד
תמונה להמחשה של נתוני עליות

אירוע במחיר, ואישורו – מנגנון למגמה בריאה

שוק ההון מתנהל על בסיס פונדמנטלי. בנוסף לבסיס של המקרו-מיקרו, ישנם אלמנטים טכניים ופסיכולוגיים המוסיפים המון למהלך מגמתי בנכס פיננסי. להמשך קריאה היכנסו

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.