תופעת לוואי דרמטית בדמותו של ה"הזהב השחור"

במאמר שלפניכם נפרט מדוע וירוס הקורונה היה המסמר האחרון בתהליך המגמה השלילית בקומפלקס האנרגטי. מלחמת מחירים ונתחי שוק, יחד עם ירידה בצמיחה הגלובלית, בהחלט היו הרקע לקריסה הנוכחית.

מסחר בנפט

גורמי רקע ותופעות לוואי

כאשר אנו מתרכזים במה שמעולל ווירוס הקורונה בשווקים הפיננסיים עלינו להעריך גם את ההשפעות הישירות, וגם את תופעות הלוואי. תופעת לוואי חשובה במיוחד נמצא במה שקרה בקומפלקס מחירי האנרגיה, וזאת במחירי כל מקורות האנרגיה. במחיר הנפט, שבו נתרכז כאן, אך גם במחיר הגז הטבעי, וההשפעה על כדאיות ההפקה ממקורות מתחדשות (רוח, שמש, גיאו-טרמי, וכו...).

אין ספק שהשבתת חלקים גדולים של הכלכלה העולמית, עקב הצורך בבידוד האוכלוסייה, הקטינה דרמטית את הצורך בכל סוגי האנרגיה האלו. הרי גם כך ניכרה האטה בצמיחה הגלובלית, וזאת לפני הופעתו של הווירוס אבל, מה שזה האחרון גרם, האיץ דרמטית את המהלך היורד במחירים של הדברים המופקים, יחד עם היזמות והפיתוח של הדברים בתכנון.

ריב יצרנים

מעבר למהות הכלכלית שצוינה לעיל, הקריסה של מחירי הנפט והגז נבעו גם ממאבק כוחות אדיר מימדים בין היצרנים הגדולים. מאז המשבר הפיננסי הגדול של 2007-9, היה מקובל לחשוב על ברית אינטרסים בין ארגון OPEC ויצרניות גדולות נוספות כמו רוסיה. וזאת, למרות ניגודי אינטרסים גיאו-פוליטיים מובהקים (המבט על איראן, הגישה לאיסלאם הקיצוני וכו...) הקיים בין אותן מדינות.

מה שאיחד אותן היה ניסיון לשמור על מחירים סבירים של הסחורה. את זה ניסו להשיג על ידי קיצוץ בתפוקה, ועל ידי כך, צמצום ההיצע מול הביקוש המתדלדל. עד משבר הקורונה, זה הצליח. כאשר הווירוס הגיע ההסכם נשבר. הסיבה לכך פשוטה למדי: לאורך השנים, כל מהלך של צמצום תפוקה מצד חברי הברית שהזכרתי, גרם לאיבוד נתח שוק מצידם לטובת ארה"ב. זו האחרונה נכנסה וסיפקה, כל פעם, את המחסור הזמני על ידי נפט שהופק מפצלי שמן.

ויש לומר שיש בזה הגיון רב: אמריקה הצליחה בשנים של הנשיאים אובמה וטראמפ להגיע למצב של הספקה עצמית של כל צורכי האנרגיה שלה והפכה להיות מייצאת מכובדת מאותה טכנולוגיה מהפכנית. לכן, היה זה טבעי שכאשר מנסים בעלי הברית נגדה לצמצם, היא דווקא תספק את המחסור, וזאת במחיר ה"סביר" שהברית מצליחה לשמור עליו.

מהו המחיר הסביר? זה הנמצא מעל כדאיות ההפקה מפצלי השמן, דהיינו מעל ה-40-50 דולר לחבית. כאשר הגיע משבר הקורונה, וחברי OPEC (בראשות סעודיה) ניסו לשכנע שוב את רוסיה ואחרות לשתף פעולה על ידי צמצום תפוקה, השת"פ נשבר לרסיסים. רוסיה פשוט לא הסכימה לממן שוב לארה"ב את מעבר נתחי השוק אליה. זהו הבסיס לריב הראשוני, ולקריסה של המחירים ב"זהב השחור" שבאמת כבר לא נוצץ כל כך הרבה.

