השקעה במוצרים פאסיביים

במדריך זה נבחן מהם היתרונות והחסרונות של השקעות במוצרים פאסיביים. רוצים ללמוד ולהבין האם השקעה פסיבית היא הנכונה לכם?

השקעה פאסיבית או אקטיבית? אקסלנס ניהול תיקי השקעות

בהיסטוריה הארוכה של שוקי המניות והבורסות בעולם, יצירת מדד ה-דאו ג'ונס בשנת 1885, על ידי צ'רלס דאו, מייסד העיתון הכלכלי וול סטריט ג'ורנל, מהווה אבן פינה חשובה במיוחד. מהותו, ייצוג 30 החברות המובילות כתמונה של הסקטור היצרני-תעשייתי של המדינה. המדד הזה ומדדים נוספים הינם חשובים מאוד, כי הם מלמדים מה קורה בכלכלה. למעשה, כשחברות מרוויחות ופעילותן טובה פירושו שהכלכלה העולמית צומחת.
 
כיום, קיימים כלים פאסיביים רבים העוקבים אחרי מדדי מניות, מדדי אג"ח, מבנה המדמה ניהול תיק על פי אחוזי חשיפה שונים (לדוגמא: 10% מניות, ו-90% אג"ח ומזומן), מדדים המכוונים לסקטורים או לשווקים שלמים (מדדי מדינות, סחורות, מט"ח...), הפונים גיאוגרפית או המכוונים לאוסף של ניירות המקיימים תנאי משותף כמו שמירה על הסביבה וכו'. בגדול, כל מה שיכול לחשוב עליו משקיע, נמצא ב"יער" המוצרים הפאסיביים.

מהי השקעה פאסיבית?

השקעה פאסיבית הינה השקעה במוצר פיננסי שעוקב אחר מדדי שוק שונים. כל מדד מכיל מגוון של עשרות, מאות או אלפי מניות/אג"ח/סחורות וכו', דבר המאפשר פיזור סיכונים, עלויות ניהול נמוכות והשענות על ביצועים היסטוריים של מדדים בטווחים ארוכים.

בישראל קיימים שני סוגי מוצרי השקעה פאסיביים: קרנות סל וקרנות מחקות שהם למעשה מוצרים מקבילים ל-ETF האמריקני (Exchange Tracking Fund). הראשון לייצר כלי פיננסי כזה היה ג'ון בוגל, אשר הביא לעולם, ב-1973, את הקרן המחקה הראשונה אחרי מדד ה- S&P 500, בניהול ראשוני של כ-11 מיליון דולר, תחת השם: "First Index Investment Trust".

כמו כן, אחת הגישות שהופכת ליותר מקובלת היום בעולם, היא ניהול תיק השקעות אך ורק באמצעות המכשירים הפאסיביים הללו. להמחשה, בישראל, נכון לשנת 2019, מתוך כ-350  מיליארד שקלים שנוהלו בעולם הקרנות בכלל, כ-132 מיליארד נמצאו בעולם הפאסיבי עם חלוקה של 41 מיליארד בקרנות מחקות, ו-91 מיליארד בקרנות סל.

היתרונות והחסרונות בהשקעה בכלים פאסיביים

יתרונות:

  • חלוקת כספי התיק בין מוצרים פאסיביים, מאפשרת מגוון עצום, והקטנת הסיכון הכולל של התיק.
  • כשמשקיעים ביחידת מדד, המורכבת ממניות רבות, אנו גם נהנים מן ההצלחה של אותן מניות, דהיינו מן דיבידנדים המחולקים על ידן, וזאת דרך המדד והקרן העוקבת אחריו.
  • בקרנות הפאסיביות אנו יכולים ליהנות מנזילות גבוהה יחסית, יחד עם יכולת לקנות מהן כמויות קטנות מאוד להשגת רזולוציית סיכון אופטימאלית, וכל זה בעלויות הרבה יותר נמוכות מאשר השקעה במניות בודדות או בקרנות מנוהלות אקטיבית. לבסוף, כיתרון נוסף נזכיר יכולת של קרנות סל פסיביות בארץ, והיא ליהנות משוק יורד, וזאת על ידי קנייה של קרנות סל בחסר.
  • השקעה פסיבית אינה דורשת ניהול שוטף של תיק ההשקעות, מפני שהיא לא מתבססת על בחירה של מניות ואינה מצריכה פעולות שוטפות של רכישה ומכירה.
  • לרוב הציבור, רכישה של קרן פאסיבית, המחקה מדד, מאפשרת בצורה מהירה ופשוטה, להיות חלק מן מגמה של השוק, מבלי הצורך להיכנס לדוחות כספיים, ואירועים ספציפיים של כל חברה וחברה.

חסרונות:

  • כאשר רוכשים מוצרים עוקבי מדד, לא תמיד מבינים באיזה נכסים הם מושקעים, ומה רמות הסיכון אליהם הם חשופים. שכן, כל מדד מכיל כמות גדולה של ני"ע ספציפיים, דבר שלעיתים מקשה על המשקיע הפרטי ליישם את הפיזור במדד באופן עצמאי ונכון.
  • השקעות פסיביות כגון קרנות אשר עוקבות אחר מדדי מניות, אינן מתאימות לכל סוגי המשקיעים מפני שהן לרב דורשות טווח השקעה ארוך, דבר שאינו מתאים לכל אחד.

לסיכום:

כיום ישנן שפע של קרנות מחקות וקרנות סל, דבר המקשה את הבחירה על הלקוח הפרטי. פניה אל מנהל השקעות בעל רישיון שמכיר וחי את תנאי שוק, מגמות, ואופי סיכון, בתחום הקרנות הפאסיביות, יוכל להביא לבניית תמהלי השקעות נכון שיתן מענה לצרכי הלקוח. במקום לבחור מניות בודדות, ייבחרו מדדים וסקטורים ואת הקרנות המייצגות אותם הכי טוב. זו נישת ניהול תיק מעניינת, שהרבה מאוד מן המשקיעים הפרטיים היו שמחים להיעזר בה.

האמור בכתבה מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד.
האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה.
יובהר כי השקעה בתיק מנוהל כרוכה בהליך אפיון צרכים על ידי בעל רישיון מתאים המוסמך לכך, וכן קביעת מדיניות השקעה מתאימה.
אין לראות באמור בכתבה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. 
מבלי לפגוע בכלליות האמור, יובהר כי השקעה במוצרים אלטרנטיביים, בין כהשקעה פרטית ובין באמצעות תיק מנוהל, הינה השקעה מורכבת הדורשת ידע והיכרות עם שוק ההון. מוצרים אלו מתאפיינים לרוב בנזילות נמוכה, בעלי מאפיינים משתנים, ולכן ישנה חשיבות רבה בעיון במסמכים הרלוונטים לכל מוצר בטרם ביצוע ההשקעה בו.
המסתמך על האמור בכתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.