מבט על המצב הגיאו-פוליטי מאז תחילתה של מלחמת עזה

הנסתר רחב מהגלוי

מסחר בנפט


אנו נישאר אופטימיים, ונניח שאף אחד מהתסריטים הגרועים לא יקרו
. מה הם אותם תסריטים? על כך בהמשך. כרגע, מבט על גרף חוזה הנפט מסוג WTI (בעזרת מערכת TradingView) נותן לנו את הסיבה לחיוב שציינו לעיל:

גרף יומי של החוזה על הנפט מסוג WTI 

לכאורה, ישנם כרגע שני קונפליקטים קשים בעולם: רוסיה-אוקראינה, וזה שלנו במזרח התיכון. ובשני המקרים, ישנה נגיעה לאפשרות של מחסור באנרגיה (נפט וגז), אם וכאשר העימותים יעלו מדרגה. ולמרות זאת, מחיר הנפט יורד בהדרגה, מהשיא סביב 94$ (סוף ספטמבר) ועד 77.17$ בימים אלו.

מדוע? כי העולם אינו רואה במצב הנוכחי, ובאף אחד מהעימותים שהזכרנו, נקודת הכרעה למלחמה אזורית רחבה, או גלובלית, אלא עימותים מקומיים בלבד. שימו לב שבמקרה האוקראיני, ישנו עדיין טאבו כללי של אי השתתפות כוחות קרקע חוץ מחיילי רוסיה ואוקראינה. זה בהחלט יכול להשתנות, אבל זה המצב כרגע, ואחרי תנודתיות גדולה ראשונית, מחיר הנפט פשוט מתייצב נמוך יותר מהשיאים שלו. כרגע, רמות אלו נקבעות יותר מהצמיחה בסין, מהצריכה העונתית בארה"ב וממזג האוויר.

אוקי, אבל מה המצב הגיאו-פוליטי הקיים כיום? ואיך הוא יכול להתפתח למשהו מסובך יותר? העניינים פשוטים יותר אם נחלק את המפה ל"בריתות" הבנויות מאינטרסים.

הברית הראשונה היא הברית המערבית, המכילה את המדינות המפותחות (ארה"ב, קנדה, אירופה, יפן, אוסטרליה, וכו...). הן דמוקרטיות המעוניינות, בגדול, בהמשך המצב הקיים שנקבע אחרי מלחמת העולם השנייה, כאשר הדולר הוא מטבע הרזרבות והסחורות, וארה"ב היא השוטר העולמי.

הברית השנייה, אשר נבנתה בהדרגה, היא הברית שמרכזה סין. היא כוללת את רוסיה, איראן, וחלק גדול מהעולם המוסלמי המתפתח, יחד עם צפון קוריאה. למרות שסין היא העיקר בברית הזו, היא החלק הפחות אקטיבי בשני העימותים שנוצרו. מדוע? כי הגיאוגרפיה מאלצת אותה לכך, ובגלל החולשה הכלכלית הנוכחית שלה. כמו כן, עניינה העיקרי יהיה בהכנסת טייוואן לחיקה ה"חם" של אימפריית האמצע שוב.

ברית זו, מעוניינת בגלוי בשחרור מהעול הדולרי, ורואה בארה"ב יריב מתמיד. בגלל אוקראינה, והימצאותה בסוריה ובלבנון, רוסיה הפכה להיות הרבה יותר פעילה מבעבר בברית העוינת הזו, כאשר איראן היא הכוח המניע, כתמנון טרור במזרח התיכון. היותה המעצמה השיעית המוסלמית הגדולה, אויביה העיקריים הם ישראל, ומדינות ערב הסוניות. בעיקר סעודיה ומדינות המפרץ. מטרתה הגלויה היא הגמוניה מוסלמית, וכהוכחת יכולת, היא מנסה להגיע לפצצה גרעינית (בעזרת צפון קוריאה), ולהשמדתה של ישראל על ידי כיתורה והפעלת סוכנים כמו חמאס, חיזבאללה, מיליציות עיראקיות וחוטים מתימן. מדיניות ה"סהר" הצפוני (איראן-עיראק-סוריה-לבנון) הייתה אמורה להביא לתוצאה המקווה.

