מסחר בזהב: חוף המבטחים של המשקיעים

הכספות של הבנקים כבר לא מכילות אלפי טונות של מטילי זהב, אבל הוא מעניין להשקעה בתקופות בהם השווקים יורדים בחדות. כך תשקיעו בזהב- בלי להחביא אותו מתחת לכרית

במשך שנים רבות, היה הזהב חוף מבטחים עבור כל מי ששאף לשמור על השווי של כספו. לעומת סחורות אחרות, מחיר הזהב מושפע פחות מהתנודות בהיצע ובביקוש למתכת עצמה, וכאשר השווקים יורדים בחדות, משמש הזהב  שוב חוף מבטחים.

הסיבה לכך נעוצה בהיסטוריה של הזהב. עד לפני כחצי מאה, שכנו בכספות של הבנקים מטילי זהב  בשווי של הכסף שהיה בידי הציבור. אם מסיבה זו או אחרת החלו התושבים במדינה מסוימת לחשוש מירידות במטבע המקומי, עמדה בפניהם האפשרות לפנות לבנק ולהמיר את הכסף שבידם בזהב, אותה סחורה ששומרת על ערך גבוה בכל מקום בעולם.

אמנם מאז השתנו הזמנים, וכיום, כבר אי אפשר להיכנס לסניף הבנק הקרוב, ולבקש שיפתחו עבורנו את הכספת כדי שנקבל את יתרת החשבון שלנו במטילי זהב, במקום בשטרות. אך עדיין, כאשר אנחנו חוששים מירידות שערים בשוק המניות, או מכך שמדינה או חברה לא יוכלו לעמוד בהחזר החובות שלנו, פעמים רבות אנחנו מוצאים את חוף המבטחים שלנו במתכת האצילה.

זה המקום לציין שלאור האינפלציה הגבוהה באירן ובטורקיה, אנחנו רואים חזרה של אזרחי המדינות הללו לזהב. "אזרחים רבים באיראן ובטורקיה ממירים את המטבע המקומי לזהב", אומר דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים ומסחר באקסלנס ברוקראז', "וזאת בגלל חשש של המשך שחיקה בערך המטבע".

 

מסחר בזהב: חוף המבטחים של המשקיעים

 

איך עושים מזה כסף?

שלא כמו בימים עברו, כדי לסחור בזהב אין צורך לקנות את המתכת עצמה. במקום זאת, אפשר להיחשף לזהב באמצעות מגוון רחב של מוצרים ונכסים פיננסיים.

מוצרים עוקבים: פשוט וקל

השיטה הפשוטה ביותר למסחר בזהב היא רכישת מכשירים פיננסיים העוקבים אחריו, מוצרים כגון  ETF או קרנות סל. להשקעה בזהב בדרך זו יש יתרונות רבים – שהעיקרי שבהם הוא פשטות ונוחות ההשקעה. בנוסף, ניתן לרכוש מוצרים אלה גם בשקלים וגם במט"ח, כאשר מוצרים מסוימים אף מנטרלים את החשיפה למטבע הדולר. כמו כן, בדרך זו אנו יכולים להשקיע בזהב גם בסכומים נמוכים יותר.

קיימים גם חסרונות, כמובן: השימוש במוצרים עוקבי מדד לאורך זמן טומן בתוכו הפסד מובנה, וזאת בעקבות גלגול החוזים שמנהל המוצר נדרש לבצע. עם זאת, הדבר אינו ייחודי לזהב – וניתן לראות תופעה דומה במרבית הסחורות. כמו כן, המסחר במכשירים העוקבים הללו מוגבל לשעות המסחר הרשמיות כך שלא ניתן לבצע עסקאות בשעות אחרות.

חוזים: למשקיעים מקצועיים

משקיעים מקצועיים יעדיפו את החשיפה לזהב באמצעות חוזים. גם כאן ניתן למנות יתרונות רבים. השימוש בחוזים הוא פשוט מאוד, ומאפשר מכירה בחסר, וגם מסחר מחוץ לשעות המסחר הרשמיות. זהו יתרון משמעותי ביותר מאחר שבמקרים רבים, הברבור השחור – אותו אירוע מפתיע שמשנה סדרי עולם - לא יתרחש בשעות המסחר המוגדרות, והשימוש בחוזים מאפשר לנו להגיב לשינויים ברגע האמת, כמעט בכל שעה.

יתרון נוסף הוא המינוף. ספקולנטים מעדיפים לעבוד באמצעות מינוף, וחוזה עתידי טומן בתוכו מינוף מובנה. הודות למינוף המובנה, ניתן לשלב את הזהב כהגנה בתיק ההשקעות, וזאת מבלי לרתק הון גבוה עבור המינוף. עוד יתרון עבור ספקולנטים הוא תנודתיות – בעקבות המינוף ישנה תנודתיות גבוהה. קיימים גם חסרונות, למשל העובדה שיש צורך בחשבון אשראי, ונדרשת השקעה בסכומים גבוהים.

בשורה התחתונה: כדאי להשקיע באמצעות שוק ההון

לסיכום, מסחר בזהב אמנם כולל יתרונות עבור הסוחר הספקולטיבי, אך מנגד, יכול גם לשמש חוף מבטחים בעת משבר. היתרון במסחר במתכת באמצעות שוק ההון הוא שניתן להשקיע בסכומים קטנים, הנזילות גבוהה ואין צורך לישון עם הסחורה מתחת לכרית.

 

הצטרפו למסחר עצמאי בבורסה עכשיו

 תאריך כתבה: 08.11.2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.