איך משפיעה עליית התשואות בארה"ב על מסחר במניות?

השפעות עליית הריבית על תיק ההשקעות שלכם

התהליך ההדרגתי של עליית הריבית בארה"ב עלול להביא לעצירה בתשואות המניות, שידעו תשע שנים יפות.
איך אפשר להתכונן לשינוי בכיוון המניות? ומה זה אומר על תיק ההשקעות שלכם?

בספטמבר 2017, התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב לעשר שנים היתה 2.05%; קצת יותר מחצי שנה לאחר מכן, באפריל 2018, היא חצתה את רף ה-3%. כיצד זה קרה – ומה זה אומר על ההתנהלות הצפויה בשוק ההון?

למרות שנהוג לקשור בין עליית התשואות לעליית הריבית, הרי שתשואות איגרות החוב האמריקאיות לא מושפעות רק מהחלטת הבנק הפדרלי אם להעלות את הריבית, ובאיזה שיעור; אלא גם מנתונים מאקרו-כלכליים. כך למשל, כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על תוכנית הממשל לביצוע רפורמה במסים, שפירושה הורדת מסים לחברות בינוניות וגדולות רבות שעיקר פעילותן בתוך גבולות המדינה, עלו התשואות של איגרות החוב הממשלתיות – ככל הנראה, מחשש שארה"ב לא תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה.

איך משפיעה עליית התשואות בארצות הברית על מסחר במניות?

במקרה של העלייה הנוכחית, ניתן לסמן כמה גורמים עיקריים. ראשית, לאחר תקופה ארוכה של ריבית אפסית, החלה ארה"ב במהלך הדרגתי של העלאת הריבית חזרה לשיעור "נורמלי". עד עתה, שוק המניות היה למעשה האלטרנטיבה היחידה של מי שחיפש תשואה – שכן ריבית אפסית פירושה שאין טעם לסגור כסף בפיקדונות, או באיגרות חוב העשויות להניב תשואה זניחה ביחס למניות.

כעת, המצב מתחיל להשתנות, והריבית עולה אט-אט – כשכרגע היא נמצאת ברמה של 1.75%, עם תחזית לשתיים או שלוש העלאות ריבית בארה"ב השנה. נכון שעדיין מדובר ברמה נמוכה מאוד, שלא מהווה אלטרנטיבה של ממש עבור המשקיעים שבתשע השנים האחרונות התרגלו לתשואות חד-ספרתיות גבוהות או דו-ספרתיות נמוכות בשוק המניות. אולם השוק צופה המשך עלייה בריבית, וכבר מגלם אותה במחירי המניות, כך שניתן להעריך שאנו מתקרבים ליום שבואג"ח ממשלתי יהווה אלטרנטיבה סבירה לשוק המניות..

הצטרפו עכשיו למסחר, לשיחה עם נציג, כנסו

נגזרת שניה לעליית התשואות היא עלות הכסף שבעשור האחרון היתה אפסית, כך שגם המשקיעים וגם החברות יכלו להשתמש במינופים פיננסיים ביד רחבה. כעת עלות ההון מתחילה לגדול – והדבר נכון לא רק עבור חברות פיננסיות. עבורן, דווקא, יש גם אפסייד בעליית הריבית  שכן מרווח האשראי שלהן גדול, ואולם חברות אחרות, שהתרגלו לגייס הון בזול, רואות כיצד הרווח שלהן כשהוצאות המימון עולות.

בהערת ביניים נציין כי לא רק החברות והמשקיעים מושפעים מכך, אלא גם מדינות. כך למשל, אם עד לא מזמן יכלה ארה"ב לגייס כסף בריבית של פחות מ-2%, כיום עליה לשלם יותר על גיוס סכום זהה – כך שנותר לה פחות כסף להשקיע בתשתיות ובתחומים נוספים.

לזהות את נקודת שיווי המשקל

עם זאת, העלאת הריבית אין פירושה בהכרח חדשות רעות למשקיעים. היא מגיעה לאחר שנים של יציבות בשוק, כשהכלכלה הריאלית חזקה, והנתונים הכלכליים שמתפרסמים תומכים בהעלאת הריבית. חשוב לזכור גם שכלכלה בריאה לא יכולה להתקיים בריבית אפסית לאורך זמן. האתגר האמיתי טמון בצורך לזהות את נקודת שיווי המשקל, ולהעריך מתי תגיע הנקודה שבה העלאות הריבית יפסיקו לתמוך בכלכלה הריאלית, ויתחילו להכביד עליה.

זוהי, באופן מילולי ממש, שאלת מיליון הדולר והאתגר הגדול של כל סוחר – שכן זיהוי מוקדם ומדויק של הנקודה שבה הכל יתהפך, שווה עבורנו כסף רב. הדעות בנושא רבות ומגוונות, לכאן ולכאן. בוול סטריט, למשל, עשויים לאהוב פחות את העלאות הריבית, אבל מומחים אחרים סבורים כי הן הכרחיות לבריאותה של הכלכלה הריאלית.

אז מה עושים? כדאי להיות עם האצבע על הדופק, ולעקוב לעתים קרובות אחר ציפיות השוק להעלאת ריבית, ולא רק אחרי ההחלטות של הבנק הפדרלי. בהקשר זה, כדאי לשקול השקעה בתעודות שורט על האיגרות לעשר שנים, אשר יניבו רווח ככל שהתשואה תעלה. 

אתם מוזמנים  לבצע מסחר בשוק ההון באופן בטוח ונוח, תוך שימוש בתוכנות מסחר המתקדמות ביותר.
לכל המידע צרו איתנו קשר

  תאריך כתבה: 17.05.2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

 

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך. לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.