תחזית ניהול תיקי השקעות לשנת 2020, למה כדאי לשים לב בתיקי השקעות השנה?

איך תשפיע הריבית הנמוכה על ענף הנדל"ן? מה צפוי למרווחי האשראי של הבנקים? ולאן הולכת מלחמת הסחר בין  סין לממשל טראמפ? זו תמונת הפתיחה של 2020, וכך להערכתנו היא תתפתח

תחזית אקסלנס ניהול השקעות ל-2020

שנת 2019 הייתה תנודתית במיוחד. החגיגות בבורסות העולם, כמו גם השפל ההיסטורי בשיעורי האבטלה בארה"ב ובאירופה, כמעט השכיחו את הפסימיות שבה נפתחה השנה. לפני שנצלול לתחזיות ל-2020, נסקור תחילה את השורות התחתונות של קודמתה.

השקל

השנה שסוגרת את העשור השני של המילניום האירה פנים למטבע הישראלי. שילוב של נסיבות כמו עודף בחשבון השוטף, אבטלה נמוכה ומשק צומח הביא להתחזקות השקל בכ-7% ביחס לדולר ובכ-9% ביחס לאירו. בתחילת 2019 דיברו החזאים על אינפלציה של 1.4%. בפועל הסתכמה עד כה האינפלציה השנתית ב-0.6%, שפירושה שנה נוספת מתחת ליעד של בנק ישראל (3%-1%).

הריבית

גם בנקודה זו לא התממשו התחזיות, והריבית נותרה על כנה בגובה 0.25%. בארה"ב הפער בין הצפי למציאות בלט אף יותר: במקום שלוש העלאות ריבית בוצעו שלוש הורדות, מ-2.5% ל-1.75%.

האג"ח

תשואות אגרות החוב ארוכות הטווח בישראל ירדו השנה משמעותית: מרמה של כ-1.9% אל מתחת ל-1%. כך גם באג"ח החברות: מכ-1.5% בתחילת השנה, ואפילו 2% בסוף השנה שעברה, לכיוון 1%. בארה"ב תשואות אגרות החוב ל-10 שנים, שעמדו על 3.25%, ירדו ל-1.9%.

שוקי המניות

הריביות האפסיות סיפקו מימון זול, מה שהביא את שוקי המניות לשבור שיאים למרות ירידה קלה ברווחיות ועלייה במכפילים. מדד המניות העולמי עלה ב-23%, S&P 500 ב-27% ונאסד"ק ב-37%. התמונה באירופה דומה: יורוסטוקס 600 עלה ב-23%, גרמניה וצרפת ב-26% ואילו FTSE 100 האנגלי, בצל הברקזיט, הסתפק בעלייה של 12%. גם בישראל נצבעו המסכים בעיקר בירוק: ת"א 35 עלה ב-15%, ת"א 125 ב-21% ות"א 90 ב-39%. בניתוח סקטוריאלי: מדד ת"א בנקים עלה ב-26%, מדד הנדל"ן זינק ב-71%, ורק סקטור הגז והנפט הציג ביצועים לא טובים.

לאיזה סקטור כדאי לשים לב השנה?

והרי התחזית

2020 נפתחת עם צפי של רוב החזאים, גם כשלוקחים בחשבון את העלאות המיסים שכנראה בדרך, לאינפלציה של לכל היותר 1%. בנק ישראל, שלכל אורך 2019 נמנע מלהתערב בשוק המט"ח, עשוי לשנות את מדיניותו: נוכח חוזק השקל, הורדות הריבית בארה"ב והריבית השלילית באירופה, ההערכות הן כי צפויה הורדת ריבית אחת לפחות אצלנו. גורם נוסף שעשוי להשפיע ולהגביר את הביקוש לשקל הוא הצטרפותה של ישראל ל-WGBI, מדד האג"ח הממשלתי העולמי. כך או כך, להערכתנו, סביבת האינפלציה בישראל סביר כי תישאר נמוכה.

ענפים במשק

נדל"ן – ההערכה היא כי הריביות והתשואות הנמוכות ימשיכו לצמצם את עלויות המימון ולהעלות את הרווחיות בענף הנדל"ן, שהתחזקה כאמור גם בשנה החולפת.

פיננסים – למרות הירידה הניכרת בתשואות בשנה האחרונה, ריבית המשכנתאות נותרה גבוהה ומרווחי האשראי עלו משמעותית. לכן, ההערכה היא כי הרווחיות והתשואה על ההון בסקטור צפויות להישאר גבוהות יחסית.

קלינטק, סקטור האנרגיה – השאיפה להתייעלות אנרגטית ולהפחתה בזיהום האוויר הגדילה את מרכיב האנרגיה הנקייה בשנים האחרונות בצורה משמעותית, והיד עוד נטויה. ניתן לראות בענף זה פרויקטים רבים בארץ ובעולם בתחום האנרגיה הסולרית והרוח. ישנה מגמה של גידול מהיר באישור פרויקטים, אשר בצד יישומם של פרויקטים שכבר אושרו, מביאה לצמיחה בתחום.

חברות הטכנולוגיה – ההערכה היא שהצמיחה הגבוהה, היתרון התחרותי, המינוף התפעולי והיעדר לחצי מחירים ימשיכו לאפיין את הסקטור.

אז מה טומנת בחובה 2020?

בזירה הגלובלית, מלחמת הסחר טרם שככה. לא מעט נושאים לא הובהרו במזכר ההבנות שנחתם לאחרונה בין ארה"ב לסין, אולם נראה כי לקראת הבחירות שואף הנשיא טראמפ להציג הסכם רחב יותר, שעשוי לתרום להמשך העליות בשווקים הפיננסיים.

בזירה המקומית, היעדר התקציב יחייב התנהלות מצמצמת עם תקציב חודשי של 1/12 ביחס לתקציב 2019 ללא אישור החריגות המקובלות. הדבר יאלץ את משרדי הממשלה, שממילא פועלים בתנאי גירעון, לצמצם בהוצאות. מוערך שאחוז הגירעון צפוי לקטון, אולם חוסר היציבות הפוליטית עלול להשפיע לרעה על דירוג האשראי. מצד שני, צריך לזכור כי בשנים עברו, שנת בחירות היוותה לא אחת גם קטליזטור לביצועים עודפים בשוקי המניות. אז מה יקרה הפעם? ימים יגידו.

האמור בכתבה מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד.
האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה.
יובהר כי השקעה בתיק מנוהל כרוכה בהליך אפיון צרכים על ידי בעל רישיון מתאים המוסמך לכך, וכן קביעת מדיניות השקעה מתאימה.
אין לראות באמור בכתבה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. 
מבלי לפגוע בכלליות האמור, יובהר כי השקעה במוצרים אלטרנטיביים, בין כהשקעה פרטית ובין באמצעות תיק מנוהל, הינה השקעה מורכבת הדורשת ידע והיכרות עם שוק ההון. מוצרים אלו מתאפיינים לרוב בנזילות נמוכה, בעלי מאפיינים משתנים, ולכן ישנה חשיבות רבה בעיון במסמכים הרלוונטים לכל מוצר בטרם ביצוע ההשקעה בו.
המסתמך על האמור בכתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.