מניות למתחילים: כל מה שצריך לדעת בשביל לעשות את הצעד הראשון בבורסה

מדריך למתחילים במסחר במניות ובשוק ההון

מניות למתחילים? השקיעו בניתוח דוחות וחברות

יש לכם כסף נזיל בעו"ש ואתם מעוניינים להתחיל להשקיע בשוק ההון? הדרך הראשונית לשם עוברת דרך השקעה במניות בבורסה. הנה לכם מספר טיפים כיצד לעשות זאת נכון.

השקעה בבורסה היא הדרך הנפוצה ביותר למתחילים לצבור ניסיון בהשקעות בשוק ההון. שוק זה נחשב אמנם למסלול מהיר ורב נתיבים המוביל להזדמנויות ליצירת עושר, אך מצד שני קיימת בו תנודתיות רבה שמהווה מרכיב קריטי, וסיכונים שחשוב להכיר ולקחת בחשבון. מה צריך סוחר מתחיל לדעת לפני שהוא מתחיל לסחור? הנה לכם כללי האצבע להשקעה ראשונית בבורסה:

פתיחת חשבון השקעות

מסחר בבורסה מצריך חשבון השקעות שניתן לסחור ממנו. לכן, השלב הראשון למסחר בבורסה הוא פתיחת חשבון השקעות בבית השקעות או בבנק. לאחר פתיחת החשבון תקבלו שם משתמש וסיסמה לאחת ממערכות המסחר הממוחשבות הקיימות בשוק ותבצעו תהליך רישום ואימות. השלב הבא הוא להפקיד סכום כסף מסוים בחשבון ההשקעות שלכם שבו תסחרו. המסחר מבוצע בהתאם לסכומים שהופקדו בחשבון ההשקעות ובהתאם לתנאים שאושרו לפעילות המסחר. ההמלצה למתחילים במסחר בבורסה, היא להתחיל לסחור בסכומים קטנים כדי להתנסות ולהכיר את השוק.

מוכנות למסחר היומי

שוק ההון מאופיין בדינמיות ושינויים. הרבה דברים יכולים להשתנות ברגע נתון ולכן מומלץ להיות מוכנים כמה שיותר ליום המסחר שבו תרצו לסחור במניות. הכנה מקדימה אפקטיבית, כוללת קריאה של כמה שיותר מידע, והתעדכנות בנתונים חשובים רלוונטיים. לדוגמה, אם אתם שוקלים לסחור במניות של חברה מסוימת, חשוב לקרוא בעיתונות ובאינטרנט חדשות לגבי החברה ומה התוכניות העתידיות שלה כדי להבין כיצד הן עשויות להשפיע על המניות. מומלץ לקרוא דוחות רבעוניים/שנתיים של החברה, לבחון ולנתח תחזיות של אנליסטים בכירים, ולקרוא על מצב השוק. הכל צריך לקחת בהסתייגות מסוימת, כיוון שישנם גם שינויים בלתי צפויים בשוק ההון.

החלטה לגבי מדיניות ההשקעה: השקעה במניות לטווח ארוך או לטווח קצר

אנשים מסוימים משקיעים בבורסה לטווחי זמן קצרים, ואחרים מעדיפים להשקיע לטווח ארוך. כסוחרים בבורסה, תוכלו לבחור אם להשקיע לטווח ארוך או קצר. היתרון בהשקעה לטווח קצר הוא שאפשר למכור מניות כשהערך שלהן עולה וליהנות מרווחים מידיים. מנגד, ייתכן וההחלטה למכור תתגלה לאחר מכן כמוטעית, כיוון שהערך של המניות יעלה עוד יותר.

היתרונות בהשקעה לטווח ארוך קשורים למוצרי ההשקעה ארוכי הטווח אשר כוללים: אג"ח שמעניקים ריבית גבוהה כפיצוי על מרכיב הזמן הארוך, סחורות שמחירים עתיד לעלות עם הזמן, השקעה בחברות בתחילת דרכן שהן בעלות פוטנציאל לצמיחה ורווחיות גדולה בהמשך, וכן השקעה במטבעות קריפטוגרפיים ועוד.

