שילוב מעניין של מידע מהמחיר, ומהמומנטום

החלק הראשון (רמות המחיר) הן הבסיס שעליו יגיע התוסף (המומנטום)

אדם במסחר עצמאי בטאבלט עם גרף שמטרתו לדמות ניתוח שוק של מדד תל אביב 125

כמו שתמיד, נתחיל ונאמר שעיקר העבודה מול שוק ההון הינה פונדמנטלית, ובונה על בחירה של נכסים על בסיס ההיגיון הכלכלי (מיקרו ומקרו) שלהם. ואחרי שאמרנו זאת, ישנה תמיד השאלה אם ניתן לשפר במקצת את מה שהשוק נותן לנו, כאשר אנו נעזרים באלמנטים של מגמה, מחיר, מומנטום, רוחב שוק, סנטימנט וכו... בקיצור, אלמנטים שאינם שייכים לדוחות או לניתוח מצב סביבתי עסקי של המנייה או האג"ח, אלא משהו הנובע ממשה שקורה לו בפועל בשוק.

בדפים אלו כבר תיארנו את אינדיקאטור ה-Macd, ותכונותיו העיקריות. שם, צייננו שהוא אינדיקאטור של מומנטום, הבנוי משני חלקים ברורים, והם: העקומה עצמה של ה-Macd (הבנויה מהפרש של שני ממוצעים נעים אקספוננציאלים), וההיסטוגרמה, המייצגת את ההפרש בין אותה עקומה, והממוצע הנע שלה עצמה.

העקומה תהיה הסמן שלנו לכיוון, ולמצב היחסי של התנועה ביחס לסביבתה (עולה, יורדת, הרבה או מעט...), וההיסטוגרמה תייצג בפועל את הנגזרת השנייה של המומנטום, דהיינו התאוצה שלו: קצב השינוי של התנועה הכיוונית (קצב העלייה, או הירידה, מתגבר או נחלש, או שאין גידול באותו קצב). להמשך העניין, הנה גרף שבועי של מדד המניות הכללי שלנו, מדד ת"א 125:

גרף שבועי של מדד תל אביב 125 


הגרף הינו דוגמה לשימוש של שני חלקים טכניים הנובעים מהמחיר ומהמגמה הנוכחית בו. הוא מהווה תצוגה לימודית של מה שהכלים האלו יכלו לתרום לנו, כאנשי שוק ההון המעוניינים בעזרה קטנה בתהליך קבלת ההחלטות. בחלק העליון של הגרף, ישנו חלון המציג את כל חלקיו של ה-Macd (העקומה שלו- הכחולה, וההיסטוגרמה), ובחלק התחתון של הגרף, ההיסטוגרמה לבדה.

אנו נתייחס רק אליה להמשך. זאת, כאינדיקאציה מלאה בפני עצמה של העוצמה המתגברת, או הנחלשת, של המגמה הקיימת. בגרף עצמו, שמנו מלבנים כתומים המציינים אזורי תמיכה (לצורך הדיון הזה, נתייחס רק למצב שבו נרצה בקנייה של נכסים ולא במכירתם בחסר). לבסוף, הקווים האנכיים הכחולים מציינים את המצב הכללי, המאגד שלושה תנאים:

  • המחיר עבר בהצלחה מבחן של תמיכה, וזה נמצא מאחוריו,
  • הנר הנוכחי הינו נר חיובי (כחול – סגירה גבוהה מפתיחה) ולא שלילי (כתום),
  • והקו הנוכחי של ההיסטוגרמה אינו קו אדום כהה אלא משהו אחר, בפעם השנייה.

יש לציין כאן שברוב המקרים, הצבע יהיה ורוד שני, אחרי המופע האחרון של הקו האדום האחרון. ומה אנו רואים? שאם כל התנאים האלו מתקיימים, אנו מקבלים נקודות כניסה לא רעות בכלל לקנייה (ברור שאין כאן הבטחה להצלחה תמיד...) להתחלה של קטע מגמתי עולה. נקודה חשובה: אנו מראים רק את עניין הכניסה ההגיונית על פי אותם אלמנטים, אבל ניתן לעשות משהו דומה גם עבור נקודות היציאה, או, ליישם לוגיקה שונה עבור סגירת העמדה שנלקחה.