באופן פרדוקסאלי, התקפת החמאס שבשה את החשבון. היא יכולה להביא לחיסול החמאס, ולחזרה מהירה ואקטיבית של ארה"ב לאזור, שממנה ברחה בימיו של הנשיא אובמה. כמו כן, מעשה טיפשי, או "תאונת עבודה", מצד חיזבאללה יביאו לחיסול הקליינט העיקרי שלה ב"סהר" הצפוני המאיים. שימו לב שרוסיה אמנם נגדנו בצד המילולי של הדברים, אבל, עדיין לא מונעת מישראל לתקוף בסוריה ובלבנון על ידי ירי של מערכות ההגנה האווירית שלה מסוג SA400. כאמור, סין ברקע העמוק של הדברים, ומשתתפת בברית רק מהצד הדיפלומטי באו"ם וכדומה...

תסריט גרוע ראשון: מתחילה חזית צפונית מצד חיזבאללה נגדנו, ארה"ב משתתפת אקטיבית בעזרת מטוסים מנושאות המטוסים, דבר שמביא את האיראנים להיכנס בפועל, והרוסים להפעיל את כוחם לעזרת לבנון סוריה ואיראן. זהו התסריט המביא למלחמת עולם זוטא, כולל מחיקת האטום האיראני, להתקוממות כל העולם המוסלמי (כולל חלק מהקיים בתוך האומות המפותחות). כמו כן, התסריט הזה מביא לחסימת נתיבי הנפט במפרץ, לטילים רבים מנשוא על ישראל, ולעימות בין מעצמות גדולות. במקרה הזה ייתכן שסין תשלח גם ציוד.

תסריט גרוע שני, יותר מצומצם: חזית שנייה צפונית, אבל מוגבלת בין ישראל וחיזבאללה. במקרה הזה יישלח נשק ועזרה בתוך הבריתות, אבל ללא עימותים ישירים בין הצדדים חוץ מהמעורבים ממש. ייתכן שישראל תחליט אז לקחת הזדמנות, באישור אמריקאי, ולחסל את האטום האיראני בעצמה. מפחיד לחשוב על התוצאה של מהלך כזה, למרות שיש סבירות שנישאר לספר על כך, אחרי מכאובים רבים.

כרגע, הסבירות הגבוהה היא דווקא לתסריט ה"רגוע" מכולם: בגלל שאיראן אינה מעוניינת באיום על תוכנית האטום שלה, כה קרוב לסיומה, היא תנסה למנוע בכל מחיר הסלמה שתביא לתוצאה כזו. מכיוון שהיא האמה הרוחנית של חיזבאללה, יש סיכוי שזה יביא למצב של המשך המצב הנוכחי, להרבה זמן: Stand-Off בין ה"סהר" האיראני כולו וארה"ב, יחד עם הצקות קטנות, מכל מיני כיוונים, על ישראל והבסיסים האמריקאיים באזור. במצב כזה, ולמרות הגינויים שנקבל מהם, סין, ורוסיה, יישארו ברקע בלבד. זהו התסריט המובנה כרגע בשווקים הפיננסיים בארץ ובעולם, וזה בעל הסיכוי הטוב ביותר להתקיים. במקרה הזה, ננצח את החמאס אבל יהיה לנו קשה מאוד לחסל את האיום הצפוני. על ההנהגה שלנו יהיה לחץ גדול "לעשות משהו בצפון" אבל ה"משהו" הזה יהיה חייב להיות דיפלומטי ולא צבאי.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

כביש ריק עם כיתוב 2020

תחזית ניהול תיקי השקעות לשנת 2020

איך תשפיע הריבית הנמוכה על ענף הנדל"ן? מה צפוי למרווחי האשראי של הבנקים? ומלחמת הסחר? זוהי תמונת הפתיחה ל-2020, וכך להערכתנו היא יכולה להתפתח – הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
לוגואים של השקעות אלטרנטיביות

המוצר הבא בעולם ניהול תיקי ההשקעות

השקעות אלטרנטיביות הן הדבר החם בתחום ניהול תיקי השקעות. התחום של השקעות אלטרנטיביות נוגע במגוון תחומים: נדלן, קרנות גידור, פרייבט אקוויטי ועוד. גלו איך משקיעים