עומק הנפילה

כדי לקבל מושג על מיקומו היחסי הנוכחי של מחיר הנפט, ביחס לערכיו ההיסטוריים, הנה גרף חודשי (כל נר מייצג פעילות חודשית) של חוזה ה-WTI (חוזה הנפט הנסחר באמריקה):

גרף חודשי של חוזה ה-WTI - חוזה הנפט הנסחר באמריקה


איפה הימים של 146$ לחבית !? מן השיא ההוא, אשר הושג בתחילת 2008, ראינו נפילה חדה עד כדי 30$ עקב המשבר הפיננסי הגדול דאז. גם אז נחבלה קשות הכלכלה הגלובלית. אבל, אז, מבלי ערבוב עם ריב יצרנים. עכשיו שישנה גם מהות וגם מלחמת מחירים בין המפיקים, המחיר הצליח לרדת עוד מטה (סביב 20$) לכיוון רמת התמיכה ההיסטורית שנקבעה בסתיו 2001 (!).

שימו לב שללא משבר הקורונה המצב של הנפט, כמייצג עיקרי של הקומפלקס האנרגטי, לא היה כל כך חיובי גם כך. מן ה-30$ של 2009, הוא עלה חזרה לאזור ה-113$ כתגובה לצעדי ההצלה של הבנקים המרכזיים אבל עם הזמן ראינו דשדוש גדול עם תמיכה סביב 75-80 וירידה נוספת לדשדוש גדול עם תמיכה סביב 40-45. המכה האחרונה הייתה פשוט שבירה של התמיכה האחרונה, כאשר ווירוס הקורונה וריב המפיקות בהחלט תרמו למהירות ולחדות של הירידות.

סיכום מצב ומבט לעתיד

האם מ"עז ייצא מתוק"? יש הרבה סימנים לכך.

תחילה, עצם ההגעה לאזור זול באופן היסטורי מייצר תקווה להימצאות של תחתית כאן. המהלך העולה המינורי האחרון, עד סביבת 29-30$ מראה זאת היטב למרות שכולם מקשרים זאת לטוויט של הנשיא האמריקאי בדבר הסכמה על צמצום תפוקה מסוים מצד סעודיה ורוסיה. אגב, הסכמה טלפונית בלבד ועדיין לא מעוגנת בניירות מחייבים.

שנית, נזכור תמיד שאנרגיה זולה מהווה תמריץ חיובי לכלכלה יצרנית: באופן ישיר (תחבורה, הובלה, וכחומר גלם...) אבל גם באופן עקיף, על ידי הורדה דרמטית של ציפיות האינפלציה. ושלישית, וזה כבר עניין ערכי: ירידה במחירים משביתה חלק גדול מן המקורות שאין בהן כדאיות יותר. חלק מזה בארות רגילים אך בעיקר בארות מפצלי שמן, אשר הפקת הנפט מהן מייצרת בעיות אקולוגיות קשות מאוד. שלא נדבר על ההקלה הקטנה שזה יביא לנו, כאזרחים, במחיר שנשלם בתחנת הדלק.

נקווה שהמחיר הזול של הסחורה האנרגטית יהיה גורם מדרבן בהחלט של חידוש הצמיחה המקומית בכל מדינה ומדינה. הכלכלות המקומיות, וזו הגלובלית, בהחלט צריכות גורם מקל על מנת להשתקם מן הווירוס. אוסף צעדי התמרוץ הפיסקאליים והמונטארים בעולם בהחלט יתמכו גם הם בחידוש אותה צמיחה גלובלית, כאשר הזמן ייעשה את שלו ואט אט נחזור לשגרה שלפני דצמבר-ינואר 2020. כל זה, כמובן, אחרי שתיפתר הבעיה הרפואית סביב אותו ווירוס מזיק.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

תחזית ניהול תיקי השקעות לשנת 2020

איך תשפיע הריבית הנמוכה על ענף הנדלן? מה צפוי למרווחי האשראי של הבנקים? ומלחמת הסחר? זוהי תמונת הפתיחה ל-2020, וכך להערכתנו היא יכולה להתפתח – אקסלנס ניהול תיקים.