הבחירה בין השקעה לטווח ארוך ובין השקעה לטווח קצר תלויה בצרכים האישיים שלכם ובמידת הסיכונים שאתם רוצים לקחת.
רוצה לבחון איזה סוג סוחר אתה ומה מתאים לך? לחץ כאן

החלטה לגבי סכומי ההשקעה

לסוחרים מתחילים ההמלצה היא להתחיל בסכומים קטנים להשקעה וככל שצוברים ניסיון להגדיל את הסכום במידה הרצון והצורך. השקעה בסכומים קטנים מייצרת תשואות קטנות יותר בהתאם, אולם היא מפחיתה את הסיכונים להפסדים משמעותיים כשאתם רק בתחילת דרככם ועדיין לומדים את התחום. עם הזמן, ולאחר שתצברו ידע וניסיון בשוק ההון ובמסחר, תוכלו להגדיל את הסכומים בהדרגה ככל שתחליטו ותבחרו.

פיזור השקעות

למרות הנטייה לחשוב שיש מכשיר פיננסי כזה או אחר שהוא בגדר "קלף מנצח" שכדאי לנתב אליו את כל ההשקעות, פיזור השקעות בין מכשירים פיננסיים שונים מפחית את מידת הסיכון באופן משמעותי. לסוחרים מתחילים מומלץ לפזר את ההשקעות על פני כמה מכשירים פיננסיים לצורך הפחתת סיכון. מעבר לכך, פיזור ההשקעות מייצר חשיפה למכשירים שונים והדבר יאפשר לכם להכיר את האפשרויות השונות, את מידת הסיכון וגובה התשואות האפשרי.

השקעה עצמאית/ דרך יועצים

ניתן להשקיע בבורסה לבד, ללא תיווך וללא דמי ניהול לבעל רישיון, אך הדבר מצריך ידע עצום ולימוד מעמיק ומקיף של השוק. כשמשקיעים במניות לבד, יש להגדיר באופן עצמאי את מידת הסיכון שמתאימה לכם לאחר ניתוח סיכונים שתבצעו בעצמכם, ולהתאים על פי מידת הסיכון שקבעתם את שיעור האג"ח לעומת שיעור המניות. השקעה לבד מצריכה בנוסף, ללמוד את המכשירים השונים, את אפיק ההשקעה, ללמוד את גישות ההשקעה השונות: גישה אקטיבית ישירה, גישה פסיבית במכשירים עוקבים, ועוד.

הלימוד הדרוש למסחר עצמאי לחלוטין, הוא עצום וכמעט אינסופי, לכן מרבית האנשים משקיעים דרך מתווכים – בנקים ובתי השקעות שהיועצים/ משווקים/ מנהלי התיקים שלהם למדו והוכשרו לאורך שנים ובאופן ייעודי לתחום ההשקעות ושוק ההון, ותפקידם הוא לבנות את תיק ההשקעות באופן הטוב והאופטימלי ביותר בהתאמה אישית לצרכי הלקוח.

יתרונות אקסלנס טרייד

חברת אקסלנס טרייד מבית הפניקס הינה אחד המוסדות הפיננסיים המובילים והחזקים בישראל והיא מעניקה ללקוחותיה גב חזק ובטוח. החברה נתונה לרגולציה מחמירה של הבורסה לניירות ערך בישראל וקיימת בה הפרדה מלאה בין כספי המשקיעים לבין כספי בית ההשקעות. לקוחות החברה נהנים מעמלות נמוכות (כרבע מגובה עמלות הבנק), מפטור מדמי טיפול לשנה, פטור מעמלות קנייה בקרנות נאמנות של קסם וממערכת המסחר הטובה בישראל.

דסק היועצים מורכב ממומחים בתחומי המסחר השונים המחזיקים ברישיון שיווק השקעות המספקים ללקוחות המשתייכים לדסק מענה ומידע מקצועי לסוחרים לכל אורך שעות המסחר בישראל, ללא הפסקות וללא ימים מפוצלים. יועצי אקסלנס טרייד מקפידים לעדכן את הלקוחות הסוחרים באופן עצמאי בהתפתחויות שונות בשוק ומספקים עבורם עצות והמלצות לפעולות שונות באופן שוטף. הם מעניקים למשקיעים שירות מקצועי ונגיש במגוון פלטפורמות: בטלפון, באתר ובאפליקציה.  כמו כן  מרכז הידע של אקסלנס טרייד מנגיש עבור המשקיעים את כל הידע הדרוש עבורם על מנת להתמקצע, לבצע השקעות חכמות וליהנות מתשואות משמעותיות. תנאי ההצטרפות לדסק היועצים מפורטים באתר החברה.

