השקעה במוצרים פאסיביים

במדריך זה נבחן מהם היתרונות והחסרונות של השקעות במוצרים פאסיביים. רוצים ללמוד ולהבין האם השקעה פסיבית היא הנכונה לכם?

השקעה פאסיבית או אקטיבית? אקסלנס ניהול תיקי השקעות

בהיסטוריה הארוכה של שוקי המניות והבורסות בעולם, יצירת מדד ה-דאו ג'ונס בשנת 1885, על ידי צ'רלס דאו, מייסד העיתון הכלכלי וול סטריט ג'ורנל, מהווה אבן פינה חשובה במיוחד. מהותו, ייצוג 30 החברות המובילות כתמונה של הסקטור היצרני-תעשייתי של המדינה. המדד הזה ומדדים נוספים הינם חשובים מאוד, כי הם מלמדים מה קורה בכלכלה. למעשה, כשחברות מרוויחות ופעילותן טובה פירושו שהכלכלה העולמית צומחת.
 
כיום, קיימים כלים פאסיביים רבים העוקבים אחרי מדדי מניות, מדדי אג"ח, מבנה המדמה ניהול תיק על פי אחוזי חשיפה שונים (לדוגמא: 10% מניות, ו-90% אג"ח ומזומן), מדדים המכוונים לסקטורים או לשווקים שלמים (מדדי מדינות, סחורות, מט"ח...), הפונים גיאוגרפית או המכוונים לאוסף של ניירות המקיימים תנאי משותף כמו שמירה על הסביבה וכו'. בגדול, כל מה שיכול לחשוב עליו משקיע, נמצא ב"יער" המוצרים הפאסיביים.

מהי השקעה פאסיבית?

השקעה פאסיבית הינה השקעה במוצר פיננסי שעוקב אחר מדדי שוק שונים. כל מדד מכיל מגוון של עשרות, מאות או אלפי מניות/אג"ח/סחורות וכו', דבר המאפשר פיזור סיכונים, עלויות ניהול נמוכות והשענות על ביצועים היסטוריים של מדדים בטווחים ארוכים.

בישראל קיימים שני סוגי מוצרי השקעה פאסיביים: קרנות סל וקרנות מחקות שהם למעשה מוצרים מקבילים ל-ETF האמריקני (Exchange Tracking Fund). הראשון לייצר כלי פיננסי כזה היה ג'ון בוגל, אשר הביא לעולם, ב-1973, את הקרן המחקה הראשונה אחרי מדד ה- S&P 500, בניהול ראשוני של כ-11 מיליון דולר, תחת השם: "First Index Investment Trust".

כמו כן, אחת הגישות שהופכת ליותר מקובלת היום בעולם, היא ניהול תיק השקעות אך ורק באמצעות המכשירים הפאסיביים הללו. להמחשה, בישראל, נכון לשנת 2019, מתוך כ-350  מיליארד שקלים שנוהלו בעולם הקרנות בכלל, כ-132 מיליארד נמצאו בעולם הפאסיבי עם חלוקה של 41 מיליארד בקרנות מחקות, ו-91 מיליארד בקרנות סל.

היתרונות והחסרונות בהשקעה בכלים פאסיביים

יתרונות:

  • חלוקת כספי התיק בין מוצרים פאסיביים, מאפשרת מגוון עצום, והקטנת הסיכון הכולל של התיק.
  • כשמשקיעים ביחידת מדד, המורכבת ממניות רבות, אנו גם נהנים מן ההצלחה של אותן מניות, דהיינו מן דיבידנדים המחולקים על ידן, וזאת דרך המדד והקרן העוקבת אחריו.
  • בקרנות הפאסיביות אנו יכולים ליהנות מנזילות גבוהה יחסית, יחד עם יכולת לקנות מהן כמויות קטנות מאוד להשגת רזולוציית סיכון אופטימאלית, וכל זה בעלויות הרבה יותר נמוכות מאשר השקעה במניות בודדות או בקרנות מנוהלות אקטיבית. לבסוף, כיתרון נוסף נזכיר יכולת של קרנות סל פסיביות בארץ, והיא ליהנות משוק יורד, וזאת על ידי קנייה של קרנות סל בחסר.
  • השקעה פסיבית אינה דורשת ניהול שוטף של תיק ההשקעות, מפני שהיא לא מתבססת על בחירה של מניות ואינה מצריכה פעולות שוטפות של רכישה ומכירה.
  • לרוב הציבור, רכישה של קרן פאסיבית, המחקה מדד, מאפשרת בצורה מהירה ופשוטה, להיות חלק מן מגמה של השוק, מבלי הצורך להיכנס לדוחות כספיים, ואירועים ספציפיים של כל חברה וחברה.

חסרונות:

  • כאשר רוכשים מוצרים עוקבי מדד, לא תמיד מבינים באיזה נכסים הם מושקעים, ומה רמות הסיכון אליהם הם חשופים. שכן, כל מדד מכיל כמות גדולה של ני"ע ספציפיים, דבר שלעיתים מקשה על המשקיע הפרטי ליישם את הפיזור במדד באופן עצמאי ונכון.
  • השקעות פסיביות כגון קרנות אשר עוקבות אחר מדדי מניות, אינן מתאימות לכל סוגי המשקיעים מפני שהן לרב דורשות טווח השקעה ארוך, דבר שאינו מתאים לכל אחד.

