סוחרים בבורסות בחו"ל? אלה האתגרים שמצפים לכם ב-2019

2018 הייתה שנה לא פשוטה עבור המשקיעים – במיוחד בגלל הציפיות הקודרות לעתיד. שנת 2019 תצטרך להוכיח אם הציפיות הללו יתממשו או יתבדו, אך ברור שיש להישאר עם האצבע על הדופק לגבי כל השקעה פוטנציאלית.

שנת 2018 הייתה מורכבת למשקיעים בשוק ההון. שוקי המניות באירופה ובמדינות המתעוררות ירדו, ואיתם גם רוב שוקי האג"ח, כולל הממשלתיות. עם זאת, בישראל שוק המניות דווקא בלט לטובה.

אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בהפניקס ואקסלנס, מסביר כי "בבחינת הנתונים הכלכליים שנת 2018 עצמה הייתה שנה מצוינת - שיעורי האבטלה בעולם ירדו, השכר עלה ורווחיות החברות עלתה, כשהחברות האמריקאיות נהנו מרפורמת המס המפנקת של דונלד טראמפ וכל הטוב הזה התבטא גם בנתוני הצריכה החזקים.

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים  ב- 2019 ?

למרות כל הטוב הזה שוקי ההון ב-2018 ממש לא היו בטוב, והמשקיעים היו מעדיפים שכלל לא הייתה מתרחשת. שוקי המניות בעולם ירדו בחדות (נכון לסוף נובמבר) ואיתם גם רוב שוקי האג"ח, כולל האג"ח הממשלתיות. עם זאת, בישראל שוק המניות דווקא בלט לטובה, עם ירידות מתונות יחסית.

הבעיה העיקרית של השווקים לא הייתה עם ההווה, אלא עם אינדיקטורים בעייתיים לגבי העתיד וחששות לגבי העתיד.

החששות כיום רבים, בין היתר, מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס. חברות רבות הורידו את תחזיות הרווח שלהן, אינדיקטורים כלכליים מסוימים החלו להראות סימני חולשה, ובהם אינדיקטורים של שוק הנדל"ן. כך קורה ששוק ההון, שתמיד צופה לעתיד, התקשה לשמוח יחד עם הכלכלה הריאלית".

זרם הדולרים לשווקים המתעוררים התייבש

בתוך הטלטלה הגלובלית, בלטו הירידות החדות בשווקים המתעוררים. העלאות הריבית בארה"ב ייבשו את זרם הדולרים אליהן  ואם זה לא היה מספיק, ארה"ב הקשתה עליהם עוד עם דרישה לתנאי סחר טובים יותר "מלחמת סחר", או באמצעות איומי סנקציות, שחלקן אף החלו לצאת אל הפועל – כמו באיראן וטורקיה.

"גם האיחוד האירופי הוכיח שהוא לא ממש מאוחד, ", מוסיף כהנוביץ, "תופעות כמו עלייתן האלקטורלית של מפלגות פופוליסטיות ולאומניות במדינות כמו הולנד, צרפת ובמיוחד איטליה, יחד עם הקשיים הרבים בתהליך היציאה של בריטניה מהאיחוד (הברקזיט), ערערו את האמון באיחוד ופגעו במטבע המשותף, היורו".

על סף שנת 2019, המשקיעים הרבה פחות אופטימיים מאשר בשנתיים הקודמות. המחזור הכלכלי העולמי נמצא כבר בשלב מתקדם מאוד, כפי שאפשר לראות למשל, בהידוק שוק העבודה ובהתייקרות עלויות האשראי, שהופכת לנטל על הכלכלה ותמחור השוק.

"ככל שנעמיק אל תוך 2019, המשקיעים יתעניינו יותר ביכולת של החברות לשפר את רווחיותן ולהצדיק את רמות המחירים הגבוהות לאור ההתקפות על הגלובליזציה (מצד מלחמת סחר ופופוליזם לאומני), הקושי המתגבר למצוא עובדים והקושי לגלגל את העלאות השכר לצרכנים", מעריך כהנוביץ.

שווקי חו"ל טומנים בחובם שפע גדול של הזדמנויות השקעה לצד סיכונים רבים. אם אתם כבר עוסקים במסחר  חו"ל, או שוקלים להתחיל - היכנסו עכשיו למערכת Global EXtrade  וגלו עד כמה זה קל ופשוט כשלרשותכם עומד מערך טכנולוגי משוכלל עם תמיכה בעברית, בכל שעות המסחר, הכולל דסק ייעוץ, מערכת מסחר לפקודות מורכבות ועוד.

השווקים המומלצים

אז מהם השווקים המומלצים להשקעה בשנה הבאה? זו שאלה שקשה לענות עליה – בדיוק בשל חוסר הוודאות בשוק ההון העולמי.

