השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

ירידות בשווקים יכולות להיות גם הזדמנות. הכירו את גישת השקעות הערך בה דוגל וורן באפט

אוקטובר האחרון היה חודש מאתגר למשקיעים. בירידות החדות שטלטלו את הבורסות בוול סטריט, איבדו השווקים בארה"ב יותר מ-2.5 טריליון דולר משווים. כמו תמיד, כשהבורסות מראות חוסר יציבות ונעות בין עליות חדות לירידות חדות עוד יותר – משקיעים רבים מעדיפים לממש את מה שנותר מהשקעתם ולברוח מהשוק, גם אם יהיה זה בהפסד.

ואולם, ירידות בשוק הן לא בהכרח הסימן של המשקיעים לצאת מהשוק. יש שסבורים שההפך הוא הנכון, וכי כאשר השווקים מצויים בשפל יחסי, זו הזדמנות טובה להיכנס אליהם, במחירים אטרקטיביים. למי שמחפש את המודל שידריך אותו בהשקעה דווקא בתקופה רגישה זו, כדאי להכיר את הגישה המוכרת בשם השקעות ערך.

גישה זו, שאחד מהדוגלים בה הוא לא אחר מגורו ההשקעות וורן באפט, נשמעת פשוטה למדי: הרעיון הוא לחפש חברה שמתומחרת כרגע מתחת לערכה ה"אמיתי", להשקיע בה – ולחכות עד ששאר השוק יבין שטעה, והמניה תרשום עלייה נאה. בפועל, כמובן, העניין לא כל כך קל, וכדי לא ליפול במלכודות הנפוצות של שוק ההון, כדאי להקפיד על כמה כללים בהשקעת ערך.

השקעות ערך

יש לכם סבלנות?

לפני הכל, חשוב לחזור ולהזכיר כי השקעות ערך בשוק ההון מתאימות רק לבעלי סבלנות, כאלה שיש להם זמן לחכות. אם אתם מחפשים רווח מהיר, או אם לא תוכלו לראות את המניה שלכם נופלת בכמה אחוזים בלי למכור אותה מיד – עדיף שתמצאו לכם אפיק השקעה אחר. כאן מדובר בהשקעה לטווח ארוך.

חפשו את היתרון היחסי שלכם

מגוון החברות שבהן ניתן להשקיע הוא אינסופי ועשוי לבלבל לא מעט משקיעים, בוודאי כאלה הנמצאים בתחילת דרכם. אך גם אם אתם מרגישים שחסר לכם ידע מקצועי בפיננסים סביר להניח שאתם בקיאים ומבינים בתחום אחר. נצלו את ההיכרות שלכם עם התחום הזה כדי להתמקד בחברות הפועלות בו. כאשר אתם מבינים את הסביבה העסקית, יהיה לכם קל הרבה יותר להבחין בחברות המבטיחות ביותר הפועלות בסקטור זה.

דוגרים על החומר

לאחר שאיתרתם חברה שנראית כמו הזדמנות השקעה מעניינת – זה הזמן לצלול לכל המידע הזמין הקיים עליה: דוחות, שיחות אנליסטים, כתבות עיתונות ועוד. גם הצהרות של ההנהלה הבכירה הן חשובות, כאשר רוצים להבין לאן מועדות פניה של החברה. הידע שתרכשו יעזור לכם להבין את הסביבה העסקית שבה פועלת החברה, להכיר את המתחרות הישירות והעקיפות שלה, ולאתר את ההזדמנויות הקיימות עבורה בשוק – כמו גם את האיומים הממתינים לה מעבר לפינה.

בדקו את הפוטנציאל

ישנם נתונים מספריים גלויים המפורסמים בדוחות החברה ובהערכות אנליסטים שיכולים לספר על אפשרויות עתיד החברה. מדובר בנתונים כמו מכפיל הרווח (שווי השוק של החברה, חלקי הרווחים שלה) – שיעזור לכם להעריך בתוך כמה שנים תוכלו להחזיר את ההשקעה שלכם, כך שעדיף שהמספר יהיה קטן ככל האפשר. הקפידו לוודא שהחברה אינה חנוקה בחובות באמצעות בחינת היחס בין החוב להון העצמי שלה.

שמרו על עצבי ברזל

כאן מגיע החלק הקשה ביותר – "לשבת" על המניה, תוך הפעלת שיקול דעת מעמיק לפני כל החלטה אם למכור, או לקנות עוד. השוק הנוכחי אינו מבטיח ודאות לאיש. למעשה, הדבר הוודאי הכמעט יחיד שניתן לומר הוא שצפויות לנו עוד לא מעט טלטלות עד להתייצבות הבאה, בין אם זו תהיה בשוק עולה או יורד. מי שייבהל מירידות חדות וימהר למכור צפוי להפסיד חלק מההשקעה שלו – במקרה הטוב, בעוד שהחזקה של המניה לאורך זמן מעלה את הסיכוי לראות אותה מתקנת את ההפסדים ועוברת למצב של הרווח הפוטנציאלי שחזיתם עבורה.

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.