איך מרגיש השקל אל מול הדולר? כסופר גיבור!

אנומליה היסטורית מתמשכת המציגה לנו את ישראל כמגנט להשקעות

שק כסף עם סימון של מטבע השקל, על רקע שטרות דולרים מגולגלים

תדהמה ושבירת הנחות יסוד

לא מעט משקיעים מקומיים נדהמים ממה שקורה בקומפלקס המט"ח הישראלי. למרות שהוא קטן ולא נזיל ממש, המגמות הנוכחיות בו מדהימות את מי שעוקב אחרי העניין הזה שנים. קודם כל, נציין הנחת יסוד אחת קשיחה שנשברה לאחרונה: כאשר הדולר בעולם עולה, כך יעשה אחיו הקטן אצלנו.
והנה הנחה שנייה, שעומדת על סף אבדן האמון בה: קובעי המדיניות, ובמיוחד בנק ישראל, יעמדו כ"סלע איתן" כאשר תנועות השוק בדולר-שקל יגרמו לשער השקל החזק נזק קשה מדי לייצוא הישראלי. בהמשך הדברים ננסה לתת הסברים לשבירת ההנחות האלו אבל, בינתיים, חייבים לומר שעצם קיום אותן שבירות הוא אלמנט היסטורי ממש. אז מה קורה כאן?

גורמים למצב המיוחד הנוכחי

הגורם הראשון:

אין ספק שכלכלת ישראל טובה בהרבה מכמה וכמה מדינות ב-OECD. זאת, על פי נתוני המקרו. גם אחרי השפעת הקורונה, אנו נמצאים ברמה אחרת של רצינות בכל נושאי הגרעון השוטף, מאזן התשלומים, הצמיחה החוזרת וגביית המיסוי, וגם בנושא התעסוקה.
כלכלת ישראל הטובה הייתה תמיד גורם חיובי עבור השקל, וזה ממשיך להיות כך, וביתר שאת. אבל, זה לא הכול.

הגורם השני: 

כבר חודשים לא מעטים שקצב כניסת הדולרים לארץ, על מנת להשקיע אותם ביזמות של ה-Start-up Nation שלנו, אבל גם בנושא הנדל"ן ועוד כהנה השקעות פיננסיות, גרם לחוסר איזון גדול בין ההיצע והביקוש במסחר במט"ח המקומי.

יש פשוט הרבה דולרים שנכנסים ומומרים לשקלים כדי לבצע עסקאות למיניהן בארץ. גם השקעות בניירות ערך ובנגזרים, מהווה חלק מהזרימה הבלתי פוסקת הזו. הוכחה צדדית לכך נמצא גם בתנועה החיובית מאוד שקיימת במדדי המניות שלנו. שוק המניות היה לזירה מבוקשת על ידי יותר משקיעים מהרגיל.

הגורם השלישי:

הגורם הבא, הקיים תמיד, הוא כוח הספקולנטים מהסיטי של תל-אביב ושל לונדון. היסטורית, אלו בעלי עמדה חיובית על השקל, ושלילית על הדולר המקומי. יתר על כן הם יודעים לסחור היטב, ולנצל את המגמות היטב.

כאשר הדולר המקומי יורד, הם יודעים להאיץ את המהלך על ידי היצעים נוספים, ובכך להרוויח המון על העמדה הבסיסית והמתמדת שלהם. כך, הם מצליחים לשבור רמות מחיר חשובות (כמו 3.20) שעומדות מתחתן המון פקודות קטיעת הפסד. ובזמן השבירה, השער נופל חזק ומניב עוד רווחים נאים.

הגורם הרביעי:

זהו הגורם החשוב בעיני הכי הרבה של הזמן האחרון: כאשר רזרבות בנק ישראל עברו את סף ה-200 מיליארד דולר כבר נדלקה נורת אזהרה בממשל (זכור לנו שכבר הגיעה ביקורת של מבקר המדינה בנושא...) על השימוש הזה בכספי משלם המיסים. פוליטית, יותר ויותר קשה לבנק המרכזי לבוא ולהתערב על ידי קניית כמות גדולה של דולרים, וזאת על מנת לעצור את התדרדרותו.
את זה כבר הבינו השחקנים הקובעים בזירה, והם בהחלט נצלו זאת, כאשר שער המטבע האמריקאי הגיע שוב ל-3.10. ובתוך יומי לאזור סביב 3.03. איך זה נראה אסטרטגית?

