להצליח כמו וורן באפט

ללמוד מוורן באפט ומהברון רוטשילד: 3 ציטוטים על השקעות שרלוונטיים גם בימינו

מנהלי השקעות ואנשי כלכלה מפורסמים סיפקו לא מעט עצות למשקיעים שיכולות לעזור להתנהל נכון יותר בהשקעה בשוק ההון

ציטוטים על השקעות שרלוונטיים גם בימינו

למרות השינויים הטכנולוגיים שהגיעו בשנים האחרונות גם לעולם ההשקעות והפיננסים, העקרונות הבסיסיים ביותר של התחום נותרו על כנם – וכדאי לכל משקיע, בוודאי מתחיל, ללמוד ולהפנים אותם לעומק. בכתבה זו, אספנו עבורכם כמה ציטוטים של דמויות מפורסמות לגבי התנהגות חכמה בשוק ההון – כדי לבדוק מה אפשר ללמוד מהם כיום.

"כשזורם דם ברחובות, זה הזמן לקנות" (הברון פיליפ דה רוטשילד)

אחד הפרמטרים החשובים ביותר בבחירת השקעה, ואולי אף החשוב ביותר, הוא התזמון. כך למשל, גם אם נקנה מנייה של חברה מעולה, אבל בתקופה בעייתית, אנחנו עלולים לספוג הפסד. באותו ציטוט מפורסם, מתייחס הברון דה רוטשילד לזיהוי הזדמנויות במצבי קיצון – כמו השפל הגדול של ב-1929, תקופת תום מלחמת העולם השנייה, בועת הדוט.קום של ראשית שנות ה-2000 וכמובן משבר הסאב-פריים ב-2008.

לדברי דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה, "אם ניקח את הדוגמה של משבר הסאב-פריים ב-2008, נראה שהיא עונה על התנאי שהציב דה רוטשילד: השווקים היו במצב קשה, כותרות העיתונים דיברו על עידן חדש, הורגש אובדן אמון במוסדות הפיננסים וברגולטורים, ובמילים אחרות, דם זרם ברחובות.
"ואולם, מי שהסתכל באותה תקופה במשקפיים של הברון דה רוטשילד, יכול היה לזהות הזדמנויות. מניות של חברות טובות ומצוינות נסחרו בסנטים בודדים על הדולר, אג"ח של חברות בעלות תזרים חזק ויכולת טובה לשרת את החוב גם כן נסחרו בסנטים בודדים על הדולר, ומי שקנה באותם ימים, זכה לתשואות דמיוניות במונחים של שוק ההון. זוהי כמובן חוכמה שבדיעבד, אבל לכך בדיוק התכוון דה רוטשילד – שצריך לנסות לראות גם סיטואציה נוראית כהזדמנות ופוטנציאל, ולא רק מזווית הראייה של קורבן".

כדי להתחיל לסחור במערכות המסחר המתקדמות של אקסלנס טרייד, לחצו כאן

"אנחנו לא צריכים להיות יותר חכמים מכל השאר, אנחנו צריכים להיות ממושמעים יותר מכל השאר" (וורן באפט)

במקרים רבים משקיעים, אפילו מיומנים, בוחרים להתעלם מאסטרטגיות המסחר או ממדיניות ההשקעה שקבעו לעצמם. הם יכולים לספק לעצמם אינספור סיבות ותירוצים לכך, ובחלק מהמקרים הם אפילו צודקים, אבל בשורה התחתונה, כשהם עושים זאת, הם עוברים על אחד החוקים החשובים ביותר שטבע המשקיע האגדי וורן באפט – שמירה על משמעת השקעות.

"באפט מייחס חשיבות רבה מאוד לבניית אסטרטגיה ומדיניות השקעה, כמו גם לעמידה בה", אומר יריב. "כלומר, אם משקיע הגדיר לעצמו שהוא לא מוכן להפסיד יותר מ-10% על נכס מסוים, אסור לו להיגרר להפסד גבוה מזה. אם משקיע הגדיר שהמינוף המקסימלי שלו הוא 100%, אסור לו להיכנס למינוף גבוה יותר – גם אם זה לתקופה קצרה בלבד".

במערכת המסחר Global EXtrade של אקסלנס בורסה ניתן להגדיר כבר בשלב הכניסה לפוזיציה הוראות שיבוצעו אוטומטית בתנאים מסוימים – ויחסכו מאיתנו את ההתלבטות. הוראת Take Profit, למשל, מאפשרת לקבוע מראש רף מחיר שאם מניה מסוימת שברשותנו תגיע אליו, המערכת תמכור אותה באופן אוטומטי.
בהוראת Stop Loss, אנו קובעים שער נמוך מהשער הנוכחי (שער הטריגר), כאשר אם שער המניה יגיע לשער זה או אף יירד ממנו, תשודר הוראת מכירה לפי שער Limit, שגם הוא נקבע מראש ומגביל את המחיר שבו אתם מוכנים למכור.


"שלוש המילים המסוכנות ביותר בעולם ההשקעות הן 'הפעם זה שונה'" (ג'ון טמפלטון)

"הציטוט מתחבר לזה שהזכרנו קודם, של באפט, ומתייחס למצב שבו אנחנו פועלים מהלב ולא מהראש", אומר יריב. "האגו והפסיכולוגיה משחקים תפקיד גדול מאוד בעולם ההשקעות. אף אחד לא אוהב להפסיד, ובשיחות הסלון אנחנו תמיד שומעים על מי שהרוויח, ולעולם לא על זה שהפסיד. כשאנחנו פועלים בשוק ההון, האויב הגדול ביותר שלנו הוא אותו אגו שבטוח שאנחנו לא טועים, ולכן אומר לנו ש'הפעם זה שונה'. כך קורה, למשל, שבמקום לצאת מפוזיציה מפסידה, אנחנו מגדילים אותה כדי לקבל שער ממוצע נמוך יותר.
"במקום ללמוד מטעויות, נמשיך לפעול באותה דרך כשהלב אומר לנו שהפעם זה שונה. הראש אולי אומר דברים אחרים, אבל בפועל, נקשיב ללב. לכן, כדאי להסתכל על הסיטואציה כפי שהיא ולא לנסות להנדס אותה כך שתתאים לרצון שלנו".

כדי להתחיל לסחור עכשיו במערכות המסחר המתקדמות של אקסלנס טרייד, לחצו כאן 

 תאריך הכתבה: 12.01.2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.