רמות תמיכה והתנגדות – יסודות תנועת המחיר

רמות מחיר היסטוריות חשובות הן נקודות במפה של תנועת הנכס הפיננסי

גרף המציג נרות יפניים ורמות תמיכה והתנגדות שונים במסחר

משקיע מתחיל, המסתכל על תנועת נכס פיננסי, יכולה בהחלט לקבל את הרושם שכל העניין הזה מאוד אקראי. למעשה, ישנה תיאוריה שלמה הדוגלת באקראיות של שוקי ההון, ושעל בסיסה מניחים את היסודות לבנייה של מדיניות ניהול סיכונים על פי עיקרון זה. אבל, לרוב, אין זה כך. כדי למצוא היגיון בתנועת הנכסים הפיננסיים אנו צריכים להבין שני דברים עיקריים: הראשון הוא שרוב הזמן, דהיינו בשגרה, ישנו היגיון פנימי באותה תנועה. אגב, היגיון זה מבוסס גם על הטווח שעל פיו מסתכלים על הנכס.

והשני הוא שכאשר ישנו אירוע בלתי צפוי כלכלית, מדינית או מכל סוג אחר, אבל המשפיע על העולם הפיננסי, נראה תנועה חריגה שאינה נכנסת למסגרת של אותה שגרה. אירועים אלו מהווים את היוצא מהכלל אבל יש בהחלט להבין שהם קורים, ולקחת אותם בחשבון כאשר אנו מנסים להבין את מגבלות הגדרות המגמה. במיוחד כאשר אנו בונים את כל מנגנון ניהול הסיכונים. על ה"ברבורים השחורים" האלו אין הרבה מה להרחיב. מטבעם, הם "שוברים" את הכללים, וזאת בצורה מאוד ייחודית לאותו מקרה.

אבל, מה בנושא רוב הזמן? זה שבו אין "ברבורים שחורים", ובו מתנהלים החיים הפיננסיים בשגרה? על התקופות הארוכות האלו כבר הרחבנו בכתבות קצרות קודמות, וכאן נביא אלמנט נוסף שהוא יסוד מן היסודות של אותה תנועה "שגרתית". לפני שנמשיך, הנה גרף יומי של מדד המניות העיקרי שלנו, מדד ת"א 35, בעזרת אתר Investing.com:

גרף יומי של מדד תל-אביב 35 ובו מוצגות רמות תמיכה והתנגדות שונות לדוגמא


ניתן לראות בגרף הזה, המשתרע מאז ספטמבר 2021, ועד עכשיו (20-11-2022), את התנהלות המדד גם בזמן של שגרה וגם בזמן של אירועים מיוחדים. למשל, נזכיר את התחלת הקונפליקט בין רוסיה ואוקראינה, בסוף 02-2022, ואיך השוק קיבל זאת בירידות קשות. כמו כן, ניתן לראות את העלייה הגדולה מאמצע יוני, ועד סוף אוגוסט, והחזרה מטה מאותו מהלך עולה די מהמם

וכך, לפנינו מהלכים פיננסיים הנובעים גם מאירועים, גם מהערכות פונדמנטליות, וגם מתהליכים רגילים של מגמות הנובעות מן הפסיכולוגיה נטו של המשקיעים. ומה המשותף לכל התצוגה? אזורי המחיר החשובים: רמות התמיכה וההתנגדות. למרות הסיבות השונות לתנועה, חייבים להתפעל מהמשמעת היחסית של המדד להיעצר, להתהפך, או למצוא משענת באותם אזורי מחירים חשובים.

מהן רמות תמיכה והתנגדות

לפני שנמשיך, כמה הגדרות: רמת תמיכה היא רמה שבה המחיר עוצר ירידה, ומתחיל לעלות משם. ורמת התנגדות היא רמה שבו המחיר מוצא מכשול להמשך עלייה, ומתהפך שם כלפי מטה.
ועוד כלל: רמת התנגדות שנפרצת תהווה מעכשיו רמת תמיכה, וההיפך: רמת תמיכה שנשברת מטה תהווה מאותו רגע רמת התנגדות.
ועוד משהו קטן: רמות אינן מספר אחד. הן אזור, סביב מחיר או תחום מחירים צר.