קרא עוד
צמח עם חצים לכמה כיוונים

פיזור סיכונים בניהול תיקי השקעות

בעולם ניהול תיקי השקעות קיימת הסכמה בדבר הקושי לתזמן השקעות ומודגש במיוחד החלק של ניהול הסיכונים. היכנסו לצפייה במדריך פיזור סיכונים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה בקרן גידור

קרן גידור - אסטרטגיות השקעה בקרנות גידור

קרן גידור הינה כלי יעיל לגיוון השקעות בסמגנטים חדשים, פיזור סיכונים וכו'. מהי קרן גידור? ואילו אסטרטגיות השקעה קיימות בקרנות גידור?

קרא עוד
השקעה במוצרים פאסיביים

השקעה במוצרים פאסיביים

מעוניינים להשקיע במוצרים פאסיביים? במדריך השקעה פאסיבית של הפניקס ניהול תיקים תוכלו ללמוד ולהכיר מהם היתרונות והחסרונות בהשקעה מסוג זה, למי היא מתאימה ועוד.

קרא עוד
ניתוח טכני של מדד ה-S&P500

התקווה הגדולה מהתנהלות מדדי ארה"ב

ניתוח טכני של מדד ה- 500S&P בזמן משבר הקורונה מבשר לנו על סדר, ועתיד ורוד יותר. מה שבא בקלות, גם באותה הקלות ייעלם? הניתוח המלא בכתבה הבאה של הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
סוחר במניות בפוזייצית חסר? הכר את תופעת השורטסקוויז

סוחר בפוזיציית שורט בשוק ההון? הכר את האויב הגדול שלך - תופעת השורט סקוויז

שורט סקוויז - תופעת לוואי לטכניקת מכירה בחסר אשר הוגדרה על ידי רבים בתור התגשמות החלום הרע של כל סוחרי השורט במניות. הפניקס ניהול תיקים עם ההסבר המלא

קרא עוד
השפעות הבנק הפדרלי על שוק ההון

הבנק הפדרלי מוביל צעדים שמייצרים מהפכים של 180 מעלות

הבנק הפדרלי (הפדרל ריזרב) הינו גורם בעל השפעה רבה על המסחר בשוק ההון, לרוב הבנק המרכזי אף משפיע עלינו באופן ישיר. הפניקס ניהול תיקים עם ההסבר והשפעות צעדי הפד.

קרא עוד
מהי קרן נאמנות

קרנות נאמנות – מהי קרן נאמנות, הגדרה, יתרונות וחסרונות

קרנות נאמנות - אחד מהכלים החשובים, המגוונים והמשפיעים בהרכב ניהול תיקי השקעות. מעוניינים ללמוד מהי קרן נאמנות, יתרונותיה וחסרונותיה של קרן נאמנות?

קרא עוד
השקעה במניות חברת SPAC

SPAC: כלי פיננסי להמונים שהיה שמור למקורבים בלבד

SPAC - כלי פיננסי להמונים שהיה שמור עד כה למקורבים בלבד, המאפשר לקחת חלק בהשקעות צמיחה, וגם במיזוגים ורכישות. הפניקס ניהול תיקים עם הסיבות לפופולאריות שעולה.

קרא עוד
כלי רוחב שוק

מבט על הנעשה מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק

מעוניינים להבין קצת יותר מהנעשה מאחורי הקלעים בשוק ההון ועולם ניהול ההשקעות? הפניקס ניהול תיקים עם מבט מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק.

קרא עוד
עבודתו של מנהל ההשקעות היא עבודה קשה ורבה

אלו הם גורמי ההחלטה העיקריים של מנהלי תיקי השקעות

מה הם גורמי ההחלטה העיקריים כאשר באים לנהל תיק השקעות? מבט על מסלול העבודה של מנהל ההשקעות העמוס במשימות.

קרא עוד
כסף לא גדל על העצים, אבל בהחלט אפשר להשקיע חכם, כך שיצמח

ניהול תיקים אקטיבי מול קופות גמל להשקעה

יודעים מה ההבדלים בין ניהול תיקים אקטיבי לעומת קופת גמל להשקעה? ההשוואה המקיפה והמלאה בכתבה הבאה.

