NFT - שיגעון חדש או אלמנט קבוע בחיינו? וגם מבט על טכנולוגיית הבלוקצ'יין

מה זה NFT ומה מייחד אותו?

סחר וירטואלי – ביטקוין ו NFT

מהי ההגדרה היבשה של מושג ה-NFT? קודם כל, הקיצור הזה עומד עבור המושג: "Non-Fungible Token". אבל מה זה מייצג? למעשה מדובר במהויות וירטואליות, בעלות מופע יחיד, שניתן לסחור בהן, ולאמת את המקוריות שלהן, דרך טכנולוגיית הבלוקצ'יין (Blockchain). על טכנולוגיה זו נרחיב מאוחר יותר אבל מספיק אם נאמר שהיא מאפשרת לבצע בהקשר של ה-NFT שני דברים חשובים ביותר: לאשר את אמיתות החפץ כמופע יחידני, כך שלא ניתן לזייף אותו, ולבצע את כל הצד המסחרי סביבו, דהיינו הקניה והמכירה שלו. אגב, או בעזרת ביטקוינים או בעזרת מטבעות רגילים בהחלט.

Non-Fungible מצביע בדיוק על יחודו של חפץ ה-NFT: הוא אינו בר תחלופה, נניח כמו שטר של מאה דולר, אונקיית זהב, או מנייה. ה-NFT דומה יותר לתמונה של אמן, שיר או קטע מוסיקלי, פסל או אפילו רהיט. למעשה, יותר טוב לתאר זאת על ידי אלמנטים מסוג אחר, דיגיטאליים: דמות בעלת תכונות ומופע יחיד, או קונספט אמנתי שנבנה ונעלם על פי כללים חד ערכיים אבל חד פעמיים, וכל דבר שניתן לסחור ולהעביר את בעלותו עליו, בעזרת הרשת ודרך טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

בהקשר הזה נשווה את תעודת המקוריות של דבר אומנות פיזי עם האישור הניתן על ידי הבלוקצ'יין, עבור ה-NFT, לבעליו. כמה פעמים מומחים אנושיים טעו או הוטעו בכל הקשור לאספקט זה של האומנות? לפחות בעולם ה-NFT בעל החפץ הדיגיטאלי יכול לישון בשקט: הוא מחזיק מקור ולא העתק או זיוף! האופנה החדשה הזו לכאורה נולדה סביב 2021 אבל היא הייתה קיימת, ביסודותיה כבר ב-2014, כאשר המסחר במטבעות הוירטואליים העלו כבר אז את הרעיון לסחור גם במה שאינו מטבע. ועל ידי כך להוסיף לא רק אלמנט של מסחר אלקטרוני של דברים וירטואליים, אלא גם להוסיף את אלמנט הייחודיות כחלק אינטגראלי של הנושא.

מסחר ב NFT , איך כל זה נעשה בפועל?

עצמי ה-NFT משווקים ומופצים על ידי זירות המיועדות לכך ברשת. לדוגמה נזכיר שתיים: Rarity.tools ו-NFTCatcher.io. שם, הקונים יכולים לסרוק את מלאי האלמנטים למכירה ולהחליט אם הם רוצים לרכוש אותם. הנה מסך לדוגמה מ-rarity.tools המציגה מכירה של דמויות השייכות לקבוצה בשם Mutant Ape Yacht Club:

זירת rarity.tools המציגה מכירה של דמויות השייכות לקבוצה בשם Mutant Ape Yacht Club


שימו לב לתיאור של המוצרים, בחלק העליון של החלון, ואם הייתם לוחצים על אחת, הייתם מקבלים מחיר ב-ETH (אטריום) שהוא מטבע וירטואלי בהחלט. נסיים את החלק הזה של הסקירה בציון כמה אירועים מהזירה הזו: מייק וינקלמן מכר ב-11-03-2021, דרך Christies, קולג" תמונות מ-2007 ואילך, ב-63.9 מיליוני דולר! מקרה נוסף, הקשור לאותו מייק וינקלמן היא מכירת יצירה היברידית של חפצים אמיתיים עם וירטואליים, בנובמבר 2021, בכ-28.9 מיליוני דולר. אבל אלו חריגים בהחלט: רוב ה-NFT הנמכר כיום ברשת יכול לנוע מדולרים בודדים ועד כמה אלפים, במחיר מותאם מטבע וירטואלי, או לא.

