השקעות בבורסה בימי מגיפת הקורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

השקעות בבורסה בימי מגיפת הקורונה

מגפת הקורונה היא אירוע חסר תקדים בתולדות האנושות. בתוך ימים ספורים, כמעט בכל המדינות, קטנות כגדולות, נעצרה הכלכלה בבת אחת. מאות מיליוני עובדים מסביב לעולם נשלחו לביתם, חלקם לחופשה ללא תשלום, ואחרים פוטרו. מיליוני עסקים הכריזו על פשיטת רגל, והיד עוד נטויה. חברות ששמן היה שם נרדף ליציבות וביטחון נזקקות כעת לסיוע ממשלתי, וענפים שלמים של הכלכלה נמחקו לחלוטין – ולא ברור מתי ישובו לפעול, אם בכלל.
דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס מסביר כי "בעקבות אותה עצירה פתאומית של הכלכלות, הבנקים המרכזיים הזרימו סכומי עתק - במטרה למנוע עצירה מוחלטת של הפעילות הכלכלית, וליצור מעין גשר, שיספק לעסקים וגם לעובדים חמצן עד שיימצא חיסון – או עד שהמגיפה תיעלם".

הכלכלה הריאלית התנתקה משוק ההון

"עדיין מוקדם לומר אם כבר עברנו את עיקר המשבר, אבל אפשר לומר בוודאות שהתנהלות הבנקים המרכזיים יצרה ניתוק מוחלט בין הכלכלה הריאלית לשוק ההון", מוסיף יריב. "מדד הנאסד"ק כיום הוא גבוה יותר מרמתו ערב פרוץ המשבר. מדד ה-S&P נסחר בכ-10% מתחת לשיא, וזאת כששיעור האבטלה בארה"ב הוא הגבוה ביותר מאז ימי השפל הגדול".
כאמור, עדיין לא ברור באיזה שלב של המשבר אנחנו נמצאים, ולאן מועדות פנינו. הרכבנו שלושה תרחישים אפשריים לעתיד הקרוב – ובדקנו כיצד ההתממשות עשויה להשפיע על תיק ההשקעות.

כדי להתחיל לסחור עוד היום עם אקסלנס טרייד וליהנות מליווי מקצועי שוטף ומהמערכת הטכנולוגית המתקדמת, לחצו כאן 

תרחיש ראשון – מציאת תרופה או חיסון לקורונה

בתרחיש האופטימי ביותר, יימצא בעתיד הקרוב חיסון לקורונה, או אולי תפותח תרופה שתסייע לטיפול יעיל במחלה. "במקרה כזה, אני מעריך בזהירות שהפגיעה בכלכלה, כואבת ככל שתהיה, עדיין תהיה סבירה – וגלגלי המשק ברחבי העולם יחזרו לפעול בקצב מהיר יחסית. סקטורים שלמים שנעלמו בחודשים האחרונים ישובו לעבוד, אולי אפילו בקצב מואץ – ובהם סקטורי האנרגיה, התיירות, הפנאי והספורט. אנשים ירגישו צורך לפצות את עצמם על כל התקופה שבה נמנע מהם לטייל, להתעמל ולנסוע, ומי שיוכל להרשות לעצמו – יוציא על כך לא מעט כסף".

תרחיש שני – המחלה עדיין איתנו, אבל תחת שליטה

בתרחיש זה, הקורונה עדיין לא הולכת לשום מקום – אבל קצב ההתפשטות שלה איטי יותר, כך שמספר החולים כבר לא מטפס בחדות מיום ליום, ואולי אף מתחיל לרדת. לדברי יריב, "תרחיש זה עשוי להביא איתו שינויים עמוקים באורח החיים שלנו. סקטורים שלמים יפרחו ויתפסו את מקומם של אחרים שייפגעו. כך לדוגמה, בעוד שסקטור התיירות יתקשה לחזור ולפרוח, סקטור אבטחת המידע יפרח – מאחר שמגמת העבודה מהבית רק תתעצם, וארגונים יידרשו לאבטח גם את המידע הרגיש ביותר שלהם, כדי לאפשר לכל העובדים לגשת אליו מרחוק".

תרחיש שלישי – איבוד שליטה על המחלה

במקרה הגרוע ביותר, שמדיר שינה מעיניהם של רבים, הממשלות במדינות השונות אינן מצליחות להתמודד עם המגפה ומאבדות שליטה על התפשטותה, בהיעדר חיסון או תרופה אפקטיביים. "תרחיש זה כמובן טורף את הקלפים ויכול להביא איתו התרסקות עולמית כלכלית אמיתית, עד רמה של חזרה עשורים אחורה מבחינת הכלכלה המודרנית, מחיקה של הגלובליזציה וחזרה לכלכלות מקומיות", אומר דרור.

זהירות, אופוריה מסוכנת

כרגע, אין ביכולתנו להעריך איזה מן התרחישים אכן יתממש, ורוב הסיכויים הם שהמציאות תשלב בין תרחישים שונים.
"כשאנחנו מסתכלים על שוק ההון, אנחנו מעריכים שהאופוריה ששוטפת את המשקיעים בזכות הזרמות עתק של הבנקים המרכזיים, בדגש על הבנק האמריקאי, האירופי והיפני, מסוכנת", מדגיש יריב. "אנחנו ממליצים לנקוט משנה זהירות, או במילים פשוטות יותר – להסתכל החוצה מהחלון, לראות מה קורה בעולם האמיתי, ולבצע את ההתאמות המתבקשות לתיק ההשקעות".

 

עבור לקוחות המחזיקים בתיק השקעות בשווי של יותר מ-300 אלף שקל, מציעה אקסלנס שירותי הכוונה וניהול פיננסי, המסייעים לכל משקיע להתאים את תיק ההשקעות לפרופיל הסיכון שלו.

כדי להתחיל לסחור עוד היום עם אקסלנס טרייד וליהנות מליווי מקצועי שוטף ומהמערכת הטכנולוגית המתקדמת, לחצו כאן

תאריך הכתבה: 06.08.2020 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.