תופעת לוואי דרמטית בדמותו של ה"הזהב השחור"

במאמר שלפניכם נפרט מדוע וירוס הקורונה היה המסמר האחרון בתהליך המגמה השלילית בקומפלקס האנרגטי. מלחמת מחירים ונתחי שוק, יחד עם ירידה בצמיחה הגלובלית, בהחלט היו הרקע לקריסה הנוכחית.

מסחר בנפט

גורמי רקע ותופעות לוואי

כאשר אנו מתרכזים במה שמעולל ווירוס הקורונה בשווקים הפיננסיים עלינו להעריך גם את ההשפעות הישירות, וגם את תופעות הלוואי. תופעת לוואי חשובה במיוחד נמצא במה שקרה בקומפלקס מחירי האנרגיה, וזאת במחירי כל מקורות האנרגיה. במחיר הנפט, שבו נתרכז כאן, אך גם במחיר הגז הטבעי, וההשפעה על כדאיות ההפקה ממקורות מתחדשות (רוח, שמש, גיאו-טרמי, וכו...).

אין ספק שהשבתת חלקים גדולים של הכלכלה העולמית, עקב הצורך בבידוד האוכלוסייה, הקטינה דרמטית את הצורך בכל סוגי האנרגיה האלו. הרי גם כך ניכרה האטה בצמיחה הגלובלית, וזאת לפני הופעתו של הווירוס אבל, מה שזה האחרון גרם, האיץ דרמטית את המהלך היורד במחירים של הדברים המופקים, יחד עם היזמות והפיתוח של הדברים בתכנון.

ריב יצרנים

מעבר למהות הכלכלית שצוינה לעיל, הקריסה של מחירי הנפט והגז נבעו גם ממאבק כוחות אדיר מימדים בין היצרנים הגדולים. מאז המשבר הפיננסי הגדול של 2007-9, היה מקובל לחשוב על ברית אינטרסים בין ארגון OPEC ויצרניות גדולות נוספות כמו רוסיה. וזאת, למרות ניגודי אינטרסים גיאו-פוליטיים מובהקים (המבט על איראן, הגישה לאיסלאם הקיצוני וכו...) הקיים בין אותן מדינות.

מה שאיחד אותן היה ניסיון לשמור על מחירים סבירים של הסחורה. את זה ניסו להשיג על ידי קיצוץ בתפוקה, ועל ידי כך, צמצום ההיצע מול הביקוש המתדלדל. עד משבר הקורונה, זה הצליח. כאשר הווירוס הגיע ההסכם נשבר. הסיבה לכך פשוטה למדי: לאורך השנים, כל מהלך של צמצום תפוקה מצד חברי הברית שהזכרתי, גרם לאיבוד נתח שוק מצידם לטובת ארה"ב. זו האחרונה נכנסה וסיפקה, כל פעם, את המחסור הזמני על ידי נפט שהופק מפצלי שמן.

ויש לומר שיש בזה הגיון רב: אמריקה הצליחה בשנים של הנשיאים אובמה וטראמפ להגיע למצב של הספקה עצמית של כל צורכי האנרגיה שלה והפכה להיות מייצאת מכובדת מאותה טכנולוגיה מהפכנית. לכן, היה זה טבעי שכאשר מנסים בעלי הברית נגדה לצמצם, היא דווקא תספק את המחסור, וזאת במחיר ה"סביר" שהברית מצליחה לשמור עליו.

מהו המחיר הסביר? זה הנמצא מעל כדאיות ההפקה מפצלי השמן, דהיינו מעל ה-40-50 דולר לחבית. כאשר הגיע משבר הקורונה, וחברי OPEC (בראשות סעודיה) ניסו לשכנע שוב את רוסיה ואחרות לשתף פעולה על ידי צמצום תפוקה, השת"פ נשבר לרסיסים. רוסיה פשוט לא הסכימה לממן שוב לארה"ב את מעבר נתחי השוק אליה. זהו הבסיס לריב הראשוני, ולקריסה של המחירים ב"זהב השחור" שבאמת כבר לא נוצץ כל כך הרבה.

