דוחות הרבעון האחרון של 2022 בוול-סטריט, וסיכום השנה

אלו הם הפרטים העיקריים שאנו למדים מהדוחות האחרונים של החברות הנסחרות בוול סטריט

תמונת אילוסטרציה מתוך הוול סטריט זורנל המציג דוח של חברה בבורסה

עונת הדוחות האחרונה בארה"ב, של הרבעון האחרון של 2022 עדיין לא הסתיימה לחלוטין, אבל ניתן כבר ללמוד ממנה די הרבה דברים. ראשית, ניתן לסכם זאת כך: למרות הירידה הדרמטית במדד המניות האמריקאי במשך שנת 2022, הנתונים והתחזיות עדיין נמצאים ברמה סבירה, ואף טובה בחלק מהמקרים. לפני שנרחיב על המספרים הנה גרף מעניין מאתר FactSet:

גרף שינויי מדד ה- SP - מתוך FactSet

הגרף מתחיל מקיץ 2013, ונגמר בסוף דצמבר 2022, כאשר העקומה הכחולה מציינת את מדד המניות העיקרי האמריקאי, מדד S&P500 (סקאלה שמאלית), והעקומה הימנית מציינת את תחזיות הרווח למניה המשותף מכל המניות (Forward EPS – סקאלה ימנית). מעבר לתקופה האחרונה, שהיא עיקר ענייננו, יש לציין דבר מעניין במיוחד מהגרף הזה:

שימו לב שעד הקורונה, 03-2020, שתי העקומות היו די צמודות, ויש תקופות שבהן הצפי היה מעבר למחיר. לעומת זאת, מאז 04-2020, נפתח פער עצום בין המחיר לצפי לטובת המחיר. פער שנגמר עכשיו, אחרי סיום שנת 2022. כך, שמבחינה עקרונית, ניתן לומר שהגרף מצביע על חזרה ל"נורמה" ולא על קריסה. ומה לגבי התקופה האחרונה?

למרות הירידה המשמעותית במחיר, שנבעה מחידושה של האינפלציה, ומהמדיניות התקיפה של הבנק המרכזי בנושא הנזילות והריביות, התחזית הכוללת לרווחים למניה ירד ממש מעט (מקצת יותר מ-240 לקצת פחות מ-230). זה קצת מפתיע אבל זה המצב... יש לזכור עובדה אחת: במדד הזה יש 500 חברות, ורוב רובן אינן המניות הטכנולוגיות הענקיות אשר "נחתכו" בצורה כה ברוטאלית, ואשר התחזית לגביהן קצת יותר שלילית.

כדי לקבל מושג על המצב לאשורו, הנה כמה מספרים: לרגע כתיבת שורות אלו (מרץ '23) ,הגיעו כבר כ-70% מהדיווחים מ-500 החברות, כאשר 69% מהן דיווחו על הפתעה חיובית ברווח, וכ-63% מהן דיווחו על הפתעה לטובה בהכנסות. בסה"כ הייתה ירידה של כ-4.9% ברווח הכולל, מכל החברות שדיווחו, כאשר זוהי השנה הראשונה מאז 2020 שמדווחת ירידה כזו (אז, הייתה ירידה של 5.7%).

לגבי תחזיות לעתיד נאמר ש-58 חברות נתנו תחזיות רווח שליליות, עבור הרבעון הראשון של 2023, כאשר 13 נתנו תחזית חיובית. לרוב, תחזיות שליליות כאלו גרמו לנפילה קשה מניה במסחר שלפני או אחרי זמני המסחר הרגילים של וול-סטריט. אגב, נזכיר שאין חובה לתת תחזיות כחלק מהדיווח, ושאלו ניתנות בדרך כלל במסגרת של מסיבת העיתונאים המלווה להגשת הדו"ח הרבעוני.

