מה הוא עקום התשואות שמשגע את הבורסות ומדוע חשוב לסוחרים בבורסה?

מדוע גרף שמציג את התשואה ביחס לאורך חייהן של איגרות חוב ממשלתיות מדאיג גם את מי שסוחר במניות, ומה עושים כשהוא משתטח?

בשבועות האחרונים ניתן היה לראות בעיתונות הכלכלית כתבות רבות שהתמקדו בעקום התשואות שהשתטח לראשונה זה יותר מעשור – ועל משמעות הדבר עבור השווקים, וגם עבור מי שעוסק במסחר במניות. אז מהו בעצם, ומדוע הוא משמעותי כל כך גם למי שעוסק במסחר במניות?
"עקום התשואות הוא מונח שמתייחס לאג"ח ממשלתיות, ולמעשה מדובר בגרף שמראה את התשואה ביחס לאורך החיים של האיגרת", מסביר אלעד בורשטיין, סמנכ"ל באקסלנס בורסה.
לדברי בורשטיין, "נהוג לראות בעקום התשואות אינדיקטור מקרו-כלכלי חזק, מאחר שהוא מעיד על הצפי להעלאה או הורדת ריבית של הבנקים המרכזיים בעולם".

כיצד נראה הגרף של עקום התשואות?


"טבעי להניח שככל שמשך החיים של האיגרת ארוך יותר, התשואה שהמשקיעים ידרשו עבורה תהיה גבוהה יותר - כי הם מעניקים הלוואה לפרק זמן ארוך יותר, מה שמעלה את הסיכון שהם חשופים אליו", אומר בורשטיין.
"ואולם, התמונה שונה כאשר השוק מתמחר הורדת ריבית, במצבים שבהם המשק נמצא במיתון או במצבים של האטה כלכלית. משקיע אג"ח שמניח שהריבית תרד, מאמין שאג"ח לטווח ארוך יניבו רווחי הון גבוהים (כלומר, מחיר האג"ח יעלה והתשואה תרד) יותר מאשר האג"ח לטווח קצר, או יספקו תשואה שוטפת גבוהה יותר.
"במצב כזה, יש שתי אפשרויות. האחת היא שהעקום משתטח – כלומר, התשואה על איגרת חוב הארוכה והקצרה תהיה זהה. בימים האחרונים, למשל, ראינו שהתשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים כמעט זהה לזו של האג"ח לשלושה חודשים. השנייה היא שעקום התשואות יתהפך – כלומר, התשואה שהמשקיעים מבקשים על האיגרת ארוכת הטווח, תהיה נמוכה מהתשואה שהם מבקשים על האיגרת קצרת הטווח".

עקום התשואות

 

האם הריבית תחזור לרדת?


בורשטיין מרחיב ואומר כי כאשר עקום התשואות משתטח או אף מתהפך, בניגוד להיגיון הישר ולהתנהגות הטבעית של השוק, המשמעות היא שהשוק מנבא מיתון כלכלי. "זו גם הסיבה לכך שהתהפכות העקום מושכת כל כך הרבה עניין", הוא מוסיף. "אם עד עכשיו ראינו שארה"ב הולכת לכיוון של צמיחה במשק ומתווה של העלאת הריבית, התהפכות העקום מעידה על כך שהמצב השתנה.
"המשקיעים יכולים להסיק מכך שהצפי הוא להרחבה מוניטרית - כלומר, הבנק הפדרלי האמריקאי יותיר את הריבית על כנה או אפילו יוריד אותה". ואכן, בסוף מארס, הנגיד האמריקאי ג'רום פאוול הודיע שבינתיים הבנק לא מעלה את הריבית, וציין כי "כרגע הנתונים מלמדים שאין צורך לנוע בכיוון זה או אחר". המשמעות – נכון לעכשיו, לדברי הנגיד האמריקאי, אין צפי להעלאה של הריבית בארה"ב במהלך 2019. ואף יתרה מכך, יש משקיעים שחוזים הורדה של הריבית ב-2020.

מה ההשלכות של הורדת הריבית?


