סוחרים בשוק ההון פועלים לא מעט שעות מול מערכת מסחר ממוחשבת – התקדמות טכנולוגית אדירה, המאפשרת לסחור מכל מקום ובכל זמן, ומאפשרת לסוחרים לסחור באופן עצמאי ללא תלות בגופים הגדולים. לכן, חשוב להשקיע זמן בלימוד מערכות המסחר הקיימות, היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן, ובדיקת ההתאמה שלהן לצרכים הספציפיים של הסוחרים וליעדי המסחר של כל אחד.

מערכות מסחר המשמשות למסחר בבורסה נחלקות לשלושה סוגים עיקריים. הסוג הראשון והשכיח ביותר הוא פלטפורמה אינטרנטית, שלא דורשת התקנה על המחשב. היתרון הוא בזמינות הגבוהה, ובאפשרות לעבוד עם מערכת זו מכל מחשב – מה שמתאים בעיקר לסוחרים הפועלים ממקום העבודה שלהם, או מחליפים מחשבים בתדירות גבוהה. עם זאת, מהירות התגובה של המערכת נחותה ביחסית לחלופות מתקדמות יותר, לכן סוחרים "כבדים", מעדיפים מערכות מסחר המותקנות במחשב.

תוכנת מסחר בבורסה

דוגמה למערכת מהסוג הראשון היא OrderNet Spark המוצעת לסוחרים באמצעות אקסלנס ברוקראז', מערכת אינטרנטית המבוססת על HTML 5 וניתן להשתמש בה מכל סוגי הדפדפנים, וגם ממחשבי מקינטוש. המערכת מאפשרת מסחר משולב בישראל, בכל נכסי הבסיס, וכן בארה"ב – במניות ו-ETF. היא מספקת ציטוטי זמן אמת וגרפים מתקדמים, וכן אפשרויות שימוש במגוון פקודות מסחר מתקדמות, מסוג טריגר (ראו בהמשך).

אקסלנס ברוקראז' מציעה גם את View Trade – מערכת אינטרנטית למסחר בארה"ב ובקנדה, בשילוב מידע אנליטי על מניות מאנליסטים מובילים בעולם, מ-Tip Ranks. המערכת מאפשרת מתן פקודות מתקדמות ואפשרות למסחר במניות, ETF, אופציות ומכירות בחסר. היא מתאימה לסוחרים מתחילים ומקצועיים גם יחד, ותומכת בעברית, אנגלית וגם רוסית.

גולת הכותרת של אקסלנס ברוקראז' היא Global EXtrade, מערכת מתקדמת המוצעת כפלטפורמה אינטרנטית אשר דורשת התקנה ומאפשרת מסחר בכ-100 שווקים ברחבי העולם עם עשרות סוגי הוראות, סימולטורים וכלים מתקדמים. באמצעות המערכת ניתן לסחור מסביב לשעון בבורסות המובילות בעולם ולקבל גישה לשווקי מניות, אופציות, אג"ח, ETF וחוזים עתידיים – בעמלות מסחר אטרקטיביות.

תוכנה מסחר מתקדמת נוספת המוצעת באמצעות אקסלנס ברוקראז', הדורשת התקנה על מחשב היא OrderNet Pro המאפשרת מסחר דואלי בבורסה הישראלית והאמריקאית במערכת אחת באמצעות אתר אינטרנט ואפליקציית מסחר ייעודית. בשימוש במערכת ניתן, בין היתר, לרכוש מניות בארה"ב על סמך השקלים בחשבון ולבחור במסלול עמלות FIX.

סוג נוסף של מערכות הוא עמדות מסחר המחוברות לבורסה באמצעות נל"ן - נקודה בקו ישיר. המשתמשים במערכות אלו נהנים ממהירות תגובה גבוהה ביותר, מעמידות ומיכולת להתמודד עם מספר גדול מאוד של פקודות מסחר – וכל זאת, תוך שמירה על אבטחת מידע ברמה גבוהה ביותר. גם למערכות אלו יש חיסרון – יש צורך במחשב שישמש רק להפעלת מערכת המסחר, כשהוא מנותק מרשת האינטרנט; וכן בחיבור פיזי בנקודה מסוימת.

דוגמה למערכת כזו היא FMR שגם אותה מציעה אקסלנס ברוקראז', מערכת מסחר מקצועית ללקוחות בעלי היקף מסחר גבוה, המתאימה בעיקר למנהלי תיקים וסוחרי נוסטרו העוסקים במסחר אופציות ומניות. למערכת קו נל"ן המחובר ישירות לשרתי הבורסה, והיא מציעה ממשק עבודה נוח ויציב, לצד מהירות ביצוע גבוהה.

להצטרפות ללא תשלום והתחייבות

להבין את עושר האפשרויות של המערכת

כיצד תדעו איזה סוג מערכת הוא המתאים עבורכם ביותר? התשובה תלויה בכמה גורמים – ובהם הצרכים הבסיסיים שלכם כסוחרים, אך גם השווקים שבהם אתם פועלים וזקוקים לגישה אליהם. כך למשל, מי שסוחר רק בישראל, יצטרך כמובן להתמקד במערכות אלו ולא במערכות הסוחרות בחו"ל. בנוסף, לתוכנות שונות שפות פעולה שונות – בחרו בזו המתאימה לכם ביותר.

