מומנטום – מהו ואיך ניתן להשתמש בו?

מעבר למהותו של המומנטום, נציג כאן דוגמה של אינדיקאטור שימושי בנושא

מונמטום – אינדיקטור להשקעות, מה כדאי לדעת?

כמו תמיד, אנו מגיעים לנושא כמו ה"מומנטום" מצד ברור של תוספת, ולא עיקר. תחילה, המשקיע צריך לעשות שיעורי בית משמעותיים על הנכס שהוא מעוניין בו. להבין את עיקר הנתונים הפונדמנטליים שלו.

במקרה של מניה, נרצה להכיר את החברה, המוצר, ההנהלה, ואת הביצועים שלה מהדוחות שלה. כמו כן, ידע על המתחרות, על השוק הכללי, והסביבה העסקית שבה החברה הזו פועלת, הם די חיוניים כדי לתת לנו הסיכוי להצלחה בהשקעה במניה.

וכאשר מדובר בנכס שאינו מדווח על ביצועים? למשל מדד, סחורה או מטבע? אזי ננסה לדעת הכי הרבה עליו, ברמת המקרו, הגיאו-פוליטיקה, ואם יש הגיון בכך, בסביבה של ההפקה של הנכס הזה. בכל אופן, אלו השלבים הראשונים.

כשלב שני, נרצה להבין את המגמה בה נמצא הנכס, וגם את המומנטום באותה מגמה. וכך אנו באים לשאול את עצמנו: מה הוא אותו מומנטום? והאמת היא שהעניין פשוט למדי. זהו הכוח היחסי של התנועה של המחיר, וזאת, בכיוון של המגמה הקיימת או המתחילה. נזכור: מגמה רשמית מוגדרת כרצף מתמיד של שני שיאים ושפלים בכיוון המגמה. ואם אין כאלו, הנכס נמצא בדשדוש.

לכן, לוקח די הרבה זמן עד שמוגדרת מגמה רשמית. כלי המומנטום מראים לנו את השינוי לפני שאותה הגדרה יכולה להיקבע. יותר מכך, הם יכולים להתריע לפני שאותו שינוי יופיע בפועל במחיר עצמו. לפני שנמשיך, הנה גרף יומי של מדד המניות האמריקאי S&P500, עם אינדיקאטור מומנטום מאוד מפורסם MACD (בעזרת אתר Investing.com):

גרף יומי של החוזים על מדד הסנופי


נזכיר שוב: מטרתנו לדעת כמה משוכנעים המשקיעים במגמה הקיימת, והאם יש סימנים לשינוי. לא נכנס כאן להגדרה ולדקויות של ה-MACD מפאת קוצר היריעה. מי שירצה, יוכל בהחלט למצוא לזה אינסוף מקורות וגם כאן בלינק הבא, מה שנרצה להציג כאן היא יכולת הכלי לתת לנו אינפורמציה.

כדי שנמשיך נאמר שהעמודות הירוקות (ההיסטוגרמה) הן תצוגה של התאוצה של התנועה הכיוונית. זו הנגזרת השנייה של התנועה עצמה המיוצגים על ידי העקומה הכחולה והעקומה האדומה. במקרה שלנו, ההיסטוגרמה תהיה הכלי העיקרי שנשתמש בו:

  • אם ההיסטוגרמה מעל ה-0, זו מגמה חיובית, ומתחת ל-0, שלילית
  • רצף בעלייה, או בירידה, בעמודות מציין עוצמה גדולה של שכנוע
  • כל עוד יש עלייה או ירידה כאלו, הסיכוי מצוין להמשך הקטע המגמתי
  • חולשה בהן מציינת התחלה לסיכוי של שינוי
  • הבדל כיווני בין השיאים או השפלים של המחיר, מול אלו של ההיסטוגרמה, מציין סטיות
  • שוני בשפלים – סטייה חיובית (1, 2), שוני בשיאים – סטייה שלילית (3)
  • סטיות הן אתראה חמורה לקראת שינוי כיוון אפשרי של התנועה

מהתצורה שלפניכם ניתן לראות היטב איך האינדיקאטור הזה יכול להיות לעזר עבור המשקיעים במדד. בשלוש הזדמנויות הוא נתן לנו אתראה בצורה של סטייה, ושמר עלינו, רוב רובו של הזמן, להיות בכיוון הנכון של התנועה, על ידי היות ההיסטוגרמה מעל או מתחת ל-0. כמו שנאמר תחילה: אין זה מבטל כלל אל הרקע הפונדמנטלי. אבל, כמו כל דבר נוסף, בעל יכולת מוכחת, כלי המומנטום מתווסף למאגר כלים שימושיים המשפרים הרבה את הביטחון העצמי של המשקיעים והסוחרים בשוקי ההון. המון הצלחה!