עומק הנפילה

כדי לקבל מושג על מיקומו היחסי הנוכחי של מחיר הנפט, ביחס לערכיו ההיסטוריים, הנה גרף חודשי (כל נר מייצג פעילות חודשית) של חוזה ה-WTI (חוזה הנפט הנסחר באמריקה):

גרף חודשי של חוזה ה-WTI - חוזה הנפט הנסחר באמריקה


איפה הימים של 146$ לחבית !? מן השיא ההוא, אשר הושג בתחילת 2008, ראינו נפילה חדה עד כדי 30$ עקב המשבר הפיננסי הגדול דאז. גם אז נחבלה קשות הכלכלה הגלובלית. אבל, אז, מבלי ערבוב עם ריב יצרנים. עכשיו שישנה גם מהות וגם מלחמת מחירים בין המפיקים, המחיר הצליח לרדת עוד מטה (סביב 20$) לכיוון רמת התמיכה ההיסטורית שנקבעה בסתיו 2001 (!).

שימו לב שללא משבר הקורונה המצב של הנפט, כמייצג עיקרי של הקומפלקס האנרגטי, לא היה כל כך חיובי גם כך. מן ה-30$ של 2009, הוא עלה חזרה לאזור ה-113$ כתגובה לצעדי ההצלה של הבנקים המרכזיים אבל עם הזמן ראינו דשדוש גדול עם תמיכה סביב 75-80 וירידה נוספת לדשדוש גדול עם תמיכה סביב 40-45. המכה האחרונה הייתה פשוט שבירה של התמיכה האחרונה, כאשר ווירוס הקורונה וריב המפיקות בהחלט תרמו למהירות ולחדות של הירידות.

סיכום מצב ומבט לעתיד

האם מ"עז ייצא מתוק"? יש הרבה סימנים לכך.

תחילה, עצם ההגעה לאזור זול באופן היסטורי מייצר תקווה להימצאות של תחתית כאן. המהלך העולה המינורי האחרון, עד סביבת 29-30$ מראה זאת היטב למרות שכולם מקשרים זאת לטוויט של הנשיא האמריקאי בדבר הסכמה על צמצום תפוקה מסוים מצד סעודיה ורוסיה. אגב, הסכמה טלפונית בלבד ועדיין לא מעוגנת בניירות מחייבים.

שנית, נזכור תמיד שאנרגיה זולה מהווה תמריץ חיובי לכלכלה יצרנית: באופן ישיר (תחבורה, הובלה, וכחומר גלם...) אבל גם באופן עקיף, על ידי הורדה דרמטית של ציפיות האינפלציה. ושלישית, וזה כבר עניין ערכי: ירידה במחירים משביתה חלק גדול מן המקורות שאין בהן כדאיות יותר. חלק מזה בארות רגילים אך בעיקר בארות מפצלי שמן, אשר הפקת הנפט מהן מייצרת בעיות אקולוגיות קשות מאוד. שלא נדבר על ההקלה הקטנה שזה יביא לנו, כאזרחים, במחיר שנשלם בתחנת הדלק.

נקווה שהמחיר הזול של הסחורה האנרגטית יהיה גורם מדרבן בהחלט של חידוש הצמיחה המקומית בכל מדינה ומדינה. הכלכלות המקומיות, וזו הגלובלית, בהחלט צריכות גורם מקל על מנת להשתקם מן הווירוס. אוסף צעדי התמרוץ הפיסקאליים והמונטארים בעולם בהחלט יתמכו גם הם בחידוש אותה צמיחה גלובלית, כאשר הזמן ייעשה את שלו ואט אט נחזור לשגרה שלפני דצמבר-ינואר 2020. כל זה, כמובן, אחרי שתיפתר הבעיה הרפואית סביב אותו ווירוס מזיק.

האמור בכתבה מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד.
האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה.
יובהר כי השקעה בתיק מנוהל כרוכה בהליך אפיון צרכים על ידי בעל רישיון מתאים המוסמך לכך, וכן קביעת מדיניות השקעה מתאימה.
אין לראות באמור בכתבה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. 
מבלי לפגוע בכלליות האמור, יובהר כי השקעה במוצרים אלטרנטיביים, בין כהשקעה פרטית ובין באמצעות תיק מנוהל, הינה השקעה מורכבת הדורשת ידע והיכרות עם שוק ההון. מוצרים אלו מתאפיינים לרוב בנזילות נמוכה, בעלי מאפיינים משתנים, ולכן ישנה חשיבות רבה בעיון במסמכים הרלוונטים לכל מוצר בטרם ביצוע ההשקעה בו.
המסתמך על האמור בכתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.