לסיכום:

כיום ישנן שפע של קרנות מחקות וקרנות סל, דבר המקשה את הבחירה על הלקוח הפרטי. פניה אל מנהל השקעות בעל רישיון שמכיר וחי את תנאי שוק, מגמות, ואופי סיכון, בתחום הקרנות הפאסיביות, יוכל להביא לבניית תמהלי השקעות נכון שיתן מענה לצרכי הלקוח. במקום לבחור מניות בודדות, ייבחרו מדדים וסקטורים ואת הקרנות המייצגות אותם הכי טוב. זו נישת ניהול תיק מעניינת, שהרבה מאוד מן המשקיעים הפרטיים היו שמחים להיעזר בה.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השפעת ההגרעון התקציבי ויחס החוב-תוצר לעתיד שלנו?

מצב גירעון תקציבי נדרש, כמנוע לעתיד טוב יותר

אקסלנס ניהול תיקי השקעות מנתחים מהו גרעון תקציבי, ומהו מצב הגירעוני הנדרש כמנוע לצמיחה ולעתיד טוב יותר. כל המידע בכתבה הבאה.

קרא עוד
מניות הבנקים: האם הבנק שלך ישרוד את המשבר?

תודה לאל! הבנקים ישרדו את המשבר אבל מה בקשר לרווחיות שלהם?

מדד הבנקים ומניות הבנקים יורדים בעקבות משבר הקורונה. הבנקים ישרדו את המשבר? מה לגבי הרווחיות שלהם בתקופה זו ולאן מועדות פניהם של הבנקים בשנת 2020 בכתבה הבאה >>

קרא עוד
סקירת מאקרו ינואר 2021 – הפניקס-אקסלנס

סקירת מאקרו ינואר 2021 – הפניקס-אקסלנס

הכלכלן הראשי של אקסלנס סיקר עבורכם את ינואר 2021- בחירות, התחסנות האוכלוסייה, ציפיות האינפלציה הגלומות, השתוללות השקל והעלאת הערכת הצמיחה של בנק ישראל.

קרא עוד
סיכום שנת הקורונה - 2020

סיכום שנת הקורונה - 2020

2020 הייתה שנה של פתיחת הברזים המונטארים והפיסקאליים. ברגע שזה התוודע לשווקים הפיננסיים, הדרך הייתה מעלה בנכסי ה-Risk On ומטה בנכסי ה-Risk Off. 

קרא עוד
דולרים על רקע דגל ארצות הברית

מדדי המניות בארה"ב וראסל 2000 – חלון לציפיות מהכלכלה האמיתית

מדד ראסל (Russell 2000): הסבר על המדד האמריקאי החשוב להבנה בין גודל החברות (market cap) לבין השפעתן על הכלכלה האמריקאית.

קרא עוד
ניתוח מצב שוק ההון בשנת 2021 – אקסלנס ניהול תיקים

השפעת נתוני המאקרו האחרונים על שוקי המניות

ניתוח נתוני מאקרו - מה הגורם המשפיע ביותר על השוק ההון? האם חדשות טובות בהכרח מובילות למגמה חיובית? אקסלנס ניהול תיקי השקעות על השפעת נתוני המאקרו בשוק ההון.

קרא עוד
סין וארצות הברית לא מורידות את כפפות האגרוף. המאבק בין המעצמות נמשך

כלכלה ופוליטיקה בסין – התנגשות קשה ביניהן

התערבות ממשלתית בכלכלת סין: בדרך כלל, אנו רגילים לכך שהתערבות ממשלתית נעשית לטובת השווקים אבל במקרה הסיני, הדברים ממש אחרים.

קרא עוד
עם אקסלנס ניהול תיקי השקעות תוכלו להרוויח גם משוק המניות האמריקאי בנוסף לשווקים נוספים

מה עומד מאחורי הירידות האחרונות בשוק האמריקאי

איך יודעים מראש מתי שוקי מניות יתהפכו לרעה? האם ניתן לחזות מראש? ומה לדוגמא עומד מאחורי הירידות האחרונות בשוק האמריקאי? ההסבר באתר אקסלנס ניהול תיקי השקעות.

קרא עוד
עונת הדוחות בוול סטריט

עונת הדוחות של הרבעון השלישי בארה"ב

עונת הדוחות בוול סטריט כבר כאן. לכן סקרנו עבורכם קצת מהרבעון ה-3 בארצות הברית.

קרא עוד
איש עסקים מחזיק ביד שטרות דולרים מזומנים, על רקע דגל ישראל

איך מרגיש השקל אל מול הדולר? כסופר גיבור!

צוות אקסלנס ניהול תיקי השקעות מנסה להסביר את התופעה של איך זה ששער הדולר עולה בעולם, אך ערכו יורד בישראל, מה הגורמים לכך? בכתבה הבאה של ניהול תיקים

קרא עוד
השפעת כלכלת רוסיה

איך שינוי בכלכלת רוסיה יכול להשפיע על השווקים הגלובאליים?

מה השפעתה הכלכלית של רוסיה על העולם? מה חלקה המשמעותי של רוסיה ביחס לשוק הגלובלי? ואילו סקטורים מושפעים? אקסלנס ניהול בית השקעות מסבירים הכל.

קרא עוד
איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בשוק ההון

איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בבורסה?

מהי מפולת בבורסה? איך מפולות בבורסה מתפתחות? איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בשוק ההון? למענה על כל השאלות במאמר הבא.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.