טכנולוגיית בלוקצ'יין BlockChain

ומכאן נעבור לשאלה המתבקשת: מהי אותה טכנולוגיית בלוקצ'יין, שהזכרנו כמה פעמים? זו שעליה מבוסס כל העולם של המטבעות הוירטואליים, המסחר של ה-NFT ועוד המון תהליכים גדולים וקטנים בעידן שלנו? למעשה, מדובר בפרוטוקול של ביצוע עסקה על גבי רשת האינטרנט. כדי לפשט את התיאור הנה תרשים קטן של מה שקורה בה (מ-Investopedia):

תרשים ביצוע עסקה בטכנולוגיית בלוקצ'יין BlockChain מ-Investopedia


לצורך העניין, התרשים מתאר ביצוע עסקה בביטקוין, אבל, כאמור, זה יכול להיות כל דבר שרוצה, ומעוניין בעקרונות, של ה-BlockChain. בשלב הראשון, העסקה מוכנסת כמבוקשת. משם, היא מפוזרת ברשת של מחשבים מקושרים ישירות ביניהם (Peer-to-Peer). באותם מחשבים נעשים חישובים המאמתים את העסקה, והיא מועברת ל"בלוק" הרלוונטי לאותו זמן ולאותו עניין. הבלוקים מקשרים ביניהם כך שהם מהווים תיעוד מדויק ואמין של היסטוריית העסקאות כולן. וברגע ששלב אחרון זה בוצע, העסקה מאושרת והסתיימה.

ברור, שכל שלב ושלב כזה הינו מאוד מורכב, הכרוך בהרבה מתמטיקה, תקשורת, ומנגנונים של פיזור, המאפשרים ביצוע תקין ושחזור נתונים גם כאשר ישנו נתק בין מחשב זה או אחר. ואם נצמצם את התיאור למילים פשוטות ומובנות נאמר כך: ה-BlockChain (אגב, על פי השם אתם מבינים את עיקר החכמה כאן הנמצאת באופן היצירה והקישור בין הבלוקים..) הוא צורה של שיחה בין מחשבים שקולט, מאמת, מאשר ומתעד עסקאות של "חפצים דיגיטאליים".

החפץ הזה יכול להיות מטבע, או NFT, או כל דבר שניתן להכניס אותו להגדרה וירטואלית. גם אם זו מצביעה על חפץ אמיתי. יש לציין שהטכנולוגיה הזו נפוצה עכשיו מאוד, לכל מיני אפליקציות. מספיק לעשות גוגל ולמצוא כאלו לרוב, והנה לינק לדוגמה שבו מצוינות 5 סוגים של אפליקציות בהן יש היום יישום של הטכנולוגיה החדשנית.

סוגים של אפליקציות שמיושמת בהן טכנולוגיית בלוקצ'יין BlockChainלסיכום, NFT ו BlockChain שני מושגים מסקרנים ששווים זמן ולימוד

כמו שאנשי Facebook חולמים על Metaverse כעולם שבו נוכל לחיות, ולהתנהל, בעזרת Avatars שיהיו נציגנו בעולם הווירטואלי הכללי, כך מושג ה-NFT מאפשר לחרוג ממוסכמות האומנות כמקובעת סביב חפצים אמיתיים לכיוון אופק חדש של יצירתיות וירטואלית ברשת. אבל, מכיוון שיש צורך באימות המקוריות של אותן יצירות חדשות, יחד עם יכולת קנייה ומכירה שלהן, טכנולוגיית ה-BlockChain נבחרה באופן טבעי להיות השושבינה לגבי הנושאים האלו. היא החלה דרכה בזירה של הביטקוין, ומכלול המטבעות הדיגיטאליים, אבל מזמן התפשטה להרבה מאוד אפליקציות נוספות, שה-NFT היא אחת מהן. שני המושגים בהחלט מסקרנים ושווים זמן של חיפוש ולימוד. מי יודע מה עוד צפוי לנו טכנולוגית בעתיד הקצר והארוך? המון הצלחה לכולם.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

