השקעות בשוק ההון: מדריך מסחר למשקיעים מתחילים

מסחר מוצלח בשוק ההון מתחיל עם ידע מקצועי. מונחים ועקרונות במיוחד למשקיע העצמאי המתחיל

איך להשקיע ולסחור נכון בבורסה?

נפתח בכך שהשקעה בבורסה מתאימה לכולם. יש צורך בפתיחת חשבון למסחר בניירות ערך אצל חבר בורסה. המכשירים / מוצרים פיננסיים הקיימים כיום במסגרת מסחר בשוק ההון מאפשרים לכל אדם לנהל את תיק ההשקעות שלו באופן עצמאי, ללא עזרתו של מומחה או יועץ השקעות כזה או אחר. למעשה היכרות קצרה עם חוקי המשחק והמוצרים השונים תזכה אותנו באופן רשמי בתואר "משקיע עצמאי בבורסה".
לאלו מכם שעשו את הצעד "האמיץ" וקיבלו החלטה להתנסות בהשקעה בבורסה ריכזנו מספר עקרונות שיעזרו לכם בתחילת הדרך:

שלבי מסחר בשוק ההון

טרום פתיחה - בשלב זה, מחשב הבורסה מרכז הוראות קניה ומכירה שהוזרמו על ידי הציבור באמצעות הבנקים והברוקרים. המשמעות שאין מפגש בין קונים למוכרים.
בשלב זה ניתן לתת הוראות לני"ע ללא מגבלת כמות או שווי כספי. ניתן לשדר הוראות מסחר מסוג LMT בלבד. העסקאות יתבצעו בתום שלב הטרום פתיחה עם קביעת שער הפתיחה.

מסחר רציף - בשלב זה קונה פוגש מוכר. עסקה תתבצע כאשר תהיה הסכמה בין הקונה למוכר על מחירו של ני"ע מסוים. בשלב זה ישנן מגבלת מינימום לעסקאות, לא ניתן לשדר הוראות מסחר מתחת למינימום שנקבע.

שלב הנעילה - בשלב זה מוזרמות למחשב הבורסה פקודות קנייה ומכירה של ני"ע אולם לא מתבצעות עסקאות. שלב מסחר זה אורך בין 8 ל 14 דק'. בדומה לשלב הפתיחה, גם כאן אין מגבלת מינימום לעסקה והעסקאות יתבצעו בתום שלב הנעילה עם קביעת שער הסגירה.

סוגות פקודות מסחר מרכזיים

LMT - מגבלת שער. כשאני קונה, המחיר שהגדרתי הוא המחיר המקסימאלי שאני מוכן לשלם עבור הנייר לגביו נתתי הצעה. כשאני מוכר, המחיר שהגדרתי הוא המחיר המינימאלי שאני מוכן לשלם עבור הנייר לגביו שידרתי את ההוראה.

MKT - מחיר שוק. משקיע שעושה שימוש בפקודה זו מבקש לקנות או למכור בכל מחיר שיש בשוק בזמן שידור ההוראה. יש לשים לב שלא לעשות שימוש בפקודה זו בניירות עם בעיית סחירות/נזילות, שכן כאמור תקבל ביצוע בכל מחיר שיש בשוק.

מכשירים פיננסים מרכזיים עבור השקעות בשוק ההון

קרנות נאמנות - חברת ניהול השקעות עם מוצרים מובנים. כל משקיע יכול לבחור במכשיר השקעה מובנה המתאים לו בהתאם לרמת הסיכון בה בחר. ברמת הסיכון הכוונה רמת החשיפה שרוצים למניות או מטבע זר. ניתן לבחור במוצרים המשקיעים בחו"ל, בישראל, באגרות חוב וכו'. המוצרים נחלקים לשניים, השקעה אקטיבית בו מנהל ההשקעות של קרן מסוימת מנסה להשיג תשואה עודפת על פני מדד הייחוס והשקעה פאסיבית, כלומר קרן מחקה שמטרתה לחקות באופן מושלם ככל שניתן את הביצועים של מדד הייחוס. קרן הנאמנות אינה נסחרת באופן רציף אלא פעם אחת ביום. לכן, הוראות לקרן מסוימת ניתן לשדר עד השעה הייעודה שלה שזה בדרך כלל עד השעה 16:00 או 15:00 בימי ראשון.

תעודות סל - חברת ניהול השקעות של מוצרים פאסיביים, מחקי מדד. מטרתם להשיג ככל שניתן את אותם הביצועים של מדד מסוים אחריו התעודה עוקבת. תעודות הסל סחירות באופן רציף בדומה למניות ולרוב ייגבו דמי ניהול נמוכים יותר מאשר קרן הנאמנות. בדומה לקרנות הנאמנות, גם תעודות הסל מגוונות מאד ומשקיעות בארץ, בחו"ל, במט"ח וכו'.

מניות - תעודה המקנה חלק/אחוז בבעלות של חברה ציבורית. התעודות הללו נסחרות בבורסה בצורה מקוונת, וניתנות לרכישה על ידי כל אדם/משקיע המבצע השקעות בשוק ההון. כל בעל מניה רשאי להשתתף באסיפות כלליות ולהצביע בנוגע למדיניות החברה.
אגרות חוב - תעודה המאשרת קיום של חוב בין משקיע לחברה ציבורית. החוב ניתן להעברה ממשקיע למשקיע באמצעות מסחר מקוון. החברה תשלם קופונים ואת החזר ההלוואה למשקיע אשר מחזיק בתעודה בהתאם לתנאים שנקבעו מראש על ידי החברה.


להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.