למשל, בגרף שלפנינו ישנם 4 אזורים כאלו: 1790-1810, 1870-1890, 1990-2010, 2070-2080. אוקי, אז ישנן רמות כאלו והן באמת חוזרות על עצמן כנקודות צומת בתנועת המחיר. אבל מדוע זה כך? פשוט מאוד: באזורים אלו נלקחו, או לא נלקחו, עמדות, וכאשר המחיר חוזר לשם, אותם אנשים שקנו, כאשר השוק ירד, או שנמנעו מלקנות כאשר השוק עלה, מסתערים על ההזדמנות השנייה לעשות את מה שהם רצו:

לסיכום – רמות תמיכה והתנגדות

בהתנגדות, המוכרים מוצאים הזדמנות למכור את מה שהם רצו, אחרי שהם היו בהפסד. ובתמיכה, הקונים מוצאים הזדמנות לקנות בזול משהו שעלה וחזר מטה. זו כמובן הפשטה גדולה של כל מה שקורה אבל אלו עיקרי הדברים. מכל זה נאמר: רמות מחיר היסטוריות חשובות (תמיכה והתנגדות) הן רמות שבהן הסיכוי שיקרה משהו גדול בהרבה מאשר ביניהן. וזהו מידע שנותן הרבה יתרון למי שרוצה להתייחס, בטווח המוצג, למה שקורה בפועל בשוק, ולא רק לפעול על פי הצדדים הפונדמנטליים והכלכליים של שוקי ההון.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

 

השפעת ההגרעון התקציבי ויחס החוב-תוצר לעתיד שלנו?

מצב גירעון תקציבי נדרש, כמנוע לעתיד טוב יותר

הפניקס ניהול תיקים מנתחים מהו גרעון תקציבי, ומהו מצב הגירעוני הנדרש כמנוע לצמיחה ולעתיד טוב יותר. כל המידע בכתבה הבאה.

קרא עוד
מניות הבנקים: האם הבנק שלך ישרוד את המשבר?

תודה לאל! הבנקים ישרדו את המשבר אבל מה בקשר לרווחיות שלהם?

מדד הבנקים ומניות הבנקים יורדים בעקבות משבר הקורונה. הבנקים ישרדו את המשבר? מה לגבי הרווחיות שלהם בתקופה זו ולאן מועדות פניהם של הבנקים בשנת 2020 בכתבה הבאה.

קרא עוד
סקירת מאקרו ינואר 2021 - קורונה וחיסונים

סקירת מאקרו ינואר 2021 – הפניקס ניהול תיקים

הכלכלן הראשי של הפניקס בית השקעות סיקר עבורכם את ינואר 2021- בחירות, התחסנות האוכלוסייה, ציפיות האינפלציה הגלומות, השתוללות השקל והעלאת הערכת הצמיחה של בנק ישראל.

קרא עוד
סיכום שנת הקורונה - 2020

סיכום שנת הקורונה - 2020

2020 הייתה שנה של פתיחת הברזים המונטארים והפיסקאליים. ברגע שזה התוודע לשווקים הפיננסיים, הדרך הייתה מעלה בנכסי ה-Risk On ומטה בנכסי ה-Risk Off. 

קרא עוד
דולרים על רקע דגל ארצות הברית

מדדי המניות בארה"ב וראסל 2000 – חלון לציפיות מהכלכלה האמיתית

מדד ראסל (Russell 2000): הסבר על המדד האמריקאי החשוב להבנה בין גודל החברות (market cap) לבין השפעתן על הכלכלה האמריקאית.

קרא עוד
ניתוח מצב שוק ההון בשנת 2021 – הפניקס ניהול תיקים

השפעת נתוני המאקרו האחרונים על שוקי המניות

ניתוח נתוני מאקרו - מה הגורם המשפיע ביותר על השוק ההון? האם חדשות טובות בהכרח מובילות למגמה חיובית? הפניקס ניהול תיקים על השפעת נתוני המאקרו בשוק ההון.

קרא עוד
סין וארצות הברית לא מורידות את כפפות האגרוף. המאבק בין המעצמות נמשך

כלכלה ופוליטיקה בסין – התנגשות קשה ביניהן

התערבות ממשלתית בכלכלת סין: בדרך כלל, אנו רגילים לכך שהתערבות ממשלתית נעשית לטובת השווקים אבל במקרה הסיני, הדברים ממש אחרים.

קרא עוד
דולר אמריקאי ודגל ארצות הברית

מה עומד מאחורי הירידות האחרונות בשוק האמריקאי

איך יודעים מראש מתי שוקי מניות יתהפכו לרעה? האם ניתן לחזות מראש? ומה לדוגמא עומד מאחורי הירידות האחרונות בשוק האמריקאי? ההסבר באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
עונת הדוחות בוול סטריט

עונת הדוחות של הרבעון השלישי בארה"ב

עונת הדוחות בוול סטריט כבר כאן. לכן סקרנו עבורכם קצת מהרבעון ה-3 בארצות הברית.