מה עומד מאחורי התצוגה הזו? שני דברים פשוטים למדי: ניסיון למצוא זמנים שבהם הנכס מתחיל לקבל תאוצה חיובית (וזה מגיע מהחלשת השלילה בפעם השנייה), אחרי שהוא עבר בהצלחה מבחן של בדיקה של רמת מחיר היסטורית חשובה. כאמור, אין כאן ביטחון לשום דבר, אבל יש כאן מצב שאנו מאמצים לעצמנו מצבים שבהם יש לנו סיכוי טוב יותר (מילת המפתח: סיכוי) להצלחה בכניסה טובה לקנייה. טובה מאשר מקומות אחרים אקראיים בתנועת המחיר.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מהו מדד מעלה בבורסה תל אביב

מדד מעלה ת"א - שילוב מעשים טובים והשקעה נבונה

מדד מעלה מורכב מאוסף חברות ציבוריות ישראליות אשר החליטו לקחת על עצמן כללים נוקשים יותר מהרגיל ולהתנהל בצורה טובה יותר חברתית. פירוט על מדד מעלה באתר הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
מדד מניות תל אביב 100

מדוע שוק המניות הישראלי מקרטע כל כך ביחס לחבריו בחו"ל?

מדוע שוק המניות הישראלי (מדד ת"א) מקרטע ביחס לשווקים והמדדים השונים בעולם? הניתוח המלא בכתבה הבאה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד

מניות הבנקים בצל המשברים – המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי

משבר מניות הבנקים - במה שונה המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי של 2020? ובכן כנראה שהבנקים הפנימו את משבר הסאב-פריים ואלו הצעדים שלהם במשבר הנוכחי

קרא עוד
שוק המניות האמריקאי גרף על דגל ארצות הברית

ניסיון להעריך את שווי שוק המניות האמריקאי

האם שווי המניות מושפע מהיגיון כלכלי השווה השקעה או ששבוי באופוריה או דיכאון זמני? מאמר זה מבית הפניקס ניהול תיקים מסביר שאי אפשר לנתק בין השניים.

קרא עוד
אגח ארצות הברית – עלייה בתשואות

אג"ח ממשלתי אמריקאי: שינוי מגמה מאז תחתית בתשואות באוגוסט

אגרות החוב יורדות אך גורמות לתשואה עליהן לעלות. האם הסיבה לעלייה בתשואות היא ההיצע של האג"ח, או רצון השחקנים הגדולים בתשואות גבוהות יותר?

קרא עוד
בצורת, כדור הארץ מתחמם – שינויי האקלים בשנת 2022

משבר האקלים בשנת 2022 – השלכות כלליות, ועל שוק ההון בפרט

בכתבה הבאה נסקור את ההשלכות הכלכליות של משבר האקלים על הכלכלה ושוק ההון בפרט נכון לשנת 2022. מוזמנים לקרוא בהרחבה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
שיווי המשקל של היורו מול הדולר, עניין של היצע מול ביקוש או גורם מכוון?

יורו-דולר 1:1 – עניין של היצע וביקוש או משהו מכוון?

יורו והדולר נסחרים כעת ברמה של 1:1, כלומר שווים, האם מדובר בעניין של היצע וביקוש גרידא, או שזה משהו עמוק יותר ומכוון? ומה זה אומר על מצב השוק?

קרא עוד
דולרים אמריקאים דגל ארצות הברית וגרפים

משימה קשה אבל אפשרית – לאבחן שיאים ותחתיות

רוצים לדעת איך לזהות מגמות בשוק ההון? אבחון שיאים ותחתיות כסוחרים זו יכולה להיות משימה לא פשוטה והדעות חלוקות בנושא אבל כדאי לשמוע אותן. הדעות כאן

קרא עוד
תנועת המחירים למעלה ולמטה – רמות תמיכה והתנגדות שונות במסחר

רמות תמיכה והתנגדות – יסודות תנועת המחיר

רמות תמיכה והתנגדות בניתוח טכני: להבין בקלות מה זה ומהן יסודות תנועת המחיר, את הפסיכולוגיה של אזורי תמיכה והתנגדות וכיצד להשתמש בהן לטובתך במסחר.

קרא עוד
תמונה להמחשה של נתוני עליות

אירוע במחיר, ואישורו – מנגנון למגמה בריאה

שוק ההון מתנהל על בסיס פונדמנטלי. בנוסף לבסיס של המקרו-מיקרו, ישנם אלמנטים טכניים ופסיכולוגיים המוסיפים המון למהלך מגמתי בנכס פיננסי. להמשך קריאה היכנסו

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.