לדברי כהנוביץ, "כל השווקים מומלצים להשקעה, לאו דווקא מאחר שאנחנו צופים כי הם יהיו רווחיים. התפרקות המתאמים בין השווקים בשנה האחרונה, יחד עם סימני שאלה גדולים שפותחים את 2019 בסוגיות כמו מלחמת סחר, ברקזיט, מסלולי ריבית שונים, מחיר הנפט ותמחור סקטור הטכנולוגיה, כל אלה עשויים להמשיך לטלטל את השווקים בכיוונים הפוכים שבלתי אפשרי לנתח אותם כיום".

לדבריו, בהנחת יסוד שהכלכלה העולמית ורווחיות החברות ימשיכו לצמוח לאורך זמן, הרי שבשנה שבה צפויה אי ודאות גבוהה, ולכן פיזור רחב של ההשקעות עדיף על הסיכון שבהטיה חזקה לשווקים מסוימים.

מתי תעלה הריבית?

גורם נוסף שצפוי להשפיע על מהלך השווקים ב-2019 הוא תוואי העלאת הריבית – בישראל ובעולם כולו. "ארה"ב החלה עם העלאות ריבית כבר ב-2015, ולפי המגולם בשוק צפויה לסיים אותן בשנת 2019", אומר כהנוביץ. "מצד שני, יש לנו את אירופה שעדיין בריבית שלילית ולא צפויה לעבור לרמה חיובית לפני 2020".

"בישראל, העלאת הריבית הראשונה הוקדמה באופן מפתיע לדצמבר 2018, כשהשוק ציפה שהעלאה תחכה לרבעון הראשון של 2019, עד לכניסתו של הנגיד החדש, פרופ' אמיר ירון. השוק מתמחר שהריבית בישראל תמשיך לעלות בשנים הקרובות, אך זה לא יהיה קל. האינפלציה בישראל נמצאת מתחת למרכז היעד כבר יותר מחמש שנים, ציפיות האינפלציה ל-12 חודשים קדימה מתקשות להחזיק מעמד מעל לגבול התחתון של היעד, ועשויות בקלות לרדת שוב מתחתיו, ובמיוחד לאחר הנפילה החדה במחיר הנפט בסוף  2018".

בשורה התחתונה

  1. הריביות בישראל ובעולם ימשיכו לעלות.
  2. המחזור הכלכלי העולמי נמצא כבר בשלב מתקדם מאוד, כשרמת המרווחים הנמוכה ועליית התשואות הופכות לנטל על הכלכלה.
  3. התמחור האתגרים יישארו איתנו גם לשנה הבאה ולכן חשוב להקפיד על פיזור השקעות.

 

הצטרפו למסחר עצמאי בבורסה עכשיו

  תאריך הכתבה: דצמבר 2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

איך משפיעה עליית התשואות בארה"ב על מסחר במניות?

מסחר במניות בארה"ב

איך משפיעה עליית הריבית על תיק ההשקעות שלכם.

קרא עוד
מסחר בבורסה האמריקאית

מסחר בארה"ב

ארה"ב ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלת, כך גם בשוק ההון. כתבה הסוקרת את הבורסות השונות בארה"ב והמסחר בהן.

קרא עוד
מדריך לסוחרים: איך להיזהר מהפסדים במסחר בוול סטריט

מסחר בוול סטריט - מדריך לסוחרים

אחרי שנה של תנודות, לא מעט משקיעים חוששים מהאתגרים של 2019 בבורסה. האם עשויה להיות דרך להתמודד עם הבעיות? מדריך על מסחר בוול סטריט

קרא עוד
הקאמבק של האג"ח האמריקאי: הסקטור הוותיק והסולידי שוב הופך לאטרקטיבי?

הקאמבק של איגרות החוב האמריקאיות

בעקבות העלאת הריבית בארה"ב, הפכו איגרות החוב לאטרקטיביות מאוד בעיני המשקיעים, בעיקר בגלל עלייה בתשואות

קרא עוד
דולר אמריקאי ודגל ארצות הברית

מדריך: כל מה שצריך לדעת על מסחר מוקדם ומאוחר בוול סטריט

אף שבישראל לא קיים מסחר מוקדם או מאוחר בבורסה, המשקיעים יכולים להצטרף למסחר מוקדם בוול סטריט וגם למסחר המאוחר בוול סטריט. רוצה לדעת איך? היכנסו למדריך

קרא עוד
הבחירות בארה"ב מתקרבות? להלן 5 טיפים מנצחים, עבור הסוחר העצמאי

הבחירות בארה"ב - כך הסוחרים בבורסה יכולים להערך

הבחירות בארה"ב מתקרבות? מרכז הידע של אקסלנס טרייד מפרט עבורכם 5 טיפים מנצחים שיעזרו לסוחרים העצמאיים בבורסה להיערך לכל תוצאה אפשרית. למרכז הידע למסחר בבורסה >>

קרא עוד

 הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.