ביטקוין - שינוי אסטרטגי המעיד על שינוי תפיסתי

ביטקוין - התנועה האחרונה והאלימה שברה מוסכמה ארוכת שנים

ביטקוין – מטבע וירטואלי

לכאורה, אחד מהנהנים ביותר במשבר הנוכחי היה צריך להיות הביטקוין, כמטבע הקריפטו המייצג, הגדול, והנסחר ביותר מבין כול אחיו בזירה ההיא. והנה, במשבר הנוכחי, הוא ממש הביא לנו תנועה הפוכה לציפיות. מה קורה כאן? לפני שננסה לענות על השאלה הזאת, כמה מילים על המהות של המטבע הווירטואלי הזה.

מה זה ביטקוין, ולמה הציפיות גבוהות כלפיו?

בגדול, הביטקוין הוא מטבע "מזומן" שאינו נמצא במערכת המוניטארית הרגילה, ואינו תלוי כלל בכל המערכת הבנקאית.

יתרונות המסחר בביטקוין:

ניתן להעבירו מארנק דיגיטאלי אחד למשנהו, מבלי שזה ייודע לאף אחד, חוץ מהמעורבים בעסקה. וזה כולל, את כל הנושא של תיעוד התנועות הפיננסיות שלנו, ונושא העברות המטבע ממקום למקום (כמו התנועות העוברות ב-Swift וכו'...). זהו יתרון עצום למי שאינו רוצה להיות תחת השליטה, והבחינה, של המוסדות הפיננסיים הגלובליים. וגם לא של מדינתו שלו. כמו כן, זה מבטיח שרידות גדולה כאשר חלק או כל אותה מערכת בנקאית גלובלית בסכנה (ראו את 2007-9).

בנוסף, נציין שעצם השימוש בביטקוין הפך להיות נפוץ יותר ויותר והתקבל כאמצעי תשלום בהרבה מאוד מקומות. כולל כהלך חוקי בשתי מדינות: אקוודור, ומרכז אפריקה.
אגב, לא תמצאו היום אתר פיננסי, ומדיה פיננסית, אשר אינם מפרסמים את המחיר של המטבעות מסוגו של הביטקוין, כאשר הביטקוין היה ונשאר מרכז הדיווח. ככל שעובר הזמן, עולם הקריפטו הולך ומתגבר על בעיות הילדות שלו בדמות חוסר האמינות של הפלטפורמות העיקריות, גניבות ועקיצות שונות ומשונות, ויש כיום מעט מאוד מקרים של קריסת פלטפורמות בגלל תקלות הנובעות מהאקרים ופשע.

ביטקוין כנכס בעל ערך שומר הון

נקודה חשובה וקריטית לסיבה שהיינו צריכים לחשוב עליו כנכס בעל ערך שומר הון: מספר הביטקוינים הוא סופי. לא ניתן לייצר יותר מאשר 21 מיליוני מטבעות ביטקוין. זהו מספר סופי, ונובע מעצם האלגוריתם שדרכו "כורים" מטבעות חדשים. הנה תצוגה של מצב הכרייה העדכני, לרגע כתיבת שורות אלו (מאתר buybitcoinworldwide.com):

תצוגה של מצב הכרייה העדכני, לרגע כתיבת שורות אלו (מאתר buybitcoinworldwide.com)

וכפי שאתם יכולים לראות, מתקרבים ממש לסיום המכסה הכללית, כאשר כבר יותר מ-90% ממה שהיה ניתן לייצר כבר נוצר. העובדה הזו בלבד הייתה צריכה לתת גושפנקא חיובית לכל המערכת הזו. הרי מה שנדיר, יקר. תוסיפו לזה את העניין שערכו של הביטקוין היה סביב 40,000 דולר, כאשר הירידות בשוקי המניות והאג"ח החלו, דהיינו ירידה כבר ענקית מהשיא של 70,000 דולר, וקיבלתם אוסף סיבות לשיקום אדיר מימדים במחירו.

ומה קרה? אכזבה גדולה. הנה הגרף השבועי של תנועת מחירו של ביטקוין מאז אוקטובר 2017 ועד היום (בעזרת אתר Barchart):

הגרף השבועי של תנועת מחירו של ביטקוין מאז אוקטובר 2017 ועד היום (בעזרת אתר Barchart)

אחרי ניסיון די כושל של עלייה, עד קצת מתחת ל-50,000, ראינו אותו צולל לאזור התמיכה המצופה של 35,000. אבל, באופן מפתיע ומדהים בעיני רבים, ראינו אותו שובר רמה זו, וצולל לכיוון המחיר הנוכחי בין 20 ו-24 אלף דולר.