ומה באשר לטכנולוגיה? כיום, להבדיל מהעבר הלא רחוק, הסוחרים הישראלים המשתמשים במערכת של אקסלנס נהנים מגישה למערכות מסחר מתקדמות מאוד, המציעות אינספור פקודות מסחר מתקדמות וכן גישה למספר רב של שווקים במערכת מסחר אחת.

כדי להבין את עושר האפשרויות של המערכת, לפניכם כמה דוגמאות לפקודות מתקדמות מסוג טריגר. פקודות אלו יוצאות לפועל כאשר קיים טריגר – כלומר, נייר הערך מגיע לשער שקבע הסוחר מראש, ואז מתבצעת הוראה מסוימת. הבסיסית ביותר שבהן היא פקודת Stop Loss, המיועדת לעצור הפסד כאשר המחיר מתקרב לנקודה שהסוחר קבע מראש. המערכת מקבלת פקודה לשדר את הוראת המכירה רק כשהשער שווה או נמוך למחיר שהגדרנו.

כך, אין צורך לעקוב אחר המניה כל הזמן ולקבל החלטות בזמן אמת ובמהירות רבה. פשוט קובעים מראש מהו גובה ההפסד שאנחנו מוכנים לעמוד בו, וברגע שהשער מתקרב אליו - פקודת המכירה מבוצעת באופן אוטומטי. היתרון הגדול במערכת Global EXtrade המוצעת על ידי אקסלנס הוא שכבר במועד שידור הוראת הרכישה, ניתן גם להוסיף הוראת stop loss - שתיכנס לפעולה רק אם הרכישה תצא לפועל.

פקודה מתקדמת אחרת היא Take profit. כאן, אנו מגדירים מראש שער שברגע שנייר הערך מגיע אליו או עולה עליו – המערכת מוכרת אותו עבורנו. המערכת של Global EXtrade מאפשרת לנו לשלב את שתי הפקודות – stop loss ו-take profit – כבר בשלב שידור הוראת הרכישה. כך נוכל להורות למערכת להגביל את ההפסד שלנו או לממש את הרווח, אך רק אם הוראת הרכישה תתבצע.

הוראה אחרת היא Trail – מכירה הדומה ל-stop loss אך לא מבוצעת בשער קבוע, אלא בשער שנע ונד לפי נוסחה מסוימת על מחיר הנכס. כך למשל, אם שער המניה הוא 100 ומרווח ה-trail הוא 5 נקודות, נקודת ה-stop loss שלנו תהיה ב-95. כשמחיר המניה עולה ל-110, עולה מחיר ה-stop loss ל-105. מחיר המניה ממשיך לעלות ל-120 ומחיר ה-stop עולה במקביל אליו ל-115, וחוזר חלילה - ככל שיקבע שיא חדש.

הוראת Combo מביאה לביצוע כמה פעולות בהוראה אחת. לדוגמה, לקוח שמעוניין לרכוש ETF ובמקביל מספר אופציות בשביל לייצר אסטרטגיית דלתה אפס, יכול לשלב תחת הוראת קומבו את רכישת ה-ETF, מכירת החוזה העתידי ורכישת ומכירת אופציות ב-call ו-put. בסופו של דבר, הסוחר יקבל סיכום של כל הפרמטרים לרבות מחיר, סטיית תקן, דלתה ועוד, של כל הנכסים גם יחד. יתרה מכך, המערכת תשמור את הקומבינציה גם לאחר ביצוע העסקה ותאפשר לסוחר לעקוב אחר כל הפרמטרים ובשלב מסוים גם למכור אותה בהוראה אחת.

מי שרוצה לסחור בשילוב עם הפקודות המתקדמות ביותר צריך לבדוק היטב אילו פקודות מוצעות במערכות המסחר השונות. לשימוש בפקודות השונות ניתן להיכנס למערכת Global EXtrade. כך תוכלו לגלות עד כמה זה קל ופשוט כאשר קיים מערך טכנולוגי משוכלל עם תמיכה בעברית, בכל שעות המסחר.

להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אופציות מעוף בתיק השקעות

סוחרים? כך תשלבו מסחר באופציות מעוף בתיק ההשקעות שלכם

כמו בכל המוצרים הפיננסיים הנגזרים, גם באופציות המעוף כדאי קודם כל לקרוא ולהבין – ורק אז ליישם את האסטרטגיות שבעזרתן תוכלו להקטין סיכונים ולקבל תשואה עודפת.

המשך לקרוא
מסחר עצמאי בשוק ההון

איך משפיעה עליית התשואות בארה"ב על מסחר במניות?

השפעות עליית הריבית על תיק ההשקעות שלכם

המשך לקרוא

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
נגזרים, לרבות חוזים עתידיים, הינם נכסים פיננסיים בסיכון מיוחד דהיינו, בעלי סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. המסחר בנגזרים אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר בנגזרים. אין באמור להוות המלצה למסחר בנגזרים ו/או במכשירים פיננסיים אחרים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.