גיאו-פוליטיקה – טיוואן, סין, וארה"ב. מי נמצא כרגע עם ידו על העליונה?

הקונפליקט הבא בין סין וטאיוואן שיכול לשנות הרבה דברים בעולם

אגרופים הצבועים בדגלי המדינות: סין, טייוואן וארצות הברית המבטאים את כוחנות המעצמות ועומק המשבר

כולנו יודעים על היריבות הקיימת מזה זמן רב בין ארה"ב וסין. אסטרטגים גדולים וחכמים רואים בזה תהליך היסטורי בלתי נמנע: בכל מאה, ישנה מעצמה עולה, וכזו היורדת מגדולתה. במאה ה-18 הייתה זו צרפת, במאה ה-19 בריטניה, ובמאה ה-20 ארה"ב.
למה שסין לא תהיה המעצמה העולה של המאה ה-21? לא שארה"ב תהפוך לבריטניה של היום. היא תישאר שחקן ראשי בהחלט. אבל, העוצמה הכלכלית הגדלה, הגידול העצום בכוחה הצבאי, החוסן התרבותי-פוליטי, ובמיוחד הדמוגרפיה, נותנים לסין עמדת פתיחה טובה מאוד למטרה הגדולה. מבחינה כלכלית היא כבר מספר 2. ובעניין הצבאי, טיוואן היא נקודת מבחן מעניינת. לפני שנמשיך, תיאור המצב הקיים: אין מדינה בעולם המכירה בטייוואן כמדינה עצמאית. מבחינת סין, היא שייכת לאומה הסינית לא פחות הונג קונג או מקאו.

מפת האזור סין, הונג קונג, טאיוואן

על חשיבותה של טאיוואן באזור 

למעשה, חשיבותה של טייוואן הרבה יותר גדולה: היא מבצר של משטר מתחרה, מאוכלס סינים של ממש, הדוגל בדמוקרטיה וליברליזם. טייוואן גם מעצמה כלכלית אסייתית לא קטנה. ללא המטריה האמריקאית, סין הייתה כבר מזמן נוקטת באמצעי אכיפה לאיחוד מחדש עם הטריטוריה הזו והופכת אותה לחלק מן העוגה הסינית הגדולה. כולל החלפת אופי המשטר. הנה כמה מנתוני היסוד של טייוואן (מ-Trading Economics):

נתונים כלכליים של מדינת טאיוואן מתוך אתר trading economics

יש לציין במיוחד את התמ"ג העומד סביב 3%, ואת התעסוקה המלאה (1) יחד עם מאזן סחר ממש מדהים וגדל של 5 מיליארד דולר מול תקציב של כ-27 מיליארד דולר (2). והחוב נמצא באחת הרמות הנמוכות בעולם עם 28.2% יחס לתוצר (3). אין פלא שבטחון הצרכנים שם נמצא בשמיים עם 63.05% (4). מספר גבוה מאוד ביחס לכל המדינות המפותחות. למרות שהיא אינה מדינה זולה כל כך כיום, היא עדיין מהווה מרכז עצום של ייצור טכנולוגי, בעיקר רכיבים, בגלל האופי החופשי של המשטר והגישה החופשית טייוואן לעולם המערבי.

המצב של סין מול טייוואן דומה להפליא ליחס של רוסיה לקרים. בעיני הרוסים, חצי האי קרים היה תמיד חלק מן האימפריה. תהיה זו רוסית של הצארים או סובייטית של המפלגה הקומוניסטית. לכן, איחודה של קרים עם רוסיה לא היה נטול בספק לרגע עבור מי שמבין קצת ביחסי הכוחות באזור. אוקראינה היא ממש סיפור אחר, ולכן קיבלה גם התייחסות אחרת מצד הקהילה הבינלאומית. ההיגיון אומר שהיחס של העולם כלפי סין, במקרה של פלישה טייוואן יהיה דומה למה שקרה כאשר רוסיה פלשה לאוקראינה: בקיצור סנקציות כלכליות חמורות מבלי לשלוח חיילים בשטח. מאז ממשל אובמה, ארה"ב נמצאת בנסיגה מהתערבויות בינלאומיות. זה ניכר מאוד במזרח התיכון אבל גם באסיה. בניית האיים המלאכותיים בים סין הדרומי הן הוכחה לכך. יפן, וייטנאם, קוראה, ועוד... כל אלו כבר מכירות בחשיבות הפתגם: "אם אין אני לי, מי לי?".

האתגר הסיני מול טאיוואן והעולם

הבעיה של סין היא שעוצמתה הצבאית עדיין אינה מקבילה לעוצמתה הכלכלית. הצי שלה עדיין לא בנוי לפלישה מוצלחת, והצבא לא בנוי עדיין לכיבוש ושליטה על אזור עוין בגודל של טייוואן. הם יודעים שארה"ב לא תשלח חיילים אמיתיים לזירה. אבל, עדיין חוששים מהסנקציות הכלכליות שיכולות להגיע. כאלו הדומות, ואולי חריפות מאלו, שהוטלו על רוסיה. וכאן, אנו מגיעים למערכת הפנימית הסינית: האם חוסנה הכלכלי הוא כזה עמיד? שערוריית הנדל"ן של Evergreen הייתה גדולה, ועלתה המון. אבל, היא סימנה דבר חמור יותר מהאירוע הבודד: השחיתות גדולה ופרוסה ברוב רמות הממשל הסיני. כמו כן, אזרחים כועסים אזרו אומץ והפגינו בגלוי! ועל בסיס זה, סין עדיין חוששת להיכנס לעימות חזיתי עם המערב כולו.