נתחיל בצד הטכני של הדברים שהוא משליך גם על הצד הפונדמנטלי: שימו לב שמאז התחלת התצוגה הגראפית שלפניכם הביטקוין תמיד יצר סדרה עולה של שיאים ושפלים. נכון שההבדל בין השיאים והשפלים הוא עצום, ושכל העניין הזה תנודתי להחריד, אבל אם נשמעים לכללי המגמה הטהורים, סדרה רציפה של שיאים ושפלים עולים היא מגמה עולה רשמית.

וכך היה, עד השבירה האחרונה של 35,000.

לכן ההלם בהרבה חוגי אוהבי הביטקוין והקריפטו בכלל. זה לא מקרה שבשבירה הזו ראינו עלייה די גדולה במחזור המסחר של מטבע. לא ניתן להדגיש יתר על המידה את החשיבות של העניין הזה: שבירת רצף השיאים והשפלים היה למהלומה גדולה בקרב כל המקורבים לזירה הזו.

אז מה הסיבה לצניחה של הביטקוין ומה קרה בעצם?

למה, למרות כל הדברים החיוביים שהזכרנו לעיל, ולמרות אופיו המובהק של הביטקוין כמגן נגד אינפלציה, הוא קרס ושבר מוסכמה ומגמה עולה רשמית? דווקא עכשיו?

ובכן, במילה אחת סין, וההשלכה של מה שקרה עם סין על עתידו של הביטקוין. בסוף ספטמבר 2021 הבנק המרכזי הסיני אסר לחלוטין על המסחר, ועל האחזקה, של מטבעות הקריפטו במדינה. לכאורה, זה עניין מקומי, במדינה טוטאליטארית. אבל, הסיבות שניתנו לכך פתחו תיבת פנדורה שהוסכם לא לדבר עליה עד כה: הקריפטו, ובמיוחד הביטקוין, יצרו בעיה של בריחת הון מהמדינה. וכאשר ערכו של הביטקוין עולה, כמות ההון שהיה ניתן להבריח החוצה גדלה אקספוננציאלית.

בסין, ניתן לכפות לא רע מדיניות כזו. הרי יש להם אינטרנט משלהם! אבל מה עם המערב ובכלל? האם עולם הקריפטו יכול להישאר חופשי כאשר מתקרב ומתממש משבר של נזילות גלובלי? משבר שבו המזומן הופך להיות "מלך"? התשובה לכך ברורה, ואחרי המהלך הסיני, כבר נשמעו בעולם קולות רמים של רגולציה ואף איסור על השימוש בכלים הפיננסים האלו, וזאת בצורה של עונש כבד ומיסוי מרתיע, לכל מי שינסה להחדיר רווחים מהקריפטו לתוך המערכת הרגילה.

וכך, דווקא כאשר היה הגיוני שיהיה ביקוש אדיר, נוצר ואקום ופחד. וזו הסיבה לבריחה, לשבירה של רמת התמיכה וליצירת שפל נמוך. האם זה הסוף של העולם הזה? ממש לא. אבל חייבים להבין שמתישהו חייבים להגיע להסכמה בין הזירה המטבעית הזו והעולם המוניטארי ה"רגיל". וזאת, בצורה כזו שלא יהיה ניתן לחזור עליה אחורה, וכזאת שלא תאיים להעלים כמויות אדירות של נזילות הדרושה כל כך בימים של מיתון, ושפל כלכלי. וזה, ממש, עוד לפנינו.

נקודה חשובה בכל הנוגע למטבע הביטקוין:

ככל שעובר הזמן, וכמות המטבעות לכרייה מצטמצמת והולכת, יש קושי גדול לייצר יחידות חדשות בגלל סיבוך תוכנת המחשב המבצעת את המשימה. ככל שמתקרבים לגבול העליון של ה-21 מיליון מטבעות, כדאיות הכרייה פשוט קטנה עד כדי מצב שהיא לא קיימת כלל. יש שיאמרו: עובדה טכנית זו בוודאי תעלה את המחיר? אז, לא. עובדה היא שאנו די קרובים לאותו סיום כרייה וראינו את המגמה האחרונה. השלילית והחזקה מאוד. מדוע? כי כולם כבר הפנימו את עניין הכמות המוגבלת של המטבעות אבל עדיין לא הופנמו כל הגורמים הפיננסיים האחרים המשפיעים על המחיר. המון הצלחה לכולם.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