קורס דיגיטלי של אקסלנס טרייד 

אקסלנס טרייד מציעה ללקוחותיה סדרת קורסים ממוקדים למסחר עצמאי בבורסה ללא תשלום. רוצים להשקיע בבורסה בעצמכם אבל לא יודעים איך להתחיל? הקורסים של אקסלנס, בהנחיית מרצה בכיר משוק ההון, יספקו לכם בדיוק את המידע שאתם צריכים בזמן הקצר ביותר. בנוסף מוזמנים להיכנס למרכז הידע של אקסלנס טרייד ותוכלו להיחשף למגמות, לטרנדים ולחדשות האחרונות בשוק ההון.

בהצלחה!

תאריך הכתבה: 18.9.2022

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

כל מה שצריך לדעת על המדד ש(אולי) צופה את התנהגות השווקים: מדד הפחד

מדד הפחד

מהו מדד הפחד (Volatility Index)? זהו מדד התנודתיות של בורסת האופציות בשיקגו (CBOE). כשהתנודתיות גוברת– מדד הפחד עוקב אחריה

קרא עוד
פערי ארביטראז' בין הבורסות: למה לא סיפרו לכם שהסיכוי להרוויח הוא קלוש?

פערי ארביטראז'

לא מעט סוחרים עצמאיים חולמים למצוא הזדמנות לרווח מפערי מחירים של מניות בין הבורסות בתל אביב ובארה"ב, בשל שעות המסחר השונות, אבל ברוב המכריע של המקרים, מכונות המסחר האוטומטיות סוגרות את הפער תוך שניות ומחסלת את הסיכוי של הסוחרים להרוויח סכומי כסף משמעותיים

קרא עוד
מהם חוזים עתידיים וכיצד נסחר בהם?

חוזים עתידיים

מהם חוזים עתידיים? כיצד מרוויחים דווקא מירידות בשוק ההון? היכנסו להכיר מכשיר פיננסי מתוחכם.

קרא עוד
מסחר במט"ח: המדריך המלא לסוחרים

שוק המט"ח

מהם היתרונות באחזקת מטבע זר? ממה מושפע ערכו של המטבע? כתבה בנושא השוק הגדול ביותר בעולם.

קרא עוד
מסחר במניות – המדריך לסוחר

מסחר במניות

מהן מניות? כיצד נקבע שוויון? האם שווי השוק של חברה משתקף במחיר המניות שלה? בואו להכיר את אפיק ההשקעה הפופולארי.

קרא עוד
גבר יושב מול מסכים וצופה במניות

עקום התשואות

מדוע גרף שמציג את התשואה ביחס לאורך חייהן של איגרות חוב ממשלתיות מדאיג גם את מי שסוחר במניות, ומה עושים כשהוא משתטח?

קרא עוד
שעות וימי המסחר בבורסה בישראל

שעות וימי המסחר בבורסה בישראל

קרא עוד
תנודה במניות

מדריך ניתוח טכני: האם באמת אפשר לחזות את העתיד?

כל סוחר במניות שמע על ניתוח טכני של שוק ההון. למרות הדעות החלוקות בנוגע ליעילותה של השיטה, קשה להתווכח עם הפופולאריות שלה. אז על מה כל המהומה? והאם השיטה יעילה?

קרא עוד
אדם מדבר בטלפון ומסתכל על מניות

הלקח של WeWork: איך להיזהר מהערכת שווי מנופחת במסחר בבורסה

אחרי חלומות ההנפקה בשווי של עשרות מיליארדי דולרים, הבלון של we-work התפוצץ, והערכת השווי של החברה צנחה פלאים. זו ההזדמנות להבין כיצד מבצעים הערכות שווי לפני הנפקה

קרא עוד
שעון חול וכסף

חושבים על חיסכון לטווח ארוך? אל תפספסו את ההזדמנויות של מסחר בבורסה

השקעה בשוק ההון, לפי ההיסטוריה הינה אופציה מעולה עבור משקיעים המחפשים חיסכון לטווח ארוך. בכתבה זאת נבין מדוע מסחר בבורסה הוא אפיק חיסכון אידיאלי לטווח זה

