כל מה שצריך לדעת על מסחר יומי במינוף

הוא נחשב מסובך ומסוכן, אבל המינוף הוא בדיוק מה שמאפשר להגדיל תשואה – בתנאי שלא שוכחים את הסיכונים*

מסחר במינוף נתפש כמסחר למומחים בלבד – אך לא תמיד בצדק. לדברי דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה, "אמנם מדובר במסחר שבו צריך להביא בחשבון יותר פרמטרים מאשר בעסקאות רגילות, ואולם, כמו תמיד, כשצריך להשקיע מאמץ גדול יותר – גם פוטנציאל הרווח גדול יותר".

מינוף למסחר יומי בבורסה

למעשה, בעזרת מחקר ולימוד עצמי של הכללים הבסיסיים בהשקעה במינוף, תוכלו גם אתם להיכנס לתחום. בעזרת אקסלנס בורסה, ריכזנו שאלות ותשובות חשובות על מסחר יומי במינוף.

רוצים לדעת עוד?  לחצו כאן ליצירת קשר עם המומחים של אקסלנס טרייד 

מהו מסחר במינוף?


מסחר במינוף הוא מצב בו סוחר רוכש ניירות ערך בסכום העולה על ההון העצמי שלו, ובפועל, מקבל הלוואה מהברוקר. בגין הלוואה זו משלם הסוחר ריבית לברוקר.

 

מה היתרון של מסחר במינוף?


לדברי יריב, "בהשקעה בנדל"ן, מינוף הוא כמעט מובן מאליו. לדוגמה, מי שרוכש דירה – בין אם למגורים או להשקעה – עושה זאת ברוב המקרים באמצעות משכנתא, כי אין לו די הון עצמי, או שהוא לא רוצה להוציא את כולו.
"אותו עיקרון פועל גם במסחר בשוק ההון, כאשר היתרון הוא כמובן תשואה להון גבוהה יותר. ניקח לדוגמה משקיע בעל הון עצמי של 100 אלף שקלים, שרוכש מניה ב-300 אלף שקלים – כלומר, לוקח הלוואה של 200 אלף שקלים. אם המניה שרכש עולה ב-10%, המשמעות היא שהתשואה על ההון מגיעה ל-30% - בניכוי הריבית ששולמה".

יתרון נוסף של השקעה בשוק ההון באמצעות מינוף הוא העובדה שהיא מספקת למשקיעים יכולת לפזר גם תיק השקעות בסדר גודל קטן או בינוני על פני מספר רב של נכסים, ובכך להקטין את סטיית התקן והסיכון בחשבון.

כיצד מקבלים את המינוף בפועל?


להבדיל מעולם הנדל"ן שציינו קודם, אין צורך בבקשה או בחתימה על מסמכים בכל פעם שאנחנו מבקשים אשראי מהברוקר שלנו. כל מה שצריך לעשות הוא להסדיר פעם אחת את גובה מסגרת האשראי בחשבון. בהמשך, בכל פעם שנקנה נייר ערך באשראי, הברוקר יעמיד את ההון עבורנו באופן אוטומטי.

האם יש סוגים שונים של אשראי?


"ישנם סוגים רבים של אשראי, אך אנחנו נתמקד בשניים עיקריים", אומר יריב. "הראשון, אשראי כנגד ביטחונות, הוא גם האשראי השכיח ביותר. במקרה זה, שכנגד אותה הלוואה שנקבל מהברוקר, נידרש להעמיד ניירות ערך בשווי וברייטינג מסוים כביטחונות לאותה הלוואה.
"הסוג השני הוא אשראי סולו (אשראי שלא כנגד ביטחונות). במקרה זה, להבדיל מאשראי כנגד ביטחונות, לא נעמיד ביטחונות מלאים או בכלל כנגד אותה הלוואה. חשוב להדגיש שהריבית באשראי סולו תהיה גבוהה יותר, וגם התנאים להעמדת האשראי יהיו מחמירים יותר", הוא אומר.

באילו מקרים כדאי להשתמש במסחר במינוף?


לא כל השקעה מתאימה למינוף. לדברי יריב, "שימוש במינוף צריך להיות שמור למקרים שבהם אנחנו צופים שהתשואה בנכס בו השקענו תהיה גבוהה יותר מהריבית שנשלם".

האם בכל מקרה בו נצרוך אשראי נשלם ריבית?


"לא. באקסלנס לדוגמה, אנחנו לא גובים ריבית אם האשראי נסגר עוד באותו היום", מפרט יריב. "כך למשל, משקיעים הבוחרים במינוף תוך-יומי ייהנו מאשראי, אך לא יידרשו לשלם עליו ריבית".

מה החסרונות של מסחר במינוף?


החיסרון העיקרי במינוף נובע מהיתרון הגדול שלו. בדיוק כפי שקיימת אפשרות ששער הנכס יעלה והתשואה להון תהיה גבוהה יותר, ייתכן גם שההשקעה תהיה טעות, השער יירד – וההפסד יהיה גדול יותר מאשר בהשקעה ללא מינוף. יריב מוסיף כי "קיים גם סיכון חשיפה לשיעור הריבית – במרבית המקרים שיעור הריבית יהיה בסיס בתוספת מרווח מסוים. לרוב הבסיס יהיה ריבית הפריים, ואם בנק ישראל יעלה את הריבית, ריבית הבסיס תעלה, ודה פקטו – כך גם שיעור הריבית".

לחצו לקבלת פרטים נוספים על מסחר באמצעות אקסלנס טרייד 

  תאריך הכתבה: יולי 2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

* מסחר במינוף המוזכר לעיל הינו אופן השקעה בסיכון מיוחד דהיינו, בעל סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. מסחר מסוג זה אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר. אין באמור להוות המלצה למסחר במינוף ו/או בנכסים פיננסיים אחרים ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם אופני מסחר אחרים והנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.
הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.