השקעות אלטרנטיביות – המוצר הבא בעולם ניהול תיקי ההשקעות?

אז מהי השקעה אלטרנטיבית?

השקעות אלטרנטיביות

ככל שעובר הזמן, והסביבה הפיננסית הנוכחית של ריביות נמוכות מתקיימת, וגדל החיפוש לדרכים חדשות לייצר תשואת יתר מעל אותה ריבית אפסית, גוברת ההתעניינות בהשקעות אלטרנטיביות, כלומר בהשקעות שאינן מניות, אג"ח חברות או אג"ח ממשלתי, וסוגים שונים של מזומנים. מעבר לאפשרות להשגת תשואה, קיימת גם מטרה חשובה אחרת, והיא ליצור פיזור בעל קורלציה נמוכה יחסית לשוק המסורתי, וזאת על מנת לנסות וליצור תשואה חיובית בכל מצב שוק. אנו כבר רואים, בעשור האחרון, גידול בהשקעות אלטרנטיביות הן בעולם הפנסיוני, והן אצל לקוחות פרטיים, וחברות, אשר נחשפים לעולם האלטרנטיבי, ומבינים יותר את היתרונות והחסרונות שבהשקעות מסוג זה.

אז מהי השקעה אלטרנטיבית? 

העולם האלטרנטיבי הינו עולם ללא גבולות, אשר נוגע בכמעט בכל סקטור פיננסי שאנו נתקלים בו ביום יום. אנו מחלקים את ההשקעות האלטרנטיביות ל-4 אבני יסוד:

 • נדל"ן – לדוגמה בצורה ישירה של קניית נכס, או השקעה דרך קרן המשקיעה במספר רב של נכסים, בארץ או בחו"ל, לצורך השקעת ערך, או לצורך הכנסה שוטפת.
 • קרנות Private Equity - המשקיעות ישירות בפרויקטים או בחברות. לדוגמה, השקעה בתשתיות בישראל וכו'...
 • חוב לא סחיר - אגרות חוב שמונפקות לציבור מצומצם יחסית, ושאינן סחירות בבורסה. לדוגמה, P2P, הלוואות קונצרניות פרטיות, חוב לנדל"ן וכו'...
 • קרנות גידור – קרנות המיישמות אסטרטגיות השקעה מיוחדות, לרוב בעלות זמינות נמוכה לקהל הרחב.

היתרונות והחסרונות בהשקעה אלטרנטיבית

 הבה נסקור את היתרונות והחסרונות בהשקעה מהסוג הזה, כאשר נתחיל בחסרונות: 

 • רק לקוחות כשירים או מתוחכמים, אשר עונים על הגדרתם לפי חוק הייעוץ או חוק נ"ע יכולים להשקיע ישירות בהשקעות אלטרנטיביות שאין להן תשקיף.
 • ישנן עלויות יקרות לביצוע השקעות כאלו באופן ישיר. העלויות יהיו הן לבנקים, והן כדמי ניהול, והצלחה, לקרנות עצמן, המהוות את ההשקעה האלטרנטיבית.
 • ככלל נדרשים סכומים גדולים יחסית לכניסה לכל סוג של עסקה ישירה כזו.
 • השקעות אלו מתאפיינות לרוב בחוסר נזילות ביחס להשקעות הרגילות: רוב הנכסים נמצאים בהשקעות ארוכות טווח יחסית, ולכן אינם יכולים לרוב לאפשר נזילות גבוהה. דוגמה בולטת לכך היא השקעה בתשתיות. למרות זאת יש להזכיר שישנן פתרונות גם לטווחים יותר קצרים כמו שנה או רבעון.

ואחרי שראינו את הבעייתיות, אולי נתרווח ונראה את הפוטנציאלי החיובי הגדול שבחלק האלטרנטיבי של השוק כאשר מבצעים אותן דרך מוסד פיננסי או כלים מאגדים: 

 • בהשקעות אלו ישנה לרוב יכולת נדירה לייצר פיזור לא קורלטיבי בתיק המנוהל. גם בגלל טווח ההשקעה, וגם בגלל אופי הנכסים, קשה למצוא מגמה כיוונית זהה בין התחומים השונים האלו והשווקים הסטנדרטיים הסחירים.
 • רוב הנכסים אינם בעלי תנודתיות גבוהה, וזאת, בעיקר, בגלל זמן המימוש הארוך שלהם.
 • בקרנות חוב, התשואה עשויה להיות יציבה ועקבית, מאחר ומחזיקים את ההלוואות לפדיון ומשערכים לפי שווי הוגן.
 • לרוב, בקרנות חוב, המשקיע מקבל שעבוד כנגד ההלוואה, דבר שעשוי להקנות בטחון שאינו קיים בהכרח בהשקעות רגילות.
 • מתקבל פיזור רחב של נכסים והלוואות, בגלל האופי המבוזר בעצמו של הכלים עצמם: קרנות גידור, ו-Private Equity.
 • כיום, ניתן לקנות קרנות אלטרנטיביות דרך כל בנק, בדומה ל-ני"ע בחו"ל. גורם המקנה עוד סוג של אמון למשקיעים. יחס חיובי של נעילה להשגת תשואה - ככל שהכסף סגור לתקופה יותר ארוכה כך ישנו פוטנציאל פיצוי כתשואה יותר גבוה.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השקעה במדד הקריפטו

תחיית מטבעות הקריפטו בעידן הקורונה

רוצים להשקיע בביטקוין? המאמר הבא הוא חובה. איך משקיעים בביטקוין, אתריום ובמטבעות קריפטוגרפים אחרים בעידן של אחרי משבר הקורונה, הפניקס ניהול תיקים 

קרא עוד
Bitcoin

מטבעות קריפטוגרפיים הם העתיד? הביטקוין כמצג נוסף של חשש לעתיד לבוא

זירת המטבעות הוירטואליים (ביטקוין, אית'ריום וכו) כבר אינה שייכת לחלק האקזוטי של שוק ההון. מה אנחנו כבר מגלים על עתיד הביטקוין וחבריו? גלו באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
NFT

NFT - שיגעון חדש או אלמנט קבוע בחיינו? וגם מבט על טכנולוגיית הבלוקצ'יין

מה זה NFT ומה מייחד אותו? מה עומד מאחורי הטכנולוגיה שמפעילה אותו, טכנולוגיית בלוקצ'יין Blockchain? בהפניקס ניהול תיקים מסבירים, היכנסו לכתבה לקבלת כל המידע

קרא עוד
מסחר בביטקוין

ביטקוין - שינוי אסטרטגי המעיד על שינוי תפיסתי

ביטקוין - למרות הציפיות הגדולות וכל היתרונות של השימוש בביטקוין, הביטקוין מתנהג אחרת! צניחה חופשית ותנועה הפוכה מהציפיות. היכנסו לסקירה של הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.