גורם מאיים חדש-ישן: תשואות האג"ח הממשלתי ארוך הטווח האמריקאי

העלייה הזו מסתירה הרבה תהליכים מוסווים מהעין

אגח ממשלתי אמריקאי

כאשר החל נרמול הריביות האמריקאיות כלפי מעלה, עלה לכותרות עניין עקומת התשואות של האג"ח הממשלתי. זו, נקראת "ישרה" כאשר התשואות של האג"ח הקצר נמוכות מאלו של האג"ח הארוך ו"הפוכה" כאשר המצב הוא הפוך... בינתיים, לא השתנה הרבה בחזית של המח"מים הקצרים, כי העליות של הריבית לא הסתיימו רשמית וקשה לצפות מהשחקנים הגדולים להמר במדויק על אותו מועד סיום. במיוחד כאשר החלטות הפד הינו עכשיו "על פי הנתונים" ואלו עדיין מאוד חזקים בסקטור השירותים ובשוק העבודה.

נזכיר שסגירת הפער לכיוון עקומת תשואות ישרה נעשית בדרך כלל על ידי ירידה של הקצר מול הארוך היציב למדי. ואז, מתחיל המיתון שנובע מההשפעה המאוחרת של הריביות על הכלכלה האמיתית. אבל, הפעם, זה נראה שונה. במקום שהקצרים יירדו בתשואה, הם היציבים באזור הגבוה שלהם, והאג"ח הארוך עולה לו לקראתם! זהו מצב נדיר מאוד ושרוב העוסקים בשוק אינם מכירים, ולא התנסו בו. וזו כבר נקודה המייצרת חשש ושלילה בקרב אנשי שוק החוב הבינלאומי.

לפני שנמשיך, לפניכם שני גרפים מעניינים מאוד, בעזרת פלטפורמת TradingView. הגרף הראשון מציג את השינוי באג"ח ל-10, ביחס למגמות הארוכות מאוד שלו, מאז 1977 ועד עכשיו:

גרף תשואות האגח הממשלתי האמריקאי ל10 שנים 

כאן אנו רואים את הירידה העצומה, וארוכת הימים מאז שנות השמונים ועד תחילת 2021! רואים איך העלייה האחרונה חריגה מהמהלך ההיסטורי, ואיך הוא כבר הגיע לאזור של התיקון Fibonacci הראשון של 23.6%, עם תשואה סביב 4.3%. חשבו לרגע: למרות 1987, חדלות הפירעון של רוסיה (98), הדוט-קום (2000-2003), הסאב-פריים (2007-2009), והקורונה, העלייה האחרונה בעלת התנודתיות הגבוהה מכול העליות שהיו עד כה. לא רק זאת, היא הראשונה שנראית כהתחלה של מגמה, ולא כתיקון טכני עולה במסגרת של מגמה יורדת אסטרטגית.

והנה הגרף השני, היומי, גם הוא בעזרת TradingView:

גרף יומי של תשואת אגח ממשלתי אמריקאי


כאן, ניתן לראות איך התשואה עולה בצורה חריפה ומגמתית (שיאים ושפלים עולים), כאשר אנו נמצאים כבר במקום של אפשרות פריצה מעלה לכיוון ה-5% או, לחילופין, כקביעה של פסגה כולה סביב 4.4%. בכל מקרה, זכרו: הפד העלה את הריבית רק מתחילת 2022. והאג"ח הממשלתי ל-10 שנים עשה כבר מהלך משמעותי (עד 1.7%) כאשר הריבית האפקטיבית הייתה עדיין ברצפה. מה כל זה אומר? ובמה זה בעייתי?

