כל מה שצריך לדעת על המדד ש(אולי) צופה את התנהגות השווקים: מדד הפחד

כשהמניות עולות – הוא יורד, כשהתנודתיות גוברת– הוא עוקב אחריה. כך נהפך מדד ה-VIX, המוכר בכינויו מדד הפחד1, של בורסת האופציות בשיקגו לבאז שכל משקיע, חדש או ותיק, חייב להזכיר בכל שיחה על הבורסה.

בתוך השמות הטכניים והאינפורמטיביים שמככבים בידיעות הכלכלה – מדד הנאסד"ק, מדד ת"א 35, מדד S&P 500 וכן הלאה – בולט שם אחד במיוחד: מדד הפחד, או VIX. בניגוד למדדים אחרים הנותנים אינדיקציה לביצועים של ניירות ערך, אג"ח וכו' מדד הפחד מבטא את חששות המשקיעים מפני תנודתיות חדה, כלפי מטה או כלפי מעלה.
השער של מדד הפחד נקבע על ידי חישוב התנודתיות הגלומה בשעריהן של אופציות הנסחרות על מדד S&P 500. המדד משקלל את סטיית התקן הגלומה במחיריהן של האופציות מסוג CALL ו-PUT על מדד S&P 50הפוקעות בתקופה של כחודשיים מיום חישובו.
ה-VIX ( (Volatility Index הוא למעשה מדד התנודתיות של בורסת האופציות בשיקגו (CBOE). אם מדד ת"א 35, למשל, מראה עד כמה עלו (או ירדו) 35 המניות של החברות הגדולות בבורסה בתל אביב, ה-VIX מבטא, בעזרת נקודות את רמת התנודתיות שהשוק צופה ב-30 הימים הקרובים, ביחס למדד המניות S&P 500. מדד זה, שמפרסמת חברת סטנדרד אנד פור'ס, כולל כ-500 מניות של חברות ציבוריות גדולות הנסחרות בארה"ב, ומהווה אינדיקטור למצבה של הכלכלה האמריקאית.

 מדד הפחד

 

עוסקים במסחר או שוקלים להתחיל? היכנסו עכשיו למערכת Global EXtrade וגלו עד כמה זה קל ופשוט לייצר ערך לתיק ההשקעות כשלרשותכם עומד מערך טכנולוגי משוכלל עם תמיכה בעברית, בכל שעות המסחר, הכולל דסק שיווק השקעות , מערכת מסחר לפקודות מורכבות ועוד2.

 

למה מדד הפחד?


מאחר שלרוב מדד הפחד נע בהתאמה לתנודתיות בשווקים – עולה כאשר התנודתיות גבוהה מאוד, ויורד כאשר התנודתיות נמוכה – יש הרואים בו לא רק כלי שעוקב אחרי השוק, אלא כזה שגם מסוגל להעיד על מידת הפחד בקרב המשקיעים ברגע נתון. אנליסטים מסוימים סבורים שה-VIX אף יכול לחזות את התנהגות המשקיעים בתקופה הקרובה, אך אחרים מאמינים כי הוא מייצג רק את מצב השוק ברגע הנוכחי, ולא את מה שיקרה בהמשך.
כך או כך, משקיעים רבים מתייחסים אל מדד ה-VIX כאל עוד אחד מהכלים המאפשרים להם לקבל תמונה מלאה של מצב השוק ולהעריך לאן מועדות פניו. מי שרוצה לסחור על מדד זה יכול לבחור בין מספר מוצרים ונכסים פיננסים ייעודיים אשר מאפשרים חשיפה למדד, כמו ETF , חוזה עתידי ואופציות1.


איך זה עובד?


כאמור, מדד הפחד מטפס כאשר השווקים סוערים ותנודתיים. היסטורית, רמה של 20 נקודות ויותר מעידה על מצב כזה. בשיאם של משברים פיננסיים, הגיע המדד ל-40 נקודות ואף יותר. בתקופות רגועות יותר בשוק, המדד נע בין 10 ל-15 נקודות. כאשר התנודתיות עולה והמדד מטפס – עולה גם מחירן של אופציות על מדד S&P 500. מנגד, במצב זה, יש המזהים הזדמנות להיכנס למניות לטווח הרחוק – שכן משקיעים רבים מוכרים אותן, במחירים נמוכים.
מבחינה היסטורית, המדד ידע גבהים מרקיעי שחקים – כך למשל, בימי המשבר המתגלגל של 2008, הוא הגיע לרמה של 80 נקודות. גם כיום, אירועים משמעותיים בשווקים יכולים להקפיץ את המדד באופן משמעותי בתוך כמה שעות; כך למשל, בשבוע הראשון של פברואר, ידיעות שליליות בנוגע למו"מ בין סין לארה"ב בסוגיית הסכמי הסחר, העלו את המדד ב-14% בתוך יום אחד בלבד.
שנה קודם לכן, לאחר שהבנקים המרכזיים בעולם אותתו על כוונתם לסיים את התמריצים שהעניקו לשווקים, קפץ המדד ב-100% ביום אחד – והסב הפסדים כבדים למשקיעים שנכנסו לפוזיציית שורט על התנודתיות, כלומר, הימרו כנגדה.


למי זה מתאים?


אז למי מתאימה השקעה במוצר העוקב אחרי השווי ההוגן של מדד ה-VIX? יותר קל להגיד למי לא – למשקיעים מתחילים, למשקיעים שונאי סיכון, ולאלה שאינם בעלי עצבי ברזל. משקיעים שאינם חוששים לצלול אל תוך המים הסוערים של השוק כשהיתר מנסים לחתור לחוף מבטחים, עשויים ליהנות מההזדמנות לקטוף מניות חזקות במחירים שקשה לראות בימים כתיקונם.

 

הצטרפו למסחר בשוק ההון עם אקסלנס טרייד

 תאריך כתבה: 24.02.2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בחופשה עם מערכת אוטומטית מתקדמת

מסחר בחופשה

סוחרים, יוצאים לחופש? הפקודות האוטומטיות שיכולות לסייע לתיק שלכם להימנע מהפסדים

קרא עוד
סוחרים? כך תבחרו תוכנת מסחר שתייעל את המסחר

תוכנת מסחר בבורסה

מערכת מסחר המציעה אפשרויות מתקדמות במיוחד, לצד מהירות תגובה גבוהה - יכולה לעשות את ההבדל עבורכם.

קרא עוד
סוחרים בשוק ההון? אלה פקודות המסחר שאתם חייבים להכיר

פקודות מסחר

מה זה לימיט ומרקט, איך מוכרים ברווח בלי לשבת על המחשב כל היום, מה השיטה הכי טובה לעצור הפסדים ועוד – במדריך אקסלנס בורסה לפקודות מסחר נפוצות

קרא עוד
מסחר אונליין בבורסה

הכירו את מערכת המסחר המקוון המובילה בשוק ההון: Global EXtrade

הכירו את מערכת המסחר המקוון אונליין לסחר גלובלי במניות מבית Global EXtrade שמאפשרת להשקיע במעל ל- 125 שווקים ברחבי העולם, בלחיצת כפתור.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
(1) נגזרים, לרבות אופציות, חוזים עתיידיים וכו', הינם נכסים פיננסיים בסיכון מיוחד דהיינו, בעלי סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. המסחר בנגזרים אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר בנגזרים. אין באמור להוות המלצה למסחר בנגזרים ו/או במכשירים פיננסיים אחרים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.
(2) סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. השירות ניתן ללא עלות ללקוחות המנהלים החל מ- 300 אלף ₪ בחשבון ההשקעות. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.