לבסוף, ולהשלמת התמונה, נציג את הגרף הבא, המגיע גם הוא מבית Facset:

גרף רווחיות של תוצאות החברות המדווחות לפי סקטורים - מתוך FactSet

כאן יש לנו תצוגה של התוצאות על פי סקטורים. כל עמודה היא סקטור, כאשר החלק הירוק הוא החלק של החברות שדיווחו מעבר לצפי האנליסטים, החלק האדום הוא החלק של החברות בסקטור שדיווחו מתחת לצפי, והחלק הצהוב דיווחו בדיוק כפי שהיה מצופה.

לסיכום: 

עונת הדוחות הייתה מעניינת בכך שהיא עדיין הייתה חיובית למדי, לאור השנה הקשה מאוד במחיר המניות, כפי שזה השתקף במדד. גם סה"כ התחזיות אינו גרוע מכפי שהיה ניתן לחשוב, כאשר במדיה הכלכלית מדברים יום ולילה על מיתון קשה יותר או פחות ב-2023. האם הצפי האופטימי, המשתקף מעקומת ה-EPS הנוכחית, יהיה האמיתי ב-2023? את זה נדע רק בהמשך השנה, כאשר מסלול נרמול הריביות יגיע לסיומו, ונתייצב סביב רמה קבועה של תשואות על ההון בשוק האג"ח הממשלתי האמריקאי.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השפעת הקורונה על הפערים החברתיים ואי השיוון הכלכלי

בדבר אחד הווירוס אינו מפתיע: הוא מגדיל פערים חברתיים (economic inequality)

עכשיו זה כבר ידוע וברור, עקב משבר הקורונה ישנו גידול בפערים החברתיים במקום צמצום הפערים. כל המידע בכתבה המלאה מאת מרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
העתיד של העולם בידינו – אנרגיה ירוקה ומתחדשת

האם קיימת תקווה גדולה בסקטור מניות אנרגיה ירוקה?

סקטור אנרגיה ירוקה: האם המשקיעים שתולים תקוות בסקטור האנרגיה המתחדשת צודקים או טועים? הפניקס ניהול תיקים בכתבה על התקווה הגדולה במניות האנרגיה הירוקה.

קרא עוד
מדוע בנק ישראל רוכש דולרים?

למה בנק ישראל קונה דולרים? ומדוע התחייב ל-30 מיליארד דולר

בנק ישראל רוכש דולרים: מדוע? ומה הוא מנסה להשיג באמצעות קניית מט"ח? הפניקס ניהול תיקים במבט על הדולר-שקל, אחרי שבנק ישראל התחייב ל-30 מיליארד דולר כדי לייצבו.

קרא עוד
מניות הבנקים כמייצגים את מנוע המימון והאשראי של כלכלה אמיתית

סקטור הבנקים: חזרה של תקווה גדולה

ניתוח סקטור הבנקים בשוק ההון (פבר' 2021) של מרכז הידע באתר הפניקס ניהול תיקים. האם סקטור מניות הבנקים מלמד אותנו כי זוהי חזרתה של תקוות המשקיעים?

קרא עוד
שיפור תשתיות טעינת רכב חשמלי הביא לנתח שוק גדול יותר

ניתוח שוק: מבט על תעשיית המכוניות החשמליות

מחירי דלק גבוהים יחסית מול מחיר החשמל, יחד עם שיפור משמעותי בתשתיות ובסוללות, מביאים לשינוי בהעדפת המשקיעים ביחס למכוניות חשמליות. ניתוח שוק רכבים חשמליים.

