השקעות בשוק ההון: מדריך מסחר למשקיעים מתחילים

מסחר מוצלח בשוק ההון מתחיל עם ידע מקצועי. מונחים ועקרונות במיוחד למשקיע העצמאי המתחיל

איך להשקיע ולסחור נכון בבורסה?

נפתח בכך שהשקעה בבורסה מתאימה לכולם. יש צורך בפתיחת חשבון למסחר בניירות ערך אצל חבר בורסה. המכשירים / מוצרים פיננסיים הקיימים כיום במסגרת מסחר בשוק ההון מאפשרים לכל אדם לנהל את תיק ההשקעות שלו באופן עצמאי, ללא עזרתו של מומחה או יועץ השקעות כזה או אחר. למעשה היכרות קצרה עם חוקי המשחק והמוצרים השונים תזכה אותנו באופן רשמי בתואר "משקיע עצמאי בבורסה".
לאלו מכם שעשו את הצעד "האמיץ" וקיבלו החלטה להתנסות בהשקעה בבורסה ריכזנו מספר עקרונות שיעזרו לכם בתחילת הדרך:

מכשירים פיננסים מרכזיים עבור השקעות בשוק ההון 

מניות 
תעודה המקנה חלק/אחוז בבעלות של חברה ציבורית. התעודות הללו נסחרות בבורסה בצורה מקוונת, וניתנות לרכישה על ידי כל אדם/משקיע המבצע השקעות בשוק ההון. כל בעל מניה רשאי להשתתף באסיפות כלליות ולהצביע בנוגע למדיניות החברה.

אגרות חוב 
תעודה המאשרת קיום של חוב בין משקיע לחברה ציבורית. החוב ניתן להעברה ממשקיע למשקיע באמצעות מסחר מקוון. החברה תשלם קופונים ואת החזר ההלוואה למשקיע אשר מחזיק בתעודה בהתאם לתנאים שנקבעו מראש על ידי החברה.

קרנות נאמנות 
חברת ניהול השקעות עם מוצרים מובנים. כל משקיע יכול לבחור במכשיר השקעה מובנה המתאים לו בהתאם לרמת הסיכון בה בחר. ברמת הסיכון הכוונה רמת החשיפה שרוצים למניות או מטבע זר. ניתן לבחור במוצרים המשקיעים בחו"ל, בישראל, באגרות חוב וכו'. המוצרים נחלקים לשניים, השקעה אקטיבית בו מנהל ההשקעות של קרן מסוימת מנסה להשיג תשואה עודפת על פני מדד הייחוס והשקעה פאסיבית, כלומר קרן מחקה שמטרתה לחקות באופן מושלם ככל שניתן את הביצועים של מדד הייחוס. קרן הנאמנות אינה נסחרת באופן רציף אלא פעם אחת ביום. לכן, הוראות לקרן מסוימת ניתן לשדר עד השעה הייעודה שלה שזה בדרך כלל עד השעה 16:00 בכל יום, או 15:00 כשמדובר בימי ראשון.

תעודות סל 
חברת ניהול השקעות של מוצרים פאסיביים, מחקי מדד. מטרתם להשיג ככל שניתן את אותם הביצועים של מדד מסוים אחריו התעודה עוקבת. תעודות הסל סחירות באופן רציף בדומה למניות ולרוב ייגבו דמי ניהול נמוכים יותר מאשר קרן הנאמנות. בדומה לקרנות הנאמנות, גם תעודות הסל מגוונות מאד ומשקיעות בארץ, בחו"ל, במט"ח וכו'.

עקרונות לבניית תיק השקעות מאוזן

בין אם אתם בונים את תיק ההשקעות לבדכם או באמצעות מנהלי תיקים, חשוב לדאוג לכך שהתיק יותאם לצרכים שלכם ויאזן בין סיכון לפוטנציאל תשואה. ראשית, יש לקבוע את רמת הסיכון המועדפת עליכם. החלטה זו תקבע את סוג המניות והסקטורים שבהם תשקיעו, כאשר חובבי הסיכון יבחרו במניות של חברות שאולי עומדות בפני פריצה גדולה, אך אולי גם ייכשלו; בעוד משקיעים סולידיים יותר יבחרו בחברות ידועות ויציבות, המניבות רווחים באופן עקבי, גם אם לא מדובר בתשואת שיא.
בנוסף, חשוב לגוון את ההשקעות בתיק ככל האפשר במטרה להקטין את רמת הסיכון. ככל שהתיק יורכב מאפיקי השקעה שאינם תלויים זה בזה, הפסד באפיק אחד, לא יגרום לירידה בערכו של כלל התיק; וייתכן אף שחלק מהאפיקים יעלו ויניבו לכם רווח.

איך סוחרים בבורסה? 

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב הוא בין הימים ראשון עד חמישי. על מנת לסחור בבורסה, יש צורך בחשבון ניירות ערך, אותו ניתן לפתוח באמצעות גוף המוגדר "חבר בורסה". בין חברי הבורסה ניתן למנות את הבנקים ובתי ההשקעות. כל פעולות הקנייה והמכירה של הסוחר, מועברות דרך חבר הבורסה, באמצעות מערכת ממוחשבת.
חשוב לציין שאקסלנס בורסה פועלת בהתאם לשוק המסחר בארץ ובארה"ב, כך שהמומחים שלנו זמינים עבורכם כל הזמן.

