מדד S&P 500: מדד הדגל בבורסה האמריקאית

השקעה במדד S&P 500 – הכל על מדד הדגל של הבורסה האמריקאית

S & P 500  מטבעות המסמלות את הרווח של המדד

מדד ה-S&P 500 (המוכר בישראל גם בשם "סנופי") נמנה על מדדי המניות החשובים בעולם ונחשב למדד הדגל של הבורסה האמריקאית. המדד משקף את שוויין של 500 החברות הגדולות ביותר שנסחרות בשוק ההון האמריקאי ועל כן הוא נחשב בעיני כלכלנים רבים למדד המשקף את נתוני כלכלת ארה"ב - הכלכלה המשפיעה בעולם.

בשונה ממדד הנאסד"ק המתמקד בעיקר בסקטורי ההייטק והטכנולוגיה, במדד ה- S&P 500 נכללות חברות מסקטורים רבים ומגוונים, בין היתר תעשייה, פיננסים, טכנולוגיה והייטק, אנרגיה, בריאות ורכב.

המדד פותח בשנות ה-50 של המאה הקודמת על ידי חברת Standard and Poor's (ומכאן שמו) והוא מנוהל עד היום על ידי כלכלנים ואנליסטים מ- Standard and Poor's כאשר רשימת החברות הפעילות בו מתעדכנת מדי רבעון.

מהם הקריטריונים שבהם חייבות לעמוד כל החברות במדד S&P 500?

אם נבחן את תנאי הסף העיקריים של הכניסה למדד נראה שכל החברות הכלולות בו הן חברות שבסיס פעילותן בארה"ב, ששווי השוק שלהן עומד על למעלה מ-8 מיליארד דולר ושמחיר המניות אותן הן מציעות לציבור הינו לפחות דולר למניה.

בנוסף, על מנת להיכנס למדד הנחשק, על החברות להציג לפחות ארבעה רבעונים רצופים של רווחיות ולהגיש דו"ח כספי שנתי ל- Standard and Poor's.

ראוי לציין כי מדד S&P 500 הוא מדד הוא מסוג שווי שוק, כלומר מדד שמשקל כל מניה במדד בו נקבע בהתאם לשווי השוק היחסי שלה. משמעות הדברים שככל ששווי השוק של החברה גדול יותר, כך השפעתה על ביצועי המדד גדולה יותר, ולהפך.

מיהן המניות הבולטות ביותר במדד S&P 500?

על רקע צמיחתם המואצת של ענפי ההייטק והטכנולוגיה בכל העולם, נותנות חברות אלו את הטון במדד בשנים האחרונות, ונכון לתחילת 2022 תפסו ענקיות הטכנולוגיה גוגל, אמזון, פייסבוק, מיקרוסופט ואפל נתח של כ– כ-22 אחוזים מהמדד.

טרם עלייתן של חברות הטכנולוגיה לבכורה תפסו את הצמרת חברות פיננסים, תעשייה וצריכה ועל החברות הגדולות מתחומים אלו, הפעילות במדד עד היום, ניתן לציין את בואינג, פפסי, קוקה קולה, קימברלי קלארק, פורד, קולגייט, אמריקן אקספרס, מאסטר קארד, AIG, ויזה ועוד. אחת החברות הטריות הבולטות במדד היא טוויטר שצורפה אליו בשנת 2018.

תשואות מדד S&P 500 לאורך השנים

מדד ה-S&P500 מתאפיין בתנודתיות גבוהה ומשברים כלכליים שונים השפיעו עליו באופן טבעי לאורך השנים. למרות המשברים והירידות החדות אותן עבר המדד, הם תמיד היו מלווים לאחר מכן בתהליכי תיקון ועליות דרמטיות.

כך, "השפל הגדול" שהתחיל ב-1929 הוביל למפולת של 83% בשווי המדד בתקופה של בין אפריל 1930 ועד יוני 1932 אך כעבור 5 שנים בלבד, כלומר בשנת 1937 כבר עלה המדד ב-263% לעומת שוויו טרם המפולת. עשור מאוחר יותר הוא כבר היה גבוה ב-83%.

במהלך מלחמת וייטנאם ירד המדד ב-34% אך 10 שנים מאוחר יותר עלה שוויו של המדד ב-66% לעומת שוויו טרום הירידות.

אם נקפוץ קדימה בזמן הרי שגם משבר המשכנתאות של 2008 הוביל את המדד לירידה של 57% וגם אז עשר שנים אחר כך היה שוויו של המדד גבוה ב-311% משוויו טרם המשבר.

גם משבר הקורונה של שנת 2020 הוביל בתחילתו לירידה של 34% בשווי המדד, אבל רק שנה לאחר מכן שווי המדד היה גבוה ב-75% משוויו טרם פרוץ המגפה.

את שנת 2020 הוא סיים עם תשואה של למעלה מ-16% אחוז ו101.55%- ב-5 השנים האחרונות.

כאשר מסתכלים על הרווחים השנתיים של מדד ה-S&P500, בממוצע היסטורי רב-שנתי, מתקבלת תשואה שנתית של קרוב ל-7% בשנה. המשמעות של כלל הדוגמאות אלו היא שהשקעה במדד מתאימה בעיקר למשקיעים לטווח ארוך.

כיצד ניתן להשקיע במדד S&P 500

משקיעים המעוניינים להרוויח מתשואות מדד S&P 500 יכולים לעשות זאת באמצעות שני מכשירים עיקריים, בין אם במסחר עצמאי בבורסה ובין אם דרך בתי השקעות או ברוקרים: קרנות מחקות או קרנות סל.

קרנות מחקות, כשמן כן הן קרנות העוקבות אחר מדד מסוים והשינויים החלים בו ומאפשרות למשקיע ליהנות מתשואה דומה לזו של המדד אחריו הן עוקבות. זה אומר שאם שהמדד עולה, גם הכסף שהשקענו בקרן המחקה עולה יחד איתו, ולהפך.

המכשיר השני הוא כאמור קרנות סל העוקבות בצורה אקטיבית אחר המדד ונסחרות לאורך כל שעות היום, בדומה למסחר במניות בודדות. מחיר קרנות הסל מושפע מהיצע וביקוש ותנודות יומיות של השוק, זאת בשונה מקרנות מחקות שמחירן נקבע על פי הרכב נכסיהן ושווים.

לסיכום, מדד S&P 500 הינו אפיק השקעה מוביל למי שמעוניין לפזר סיכונים ולהיחשף גם לשוק ההון האמריקאי. תשואתו של המדד בניתוח היסטורי רב שנתי עומדת על למעלה מ-7% בשנה, והמדד אף נחשב לאינדיקטור טוב לביצועיה וחוסנה של כלכלת ארה"ב, הכלכלה החזקה בעולם. במדד תוכלו להשקיע באמצעות קרנות מחקות, קרנות סל וכן באמצעות אופציות על המדד.

רוצים לשמוע עוד על אלטרנטיבות ההשקעה במדד S&P 500? היכנסו לאתר אקסלנס טרייד מבית הפניקס ולימדו כיצד עושים זאת נכון

 

תאריך הכתבה: 19.07.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il