להורדת הריבית יש כמובן השלכות רוחביות על שוק ההון כולו – כולל המסחר במניות. "ככלל, הורדת ריבית היא פעילות מוניטרית מרחיבה שאמורה להעצים את הפעילות הכלכלית במשק", אומר בורשטיין.
"ואולם במצב הנוכחי, בו רוב השוק העריך שכלכלת ארה"ב בריאה ושניתן להמשיך להעלות את הריבית, ההודעה של הפד על כך שהריבית לא תעלה השנה מעבירה את המסר ההפוך, ויש לכך השלכות גם על הבורסות. במקרה של האטה כלכלית ופגיעה בחברות, גם שוק המניות עלול להיכנס לתקופה לא טובה".

מה המשמעות עבור המשקיעים?


המשמעות עבור המשקיעים היא ברורה - רמת הסיכון בשווקים עולה, והם נדרשים להיות סלקטיביים הרבה יותר בבחירת אפיקי ההשקעה שלהם.
"ניתן להתמודד עם הסיכונים הללו בכמה כיוונים אפשריים", אומר בורשטיין. "דרך אחת היא לבחון אילו חברות חשופות לעקום התשואות, ולהתרחק מהן. לחלופין, אפשר להיעזר בדוחות השנתיים כדי לראות אילו חברות ייטיבו להתמודד גם עם הסיטואציה הזו".
לסיכומו של דבר, ניתן לומר שכאשר הגלים בשוק ההון גבוהים, והמצב אינו ברור – זה הזמן הנכון להיעזר במומחים לצורך ניהול תיק ההשקעות. כך למשל, ליווי של דסק השקעות מקצועי כדוגמת הדסק של אקסלנס* , מסייע למשקיעים לקבל את החלטות ההשקעה המתאימות ביותר עבורם.
חשוב לציין שמסחר במניות באמצעות מערכות אותן מציעה אקסלנס מספק למשקיעים שליטה מלאה בתיק, כאשר הם יכולים לבחור את כיוון ההשקעה לפי רצונם – תוך שהם נהנים מהסיוע המקצועי של דסק ההשקעות בחברה*, שעוזר להם למקסם את סיכויי הרווח, ולמזער את הסיכון להפסד.

למידע נוסף לחצו כאן

 

בשורה התחתונה:


1.עקום התשואות הוא גרף שמראה את התשואה ביחס לאורך החיים של האיגרת.
2.מדובר באינדיקטור מקרו-כלכלי חזק שמעיד על הצפי להעלאה או הורדת ריבית של הבנקים המרכזיים בעולם.
3.בחודש מרץ 2019 עקום התשואות השתטח לראשונה זה יותר מעשור. המשמעות: האטה כלכלית וצפי להרחבה מוניטרית.
4.בתקופה כזו, ליווי של דסק השקעות מקצועי כדוגמת הדסק של אקסלנס*, מסייע למשקיעים לקבל את החלטות ההשקעה המתאימות ביותר עבורם.

 

הצטרפו למסחר בשוק ההון עם אקסלנס טרייד ותתחילו ליהנות באופן מידי ממערכת המסחר המתקדמת ומחדר מסחר מקצועי הזמין בשעות המסחר

 תאריך הכתבה: אפריל 2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בחופשה עם מערכת אוטומטית מתקדמת

מסחר בחופשה

סוחרים, יוצאים לחופש? הפקודות האוטומטיות שיכולות לסייע לתיק שלכם להימנע מהפסדים

קרא עוד
סוחרים? כך תבחרו תוכנת מסחר שתייעל את המסחר

תוכנת מסחר בבורסה

מערכת מסחר המציעה אפשרויות מתקדמות במיוחד, לצד מהירות תגובה גבוהה - יכולה לעשות את ההבדל עבורכם.

קרא עוד
סוחרים בשוק ההון? אלה פקודות המסחר שאתם חייבים להכיר

פקודות מסחר

מה זה לימיט ומרקט, איך מוכרים ברווח בלי לשבת על המחשב כל היום, מה השיטה הכי טובה לעצור הפסדים ועוד – במדריך אקסלנס בורסה לפקודות מסחר נפוצות

קרא עוד
מסחר אונליין בבורסה

הכירו את מערכת המסחר המקוון המובילה בשוק ההון: Global EXtrade

הכירו את מערכת המסחר המקוון אונליין לסחר גלובלי במניות מבית Global EXtrade שמאפשרת להשקיע במעל ל- 125 שווקים ברחבי העולם, בלחיצת כפתור.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.

סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.

* שירות שיווק השקעות ניתן ללא עלות ללקוחות המנהלים החל מ- 300 אלף ₪ בחשבון ההשקעות. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.

לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.

האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר.

לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.

כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.