שלבי מסחר בשוק ההון 

טרום פתיחה - בשלב זה, מחשב הבורסה מרכז הוראות קניה ומכירה שהוזרמו על ידי הציבור באמצעות הבנקים והברוקרים. המשמעות שאין מפגש בין קונים למוכרים.
בשלב זה ניתן לתת הוראות לני"ע ללא מגבלת כמות או שווי כספי. ניתן לשדר הוראות מסחר מסוג LMT בלבד. העסקאות יתבצעו בתום שלב הטרום פתיחה עם קביעת שער הפתיחה.

מסחר רציף - בשלב זה קונה פוגש מוכר. עסקה תתבצע כאשר תהיה הסכמה בין הקונה למוכר על מחירו של ני"ע מסוים. בשלב זה ישנן מגבלת מינימום לעסקאות, לא ניתן לשדר הוראות מסחר מתחת למינימום שנקבע.

שלב הנעילה - בשלב זה מוזרמות למחשב הבורסה פקודות קנייה ומכירה של ני"ע אולם לא מתבצעות עסקאות. שלב מסחר זה אורך בין 8 ל 14 דק'. בדומה לשלב הפתיחה, גם כאן אין מגבלת מינימום לעסקה והעסקאות יתבצעו בתום שלב הנעילה עם קביעת שער הסגירה.

סוגי פקודות מסחר מרכזיים 

LMT - מגבלת שער. כשאני קונה, המחיר שהגדרתי הוא המחיר המקסימאלי שאני מוכן לשלם עבור הנייר לגביו נתתי הצעה. כשאני מוכר, המחיר שהגדרתי הוא המחיר המינימאלי שאני מוכן לשלם עבור הנייר לגביו שידרתי את ההוראה.
MKT - מחיר שוק. משקיע שעושה שימוש בפקודה זו מבקש לקנות או למכור בכל מחיר שיש בשוק בזמן שידור ההוראה. יש לשים לב שלא לעשות שימוש בפקודה זו בניירות עם בעיית סחירות/נזילות, שכן כאמור תקבל ביצוע בכל מחיר שיש בשוק.
Stop Limit - זוהי פקודה שתתבצע כאשר שער המניה גדול, קטן או שווה לשער מסוים שמשקיעים מגדירים בפקודה. למשל, אם אתם רוצים למכור מניה כשהשער שלה יירד מתחת למחיר מסוים כדי להגביל את האפשרות להפסד.

לקריאה נוספת על פקודות מסחר לחצו כאן

אקסלנס בורסה מעמידה לרשות לקוחותיה והציבור הרחב מגוון כלים, ללא תשלום, שמאפשרים להרחיב את הידע על שוק ההון ולהתעדכן במידע הרלוונטי ביותר להשקעות שלכם, בהם:

חדש באקסלנס: קורסים ממוקדים למסחר עצמאי בבורסה – ללא תשלום ללקוחות החברה

מתוך הכרה במגמה המתרחבת של ישראלים שמתחילים לסחור בעצמם, ובמטרה להוות מקור עיקרי של מידע עדכני, מעמיק ואמין, פיתח בית ההשקעות אקסלנס סדרת קורסים קצרים הממוקדים במסחר בבורסה, ומיועדים לסוחרים ברמות שונות, ממתחילים שעושים את צעדיהם הראשונים ועד לסוחרים מנוסים. הקורסים, שמחירם 1,200 שקל, מוצעים בחינם ללקוחות מערכות המסחר של אקסלנס. המדריך הוא מרצה בכיר בשוק ההון, ובכל קורס שלושה מפגשים תכליתיים המועברים בזום, ובנויים כך שיעבירו את המידע הרב ביותר, בזמן הקצר ביותר.

אקדמיה ב-120 שניות: ללמוד הכל על מסחר ביוטיוב

בצעד נוסף שמיועד לסייע לסוחרים העושים צעדים ראשונים בתחום ולאלה שרוצים לשפר את הכישורים והמיומנות שלהם, פתחה אקסלנס ערוץ יוטיוב ייחודי בשם "אקדמיה ב-120 שניות – הקורס המזורז". בערוץ ניתן למצוא 12 סרטוני הדרכה מושקעים שהוקלטו באולפן וירטואלי, וממוקדים בנושאים כמו הכרת שוק ההון, אסטרטגיות מסחר, ניתוח טכני, הרכב תיק ועוד.
לסרטוני ערוץ האקדמיה ב-120 שניות לחץ כאן

מרכז הידע: כתבות על כל מה שמעניין את הסוחרים

פלטפורמה נוספת שבה מנגישה אקסלנס מידע מגוון על שוק ההון, אפיקי השקעה, פקודות מסחר ומגמות בשוק, הוא מרכז הידע באתר המתחדש בקביעות בכתבות עדכניות ומעמיקות. בין היתר, עוסקות הכתבות במגמות הנוכחיות בשוק, במסחר בישראל ובחו"ל, בהכרת פקודות מסחר, בניית תיק השקעות ועוד.
לחצו כאן לכניסה למרכז הידע למסחר בבורסה

להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים

תאריך עדכון הכתבה: נובמבר 2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.