קרא עוד
איש עסקים מחזיק ביד שטרות דולרים מזומנים, על רקע דגל ישראל

איך מרגיש השקל אל מול הדולר? כסופר גיבור!

צוות הפניקס ניהול תיקים מנסה להסביר את התופעה של איך זה ששער הדולר עולה בעולם, אך ערכו יורד בישראל, מה הגורמים לכך? בכתבה הבאה של ניהול תיקים

קרא עוד
השפעת כלכלת רוסיה

איך שינוי בכלכלת רוסיה יכול להשפיע על השווקים הגלובאליים?

מה השפעתה הכלכלית של רוסיה על העולם? מה חלקה המשמעותי של רוסיה ביחס לשוק הגלובלי? ואילו סקטורים מושפעים? הפניקס ניהול תיקים מסבירים הכל.

קרא עוד
איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בשוק ההון

איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בבורסה?

מהי מפולת בבורסה? איך מפולות בבורסה מתפתחות? איך המשקיעים מתנהלים בזמני מפולת בשוק ההון? למענה על כל השאלות במאמר הבא.

קרא עוד
עקום תשואות

עקום תשואות אגרות החוב – סקירה מקיפה

סקירה מקיפה - עקום תשואות אגרות החוב, עוצמתו נמצאת בעובדה שלכל מיתון גדול קדם שינוי העקומה למצב שונה מהרגיל, בהפניקס ניהול תיקים מסבירים, היכנסו לכתבה לקבלת כל המידע

קרא עוד
מסחר בבורסה

ההיסטוריה של התנהגות שוק ההון: כלי אדיר ללמוד ממנו

ההיסטוריה של התנהגות שוק ההון הינה כלי אדיר מימדים ללמוד ממנו. בכתבה זו סקרנו כלים חינמיים ושווים להערכת מצב שוק ההון של היום כולל תובנות לעתיד.

קרא עוד
מדד הנזילות יכול להשפיע האם השוק יהיה שוק דובי או שורי

הנזילות כגורם מרכזי במגמות שוקי המניות

נזילות השווקים לבחינת היציבות הפיננסית: במאמר זה באתר הפניקס ניהול תיקים אנו נבחן את מידת ההשפעה של הנזילות, כגורם מרכזי במגמות שוקי המניות.

קרא עוד
שער הדולר-ין על רקע דגל יפן

יפן – קיצוניות בפרמטרים שונים של המקרו

ליפן יש צרות כלכליות משלה ולמרות השקט התקשורתי היחסי, כנראה שכדאי לנו לשים לב למתרחש בזירה הזו יותר. האם לפנינו פצצה מתקתקת או שנראה הצלחה חוזרת לדחות את הקץ?

קרא עוד
משבר בורסת הקריפטו - FTX

קריסת FTX – האם מדובר באירוע קריפטו בלבד או משהו גדול יותר?

קריסת בורסת FTX, הבורסה השנייה בגודלה בתחומה, היא אירוע מכונן בדפי ההיסטוריה של הקריפטו. מה הסיבות להתרחשותה ומה המשמעות עבור העולם הפיננסי?

קרא עוד
מדד הבורסה

סרגל תיקוני Fibonacci – כלי שכדאי להכירו

מה זה מתנד פיבונאצ'י. ואיך ניתן להשתמש בכלי פיבונאצ'י לניתוח טכני במסחר. כולל דוגמאות מעניינות. כל המידע במאמר המלא באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
מטבעות זהב, על רקע גרפים עולים ויורדים

עקומת התשואות ההפוכה – סמן ברור לעתיד

ללמוד מההיסטוריה על מה צופן לנו העתיד? זה בהחלט אפשרי. באמצעות ניתוח עקומת התשואות ההפוכה לדוגמא נוכל להעריך. ניתוח המצב הנוכחי (אפר' 23) באתר הפניקס ניהול תיקים.

קרא עוד
גרף המציג שוק תנודתי בתקופה של חוסר ודאות

השקעות בזמני כאוס

להשקיע בתקופת משבר: איפה לשים את הכסף בזמן שהשווקים רועדים וחוסר הוודאות כשברקע יש מלחמות, אינפלציה, עליית ריבית ואירועים פוליטיים שונים?

קרא עוד
מטבעות ודגל ישראל

מה ההיסטוריה אומרת על שוקי הון בזמני מלחמה?

שוקי ההון שהגיבו עד כה ל"מבצעים" מוגבלים, מתחילים להבין שהפעם המצב שונה, והשוק עלול להגיב בצורה אחרת. לחצו להמשך קריאה.

קרא עוד

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ ו/או שיווק השקעות או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.