קרא עוד
מדד ה- S&P500

מסחר במדדים בתקופת משבר הקורונה: כך תעשו זאת בעצמכם מהבית

השקעה במדדים היא השקעה פסיבית הפופולרית אצל סוחרים רבים וביניהם וורן באפט. רוצה לדעת איך להשקיע במדד תא 35, תל-טק, הבנקים או במדד ה- S&P500? בכתבה הבאה

קרא עוד
תיק השקעות מאוזן

כך תשמרו על תיק השקעות מאוזן

אוהבים סיכונים? שונאים להפסיד? במסחר בני"ע ובשוק ההון, חשוב לדעת להתאים את תיק ההשקעות בהתאם לצרכים ולאופי של הסוחרים. במאמר זה 3 טיפים מנצחים לניהול תיק מאוזן

קרא עוד
מדד הבנקים

מניות הבנקים בישראל ירדו יותר במשבר, האם זה זמן להשקיע בהן?

מדד הבנקים המקומי נפל במידה ניכרת בעקבות משבר הקורונה ובאקסלנס אנו מעריכים כי בטווח הארוך, תירשם התאוששות נאה בסקטור מניות הבנקים בישראל. האם זה זמן להשקיע בהן?

קרא עוד
מהו המושג GAAP?

המושגים שחשוב להכיר בעונת הדוחות של החברות הציבוריות

עונת הדוחות של החברות הציבוריות כבר כאן, לשם כך מרכז הידע של אקסלנס טרייד ריכז עבורכם את המושגים שכדאי להכיר. מהו מכפיל רווח? מהו מכפיל מכירות, תזרים מזומנים ועוד

קרא עוד
להשקיע בעצמך – הרשמי לקורס מסחר בשוק ההון

קורס מסחר בשוק ההון (בורסה) אונליין | אקסלנס טרייד

קורס מסחר בשוק ההון (אונליין) בחינם ולכל הרמות: מתחילים ומתקדמים ורק ללקוחות אקסלנס טרייד אשר מעוניינים להשקיע בעצמם ובבורסה. לפרטים על הקורס מסחר למניות כאן >>

קרא עוד
השקעה בחברות צמיחה – ע"י חישוב מכפיל רווח

המתמטיקה שלא מלמדים אותנו בבית הספר: מהו מכפיל רווח ואיך הוא יכול לעזור לנו?

מהו מכפיל רווח? בכל השקעה שהיא, אחד הנושאים הבוערים ביותר הוא מתי תוכלו להחזיר את ההשקעה וכאן בדיוק נכנס המונח מכפיל רווח Price–earnings ratio.

קרא עוד
spac - מה זה הנפקת ספאק?

גם בדרך להנפקה מוצלחת יש קיצורי דרך – הכירו את הנפקות ה-SPAC

אין משקיע בשוק ההון שלא מצא את עצמו שומע לאחרונה את המונח הנפקת ספאק (spac). מה זה ספאק? למה זה טוב? ומה צריך לדעת על הטרנד הלוהט בבורסה?

קרא עוד
סוגי מתנדים לניתוח טכני

על מדד בולינג'ר ותורת המתנדים לניתוח טכני

מדד בולינג'ר (Bollinger Bands), במאמר זה נבין קצת יותר את עולמות המתנדים לניתוח טכני, ובראשם את מתנד רצועת בולינג'ר.

קרא עוד
שימוש בממוצע נעים לניתוח טכני

מתנד ממוצע נע – מהו ומתי משתמשים

בכתבה הבאה נסביר על מהו ממוצע נע (Moving Avarage), מתי משתמשים במתנד מסוג זה ואיך מייעלים באמצעות שימוש בממוצעים נעים את הניתוח הטכני והמסחר העצמאי בשוק ההון.

קרא עוד
אקסלנס טרייד – בית השקעות המלווה אותך באופן אישי

אקסלנס טרייד: בית ההשקעות שמספק את כל הכלים להשקעה נבונה

הכירו את בית ההשקעות, אקסלנס טרייד – בית ההשקעות היחידי המספק את ארגז הכלים המלא למשקיעים, להשקעה נבונה במסחר.

קרא עוד
פקודת OVER THE COUNTER (OTC)

מהי פקודת OTC וכיצד היא יכולה לעזור לך במסחר בבורסה?