כביש ריק עם כיתוב 2020

תחזית ניהול תיקי השקעות לשנת 2020

איך תשפיע הריבית הנמוכה על ענף הנדל"ן? מה צפוי למרווחי האשראי של הבנקים? ומלחמת הסחר? זוהי תמונת הפתיחה ל-2020, וכך להערכתנו היא יכולה להתפתח – הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
לוגואים של השקעות אלטרנטיביות

המוצר הבא בעולם ניהול תיקי ההשקעות

השקעות אלטרנטיביות הן הדבר החם בתחום ניהול תיקי השקעות. התחום של השקעות אלטרנטיביות נוגע במגוון תחומים: נדלן, קרנות גידור, פרייבט אקוויטי ועוד. גלו איך משקיעים

קרא עוד
צמח עם חצים לכמה כיוונים

פיזור סיכונים בניהול תיקי השקעות

בעולם ניהול תיקי השקעות קיימת הסכמה בדבר הקושי לתזמן השקעות ומודגש במיוחד החלק של ניהול הסיכונים. היכנסו לצפייה במדריך פיזור סיכונים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה בקרן גידור

קרן גידור - אסטרטגיות השקעה בקרנות גידור

קרן גידור הינה כלי יעיל לגיוון השקעות בסמגנטים חדשים, פיזור סיכונים וכו'. מהי קרן גידור? ואילו אסטרטגיות השקעה קיימות בקרנות גידור?

קרא עוד
השקעה במוצרים פאסיביים

השקעה במוצרים פאסיביים

מעוניינים להשקיע במוצרים פאסיביים? במדריך השקעה פאסיבית של הפניקס ניהול תיקים תוכלו ללמוד ולהכיר מהם היתרונות והחסרונות בהשקעה מסוג זה, למי היא מתאימה ועוד.

קרא עוד
ניתוח טכני של מדד ה-S&P500

התקווה הגדולה מהתנהלות מדדי ארה"ב

ניתוח טכני של מדד ה- 500S&P בזמן משבר הקורונה מבשר לנו על סדר, ועתיד ורוד יותר. מה שבא בקלות, גם באותה הקלות ייעלם? הניתוח המלא בכתבה הבאה של הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
סוחר במניות בפוזייצית חסר? הכר את תופעת השורטסקוויז

סוחר בפוזיציית שורט בשוק ההון? הכר את האויב הגדול שלך - תופעת השורט סקוויז

שורט סקוויז - תופעת לוואי לטכניקת מכירה בחסר אשר הוגדרה על ידי רבים בתור התגשמות החלום הרע של כל סוחרי השורט במניות. הפניקס ניהול תיקים עם ההסבר המלא

קרא עוד
השפעות הבנק הפדרלי על שוק ההון

הבנק הפדרלי מוביל צעדים שמייצרים מהפכים של 180 מעלות

הבנק הפדרלי (הפדרל ריזרב) הינו גורם בעל השפעה רבה על המסחר בשוק ההון, לרוב הבנק המרכזי אף משפיע עלינו באופן ישיר. הפניקס ניהול תיקים עם ההסבר והשפעות צעדי הפד.

קרא עוד
מהי קרן נאמנות

קרנות נאמנות – מהי קרן נאמנות, הגדרה, יתרונות וחסרונות

קרנות נאמנות - אחד מהכלים החשובים, המגוונים והמשפיעים בהרכב ניהול תיקי השקעות. מעוניינים ללמוד מהי קרן נאמנות, יתרונותיה וחסרונותיה של קרן נאמנות?

קרא עוד
השקעה במניות חברת SPAC

SPAC: כלי פיננסי להמונים שהיה שמור למקורבים בלבד

SPAC - כלי פיננסי להמונים שהיה שמור עד כה למקורבים בלבד, המאפשר לקחת חלק בהשקעות צמיחה, וגם במיזוגים ורכישות. הפניקס ניהול תיקים עם הסיבות לפופולאריות שעולה.

קרא עוד
כלי רוחב שוק

מבט על הנעשה מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק

מעוניינים להבין קצת יותר מהנעשה מאחורי הקלעים בשוק ההון ועולם ניהול ההשקעות? הפניקס ניהול תיקים עם מבט מאחורי הקלעים בעזרת כלי רוחב שוק.