קרא עוד

המוצר הבא בעולם ניהול תיקי ההשקעות

השקעות אלטרנטיביות הן הדבר החם בתחום ניהול תיקי השקעות. התחום של השקעות אלטרנטיביות נוגע במגוון תחומים: נדלן, קרנות גידור, פרייבט אקוויטי ועוד. גלו איך משקיעים

קרא עוד

פיזור סיכונים בניהול תיקי השקעות

בעולם ניהול תיקי השקעות קיימת הסכמה בדבר הקושי לתזמן השקעות ומודגש במיוחד החלק של ניהול הסיכונים. היכנסו לצפייה במדריך פיזור סיכונים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה בקרן גידור

קרן גידור - אסטרטגיות השקעה בקרנות גידור

קרן גידור הינה כלי יעיל לגיוון השקעות בסמגנטים חדשים, פיזור סיכונים וכו'. מהי קרן גידור? ואילו אסטרטגיות השקעה קיימות בקרנות גידור?

קרא עוד
השקעה במוצרים פאסיביים

השקעה במוצרים פאסיביים

מעוניין להשקיע במוצרים פאסיביים? במדריך השקעה פאסיבית של אקסלנס ניהול תיקי השקעות תוכל ללמוד ולהכיר מהן היתרונות והחסרונות בהשקעה מסוג זה, למי היא מתאימה ועוד.

קרא עוד
מדד הפחד - VIX

מדד הפחד – חלומו של כל משקיע הרוצה לכמת סנטימנט בשוק המניות

כשהבורסות נופלות ותנודתיות במיוחד בעת משברים, יש אינספור מומחים אשר מנחשים מה צופן לנו העתיד. מנגד ישנו מדד הפחד (VIX), אשר רבים מאמינים כי הסוד טמון דווקא בו.

קרא עוד
ניתוח טכני של מדד ה-S&P500

התקווה הגדולה מהתנהלות מדדי ארה"ב

ניתוח טכני של מדד ה- 500S&P בזמן משבר הקורונה מבשר לנו על סדר, ועתיד ורוד יותר. מה שבא בקלות, גם באותה הקלות ייעלם? צפו בכתבה הבאה של אקסלנס ניהול תיקים

קרא עוד
סוחר במניות בפוזייצית חסר? הכר את תופעת השורטסקוויז

סוחר בפוזיציית שורט בשוק ההון? הכר את האויב הגדול שלך - תופעת השורט סקוויז

שורט סקוויז - תופעת לוואי לטכניקת מכירה בחסר אשר הוגדרה על ידי רבים בתור התגשמות החלום הרע של כל סוחרי השורט במניות. אקסלנס ניהול תיקי השקעות עם ההסבר המלא

קרא עוד
השפעות הבנק הפדרלי על שוק ההון

הבנק הפדרלי מוביל צעדים שמייצרים מהפכים של 180 מעלות

הבנק הפדרלי (הפדרל ריזרב) הינו גורם בעל השפעה רבה על המסחר בשוק ההון, לרוב הבנק המרכזי אף משפיע עלינו באופן ישיר. אקסלנס ניהול תיקים עם ההסבר והשפעות צעדי הפד >>

קרא עוד
מהי קרן נאמנות

קרנות נאמנות – מהי קרן נאמנות, הגדרה, יתרונות וחסרונות

קרנות נאמנות - אחד מהכלים החשובים, המגוונים והמשפיעים בהרכב ניהול תיקי השקעות. מעוניינים ללמוד מהי קרן נאמנות, יתרונותיה וחסרונותיה של קרן נאמנות?