תצוגת מגמות

גרף יומי של מדד הדולר-שקל (בכחול), לצד מדד מניות תל אביב 35 ומדד דולר אינדקס (באדום)

לפניכם גרף יומי של הדולר-שקל (3 - כחול) כאשר מעליו אנו מציגים גם עקומה של הדולר-אינדקס העולמי (2 - אדום) ועקומת מדד המניות הישראלי (1 - ירוק). שימו לב שעד יוני השנה היית קורלציה נורמאלית וחיובית בין שני סוגי הדולר: העולמי ושלנו. כמו כן, ירידה בדולר הייתה מלווה בעלייה של המניות. בקיצור, מהלך הגיוני ותקין של מה שצריך לקרות. אבל, ביולי קרה משהו אחר: הדולר שלנו ירד, ולאחר מכן קרס ממש, כאשר הדולר העולמי עלה בהדרגה עם רקע של שוק מניות עולה בחדות.

לא נחזור על כל ההסברים כאן אבל נאמר שזהו הזמן שבו ראינו את העוצמה היתרה של כניסת הכסף לארץ, ובגלל זה, נגרם הניתוק מהקשר עם הדולר בחו"ל. יחד עם זאת, נציין שעלייה של הדולר בעולם, יחד עם עליות במניות גם שם, היא עכשיו הוכחה לביקוש אדיר של מטבע כדי לקיים את תוכניות הצמיחה של הממשל האמריקאי, וצורך כדי לבצע תשלום גבוה יותר עבור כל מה שצורכים. אם רוצים תצלום קטן של אינפלציה הונית, הנה היא לפנינו.

לסיכום:

הדולר הוא המטבע היחיד שנסחר בפועל בארץ מול השקל. כל שאר השערים מחושבים על בסיס הקשר שלהם מול הדולר. זירה זו קטנה, וחסרת נזילות, ולכן מאפשרת תנועות חדות גם כך. לאחרונה, גורמי הכלכלה החיובית של ישראל, לחץ הפעילים לכיוון השקל, והכניסה האדירה של כספים זרים להשקעה אצלנו, כל אלו גרמו לניתוק הקשר בין הדולר המקומי (היורד בחדות) ובין הדולר בחו"ל (העולה בהדרגה). בנק ישראל, במעשים, כנראה מתערב פחות, אם בכלל, ונראה כ"התייאש" מלהציל את הייצוא בצורה הזו. אולי מחכה לנו סל של צעדים אדמיניסטרטיביים במקום? מי יודע. בינתיים, חובה עלינו לראות מה קורה כי הדולר-שקל התקרב לאחרונה לרמה העגולה והמסוכנת מאוד לייצוא של 3.0.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השפעת הקורונה על הפערים החברתיים ואי השיוון הכלכלי

בדבר אחד הווירוס אינו מפתיע: הוא מגדיל פערים חברתיים (economic inequality)

עכשיו זה כבר ידוע וברור, עקב משבר הקורונה ישנו גידול בפערים החברתיים במקום צמצום הפערים. כל המידע בכתבה המלאה מאת מרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
העתיד של העולם בידינו – אנרגיה ירוקה ומתחדשת

האם קיימת תקווה גדולה בסקטור מניות אנרגיה ירוקה?

סקטור אנרגיה ירוקה: האם המשקיעים שתולים תקוות בסקטור האנרגיה המתחדשת צודקים או טועים? הפניקס ניהול תיקים בכתבה על התקווה הגדולה במניות האנרגיה הירוקה.

קרא עוד
מדוע בנק ישראל רוכש דולרים?

למה בנק ישראל קונה דולרים? ומדוע התחייב ל-30 מיליארד דולר

בנק ישראל רוכש דולרים: מדוע? ומה הוא מנסה להשיג באמצעות קניית מט"ח? הפניקס ניהול תיקים במבט על הדולר-שקל, אחרי שבנק ישראל התחייב ל-30 מיליארד דולר כדי לייצבו.

קרא עוד
מניות הבנקים כמייצגים את מנוע המימון והאשראי של כלכלה אמיתית

סקטור הבנקים: חזרה של תקווה גדולה

ניתוח סקטור הבנקים בשוק ההון (פבר' 2021) של מרכז הידע באתר הפניקס ניהול תיקים. האם סקטור מניות הבנקים מלמד אותנו כי זוהי חזרתה של תקוות המשקיעים?

