הלקח של wework

הלקח של WeWork: איך להיזהר מהערכת שווי מנופחת במסחר בבורסה

אחרי חלומות על הנפקה בשווי של עשרות מיליארדי דולרים, הבלון של ווי וורק הנוצצת התפוצץ, והערכת השווי צנחה פלאים. זו ההזדמנות להבין כיצד בעצם מבצעים הערכות שווי, בדגש על חברות טכנולוגיה – וממה עדיף להימנע כשאנחנו משקיעים בהן

איך להיזהר מהערכת שווי מנופחת במסחר בבורסה

ממש עד לא מזמן, WeWork הייתה אחת החברות המבטיחות בעולם. שמה נקשר בסגנון חיים חדש, המשתלב היטב במגמת הכלכלה השיתופית, ובעוד ועוד ערים מרכזיות ברחבי העולם נפתחו חללי העבודה שלה – עם מראה עדכני, נוצץ ומעוצב, והבטחה לחיים משרדיים מלאי עניין וצבע.

הפופולריות של החברה גברה והלכה, עד שהשווי המיוחס לה חצה את רף המיליארד דולר – מה שהפך אותה לחלק מהמועדון המצומצם של החברות המוגדרות כ"חד-קרן". רק בינואר האחרון, סופטבנק – המשקיעה הגדולה ביותר ב-WeWork – ביצעה השקעה נוספת בחברה, לפי שווי של 47 מיליארד דולר.

ואולם, זמן קצר לפני שאמורה היתה לצאת להנפקה ראשונה לציבור ומייד לאחר שפרסמה תשקיף לציבור החלה הערכת השווי שלה לרדת עוד ועוד, לאחר שהתהיות לגבי המודל הכלכלי שלה ושיטת הניהול הלא קונבנציונלית של מנכ"ל ומייסד החברה לא הרשימה את המשקיעים שחתכו את הערכת השווי עוד ועד עד שהחליטה החברה לבטל את ההנפקה.

פוטנציאל לעומת נתונים מהשטח

מה גרם לצניחה הגדולה בשווי המוערך של WeWork – וכיצד משקיעים יכולים להימנע בעתיד מחברות שכאלה? דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר כי "בשונה מהערכת שווי לחברה קונבנציונלית, הרי כשמדובר בחברת טכנולוגיה, בעיקר בראשית דרכה, קורה לא פעם שהערכת השווי אינה מבוססת על מודלים כלכליים אמיתיים.
"בעוד שלחברה בוגרת – גם בתחומי הטכנולוגיה - יש מודל עסקי ברור ונתונים לגבי מכירות, לקוחות, ספקים, שווקים ועוד, שניתן להסתמך עליהם בהערכת השווי, הרי שבחברות צעירות יותר, בדגש על סטארט-אפים טכנולוגיים, השווי נגזר בעיקר מהערכות של פוטנציאל הטכנולוגיה.

"ניקח למשל את WhatsApp, שב-2014 נמכרה לפייסבוק בכ-19 מיליארד דולר. באותה תקופה, חברות שסיפקו שירות דומה קיבלו הערכות שווי גבוהות, שנגזרו מעסקת המכירה של ווטסאפ. ואולם לימים, כמעט כולן נעלמו, וזה מדגים את הבעיה העיקרית בהערכות שווי של חברות טכנולוגיה בתחילת הדרך".

רוצים להתחיל לסחור בבורסה בישראל ובחו"ל, בנוחות של הבית ועם הכלים המתקדמים ביותר? לחצו כאן

המידע עובר לרשות הציבור

לדברי יריב, "בשלבים מתקדמים יותר, לאחר שהחברה כבר הונפקה והיא נסחרת בשוק ההון, אפשר להעריך את השווי שלה באופן מבוסס יותר - מכמה סיבות. הראשונה היא שחברה המבקשת להנפיק בבורסה נדרשת לפרסם תשקיף, דוחות כספיים וכן את חזון החברה - כך שכל המידע שעד כה היה חסוי, הופך ציבורי לחלוטין.
"הסיבה השנייה היא כוחות השוק. בסופו של דבר, האמת היא שהיכולת של אדם פרטי לנתח חברה, בדגש על חברת טכנולוגיה שזה עתה הונפקה, היא מוגבלת. לעומת זאת, ברגע שהחברה מונפקת ונסחרת, אנליסטים ומומחי טכנולוגיה רבים מתחילים לסקר אותה, וניתן להיעזר באותם ניתוחים להחלטת ההשקעה שלנו".

מה ניתן לעשות במסחר בבורסה?

הערכת שווי לחברות טכנולוגיה היא משימה אדירה – שדורשת לא מעט ידע מקצועי וניסיון. עם זאת, משקיעים יכולים להיעזר במערכות כמו גלובל אקסטרייד של אקסלנס בורסה, שבה ניתן למצוא כלים רבים המסייעים בניתוח חברות טכנולוגיה ובקבלת החלטות מסחר.
בנוסף, מספקת המערכת אפשרות להגדיר פקודת Stop Loss – שתצא לפועל במקרה ששווי החברה יורד נמוך מהצפוי. כך, ניתן לנסות להגן על ההשקעה מפני ירידות חדות.

לפרטים נוספים

תאריך הכתבה: נובמבר 2019


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.