איך להשקיע כשהבורסה בירידה: טעויות נפוצות שעשויות לעלות למשקיעים ביוקר

התנודתיות בשווקים מבליטה את ההבדלים בין משקיעים מתוחכמים למשקיעים פרטיים אשר נוטים לפעול לפי אפקט העדר. הכוונה מתאימה יכולה להיות הפתרון

לאחר כמה שנים טובות בשוק ההון, במהלך חודש דצמבר האחרון קיבלנו תזכורת לכך שהשווקים לא תמיד עולים, ויתרה מכך, הם עשויים לרדת – ואף בחדות. בוול סטריט, היה זה חודש דצמבר הגרוע ביותר מאז 2002, כאשר המדדים המובילים איבדו עד 7% מערכם, בשנה הקשה ביותר שלהם מאז המשבר הגדול של 2008.


בנושא של "איך להשקיע בבורסה", למשקיע הגדול וורן באפט מיוחסת האמירה כי "כשהשפל מגיע, רואים מי שוחה עירום", ואכן, הירידות הגדולות של דצמבר סיפקו לנו הזדמנות לראות את ההבדל בין מה שנהוג לכנות בשוק ההון כ"כסף החכם" ל"כסף הטיפש". הכסף החכם הוא הכסף המנוהל בידי גופים מוסדיים, כמו קרנות פנסיה או קרנות השתלמות, ואילו הכסף הטיפש מיוחס למשקיעים הפרטיים, מקרב הציבור הרחב.
הציבור הגיב, באופן כללי, לירידות השערים בפאניקה, ופדה במהלך דצמבר מיליארדי שקלים, מרביתם באמצעות קרנות נאמנות וקרנות סל. מנגד, במרבית המקרים הכסף החכם ניצל את אותן ירידות בשביל לקנות נכסים במחירים נמוכים יותר.

 

איך להשקיע כשהבורסה יורדת


בימים הראשונים של 2019 שבו השווקים לעלות, אך עדיין מוקדם מדי לדעת מי צדק - ואם הירידות של דצמבר היו רק תיקון וכעת ישובו השווקים לעלות, או שהייתה זו רק תחילתה של מגמת ירידה מתמשכת.

החשיפה לנכסים בסיכון גדלה


לדברי דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים ומסחר באקסלנס ברוקראז', "ניסיון העבר מראה שאותו ציבור שמיהר למכור מניות בזמן הירידות, ירגיש בנוח לחזור לקנות אותן לאחר שהשוק יבצע את מרבית התיקון חזרה, כך שבפועל חלק ניכר מהציבור מכר בזול ויקנה מחדש ביוקר. יש לכך שתי סיבות - היעדר ניהול סיכונים נכון ואפקט העדר. פעמים רבות המשקיעים הקטנים שומעים בחדשות או ממכרים על סקטור חם, אבל המידע מגיע אליהם אחרי שהסקטור הזה כבר ביצע מהלך נרחב של עליות – כלומר, הציבור שיכנס לאחר מהלך נרחב של עליות יפסיד את רוב העלייה.
"אשר להיעדר ניהול סיכונים, להבדיל מהכסף החכם של הגופים המוסדיים, המשקיעים לפי מדיניות ברורה שהם מחויבים לעמוד בה, מרבית הציבור הרחב לא מתנהל על פי מדיניות ואסטרטגיה שנקבעו מראש, אלא פועל לפי מצב השוק הנוכחי ועם דחפים לא מתוכננים. כך, החשיפה לנכסים בסיכון שלו גדלה ככל שהשוק עולה, והוא קונה ביוקר".


ליהנות מהיתרונות של הכסף החכם


יריב מוסיף כי "השילוב בין היעדר ניהול סיכונים חכם לבין אפקט העדר הוא שילוב מסוכן, שנובע לעיתים מחוסר ניסיון, או מהכוונה לא נכונה". חשוב לציין כי גם משקיעים פרטיים יכולים להיעזר בגורמים מקצועיים כדי להימנע מטעויות מסוג זה, ולא ליפול בבורות הרבים ששוק ההון טומן למי שאינו מנוסה בו.


כך למשל, מציעה אקסלנס את שירותי *ExPert – דסק שיווק השקעות אישי, המספק ללקוחות פרטיים הכוונה וסיוע בבניית אסטרטגיית מסחר, וכן המלצות על ביצוע פעולות שונות בשוק ההון. זהו נדבך נוסף לפלטפורמה שמספק בית ההשקעות ללקוחות המעוניינים לסחור באופן עצמאי בישראל ובחו"ל, וכוללת חדר מסחר מקצועי ומערכות טכנולוגיות מתקדמות.

 

פתח חשבון למסחר 


לקוחות הנעזרים בשירותי הדסק ייהנו ממידע ייחודי וקשר אישי שוטף עם מנהל הדסק, בעל רישיון שיווק השקעות, בשיחות טלפון, מעדכונים שוטפים ואירועים חשובים אחרים, והכל בהתאם לצרכיהם האישיים. צוות הדסק מקפיד לעדכן את הלקוחות בכל עת באמצעות חשיפה לסקירות ולעבודות מחקר ייחודיות, המאפשרות להם גישה למידע ברמת המיקרו והמאקרו - שממנו נהנים היום רק הגופים הגדולים
בשורה התחתונה, השימוש בגורם חיצוני שמנותק רגשית מההשקעה יסייע כבר בשלב בניית האסטרטגיה וניהול הסיכונים, וחשוב באותה מידה – עמידה באותן תוכניות בהמשך הדרך. "הניתוק הרגשי יסייע לכל משקיע לקבל החלטה שקולה ומאוזנת, וזאת בניגוד להחלטה המבוססת אמוציות שמגיעה מהלב ולא מהראש", מסכם יריב.

 

 תאריך כתבה: 16.01.2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
* סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. השירות ניתן ללא עלות ללקוחות המנהלים החל מ- 300 אלף ₪ בחשבון ההשקעות. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.