פקודת OTC ("מעבר לדלפק"): מהי פקודת OTC למסחר בבורסה, איך סוחרים בשיטת OTC? איזה מניות נסחרות כך ומה צריך לדעת על המסחר שמעבר לדלפק (OTC)?

קרא עוד
סוחר בבורסה המכיר את החוק לניירות ערך הוא סוחר בטוח יותר

החוק לניירות ערך

משקיע/ה בבורסה? על החוק לניירות ערך שמעת? בעמוד זה נסביר מהו החוק לניירות ערך, מהן העבירות הפליליות הכלולות בו, וממה עליכם להישמר כסוחרים.

קרא עוד
אפליקציה למסחר במניות באייפון מציגה את מדד הדאו גונס

מדד הדאו ג'ונס

מדד הדאו ג'ונס: מיהו מדד הדאו ג'ונס? מהם דרכי ההשקעה בו ומה עוד צריך להכיר על המדד האמריקאי החשוב. 

קרא עוד
סוחר מסתכל בגרף של אגרות חוב להמרה

אג"ח להמרה – המדריך למשקיע

אג”ח להמרה, בדומה לאג"ח רגילה, הינה איגרת חוב הנושאת ריבית והצמדה ומשלמת קופון תקופתי. אך יש גם רובד נוסף אשר גורם לטוויסט בעלילה. להמשך קריאה, היכנסו

קרא עוד
מדד של אגרות חוב ממשלתיות

אג"ח ממשלתיות – המדריך למשקיע

אג"ח ממשלתי: מה זה בכלל אג"ח, מהם סוגי ההשקעה באפיק זה, איך לסחור, לחשב תשואות וכיצד אפשר להרוויח על השקעה באג"ח ממשלתיות? על כך בכתבה הבאה.

קרא עוד
שלטים המדמים בחירה בין הנפקה פרטית לציבורית

הנפקה פרטית או הנפקה ציבורית

הנפקה פרטית והנפקה ציבורית: מה ההבדלים בין שתי סוגי ההנפקות, מתי כדאי לבצע הנפקה פרטית ומתי ציבורית וכמה זמן אורך התהליך? קבלו את המדריך המקיף להנפקות.

קרא עוד
לוגו של מדד הנאסדק

מדד הנאסד"ק – כל מה שצריך לדעת על השקעה בבורסת ההייטק

אז מהי בעצם בורסת הנאסד"ק, אילו חברות נסחרות בה, מהם הביצועים ההיסטוריים שלה וכיצד גם אתם יכולים להפוך אותה לאפיק השקעה מניב? הכל על הנאסד"ק בכתבה הבאה.

קרא עוד
דוח של מניות עם דיבידנד

דיבידנד – כל מה שצריך לדעת

דיבידנד הינו חלק מרווחי החברה אשר מחולקים לבעלי המניות, כאשר חברה מרוויחה. אך הוא אינו מחולק באופן אוטומטי. באילו מקרים מחלקים אותו ומי באמת מרוויח?

קרא עוד
תמונה להמחשת עלייה של שווי עקב בדילול מניות

דילול מניות

דילול מניות זו פעולה במסגרתה מנפיקה חברה מניות נוספות ובכך מורידה את מחיר המניה הבודדת. מדוע שחברות יעשו פעולה כזו וכיצד זה יכול להשפיע עליכם?

קרא עוד
תשקיף חברה עם אמצעי ניתוח ובדיקה

תשקיף חברה

תשקיף מציג את מצבה הפיננסי של החברה, לקוחותיה, השווקים בהם היא פועלת, תוכניותיה ועוד. אילו סוגי תשקיפים יש, מהו מעמדו המשפטי ומה צריך להופיע בו?

קרא עוד
ראשי תיבות באנגלית של מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן הוא אחד המדדים המשמעותיים והחשובים ביותר בכל הקשור לפן הכלכלי של חיינו. מדוע הוא כה חשוב, כיצד משפיע עלינו ועל הבורסה?

קרא עוד
סוחר עצמאי מתלבט לגבי פקודות מסחר דרך הסמארטפון

פקודות מסחר למתקדמים

רוצים לשפר את אסטרטגיית המסחר שלכם? המדריך המקיף שלנו על פקודות מתקדמות בשוק ההון יעזור לכם לנווט בצורה טובה יותר במהלך המסחר. כנסו >>

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.