קרא עוד
שיפור תשתיות טעינת רכב חשמלי הביא לנתח שוק גדול יותר

ניתוח שוק: מבט על תעשיית המכוניות החשמליות

מחירי דלק גבוהים יחסית מול מחיר החשמל, יחד עם שיפור משמעותי בתשתיות ובסוללות, מביאים לשינוי בהעדפת המשקיעים ביחס למכוניות חשמליות. ניתוח שוק רכבים חשמליים.

קרא עוד
השקעה במטילי זהב – לא סתם הגרף כאן במגמת עלייה

השקעה בסחורות 2021 - תנועה שונה מהרגיל בקומפלקס הסחורות

מאז סוף 2020 ישנו מהלך של עליות במגוון סחורות מגוונות (אנרגיה, חקלאות, מתכות ועוד). הפניקס ניהול תיקים עם ניתוח הסיבות לעליות במחירים וההשפעה הצפויה על הכלכלה בהמשך

קרא עוד
קבלת מפתח לרכישת דירה חדשה בישראל

השקעות נדל"ן בישראל: שוק הנדל"ן למגורים מציג לנו תמונה נוכחית של עקביות

השקעות נדל"ן בישראל: הצטרפו למרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים, המציג במאמר זה תמונת מצב עדכנית על שוק הנדל"ן והדיור, והשקעה בקרן השקעות נדל"ן בישראל.

קרא עוד
יש בועת נדלן בעולם?

בועה בשוק הנדל"ן? הדעות חלוקות

האם יש בועת נדל"ן בארה"ב? מתי ואם תתפוצץ הבועה בכלל? אומנם הדעות חלוקות על שוק הדיור לכאן או לכאן, אבל לדעתנו כדאי לשמוע את כל הדעות כאן.

קרא עוד
השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

חשבתם פעם מה מידת השפעת מבצע צבאי על שוק ההון? רציתם לבדוק איך מתנהגת הבורסה בזמן מלחמה או לאחריה? כיצד השפיעו מבצעי עבר צבאיים על הבורסה בת"א? בכתבה הבאה

קרא עוד
למחפשי השקעה בנדלן, וסקטור הנדלן יכולים למצוא לא מעט רווחים ונכסי זהב

מבט על שוק הנדל"ן למגורים בהשוואה לשוקי ההון – טווח קצר וארוך

שוק הנדל"ן, בגלל השפעות נלוות של הקורונה, ושינוי האקלים, ולמרות היותו שוק מאוד לא נזיל, הפך להיות יותר אטרקטיבי עכשיו לעומת העבר, מול שוקי ההון הכלליים. ההסבר המלא בכתבה.

קרא עוד
סערה בשווקים

סערה בשווקים – שינוי משמעותי או אירוע קשה חולף

התמודדות עם סערה בשווקים. העליות והירידות הסוערות בשוק ההון יכולות ללמד אותנו לא מעט דברים, אם מצליחים להסתכל על הנושאים הנכונים. לנק' מבט ופרספקטיבה שונה, היכנסו לכתבה.

קרא עוד
האם המשבר בטיוואן הוא רק ככלי משחק בין המעצמות ארצות הברית וסין?

גיאו-פוליטיקה – טיוואן, סין, וארה"ב. מי נמצא כרגע עם ידו על העליונה?

על יחסי סין טיוואן והקונפליקט הכלכלי של שתי המדינות. צוות הפניקס ניהול תיקים עם סקירה על המצב הגיאופוליטי-כלכלי ואיך הקונפליקט יכול להשפיע על כל העולם.

קרא עוד
עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת relative strength) RS) המכונה גם כוח יחסי היא כלי הערכה איכותי המבשר לנו על עוצמות החוזק של כוחות השוק. להבנת הנושא לעומק קראו באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
דגם מוקטן של בית מעץ, לצד שק של כסף המציג את הקשר בין הדירות לעלויות

מגמות בנדל"ן הישראלי

המגמה בשוק הנדל"ן הישראלי נמצאת בעלייה כבר למעלה מעשור, אך ייתכן והמגמה השתנתה. קראו אודות מדדי מחירי הערים בהם נרשמו העליות הגבוהות ביותר.

קרא עוד
קונפליקט שמשפיע על המסחר

מבט על המצב הגיאו-פוליטי מאז תחילתה של מלחמת עזה

המצב הגיאו פוליטי מתחילת מלחמת עזה מצטרף לקונפליקט השני הגדול בין רוסיה לאוקראינה, וישנה נגיעה לאפשרות של מחסור באנרגיה. אז מדוע מחיר הנפט יורד בהדרגה?

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.