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אינפלציה – משפיעה על כל המטבעות והשווקים בעולם

מהי אינפלציה וכיצד היא משפיעה על הכלכלה?

אינפלציה, מהמושגים החשובים והמשפיעים ביותר על הכלכלה ובניהול תיקי השקעות. מעוניין ללמוד על מהי אינפלציה, השפעות התחזיות ויעדי אינפלציה על ניהול תיקים? בכתבה הבאה

קרא עוד
הבנק המרכזי של ארצות הברית

הבנק המרכזי האמריקאי החליט: הולכים על אינפלציה כנגד סכנת שפל כלכלי מן הקורונה

אינפלציה, דפלציה או סטגפלציה? הפדרל רזרב כבר החליט. לאחר משבר הקורונה זוהי החלטתו של הבנק המרכזי של ארצות הברית בנוגע לעמדות בנושא האינפלציה. הפניקס ניהול תיקים

 

קרא עוד
סחורות כמדד לפי אינפלציה

מסחר בסחורות עולות כבסיס לחשש מאינפלציה

האם עדיין קיים החשש מאינפלציה ב-2021? לפי השימוש בסחורות והמסחר בהן בשוק ההון הדעות חלוקות. הפניקס ניהול תיקים עם ההסבר על מה ניתן להסיק מזה.

קרא עוד
לוחות שחמט. גם בשוק ההון, בעל האסטרטגיה הטובה ביותר ובזמן הנכון, הוא המנצח

אסטרטגיית בונקר של משקיעים בשוק ההון

לא משנה איזה סוג משקיע אתה, ואם אתה למוד ניסיון, מחונן או בעל יותר מזל משכל, כדאי לך להכיר את אסטרטגיית הבונקר של משקיעים בשוק ההון. איך עושים זאת? בכתבה הבאה

קרא עוד
מדד המחירים לצרכן עולה, מסימני האינפלציה

אינפלציה – האם זה באמת מפחיד כמו שזה נשמע

לאינפלציה ישנן השפעות מגוונות ומשתנות על פי השלבים והגובה שאליה היא מצליחה להגיע, אז מדוע אנחנו אוטומטית חוששים? ההסבר בכתבה הבאה.

קרא עוד
שמן

מיתון ואינפלציה - שני מושגים שחשבנו שהתרחקנו מהם

אינפלציה וחשש למיתון כלכלי, מה הסיבות לכך? איך השווקים מתנהגים בזמן מיתון, ביקוש והיצע...כל התשובות בכתבה הבאה.

קרא עוד
בית ודגל ארצות הברית

שוק הנדל"ן האמריקאי

שוק הנדל"ן האמריקאי כמו בכל מדינה הוא חיוני לקיום משק בריא. כיצד הריביות משפיעות על מחירי הדיור והביקושים לדירות, והאם זה מבשר על המשך המיתון?

קרא עוד
מדד התעסוקה בארצות הברית

נתוני התעסוקה בארה"ב – אחד מהפרמטרים האהובים על הבנק המרכזי

נתוני התעסוקה בארה"ב הוא אחד מהפרמטרים האהובים על הבנק המרכזי. צוות הפניקס ניהול תיקים עם תמונת מבט על התוצאות האחרונות והתהיות לגבי יכולתן לשקף את האמת בשטח.

קרא עוד
גם השחקנים הגדולים בשוק ההון מתייחסים לאלמנט הנזילות בכובד ראש

מזיז השווקים – אלמנט הנזילות

אלמנט הנזילות הוא כידוע כלי חשוב ביותר לניתוח שוק ההון. הפניקס ניהול תיקים עם תמונת מבט על הכסף הנזיל המגיע לידי שחקני שוק ההון, וכיצד הוא משפיע על השקעות בשנת 2023.

קרא עוד
תמונה של דגל ארצות הברית מתנוסס על רקע הבית הלבן

נשיאות ארה"ב ב-2024 – האם זה כבר משפיע?

השפעת המרוץ לנשיאות ארה"ב על נתוני המאקרו: כיצד אירועים פוליטיים משפיעים על אינדיקטורים כלליים ואיך מתכוננים המועמדים למרוץ. להמשך קריאה היכנסו לכתבה.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.