קרא עוד
עבודתו של מנהל ההשקעות היא עבודה קשה ורבה

אלו הם גורמי ההחלטה העיקריים של מנהלי תיקי השקעות

מה הם גורמי ההחלטה העיקריים כאשר באים לנהל תיק השקעות? מבט על מסלול העבודה של מנהל ההשקעות העמוס במשימות.

קרא עוד
כסף לא גדל על העצים, אבל בהחלט אפשר להשקיע חכם, כך שיצמח

ניהול תיקים אקטיבי מול קופות גמל להשקעה

יודעים מה ההבדלים בין ניהול תיקים אקטיבי לעומת קופת גמל להשקעה? ההשוואה המקיפה והמלאה בכתבה הבאה.

קרא עוד
סטגפלציה – שילוב נדיר של אינפלציה ומיתון

סטגפלציה – הרע מכל העולמות

מהי סטגפלציה, האם אנחנו צריכים לחשוש ממנה? האם בכלל אנחנו באמת בדרך לשם, ואיך יוצאים ממצב שהוא נדיר בשוק אך בהחלט תרחיש סביר?

קרא עוד
אינדקס מניות

מהו מדד המניות הציבוריות שמייצג הכי טוב את מה שקורה בכלכלה של המדינה?

במאמר הבא נסביר על מדדי שווי שוק השונים, ומי יכול לשקף את הכלכלה האמריקאית המקומית בצורה הנכונה ביותר מבין כל מדדי המניות הציבוריות?

קרא עוד
הנפקות בבורסה – הר של כסף שמתגלגל וזורם מהמשקיעים לחברות במהירות

הנפקות – מבט על החלק הזה של שוק ההון

הנפקות חדשות לציבור (IPOS), הדעות עליהן כה חלוקות שניתן למצוא משקיעים בשוק ההון העוסקים רק בהן ועד כאלו שיזהירו אתכם מלגעת בהנפקות באופן מוחלט. מה האמת? בכתבה הבאה.

קרא עוד
משקיע בשוק ההון עם לפטופ ומכשיר נייד. זה מספיק לניתוחים מורכבים?

ניהול תיקים עצמאי או על ידי מנהל תיקים מקצועי?

מתלבט בין להשקיע באופן עצמאי בשוק ההון לבין שירותיו של מנהל תיקים מקצועי? בכתבה נרחיב על ההבדלים בין מנהל תיקים לבין ניהול השקעות פרטי.

קרא עוד
בשנת 2021 לא רק השקל התחזק, אלא גם המדדים של הבורסה הישראלית

שנת 2021 בבורסה הישראלית

סקירת שנת 2021 בבורסה הישראלית, מבט על המגמות, הסקטורים המובילים בשנה החולפת, המדדים העיקריים ועוד.

קרא עוד
הגנה על תיק ההשקעות בתקופות מעבר

הגנה על תיק ההשקעות בתקופות מעבר

הגנה על תיקי ההשקעות שלנו בתקופות מעבר, האם אנחנו מוכנים לשינוי, או לפחות ערוכים מפני חוסר הוודאות בשווקים? בהפניקס ניהול תיקים מסבירים איך נערכים

קרא עוד
ניהול תיק השקעות אישי - הפניקס ניהול תיקים

פסיכולוגיית המשקיעים – ערבוביה של אינטלקט ורגש

פסיכולוגיית המשקיעים: בין האינטלקט לרגש, איך נראה תהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים בזמני המגמות השונות? בהפניקס ניהול תיקים מסבירים.

קרא עוד
שוק מסחר במניות

יחס ה Price Earnings-P/E - כמדד הפופולארי לאומדן ערכה היחסי של מניה

P/E הפרמטר הנפוץ ביותר מבין הפרמטרים הפונדמנטליים שקובע את ערכה היחסי של מניה בשוק, מה המשמעות, איך משפיע על ערך המניה ועוד. הפניקס ניהול תיקים מביאים לכם את כל המידע.

קרא עוד
שינוי התצורה של מחירי הנכסים הפיננסיים

אפשרויות שונות של תצוגת מחיר – אלמנט נוסף להבנה טובה של המגמה הקיימת

איך שינוי ותצוגה שונה של תצוגת מחיר הנכסים הפיננסיים יכולים להציג עבורכם אלמנט נוסף להבנה טובה של המגמה הקיימת בשווקים? בכתבה הבאה באתר הפניקס ניהול תיקים

קרא עוד
מומנטום – אינדיקאטור עזר עבור המשקיעים בשוק ההון

מומנטום – מהו ואיך ניתן להשתמש בו?

