משקיעים במניות? מהן הסכנות שאף אחד לא מספר לנו עליהן?

השקעה במניות יכולה להיות מוצלחת מאוד ורווחית אולם יש לשים לב לסיכונים

ישנן חברות שהגיעו לאחרונה לשווי שוק גבוה ביותר, כדוגמת אפל, שקבעה שווי שוק אגדי של טריליון דולר. בעקבותן, משקיעים מצויים במרדף תמידי אחר החברה הבאה שתעניק להם תשואה חלומית. הנה מה שלא כדאי לשכוח בדרך לשם.

לפעמים נדמה שכולם מספרים לנו כמה טוב להשקיע בבורסה. העיתונים מצביעים על החברות שרושמות תשואות יפות וחוגגים עם אפל שהייתה החברה הציבורית הראשונה שהגיעה החודש (2.8.2018) לשווי שוק של טריליון דולר, כאשר כולם מחפשים עצות השקעה שיעזרו להם לזהות את ה"אפל" הבאה.

אולם להשקעה במניות יש גם צדדים זוהרים פחות, ותשואה יפה בשוק המניות באה עם סיכונים לצידה. בעזרת אקסלנס ברוקראז', ריכזנו עבורכם כמה מהבולטים שבהם – לצד הצעות כיצד להימנע מהם.

מסחר חכם בשוק ההון והימנעות מטעויות

חברות הצמיחה השתלטו על טבלת שווי השוק

בעבר היה נהוג לחשוב שהשקעה בחברה בעלת שווי שוק גבוה היא השקעה בסיכון נמוך, אבל מה שהיה נכון לפני התפתחות סקטור הטכנולוגיה אינו נכון עוד. "לאחר שאת החברות הגדולות והמבוססות כמו פרוקטור אנד גמבל או אקסון מובייל, שהובילו את רשימת בעלות שווי השוק הגבוה ביותר, החליפו חברות טכנולוגיה כמו אפל (שהגיעה לאחרונה לשווי שוק של טריליון דולר), אמזון ואפל, הסיכון עלה", אומר דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים ומסחר באקסלנס ברוקראז'.

הסיבה פשוטה – החברות ששלטו בעבר בבורסות בעולם היו חברות ערך, כלומר, בעלות תזרים קבוע ונכסים מוחשיים, ואילו מרבית חברות הטכנולוגיה הן חברות צמיחה - כלומר, נסחרות במכפילים גבוהים ומקבלות תמחור גבוה לא על בסיס ביצועים נוכחיים, אלא על סמך צמיחה מהירה שצופים להן בעתיד.

"כאשר חברות ערך מפספסת תחזית, זו לרוב מכה קלה בלבד למחיר המניה", אומר יריב, "לעומת זאת, בחברת צמיחה, השינוי בשער המניה יהיה אגרסיבי יותר. כך לדוגמה, פייסבוק פספסה את תחזית האנליסטים והשוק לרבעון השני של 2018, והמשקיעים בה ראו את המניה יורדת בכ-20% ביום אחד – במה שנרשם כהשמדת הערך הגדולה ביותר בהיסטוריה: כ-137 מיליארד דולר אבדו ביום מסחר בודד".

הפתרון: כאשר אתם בוחרים להשקיע במניות פרטניות, יש להביא בחשבון לא רק את שווי השוק של החברה, אלא גם את הסקטור שבו היא פועלת ולבנות תיק השקעה אשר מורכב ממספר סקטורים.

 שינויים מהירים עקב התפתחות טכנולוגית מואצת

חברות טכנולוגיה יכולות לסכן חברות בעלות מוניטין של שנים רבות. כך למשל בסקטור הקמעונאות. אם בעבר, מי שרצה להתחרות בחברה כמו וול-מארט נדרש להקים מיליוני מטרים ריבועים של שטחי מסחר בפיזור רחב, הרי שכיום ניתן לעשות זאת באמצעות אתר מסחר מקוון - גם ללא נקודת מכירה פיזית אחת. כך ניתן להסביר את ההשפעה של אמזון על חברות כמו וול מארט, מייסיז, בסט ביי וקמעונאים רבים אחרים.

הפתרון: שאלו את עצמכם האם החברה בה אתם משקיעים פועלת בתחום שאליו ניתן להיכנס באופן מיידי באמצעות פלטפורמות טכנולוגיות ושיהפכו למתחרות אמיתיות.

 תגובה קיצונית של מערכות מסחר אוטונומיות

מערכות מסחר אוטומטיות פועלות ללא שיקול דעת אנושי. "כך נוצרת תופעה מעניינת – לעתים קרובות השוק מגיב בצורה חריפה ומיידית לידיעה מסוימת, כמו למשל ההחלטה על הברקזיט בבריטניה, או בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב", אומר יריב. "אולם לאחר מכן, במהלך יום העסקים, התגובה "נרגעת" וסטיית התקן יורדת. התגובה האנושית מצמצמת את ירידות השערים הקיצוניות, להן אחראיות גם מערכות המסחר האוטומטיות".

הפתרון: גידור באמצעות נגזרים עשוי להקטין באופן משמעותי את הסיכון לתנודות בשוק כתוצאה מפקודות מסחר אוטומטיות*.

אתם מוזמנים להצטרף למסחר במניות באופן בטוח ונוח, תוך שימוש בתוכנות המסחר המתקדמות ביותר, לכל מידע צרו איתנו קשר

השקעה במניות באמצעות מוצרים פסיביים

בשנים האחרונות, בחרו משקיעים רבים להשקיע באמצעות מוצרים פסיביים – כגון תעודות סל וקרנות מחקות. אולם זה מביא למספר השפעות שליליות על שוק ההון.

ראשית, מניה שנכנסת או יוצאת מהמדד עשויה לזכות בביקושים או להיצעים בהיקף שאינו פרופורציונלי להיקף המסחר הממוצע, וכך שער המניה יורד או עולה בחדות – אך באופן פיקטיבי.

בנוסף, מוצרים פאסיביים חייבים להגיב לאירועים חשובים, כמו גיוס או פדיון משמעותי בתעודה, ולקנות או למכור את ניירות הערך שמרכיבים את המדד, ללא שיקול דעת. כך יכול להיווצר מצב של אפקט דומינו.

הפתרון: היכרות מעמיקה עם תיק ההשקעות האישי עשויה להניב לנו תשואה עודפת, וגם למנוע הפסד. בהשקעה במניות, כדאי להכיר גם את הגורמים החיצוניים הפועלים בשוק - ולא רק את החברה עצמה.

לסיכום, מסחר בשוק ההון הוא עניין בעל פוטנציאל רב לרווח ותשואה, אך גם עם סיכונים שאין לזלזל בהם. כמו תמיד, השקעת מחשבה מרובה בטרם המעשה תצמצם את הסיכון, כאשר כדאי ללמוד לא רק על החברות שבהן מעוניינים להשקיע, אלא להעמיק גם בהיכרות עם הסביבה העסקית כולה.


להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים

 תאריך כתבה: 02.09.2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
* נגזרים הינם נכסים פיננסיים בסיכון מיוחד דהיינו, בעלי סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. המסחר בנגזרים אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר בנגזרים. אין באמור להוות המלצה למסחר בנגזרים ו/או במכשירים פיננסיים אחרים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.