כך, הגענו לעמדת תיקו: כולם יודעים את העתיד הרחוק אבל דוחים את הקץ משיקולים פנימיים שלהם. ומה יקרה לשווקים הפיננסיים בפלישה של סין? לא ברור עד הסוף אבל יש דבר אחד שיקרה בוודאות: תעשיית הרכיבים האלקטרוניים, שיש בה טייוואן שליטה מוחלטת, תכנס למערבולת של שיתוק אשר יביא לבעיות אספקה, ועליית מחירים אדירה. וזכרו: הרכיבים האלו ממש בכל דבר שאנו נוגעים בו... המון הצלחה!

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אינפלציה – משפיעה על כל המטבעות והשווקים בעולם

מהי אינפלציה וכיצד היא משפיעה על הכלכלה?

אינפלציה, מהמושגים החשובים והמשפיעים ביותר על הכלכלה ובניהול תיקי השקעות. מעוניין ללמוד על מהי אינפלציה, השפעות התחזיות ויעדי אינפלציה על ניהול תיקים? בכתבה הבאה

קרא עוד
הבנק המרכזי של ארצות הברית

הבנק המרכזי האמריקאי החליט: הולכים על אינפלציה כנגד סכנת שפל כלכלי מן הקורונה

אינפלציה, דפלציה או סטגפלציה? הפדרל רזרב כבר החליט. לאחר משבר הקורונה זוהי החלטתו של הבנק המרכזי של ארצות הברית בנוגע לעמדות בנושא האינפלציה. הפניקס ניהול תיקים

 

קרא עוד
סחורות כמדד לפי אינפלציה

מסחר בסחורות עולות כבסיס לחשש מאינפלציה

האם עדיין קיים החשש מאינפלציה ב-2021? לפי השימוש בסחורות והמסחר בהן בשוק ההון הדעות חלוקות. הפניקס ניהול תיקים עם ההסבר על מה ניתן להסיק מזה.

קרא עוד
לוחות שחמט. גם בשוק ההון, בעל האסטרטגיה הטובה ביותר ובזמן הנכון, הוא המנצח

אסטרטגיית בונקר של משקיעים בשוק ההון

לא משנה איזה סוג משקיע אתה, ואם אתה למוד ניסיון, מחונן או בעל יותר מזל משכל, כדאי לך להכיר את אסטרטגיית הבונקר של משקיעים בשוק ההון. איך עושים זאת? בכתבה הבאה

קרא עוד
מדד המחירים לצרכן עולה, מסימני האינפלציה

אינפלציה – האם זה באמת מפחיד כמו שזה נשמע

לאינפלציה ישנן השפעות מגוונות ומשתנות על פי השלבים והגובה שאליה היא מצליחה להגיע, אז מדוע אנחנו אוטומטית חוששים? ההסבר בכתבה הבאה.

קרא עוד
שמן

מיתון ואינפלציה - שני מושגים שחשבנו שהתרחקנו מהם

אינפלציה וחשש למיתון כלכלי, מה הסיבות לכך? איך השווקים מתנהגים בזמן מיתון, ביקוש והיצע...כל התשובות בכתבה הבאה.

קרא עוד
בית ודגל ארצות הברית

שוק הנדל"ן האמריקאי

שוק הנדל"ן האמריקאי כמו בכל מדינה הוא חיוני לקיום משק בריא. כיצד הריביות משפיעות על מחירי הדיור והביקושים לדירות, והאם זה מבשר על המשך המיתון?

קרא עוד
מדד התעסוקה בארצות הברית

נתוני התעסוקה בארה"ב – אחד מהפרמטרים האהובים על הבנק המרכזי

נתוני התעסוקה בארה"ב הוא אחד מהפרמטרים האהובים על הבנק המרכזי. צוות הפניקס ניהול תיקים עם תמונת מבט על התוצאות האחרונות והתהיות לגבי יכולתן לשקף את האמת בשטח.

קרא עוד
גם השחקנים הגדולים בשוק ההון מתייחסים לאלמנט הנזילות בכובד ראש

מזיז השווקים – אלמנט הנזילות

אלמנט הנזילות הוא כידוע כלי חשוב ביותר לניתוח שוק ההון. הפניקס ניהול תיקים עם תמונת מבט על הכסף הנזיל המגיע לידי שחקני שוק ההון, וכיצד הוא משפיע על השקעות בשנת 2023.

קרא עוד
תמונה של דגל ארצות הברית מתנוסס על רקע הבית הלבן

נשיאות ארה"ב ב-2024 – האם זה כבר משפיע?

השפעת המרוץ לנשיאות ארה"ב על נתוני המאקרו: כיצד אירועים פוליטיים משפיעים על אינדיקטורים כלליים ואיך מתכוננים המועמדים למרוץ. להמשך קריאה היכנסו לכתבה.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.