איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

בחודש מרץ האחרון, בזמן שהבורסות צנחו וחלק מהמשקיעים ברחו תוך הפסד ממשי, היו גם כאלה שזיהו את ההזדמנות להרוויח בשוק יורד. מהי הטכניקה הנכונה לעשות זאת – ואילו סיכונים כדאי להביא בחשבון. 

להרוויח כשהשוק יורד

בחודש מרץ האחרון, בזמן שהבורסות צנחו וחלק מהמשקיעים ברחו תוך הפסד ממשי, היו גם כאלה שזיהו את ההזדמנות להרוויח בשוק יורד. מהי הטכניקה הנכונה לעשות זאת – ואילו סיכונים כדאי להביא בחשבון. 

במרץ 2020, השווקים מסביב לעולם רשמו ירידות שערים חדות. הקורונה החלה להתפשט והגיעה לממדי ענק, מיליוני אנשים מסביב לעולם נכנסו לסגר, מקומות עבודה נעלמו ותעשיות רבות האטו את פעילותן במידה משמעותית, או אף עצרו לחלוטין, כמו הטיסות והתיירות. הפאניקה העולמית אחזה גם במשקיעים, שרבים מהם מיהרו למכור אחזקות גם במחיר הפסד כדי לצאת מהבורסה במהירות, בציפייה לירידות חדות עוד יותר שיגיעו בהמשך. אך האם כולם אכן הפסידו?
דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר כי "לא מעט אנשים ידעו לנצל את ההזדמנות שהגיעה עם המשבר הפתאומי. אותם סוחרים השתמשו בכמה טכניקות להרוויח משוק יורד".

עלייתם של השורטיסטים 

"בחדר המסחר של אקסלנס, ראינו מקרוב את השינוי בהתנהגות הסוחרים, ביחס למשברי עבר. באירועים קודמים מסוג זה, הסוחרים נחלקו תמיד לשתי קבוצות - אחת שנבהלה וברחה מהשוק, בעוד הקבוצה השנייה נאחזה בקביעה ש'מה שיורד חייב גם לעלות'. הסוחרים מהקבוצה השנייה לא שינו את הרכב הנכסים שלהם, ואפילו הגדילו מעט את האחזקות שלהם בבורסה.
לעומת זאת, במשבר הקורונה צצה קבוצה שלישית, של גישה שבעבר היתה ממש בשוליים – סוחרים מתוחכמים שידעו לנצל את הירידות החדות בשווקים ליצירת רווחים. אותם 'שורטיסטים', כפי שהם מכונים, לא צצו פתאום. בעבר הם אמנם היו נדירים יותר, אך במשבר הקורונה הם פרחו – בשל שילוב של כמה נסיבות מהשנים האחרונות".

כדי להתחיל לסחור במערכת המסחר המתקדמת של אקסלנס טרייד, עם מגוון פקודות אוטומטיות וליווי של חדר המסחר, לחצו כאן

"מסחר בשורט כבר לא שמור רק ליחידי סגולה" 

לדברי יריב, אחת הסיבות העיקריות לעליית השורטיסטים היא הפשטות שבמסחר כיום: "אם ניקח את משבר 2008 כדוגמה להשוואה, הרי שאז לקוח פרטי שרצה להרוויח בשוק יורד היה מוגבל מאוד. אותה זכות הייתה שמורה ללקוחות בודדים ומתוחכמים. במהלך השנים, הונפקו אינספור מוצרים עוקבי מדד בחסר, כמו למשל חברת הקרנות 'קסם' מבית אקסלנס וגופים נוספים, כך שבארץ ובעולם ניתן למצוא מאות נכסים עוקבי מדד בחסר ולהרוויח משוק יורד בצורה פשוטה.
"בנוסף, כיום הסוחר הפרטי נהנה מנגישות לטכנולוגיה מתקדמת במיוחד. אם בעבר מסחר בנגזרים היה שמור לאוכלוסייה קטנה מאוד, כיום כמעט כל לקוח יכול לפתוח חשבון באקסלנס ולקבל חשיפה לאותם מוצרים בצורה פשוטה, דרך מערכת מסחר שנמצאת גם על הסמארטפון.
"הדבר השלישי, ואולי החשוב ביותר, הוא המודעות של הסוחרים והעובדה שהם מקפידים ללמוד ולהתעדכן כל העת. אם נשווה למשבר 2008, באותה תקופה המסחר בבורסות העולם באמצעות פלטפורמות מסחר דיגיטליות, מהירות ובעלות מגוון רחב של נכסים התאפשר רק לאותם יחידי סגולה שגם זכו להיחשף לעבודות מחקר וידע מקצועי. עם התפתחות האינטרנט, ואיתו זרם המידע האינסופי, אנו מזהים מגמה הולכת וגוברת של לקוחות שצורכים מידע ולומדים להשתמש בכלים מתוחכמים. שילוב זה, של ידע, טכנולוגיה ומערכות מסחר שמציעות אפשרויות מגוונות, יצר מציאות חדשה עבור הסוחר הפרטי".

אז איך אפשר להרוויח משוק יורד? 

קיימות שתי דרכים עיקריות לעשות זאת. הדרך הפשוטה, כפי שציינו קודם לכן, היא באמצעות רכישה של מוצרי מדד בחסר. באקסלנס, כל לקוח מקבל גישה למוצרים מסוג זה, בין אם בשוק המקומי או בשוק הבינלאומי.
דרך נוספת היא מכירה בחסר באמצעות מינוף. לקוחות אקסלנס המבקשים לעשות זאת אלו נדרשים לחתום על סט מסמכים נוסף ולהפקיד סכום מינימלי כביטחונות בתהליך מהיר ופשוט, ולאחר מכן הם יכולים לבצע פעולות שיאפשרו להם לבצע מכירה בחסר. עם זאת, חשוב להיות מודעים לסיכון הכרוך במכירה בחסר, מאחר שנייר הערך יכול לעלות ללא גבול עליון – כך שההפסד הוא בלתי מוגבל (למידע נוסף על מכירה בחסר, קראו כאן).

אקסלנס טרייד מאפשרת ללקוחותיה לקבל גישה ישירה למוצרים עוקבי מדדים ולמכירה בחסר. לפרטים נוספים
 
תאריך הכתבה: 09.09.2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.