מומנטום בהשקעות. מעבר למהותו של המומנטום, נציג במאמר הבא דוגמה של אינדיקאטור שימושי בנושא מהו מומנטום? איך ניתן להשתמש בו ומה כדאי לדעת?

קרא עוד
סוחר בשוק ההון משתמש בפלאפון ומחזיק דולרים

תבניות מסחר בשוק ההון ככלי להבנת המגמה הנוכחית

תבניות מסחר בשוק ההון משמשות את הסוחרים ככלי לחיזוי בשוק ההון ולהן שתי פונקציות מרכזיות: להצביע על מהי המגמה הנוכחית והאם יש סימן לשינוי בהמשך.

קרא עוד
משקיע הצופה בנתונים של דוח כספי בצורה תלת מימד

קרנות כספיות – אמצעי חסכון למטרות שונות

 קרנות כספיות הן אמצעי חיסכון למטרות שונות ורבים טוענים כי הן תחליף ראוי לפיקדון בבנק. הפניקס ניהול תיקים מסבירים מה זה קרן כספית והאם היא אכן רלוונטית בימי מיתון.

קרא עוד
בכתבה מידע על הכלים הטכניים הנקראים ממוצעים נעים

ממוצעים נעים – כלים אדירים בזמן של מגמה כיוונית

גלו את הסודות של הכלי הפופולארי הממוצע הנע: למדו היכולות והמגבלות שלו וכיצד הוא מחושב.

קרא עוד
אנליסט סוקר את דוחות הבורסה של הרבעון האחרון בבורסה בארצות הברית

דוחות הרבעון האחרון של 2022 בוול-סטריט, וסיכום השנה

דוחות רבעון אחרון וסיכום שנת 2022 בוול-סטריט, מבט על המגמות, הסקטורים המובילים בשנה החולפת, המדדים העיקריים ועוד.

קרא עוד
קווי מגמה – הפניקס ניהול תיקים

ניתוח גלי המגמה

איך באמצעות ניתוח קווי מגמה וגלים עולים או יורדים נוכל להבין מהי המגמה ומהו מצב הרוח של השוק. המאמר המלא באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
לוגו סילקון וואלי בנק – silicon valley bank logo

אירועי קריסת הבנקים SVB ו-CS והשפעתם על שוק ההון

למה חשוב לעקוב אחרי מצב הבנקים בארה"ב לאחר אירועי SVB ו-CS ואיך הם משפיעים על תיק ההשקעות? צוות הפניקס ניהול תיקים עם סקירה על מצב הבנקים בארה"ב לאחר אירועי SVB ו-CS.

קרא עוד
קוביות המדמות מצב של עליה וירידה במחיר הזהב

שילוב מעניין של מידע מהמחיר, ומהמומנטום

ניתוח שוק בעזרת שילוב של מגמה, מחיר ומומנטום: ישנה תמיד השאלה אם ניתן לשפר במקצת את המידע שהשוק נותן לנו? כיצד אלמנטים כמו מגמה, מחיר ומומנטום יכולים לעזור לנו?

קרא עוד
תמונה שממחישה את התשואות בקרן גידור בנאמנות

קרנות גידור בנאמנות – כלי השקעה חדש עבור הקהל הרחב

חלק מעולם קרנות הגידור נפתח לציבור הרחב על פי פרמטרים שהוגדרו כגרסה מיוחדת של קרנות הנאמנות. יש לכך מספר יתרונות וחסרונות. לפרטים היכנסו לכתבה הבאה.

קרא עוד
קרנות סל וביצי זהב הממחישות את הקרנות המחקות

קרנות מחקות – כלי פיננסי למעקב אחרי נכסי בסיס

עולם קרנות הנאמנות הישראלי מגוון מאוד והפעם החלטנו לקטלג אותן על פי פרמטר הניהול. אז מה ההבדל בין קרנות נאמנות מנוהלות למחקות? לחצו לקריאה

קרא עוד
הקשר בין המערכת הבנקאית האמריקאית לדולר

מושג חדש: BTFP. מה זה? ואיך הוא עוזר לשוק המניות האמריקאי

תוכנית BTFP: תוכנית הלוואות לבנקים. שבמסגרתה הבנק המרכזי מתמחר את החוב הזה ב-100% מהערך בו הוא נקנה, ולא על פי מחיר השוק, ונותן כנגדו הלוואה.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.