קרא עוד
סטגפלציה – שילוב נדיר של אינפלציה ומיתון

סטגפלציה – הרע מכל העולמות

מהי סטגפלציה, האם אנחנו צריכים לחשוש ממנה? האם בכלל אנחנו באמת בדרך לשם, ואיך יוצאים ממצב שהוא נדיר בשוק אך בהחלט תרחיש סביר?

קרא עוד
אינדקס מניות

מהו מדד המניות הציבוריות שמייצג הכי טוב את מה שקורה בכלכלה של המדינה?

במאמר הבא נסביר על מדדי שווי שוק השונים, ומי יכול לשקף את הכלכלה האמריקאית המקומית בצורה הנכונה ביותר מבין כל מדדי המניות הציבוריות?

קרא עוד
הנפקות בבורסה – הר של כסף שמתגלגל וזורם מהמשקיעים לחברות במהירות

הנפקות – מבט על החלק הזה של שוק ההון

הנפקות חדשות לציבור (IPOS), הדעות עליהן כה חלוקות שניתן למצוא משקיעים בשוק ההון העוסקים רק בהן ועד כאלו שיזהירו אתכם מלגעת בהנפקות באופן מוחלט. מה האמת? בכתבה הבאה.

קרא עוד
משקיע בשוק ההון עם לפטופ ומכשיר נייד. זה מספיק לניתוחים מורכבים?

ניהול תיקים עצמאי או על ידי מנהל תיקים מקצועי?

מתלבט בין להשקיע באופן עצמאי בשוק ההון לבין שירותיו של מנהל תיקים מקצועי? בכתבה נרחיב על ההבדלים בין מנהל תיקים לבין ניהול השקעות פרטי.

קרא עוד
בשנת 2021 לא רק השקל התחזק, אלא גם המדדים של הבורסה הישראלית

שנת 2021 בבורסה הישראלית

סקירת שנת 2021 בבורסה הישראלית, מבט על המגמות, הסקטורים המובילים בשנה החולפת, המדדים העיקריים ועוד.

קרא עוד
הגנה על תיק ההשקעות בתקופות מעבר

הגנה על תיק ההשקעות בתקופות מעבר

הגנה על תיקי ההשקעות שלנו בתקופות מעבר, האם אנחנו מוכנים לשינוי, או לפחות ערוכים מפני חוסר הוודאות בשווקים? בהפניקס ניהול תיקים מסבירים איך נערכים

קרא עוד
ניהול תיק השקעות אישי - הפניקס ניהול תיקים

פסיכולוגיית המשקיעים – ערבוביה של אינטלקט ורגש

פסיכולוגיית המשקיעים: בין האינטלקט לרגש, איך נראה תהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים בזמני המגמות השונות? בהפניקס ניהול תיקים מסבירים.

קרא עוד
שוק מסחר במניות

יחס ה Price Earnings-P/E - כמדד הפופולארי לאומדן ערכה היחסי של מניה

P/E הפרמטר הנפוץ ביותר מבין הפרמטרים הפונדמנטליים שקובע את ערכה היחסי של מניה בשוק, מה המשמעות, איך משפיע על ערך המניה ועוד. הפניקס ניהול תיקים מביאים לכם את כל המידע.

קרא עוד
שינוי התצורה של מחירי הנכסים הפיננסיים

אפשרויות שונות של תצוגת מחיר – אלמנט נוסף להבנה טובה של המגמה הקיימת

איך שינוי ותצוגה שונה של תצוגת מחיר הנכסים הפיננסיים יכולים להציג עבורכם אלמנט נוסף להבנה טובה של המגמה הקיימת בשווקים? בכתבה הבאה באתר הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
מומנטום – אינדיקאטור עזר עבור המשקיעים בשוק ההון

מומנטום – מהו ואיך ניתן להשתמש בו?

מומנטום בהשקעות. מעבר למהותו של המומנטום, נציג במאמר הבא דוגמה של אינדיקאטור שימושי בנושא מהו מומנטום? איך ניתן להשתמש בו ומה כדאי לדעת?