קרא עוד
השקעה במניות חברת SPAC

SPAC: כלי פיננסי להמונים שהיה שמור למקורבים בלבד

SPAC - כלי פיננסי להמונים שהיה שמור עד כה למקורבים בלבד, המאפשר לקחת חלק בהשקעות צמיחה, וגם במיזוגים ורכישות. אקסלנס ניהול תיקי השקעות עם הסיבות לפופולאריות שעולה.

קרא עוד
כלי רוחב שוק

מבט על הנעשה מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק

מעוניינים להבין קצת יותר מהנעשה מאחורי הקלעים בשוק ההון ועולם ניהול ההשקעות? אקסלנס ניהול תיקים עם מבט מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק.

קרא עוד
עבודתו של מנהל ההשקעות היא עבודה קשה ורבה

אלו הם גורמי ההחלטה העיקריים של מנהלי תיקי השקעות

מה הם גורמי ההחלטה העיקריים כאשר באים לנהל תיק השקעות? מבט על מסלול העבודה של מנהל ההשקעות העמוס במשימות.

קרא עוד
כסף לא גדל על העצים, אבל בהחלט אפשר להשקיע חכם, כך שיצמח

ניהול תיקים אקטיבי מול קופות גמל להשקעה

יודעים מה ההבדלים בין ניהול תיקים אקטיבי לעומת קופת גמל להשקעה? ההשוואה המקיפה והמלאה בכתבה הבאה.

קרא עוד
סטגפלציה – שילוב נדיר של אינפלציה ומיתון

סטגפלציה – הרע מכל העולמות

מהי סטגפלציה, האם אנחנו צריכים לחשוש ממנה? האם בכלל אנחנו באמת בדרך לשם, ואיך יוצאים ממצב שהוא נדיר בשוק אך בהחלט תרחיש סביר?

קרא עוד
אינדקס מניות

מהו מדד המניות הציבוריות שמייצג הכי טוב את מה שקורה בכלכלה של המדינה?

במאמר הבא נסביר על מדדי שווי שוק השונים, ומי יכול לשקף את הכלכלה האמריקאית המקומית בצורה הנכונה ביותר מבין כל מדדי המניות הציבוריות?

קרא עוד
הנפקות בבורסה – הר של כסף שמתגלגל וזורם מהמשקיעים לחברות במהירות

הנפקות – מבט על החלק הזה של שוק ההון

הנפקות חדשות לציבור (IPOS), הדעות עליהן כה חלוקות שניתן למצוא משקיעים בשוק ההון העוסקים רק בהן ועד כאלו שיזהירו אתכם מלגעת בהנפקות באופן מוחלט. מה האמת? בכתבה הבאה.

קרא עוד
משקיע בשוק ההון עם לפטופ ומכשיר נייד. זה מספיק לניתוחים מורכבים?

ניהול תיקים עצמאי או על ידי מנהל תיקים מקצועי?

מתלבט בין להשקיע באופן עצמאי בשוק ההון לבין שירותיו של מנהל תיקים מקצועי? בכתבה נרחיב על ההבדלים בין מנהל תיקים לבין ניהול השקעות פרטי.

קרא עוד
בשנת 2021 לא רק השקל התחזק, אלא גם המדדים של הבורסה הישראלית

שנת 2021 בבורסה הישראלית

סקירת שנת 2021 בבורסה הישראלית, מבט על המגמות, הסקטורים המובילים בשנה החולפת, המדדים העיקריים ועוד.

קרא עוד
ניהול השקעות אקסלנס

הגנה על תיק ההשקעות בתקופות מעבר

הגנה על תיקי ההשקעות שלנו בתקופות מעבר, האם אנחנו מוכנים לשינוי, או לפחות ערוכים מפני חוסר הוודאות בשווקים? באקסלנס מסבירים איך נערכים

קרא עוד
ניהול תיק השקעות אישי אקסלנס

פסיכולוגיית המשקיעים – ערבוביה של אינטלקט ורגש

פסיכולוגיית המשקיעים: בין האינטלקט לרגש, איך נראה תהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים בזמני המגמות השונות? באקסלנס מסבירים.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.