קרא עוד
השקעה במטילי זהב – לא סתם הגרף כאן במגמת עלייה

השקעה בסחורות 2021 - תנועה שונה מהרגיל בקומפלקס הסחורות

מאז סוף 2020 ישנו מהלך של עליות במגוון סחורות מגוונות (אנרגיה, חקלאות, מתכות ועוד). הפניקס ניהול תיקים עם ניתוח הסיבות לעליות במחירים וההשפעה הצפויה על הכלכלה בהמשך

קרא עוד
קבלת מפתח לרכישת דירה חדשה בישראל

השקעות נדל"ן בישראל: שוק הנדל"ן למגורים מציג לנו תמונה נוכחית של עקביות

השקעות נדל"ן בישראל: הצטרפו למרכז הידע של הפניקס ניהול תיקים, המציג במאמר זה תמונת מצב עדכנית על שוק הנדל"ן והדיור, והשקעה בקרן השקעות נדל"ן בישראל.

קרא עוד
יש בועת נדלן בעולם?

בועה בשוק הנדל"ן? הדעות חלוקות

האם יש בועת נדל"ן בארה"ב? מתי ואם תתפוצץ הבועה בכלל? אומנם הדעות חלוקות על שוק הדיור לכאן או לכאן, אבל לדעתנו כדאי לשמוע את כל הדעות כאן.

קרא עוד
השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

חשבתם פעם מה מידת השפעת מבצע צבאי על שוק ההון? רציתם לבדוק איך מתנהגת הבורסה בזמן מלחמה או לאחריה? כיצד השפיעו מבצעי עבר צבאיים על הבורסה בת"א? בכתבה הבאה

קרא עוד
למחפשי השקעה בנדלן, וסקטור הנדלן יכולים למצוא לא מעט רווחים ונכסי זהב

מבט על שוק הנדל"ן למגורים בהשוואה לשוקי ההון – טווח קצר וארוך

שוק הנדל"ן, בגלל השפעות נלוות של הקורונה, ושינוי האקלים, ולמרות היותו שוק מאוד לא נזיל, הפך להיות יותר אטרקטיבי עכשיו לעומת העבר, מול שוקי ההון הכלליים. ההסבר המלא בכתבה.

קרא עוד
סערה בשווקים

סערה בשווקים – שינוי משמעותי או אירוע קשה חולף

התמודדות עם סערה בשווקים. העליות והירידות הסוערות בשוק ההון יכולות ללמד אותנו לא מעט דברים, אם מצליחים להסתכל על הנושאים הנכונים. לנק' מבט ופרספקטיבה שונה, היכנסו לכתבה.

קרא עוד
האם המשבר בטיוואן הוא רק ככלי משחק בין המעצמות ארצות הברית וסין?

גיאו-פוליטיקה – טיוואן, סין, וארה"ב. מי נמצא כרגע עם ידו על העליונה?

על יחסי סין טיוואן והקונפליקט הכלכלי של שתי המדינות. צוות הפניקס ניהול תיקים עם סקירה על המצב הגיאופוליטי-כלכלי ואיך הקונפליקט יכול להשפיע על כל העולם.

קרא עוד
עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת RS (כוח יחסי) – כלי הערכה של כוחות השוק

עקומת relative strength) RS) המכונה גם כוח יחסי היא כלי הערכה איכותי המבשר לנו על עוצמות החוזק של כוחות השוק. להבנת הנושא לעומק קראו באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
דגם מוקטן של בית מעץ, לצד שק של כסף המציג את הקשר בין הדירות לעלויות

מגמות בנדל"ן הישראלי

המגמה בשוק הנדל"ן הישראלי נמצאת בעלייה כבר למעלה מעשור, אך ייתכן והמגמה השתנתה. קראו אודות מדדי מחירי הערים בהם נרשמו העליות הגבוהות ביותר.

קרא עוד
קונפליקט שמשפיע על המסחר

מבט על המצב הגיאו-פוליטי מאז תחילתה של מלחמת עזה

המצב הגיאו פוליטי מתחילת מלחמת עזה מצטרף לקונפליקט השני הגדול בין רוסיה לאוקראינה, וישנה נגיעה לאפשרות של מחסור באנרגיה. אז מדוע מחיר הנפט יורד בהדרגה?

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.