ראשית, לענייני הכלכלה האמיתית, נאמר מיד: מה שקובע את המימון של היזמות והצמיחה במשק, ובמיוחד עניינים גדולים כמו משכנתאות, הן התשואות האלו, ולא הריבית הקצרה של הפד. שנית, עלייה בתשואות מביאה לעלייה בדולר, שהוא בקורלציה הפוכה לשוקי המניות. מה גם, שתשואות ארוכות גבוהות, מהוות תחרות "לא הוגנת", חסרת סיכון, להשקעה במניות שבה יש הרבה סיכונים....

אבל למה זה קורה? הסיבות המיידיות נובעות כולן מאותו כלל יסודי: יש יותר היצע מאשר ביקוש לאג"ח, ולכן הוא יורד, ולכן תשואתו עולה. ההיצע בנוי מהצורך של הממשל להנפיק חוב לגלגול החוב הקיים ולכיסוי החוב העתידי, הגירעוני. יחד עם זאת, יש הקטנה משמעותית של קונים: מדינות ה-BRICS מוכרים, הפד עושה QT ולא QE, וכו...

על פי הגרף ארוך הטווח, יכולה לבוא מחשבה שזו רק ההתחלה. ושהתשואות ימשיכו לתיקון של שליש (38.6% - 6.317%) עד שני שליש (61.8% - 9.927%), כמו כל תיקון טכני רגיל. אבל, החוב העצום של הממשל, והתחזקות של הדולר במצבים כאלו, מונעים ייתכנות "רגילה" של דבר כזה. כבר כיום, הממשל משלם טריליון דולר (!!) ריבית שנתית על חובו.

לכן, נשארת השאלה היחידה: מי יישבר ראשון? התשואות או הפד? כאן נכנסת הסוגיה הרגילה של תחזיות שקשה לתת, כאשר מדובר בגורמים כה אסטרטגיים לכלכלה האמריקאית, ולמעשה, העולמית.
אם נעזר במבט היסטורי בשני הגרפים, נראה שיש להם מחזוריות של עליות וירידות ושהם מגיבים לשינויים במצב הכלכלי.
על פי אנליסטים שונים, ומה שנקרא "מטריצת הריביות" של הפד עצמו, הקלה בריבית יכולה לפתור את בעיית עקומות התשואות בצורה "הרגילה" ולדחוף את הכלכלה במעט, אך מצב כזה יכול לקרות במידה ולא תתחדש האינפלציה.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מהו מדד מעלה בבורסה תל אביב

מדד מעלה ת"א - שילוב מעשים טובים והשקעה נבונה

מדד מעלה מורכב מאוסף חברות ציבוריות ישראליות אשר החליטו לקחת על עצמן כללים נוקשים יותר מהרגיל ולהתנהל בצורה טובה יותר חברתית. פירוט על מדד מעלה באתר הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
מדד מניות תל אביב 100

מדוע שוק המניות הישראלי מקרטע כל כך ביחס לחבריו בחו"ל?

מדוע שוק המניות הישראלי (מדד ת"א) מקרטע ביחס לשווקים והמדדים השונים בעולם? הניתוח המלא בכתבה הבאה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד

מניות הבנקים בצל המשברים – המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי

משבר מניות הבנקים - במה שונה המשבר הכלכלי של 2008 לעומת המשבר הנוכחי של 2020? ובכן כנראה שהבנקים הפנימו את משבר הסאב-פריים ואלו הצעדים שלהם במשבר הנוכחי

קרא עוד
שוק המניות האמריקאי גרף על דגל ארצות הברית

ניסיון להעריך את שווי שוק המניות האמריקאי

האם שווי המניות מושפע מהיגיון כלכלי השווה השקעה או ששבוי באופוריה או דיכאון זמני? מאמר זה מבית הפניקס ניהול תיקים מסביר שאי אפשר לנתק בין השניים.

קרא עוד
אגח ארצות הברית – עלייה בתשואות

אג"ח ממשלתי אמריקאי: שינוי מגמה מאז תחתית בתשואות באוגוסט

אגרות החוב יורדות אך גורמות לתשואה עליהן לעלות. האם הסיבה לעלייה בתשואות היא ההיצע של האג"ח, או רצון השחקנים הגדולים בתשואות גבוהות יותר?

