קרן מחקה מדד

קרנות מחקות מדד – המדריך המלא

קרנות מחקות מדד - גרף

בנוף ההולך ומתפתח של הזדמנויות השקעה, קרנות מחקות מדדים משמשות כלי השקעה אפקטיבי ונוח הן למשקיעים ותיקים והן למשקיעים חדשים. הקרנות המחקות מציעות מגוון יתרונות שהופכות אותן לבחירה אטרקטיבית עבור אלו המחפשים גישה פשוטה, חסכונית ואמינה להשקעות.

למעשה, השקעה באמצעות קרן מחקה מדד הפכה זה מכבר לאחת הדרכים הנוחות והפופולריות ביותר להשקעה בבורסה, במיוחד עבור משקיעים המעוניינים במסחר עצמאי. על מנת להבין מהי קרן מחקה מדד ואילו יתרונות היא מספקת למשקיעים, יש להבין לפני הכל מהו מדד.

מה זה מדד?

מדד הוא למעשה תיק ספקולטיבי של קבוצת נכסים להשקעה, כגון: מניות או אג"ח והוא משמש כלי סטטיסטי המייצג את הביצועים של אותה קבוצה. בדרך זו, הוא מספק הערכה אותנטית לביצועים הכוללים של שוק או סקטור מסוים.

בין המדדים הידועים בעולם, תמצאו את: Russell 2000 ,Dow Jones ,S&P 500 ו- Wilshire 5000. מדד ה- S&P 500 לדוגמה, כולל מניות של 500 החברות הנסחרות הגדולות בארצות הברית.

כדי לעקוב אחר המדד יש לרכוש את 500 המניות של החברות הכלולות בו - מדובר בהשקעה יקרה מאוד ומרבית הסוחרים בבורסה אינם יכולים לרכוש כל כך הרבה מניות, כאן נכנסות לתמונה הקרנות המחקות המספקות מענה חלופי.

מהן קרנות מחקות מדד?

קרן מחקה מדד או בקיצור "קרן מחקה", היא סוג של קרן נאמנות נסחרת בבורסה (ETF) אשר עוקבת אחר התשואות של מדד שוק ספציפי, ומטרתה לשכפל את הביצועים של המדד.

קרנות מחקות מדד עוקבות באופן פסיבי אחר החזקות של מדד מסוים והן מוצר פופולרי במיוחד עבור משקיעים עצמאיים. גישת השקעה באמצעות קרנות מחקות צברה תאוצה בזכות הפשטות, העמלות הנמוכות והביצועים התחרותיים בהשוואה לקרנות המנוהלות באופן אקטיבי.

מה חשוב לדעת על קרנות מחקות מדדים?

קרנות מחקות מדד הן כלי השקעה בסגנון פסיבי ולא אקטיבי. המשמעות לכך, היא שהן פועלות בשאיפה למקסם את התשואות בטווח הארוך באמצעות קנייה ומכירה של ניירות ערך.

יתרונות וחסרונות השקעה באמצעות קרנות מחקות

להלן כמה מהיתרונות הבולטים של השקעה באמצעות קרן מחקה מדד:

גיוון: קרנות מחקות מספקות פיזור נכסים המסייע לפזר סיכונים ומפחית את ההשפעה של מניות בודדות עם ביצועים גרועים.

חסכון: מכיוון שקרנות מחקות פועלות באופן פסיבי, הן לרוב נסחרות בעמלות נמוכות יותר בהשוואה לקרנות המנוהלות באופן אקטיבי. יתרון החסכוניות יכול להשפיע באופן משמעותי על התשואות לטווח הארוך.

ביצועים עקביים: על אף שהן אינן חסינות מפני תנודות בשוק, קרנות מחקות נוטות להציע תשואות עקביות בממוצע לטווח הארוך.

פשטות: השקעה בקרנות אינדקס היא פשוטה, מה שהופך אותה לבחירה אידיאלית למשקיעים מתחילים ומנוסים כאחד.

חסרונות בהשקעה באמצעות קרן מחקה מדד:

כמו כל השקעה, קרנות מחקות מדד אף הן כרוכות בסיכון. קרן מחקה תהיה כפופה לאותם סיכונים כלליים כמו ניירות הערך במדד שהיא עוקבת אחריה. הקרן עשויה להיות כפופה גם לסיכונים מסוימים אחרים בשווקים.

חוסר גמישות: קרן מחקה מדד היא פחות גמישה להגיב לירידות מחירים בניירות הערך, מאשר קרן שאינה מדדית.

שגיאת מעקב: ייתכן שקרן מחקה לא תעקוב בצורה מושלמת אחר המדד שלה. כך לדוגמה, קרן עשויה להשקיע רק בדגימה של ניירות הערך במדד השוק, ובמקרה זה ייתכן שביצועי הקרן יהיו פחות תואמים למדד.

כיצד קונים קרנות מחקות מדדים?

ראשית, טרם קניית קרן מחקה מדד, מומלץ לערוך מחקר שוק ולמצוא את המדד המתאים ביותר ליעדי ההשקעה ומידת הסיכון הרצויה לכם.

כדאי להתחיל בבחינת המדדים המוכרים. לאחר שבחרתם מדד, זה הזמן לזהות את הקרנות המחקות שעוקבות אחריו.

פתחו חשבון השקעות: כדי לקנות קרן מחקה תזדקקו לחשבון השקעות. מומלץ לבחור בבית השקעות מוכר ואמין ובעל גב כלכלי חזק, לכל סוג של מסחר בבורסה.

לאחר שתפתחו חשבון השקעות, תוכלו לאתר את הקרן המחקה שתרצו לקנות באמצעות חיפוש פשוט דרך חשבון ההשקעות שלכם.

מעת לעת, מומלץ לבדוק את תיק ההשקעות שלכם ולבצע איזון מחדש במידת הצורך, על מנת לוודא שהקצאת הנכסים תישאר בקנה אחד עם היעדים הפיננסיים שלכם.

לסיכום,
קרנות עוקבות מדדים מציעות דרך פשוטה וחסכונית למשקיעים להשקיע באמצעותן בשווקים ומגזרים ספציפיים שהמניות הבולטות שלהם כלולות במדד, ובדרך נוחה זו, להשתתף בצמיחה הפוטנציאלית של שוק המניות.
על ידי הבנת מדדים, בחירת הקרן הנכונה וביצוע מספר שלבים פשוטים לרכישת הקרן, משקיעים יכולים לבנות תיק מגוון ללא צורך בניתוח שוק מקיף או בניהול אקטיבי. כמו תמיד, חשוב לערוך מחקר יסודי ולשקול את היעדים הפיננסיים שלך לפני קבלת החלטות השקעה.
עם הגישה הנכונה, קרנות מחקות מדדים יכולות להיות כלי רב ערך בהשגת הצלחה פיננסית לטווח ארוך.

 

תאריך הכתבה: 06.02.2024

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.