איך משפיעה עליית התשואות בארה"ב על מסחר במניות?

השפעות עליית הריבית על תיק ההשקעות שלכם

התהליך ההדרגתי של עליית הריבית בארה"ב עלול להביא לעצירה בתשואות המניות, שידעו תשע שנים יפות.
איך אפשר להתכונן לשינוי בכיוון המניות? ומה זה אומר על תיק ההשקעות שלכם?

בספטמבר 2017, התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב לעשר שנים היתה 2.05%; קצת יותר מחצי שנה לאחר מכן, באפריל 2018, היא חצתה את רף ה-3%. כיצד זה קרה – ומה זה אומר על ההתנהלות הצפויה בשוק ההון?

למרות שנהוג לקשור בין עליית התשואות לעליית הריבית, הרי שתשואות איגרות החוב האמריקאיות לא מושפעות רק מהחלטת הבנק הפדרלי אם להעלות את הריבית, ובאיזה שיעור; אלא גם מנתונים מאקרו-כלכליים. כך למשל, כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על תוכנית הממשל לביצוע רפורמה במסים, שפירושה הורדת מסים לחברות בינוניות וגדולות רבות שעיקר פעילותן בתוך גבולות המדינה, עלו התשואות של איגרות החוב הממשלתיות – ככל הנראה, מחשש שארה"ב לא תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה.

איך משפיעה עליית התשואות בארה"ב על מסחר במניות?

במקרה של העלייה הנוכחית, ניתן לסמן כמה גורמים עיקריים. ראשית, לאחר תקופה ארוכה של ריבית אפסית, החלה ארה"ב במהלך הדרגתי של העלאת הריבית חזרה לשיעור "נורמלי". עד עתה, שוק המניות היה למעשה האלטרנטיבה היחידה של מי שחיפש תשואה – שכן ריבית אפסית פירושה שאין טעם לסגור כסף בפיקדונות, או באיגרות חוב העשויות להניב תשואה זניחה ביחס למניות.

כעת, המצב מתחיל להשתנות, והריבית עולה אט-אט – כשכרגע היא נמצאת ברמה של 1.75%, עם תחזית לשתיים או שלוש העלאות ריבית בארה"ב השנה. נכון שעדיין מדובר ברמה נמוכה מאוד, שלא מהווה אלטרנטיבה של ממש עבור המשקיעים שבתשע השנים האחרונות התרגלו לתשואות חד-ספרתיות גבוהות או דו-ספרתיות נמוכות בשוק המניות. אולם השוק צופה המשך עלייה בריבית, וכבר מגלם אותה במחירי המניות, כך שניתן להעריך שאנו מתקרבים ליום שבואג"ח ממשלתי יהווה אלטרנטיבה סבירה לשוק המניות..

הצטרפו עכשיו למסחר, לשיחה עם נציג, כנסו

נגזרת שניה לעליית התשואות היא עלות הכסף שבעשור האחרון היתה אפסית, כך שגם המשקיעים וגם החברות יכלו להשתמש במינופים פיננסיים ביד רחבה. כעת עלות ההון מתחילה לגדול – והדבר נכון לא רק עבור חברות פיננסיות. עבורן, דווקא, יש גם אפסייד בעליית הריבית  שכן מרווח האשראי שלהן גדול, ואולם חברות אחרות, שהתרגלו לגייס הון בזול, רואות כיצד הרווח שלהן כשהוצאות המימון עולות.

בהערת ביניים נציין כי לא רק החברות והמשקיעים מושפעים מכך, אלא גם מדינות. כך למשל, אם עד לא מזמן יכלה ארה"ב לגייס כסף בריבית של פחות מ-2%, כיום עליה לשלם יותר על גיוס סכום זהה – כך שנותר לה פחות כסף להשקיע בתשתיות ובתחומים נוספים.

לזהות את נקודת שיווי המשקל

עם זאת, העלאת הריבית אין פירושה בהכרח חדשות רעות למשקיעים. היא מגיעה לאחר שנים של יציבות בשוק, כשהכלכלה הריאלית חזקה, והנתונים הכלכליים שמתפרסמים תומכים בהעלאת הריבית. חשוב לזכור גם שכלכלה בריאה לא יכולה להתקיים בריבית אפסית לאורך זמן. האתגר האמיתי טמון בצורך לזהות את נקודת שיווי המשקל, ולהעריך מתי תגיע הנקודה שבה העלאות הריבית יפסיקו לתמוך בכלכלה הריאלית, ויתחילו להכביד עליה.

זוהי, באופן מילולי ממש, שאלת מיליון הדולר והאתגר הגדול של כל סוחר – שכן זיהוי מוקדם ומדויק של הנקודה שבה הכל יתהפך, שווה עבורנו כסף רב. הדעות בנושא רבות ומגוונות, לכאן ולכאן. בוול סטריט, למשל, עשויים לאהוב פחות את העלאות הריבית, אבל מומחים אחרים סבורים כי הן הכרחיות לבריאותה של הכלכלה הריאלית.

אז מה עושים? כדאי להיות עם האצבע על הדופק, ולעקוב לעתים קרובות אחר ציפיות השוק להעלאת ריבית, ולא רק אחרי ההחלטות של הבנק הפדרלי. בהקשר זה, כדאי לשקול השקעה בתעודות שורט על האיגרות לעשר שנים, אשר יניבו רווח ככל שהתשואה תעלה. 

אתם מוזמנים  לבצע מסחר בשוק ההון באופן בטוח ונוח, תוך שימוש בתוכנות מסחר המתקדמות ביותר.
לכל המידע צרו איתנו קשר


 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. האם הצעד הזה יקרב את המדינות להפסקת אש – או רק יגביה את הלהבות?

המשך לקרוא
מסחר בארה"ב

מסחר בבורסה האמריקאית

ארה"ב ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלת, כך גם בשוק ההון. כתבה הסוקרת את הבורסות השונות בארה"ב והמסחר בהן.

המשך לקרוא

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך. לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.