סרגל תיקוני Fibonacci – כלי שכדאי להכירו

מתנד פיבונאצ'י - הסבר על מהותו וכמה דוגמאות מעניינות ורלוונטיות בשוק ההון

סוחר בשוק ההון מנתח את המניות והשוק על פי מתנד פיבונאצי

עיקר העיסוק בשוקי ההון הוא עניין פונדמנטלי, דהיינו מבוסס על נתוני מקרו, ומיקרו כלכליים. מצב המשק, הגיאו-פוליטיקה, עלויות התשומות ויעילות התפוקה, מאזן הסחר, והגרעון התקציבי. ולגבי חברות, שיכולות להיות מועמדות להשקעה במניה או באג"ח שלהן, אנו נעסוק בניהול שלהן, בתחרות מולן, בהיקף נתח השוק שהן משרתות, באיכות המחקר והפיתוח וכמובן, ברווחיות ובנוהל התקין של כל ההתנהלות בהן.

על בסיס כל הגורמים האלו אנו לקוחים החלטות של מהות: האם להשקיע בנכס או לא. הכלים הטכניים באים לעזור לנו לבצע את ההחלטה, אם היא החיובית. ומבין העולם הטכני, כבר הזכרנו את נושא רמות המחיר ההיסטוריות החשובות: תמיכות והתנגדויות. מה הן? בגדול, אזורי מחיר שבהם היה שינוי כיוון תנועה במחיר המניה או הנכס האחר.

למשל: המנייה עולה, והיא פתאום משנה לירידות, באזור מסוים, אזי אזור זה ייקרא התנגדות. ובמידה והשינוי היה מירידה לעליות, נקרא לזה תמיכה. העניין הוא שאזורים אלו קבועים. והנה, בצד רמות המחיר ההיסטוריות האלו, ישנם אזורי מחיר בעלי תפקיד די דומה אבל שאופיים דינאמי, ואינו קבוע בזמן. אחד מסוגי הרמות האלו הוא אזורי תיקון שאנו מקבלים כאשר אנו משתמשים בסרגל תיקוני Fibonacci. להמחשה, הנה גרף ראשון, שבועי, של ה-S&P500:

סרגל תיקון פיבונאצי

 
הגרף מתחיל ביולי 2019 ונגמר ב-13-02-2023. על גבי הגרף שמנו סרגל Fibonacci (סגול), אשר תחילתו היה בתחתית של הקורונה (2163), ושיאו היה בסוף 2022 (4805). רמות התיקון הן הקווים הסגולים, הנמצאים ברמות המחושבות על ידי יחס בין מספרי סדרת המספרים של המתמטיקאי Leonardo Pisano Bigollo, אשר כונה Fibonacci. זה לא המקום לתאר את אופן החישוב אבל מספיק אם נאמר שאלו מייצגים רמות תיקון אפשרי של הקטע הנמדד:

מתיקון מינימאלי של קרוב לרבע (23.6%), לתיקון של שליש (38.2%), חצי (50.0%), שני שליש (61.8%) או תיקון עמוק של יותר משלושה רבעים (78.6%). תאמרו מיד: למה רמות אלו חשובות? יש על כך דיונים רבים, הקשורים לפסיכולוגיה האנושית, אבל מספיק שנאמר שהעובדה היא שהשוק מתייחס אליהן בפועל. עובדה שכבר מספיקה כדי לקבוע שכבר חשוב להכיר את הכלי.

במקרה של הגרף הזה, שימו לב שתחתית המהלך היורד (עד כה) היה בדיוק ב-50% תיקון (3484)! ושרמות הסרגל היו לאזורי תמיכה והתנגדות רבים מספור (מלבנים ירוקים). תאמרו: זה כנראה עובד רק בטווחים הארוכים... אז לא כל כך. הנה גרף שעה של אותו מדד מניות:

גרף שעתי של מדד המניות האמריקאי לפי ניתוח פיבונאצי  

כאן, הגרף משתרע מהראשון לפברואר 2023 ועד סוף 13-02-2023. ולפניכם שלוש דוגמאות שבה השוק התייחס לאותן רמות מחושבות: 1) תיקון עולה עמוק (78.6%) של ירידה, 2) תיקון יורד עמוק (כמעט 78.6%) של עלייה, ו-3) תיקון עולה רגיל (50%) של ירידה.מה המסקנה? ואיך השימוש המעשי של כלי זה? פשוט מאוד:

העיקרון כאן זהה לזה של התייחסותנו לרמות התיכה וההתנגדות ההיסטוריים: בהתקרב המחיר לאזור כזה, עולה הסבירות (לא הביטחון, כמובן) שיהיה כאן היפוך כיווני. לכן, על המשקיע-סוחר להיות מודע לרמות, ולהיות מוכן לפעולה במידה והשינוי אכן קורה. כמו בכל דבר טכני, מדובר בסה"כ בסבירויות, והתאמת כללי ניהול הסיכונים בהתאם להן. העובדה שהשוק מראה שוב ושוב, שיש באזורים האלו "משהו" הגורם לו לתגובה, מעלה את העניין בכלי, ובהיגיון שעומד אחריו.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מהו מדד מעלה בבורסה תל אביב

מדד מעלה ת"א - שילוב מעשים טובים והשקעה נבונה

מדד מעלה מורכב מאוסף חברות ציבוריות ישראליות אשר החליטו לקחת על עצמן כללים נוקשים יותר מהרגיל ולהתנהל בצורה טובה יותר חברתית. פירוט על מדד מעלה באתר הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
מדד מניות תל אביב 100

מדוע שוק המניות הישראלי מקרטע כל כך ביחס לחבריו בחו"ל?

מדוע שוק המניות הישראלי (מדד ת"א) מקרטע ביחס לשווקים והמדדים השונים בעולם? הניתוח המלא בכתבה הבאה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד

מניות הבנקים בצל המשברים – המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי

משבר מניות הבנקים - במה שונה המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי של 2020? ובכן כנראה שהבנקים הפנימו את משבר הסאב-פריים ואלו הצעדים שלהם במשבר הנוכחי

קרא עוד
שוק המניות האמריקאי גרף על דגל ארצות הברית

ניסיון להעריך את שווי שוק המניות האמריקאי

האם שווי המניות מושפע מהיגיון כלכלי השווה השקעה או ששבוי באופוריה או דיכאון זמני? מאמר זה מבית הפניקס ניהול תיקים מסביר שאי אפשר לנתק בין השניים.

קרא עוד
אגח ארצות הברית – עלייה בתשואות

אג"ח ממשלתי אמריקאי: שינוי מגמה מאז תחתית בתשואות באוגוסט

אגרות החוב יורדות אך גורמות לתשואה עליהן לעלות. האם הסיבה לעלייה בתשואות היא ההיצע של האג"ח, או רצון השחקנים הגדולים בתשואות גבוהות יותר?

קרא עוד
בצורת, כדור הארץ מתחמם – שינויי האקלים בשנת 2022

משבר האקלים בשנת 2022 – השלכות כלליות, ועל שוק ההון בפרט

בכתבה הבאה נסקור את ההשלכות הכלכליות של משבר האקלים על הכלכלה ושוק ההון בפרט נכון לשנת 2022. מוזמנים לקרוא בהרחבה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
שיווי המשקל של היורו מול הדולר, עניין של היצע מול ביקוש או גורם מכוון?

יורו-דולר 1:1 – עניין של היצע וביקוש או משהו מכוון?

יורו והדולר נסחרים כעת ברמה של 1:1, כלומר שווים, האם מדובר בעניין של היצע וביקוש גרידא, או שזה משהו עמוק יותר ומכוון? ומה זה אומר על מצב השוק?

קרא עוד
דולרים אמריקאים דגל ארצות הברית וגרפים

משימה קשה אבל אפשרית – לאבחן שיאים ותחתיות

רוצים לדעת איך לזהות מגמות בשוק ההון? אבחון שיאים ותחתיות כסוחרים זו יכולה להיות משימה לא פשוטה והדעות חלוקות בנושא אבל כדאי לשמוע אותן. הדעות כאן

קרא עוד
תנועת המחירים למעלה ולמטה – רמות תמיכה והתנגדות שונות במסחר

רמות תמיכה והתנגדות – יסודות תנועת המחיר

רמות תמיכה והתנגדות בניתוח טכני: להבין בקלות מה זה ומהן יסודות תנועת המחיר, את הפסיכולוגיה של אזורי תמיכה והתנגדות וכיצד להשתמש בהן לטובתך במסחר.

קרא עוד
תמונה להמחשה של נתוני עליות

אירוע במחיר, ואישורו – מנגנון למגמה בריאה

שוק ההון מתנהל על בסיס פונדמנטלי. בנוסף לבסיס של המקרו-מיקרו, ישנם אלמנטים טכניים ופסיכולוגיים המוסיפים המון למהלך מגמתי בנכס פיננסי. להמשך קריאה היכנסו

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.