קרא עוד
בצורת, כדור הארץ מתחמם – שינויי האקלים בשנת 2022

משבר האקלים בשנת 2022 – השלכות כלליות, ועל שוק ההון בפרט

בכתבה הבאה נסקור את ההשלכות הכלכליות של משבר האקלים על הכלכלה ושוק ההון בפרט נכון לשנת 2022. מוזמנים לקרוא בהרחבה באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
שיווי המשקל של היורו מול הדולר, עניין של היצע מול ביקוש או גורם מכוון?

יורו-דולר 1:1 – עניין של היצע וביקוש או משהו מכוון?

יורו והדולר נסחרים כעת ברמה של 1:1, כלומר שווים, האם מדובר בעניין של היצע וביקוש גרידא, או שזה משהו עמוק יותר ומכוון? ומה זה אומר על מצב השוק?

קרא עוד
דולרים אמריקאים דגל ארצות הברית וגרפים

משימה קשה אבל אפשרית – לאבחן שיאים ותחתיות

רוצים לדעת איך לזהות מגמות בשוק ההון? אבחון שיאים ותחתיות כסוחרים זו יכולה להיות משימה לא פשוטה והדעות חלוקות בנושא אבל כדאי לשמוע אותן. הדעות כאן

קרא עוד
תנועת המחירים למעלה ולמטה – רמות תמיכה והתנגדות שונות במסחר

רמות תמיכה והתנגדות – יסודות תנועת המחיר

רמות תמיכה והתנגדות בניתוח טכני: להבין בקלות מה זה ומהן יסודות תנועת המחיר, את הפסיכולוגיה של אזורי תמיכה והתנגדות וכיצד להשתמש בהן לטובתך במסחר.

קרא עוד
תמונה להמחשה של נתוני עליות

אירוע במחיר, ואישורו – מנגנון למגמה בריאה

שוק ההון מתנהל על בסיס פונדמנטלי. בנוסף לבסיס של המקרו-מיקרו, ישנם אלמנטים טכניים ופסיכולוגיים המוסיפים המון למהלך מגמתי בנכס פיננסי. להמשך קריאה היכנסו

קרא עוד
שטר דולר יחד עם שטר שקל

דולר-שקל – המדד לפסיכולוגית המשקיעים ביחס כלכלת ישראל

שער הדולר חווה תנודתיות רבה בשל האירועים שקורים במדינה בשנה האחרונה, החל מהרפורמה המשפטית ועד למלחמה. כל אלו גרמו לעליית השער, אז איך העלייה נחתכה בבת אחת?

קרא עוד
המחשה של ריבוי האפשרויות שיש למשקיע

העמידות הגבוהה של השווקים הפיננסיים

מדוע שוקי ההון אינם תמיד עושים מה שאנו חושבים שצריך? מקורות המידע הזמינים למשקיעים רבים ומגוונים אך לרוב אין היגיון בניסיון לתזמן את השוק באופן עצמאי, מדוע?

קרא עוד
דגל ישראל על רקע מטבעות השוק הישראלי

מלחמת חרבות ברזל – הוכחה נוספת לעמידות הכלכלה שלנו

אם בוחנים את הבורסה הישראלית, מאז תחילת 2023, אנו רואים בה שינויים מרחיקי לכת, אשר מצליחים להעביר נכונה את ההתייחסות של המשקיעים כלפי הכלכלה המקומית שלנו, וקובעי המדיניות בה.

קרא עוד
קוביות עם הכיתוב VIX על רקע נתוני מסחר

מבט על מדד הפחד –VIX

מדד הפחד (מדד VIX) מייצג לנו את הזווית המגיעה מאלו הנחשבים לחכמים, ולגדולים ביותר ממשקיעי וול-סטריט. כיצד נוכל להשתמש במדד ולהיעזר בו?

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.