לקוח חכם לומד איך להשקיע בסביבת ריבית נמוכה

השקעה בסביבת ריבית נמוכה

ריבית נמוכה? אין בעיה. במדריך הבא של הפניקס ניהול תיקים סקרנו עבורכם אלטרנטיבה נוספת להשקעה יעילה בסביבת ריבית שלילית או נמוכה. 

קרא עוד
משבר הקורונה השפיע על שוק ההון בצורה מתונה יחסית

העולם של אחרי משבר הקורונה הוא בטוח יותר לשוק ההון

איך אירוע כלכלי כל כך חמור כמו משבר הקורונה השפיע על שוקי ההון בצורה מתונה יחסית? ההסבר המלא על השפעתו העתידית על שוק ההון במאמר הבא.

קרא עוד
אגרות חוב, מכשיר פיננסי ליצירת תשואות

חשיבותה היתרה של אגרת החוב ל-10 שנים

אג"ח 10 שנים: במאמר זה נסביר מדוע תשואה של אגרת החובה הממשלתית ל-10 שנים, מייצגת את הציפיות מהכלכלה האמיתית.

קרא עוד
בכתבה מבט על מחשבותיהם של מי שקובע את הריבית בארצות הברית

מטריצה שמשנה הרגלי השקעה – ה-Dot-Plot

גלו כיצד החלטות הריבית של הפדרל ריזרב, שהתקבלו על ידי ה-FOMC, משפיעות על השווקים הפיננסיים בארה"ב ועל הכלכלה. למדו על האנשים האחראים על קביעת התעריפים.

קרא עוד
המגמות העכשוויות של שוק הנדלן בארצות הברית

שוק הנדל"ן בארה"ב – סנונית של מיתון או תגובה זמנית?

גלו את המגמות העכשוויות של שוק הנדל"ן בארה"ב ואת תפקידו כאינדיקטור מוביל לכלכלת ארה"ב. מהי ההשפעה והחשיבות הרב-שכבתית שלה במגזרי הפיננסים והבנייה.

קרא עוד
סוחר מסדר קוביות עם הכיתוב אגח עם תשואה גבוהה

תשואה נומינלית וריאלית – ההבדלים ביניהם

היחס בין התשואה הנומינלית והריאלית הופך להיות משמעותי כשהאינפלציה עולה. למה זה קורה, מה ההבדל בין התשואה הנומינלית והריאלית ואילו פרמטרים משפיעים עליהן?

קרא עוד
גרף של אגח ממשלתי אמריקאי על רקע הדגל האמריקאי

הורדת הדירוג של Fitch – נקודת מפנה או מהומה בכוס מים?

ארה"ב נמצאת בחוב גדול וגדל, אשר עלותו עולה דרמטית בגלל הריביות החדשות. האם יש כאן אסון בלתי נמנע, המעורר פחד ואימה? לא ממש.

קרא עוד
חישוב מטבע חוץ על רקע דגל ישראל

מדיניות ריבית מותאמת מצב

האם בנק ישראל יכול להוריד את הריבית במצב שהמדינה נמצאת בו? יש מספר פרמטרים המשפיעים על העלאה או הורדת ריבית, אך המצב כיום מורכב מאוד. כיצד יפעל הנגיד?

קרא עוד
עליות בגרף האגח הממשלתי האמריקאי

גורם מאיים חדש-ישן: תשואות האג"ח הממשלתי ארוך הטווח האמריקאי

תשואות האג"ח הממשלתי האמריקאי ארוך הטווח: האיום החדש - ישן שמגיע אלינו. איזה מצב נדיר מתרחש, שרוב העוסקים בשוק אינם מכירים ומדוע הוא מייצר חשש?

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.