קרא עוד
סוחר בשוק ההון משתמש בפלאפון ומחזיק דולרים

תבניות מסחר בשוק ההון ככלי להבנת המגמה הנוכחית

תבניות מסחר בשוק ההון משמשות את הסוחרים ככלי לחיזוי בשוק ההון ולהן שתי פונקציות מרכזיות: להצביע על מהי המגמה הנוכחית והאם יש סימן לשינוי בהמשך.

קרא עוד
משקיע הצופה בנתונים של דוח כספי בצורה תלת מימד

קרנות כספיות – אמצעי חסכון למטרות שונות

 קרנות כספיות הן אמצעי חיסכון למטרות שונות ורבים טוענים כי הן תחליף ראוי לפיקדון בבנק. הפניקס ניהול תיקים מסבירים מה זה קרן כספית והאם היא אכן רלוונטית בימי מיתון.

קרא עוד
בכתבה מידע על הכלים הטכניים הנקראים ממוצעים נעים

ממוצעים נעים – כלים אדירים בזמן של מגמה כיוונית

גלו את הסודות של הכלי הפופולארי הממוצע הנע: למדו היכולות והמגבלות שלו וכיצד הוא מחושב.

קרא עוד
אנליסט סוקר את דוחות הבורסה של הרבעון האחרון בבורסה בארצות הברית

דוחות הרבעון האחרון של 2022 בוול-סטריט, וסיכום השנה

דוחות רבעון אחרון וסיכום שנת 2022 בוול-סטריט, מבט על המגמות, הסקטורים המובילים בשנה החולפת, המדדים העיקריים ועוד.

קרא עוד
קווי מגמה – הפניקס ניהול תיקים

ניתוח גלי המגמה

איך באמצעות ניתוח קווי מגמה וגלים עולים או יורדים נוכל להבין מהי המגמה ומהו מצב הרוח של השוק. המאמר המלא באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
לוגו סילקון וואלי בנק – silicon valley bank logo

אירועי קריסת הבנקים SVB ו-CS והשפעתם על שוק ההון

למה חשוב לעקוב אחרי מצב הבנקים בארה"ב לאחר אירועי SVB ו-CS ואיך הם משפיעים על תיק ההשקעות? צוות הפניקס ניהול תיקים עם סקירה על מצב הבנקים בארה"ב לאחר אירועי SVB ו-CS.

קרא עוד
קוביות המדמות מצב של עליה וירידה במחיר הזהב

שילוב מעניין של מידע מהמחיר, ומהמומנטום

ניתוח שוק בעזרת שילוב של מגמה, מחיר ומומנטום: ישנה תמיד השאלה אם ניתן לשפר במקצת את המידע שהשוק נותן לנו? כיצד אלמנטים כמו מגמה, מחיר ומומנטום יכולים לעזור לנו?

קרא עוד
תמונה שממחישה את התשואות בקרן גידור בנאמנות

קרנות גידור בנאמנות – כלי השקעה חדש עבור הקהל הרחב

חלק מעולם קרנות הגידור נפתח לציבור הרחב על פי פרמטרים שהוגדרו כגרסה מיוחדת של קרנות הנאמנות. יש לכך מספר יתרונות וחסרונות. לפרטים היכנסו לכתבה הבאה.

קרא עוד
קרנות סל וביצי זהב הממחישות את הקרנות המחקות

קרנות מחקות – כלי פיננסי למעקב אחרי נכסי בסיס

עולם קרנות הנאמנות הישראלי מגוון מאוד והפעם החלטנו לקטלג אותן על פי פרמטר הניהול. אז מה ההבדל בין קרנות נאמנות מנוהלות למחקות? לחצו לקריאה

קרא עוד
הקשר בין המערכת הבנקאית האמריקאית לדולר

מושג חדש: BTFP. מה זה? ואיך הוא עוזר לשוק המניות האמריקאי

תוכנית BTFP: תוכנית הלוואות לבנקים. שבמסגרתה הבנק המרכזי מתמחר את החוב הזה ב-100% מהערך בו הוא נקנה, ולא על פי מחיר השוק, ונותן כנגדו הלוואה.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.