אופציות: איך סוחרים? מהו הרווח והסיכון?

איך מתבצע המסחר באופציות? מהן האופציות הנפוצות והרווחיות ביותר?
כל התשובות לשאלות השכיחות ביותר למסחר באופציות

שאלות ותשובות – מסחר באופציות

האופציה היא חוזה בין שני צדדים, מוכר וקונה. מי שקונה משלם סכום כלשהו למוכר, ומקבל את הזכות לקנות את נכס הבסיס (כמו למשל מדד) בשער ובתאריך עליו הסכימו שני הצדדים. להבדיל מקונה האופציה, למוכר האופציה לא ניתנת הזכות לבחור האם הוא מעוניין לממש את העסקה. כאמור, זכות זו ניתנת לקונה בלבד. נכס הבסיס יכול להיות מניה, מט"ח, אג"ח או מדד שלם - לדוגמה, אופציית מעו"ף היא אופציה על מדד ת"א 35.

רבים סבורים שהמסחר באופציות מתאים רק לספקולנטים, כלומר מהמרים, אך למעשה, המסחר באופציות מתאים לכל מי שרוצה לגדר את הסיכונים שבהשקעתו, כלומר, לכל מי שמשקיע בשוק ההון במידה כלשהי של סיכון. בנוסף לגידור סיכונים וצמצום הפסדים, הן יכולות גם לסייע להגדלת התשואה של תיק ההשקעות

את האופציות ניתן לקנות או למכור באמצעות הבורסה. קיימים גם כתבי אופציות, אותם מנפיקות החברות הנסחרות בבורסה, על ניירות הערך שלהן

קיימים סוגים רבים של אופציות, כאשר Put  ו-Call הן המרכזיות. באופציית Call (רכש), כותב האופציה (כלומר המוכר), נותן לרוכש האופציה את האפשרות לקנות נייר ערך במחיר מסוים, בתאריך שהצדדים קובעים מראש (או עד לתאריך זה). באופציית Put (מכר), כותב האופציה נותן לרוכש את האפשרות למכור לו את נייר הערך.

קיימים סוגים שונים של אופציות, אך השכיחות ביותר הן האמריקאיות והאירופאיות. האירופאיות הן האופציות המוכרות בבורסה בתל אביב בהן תאריך המימוש הנו קבוע מראש וניתן לשינוי רק על ידי הבורסה עצמה. 
להבדיל, אופציות אמריקאיות מאפשרות לרוכש לממש בכל רגע נתון והוא אינו מחויב להמתין למועד שנקבע מראש.

אפשרויות הסליקה השכיחות ביותר הן סליקה כספית או סליקה פיזית. סליקה כספית משמעותה שמחזיק האופציה יקבל סכום כסף שמייצג את ההפרש בין מחיר המימוש הנקוב באופציה לבין שער נכס הבסיס במועד הפקיעה. בסליקה פיזית מחזיק האופציה יקנה או ימכור את נכס הבסיס במחיר הנקוב.

ישנם שני שימושים עיקריים: גידור וספקולציה. השימוש באסטרטגיות גידור – שהוא המקור לשימוש באופציות – מיועד להקטנת הסיכון וסטיית התקן בהחזקת נכס הבסיס. האסטרטגיות השכיחות לגידור הן Cover Call, Protective Put וקניית / מכירת חוזה.
שימוש למטרת ספקולציה הוא למטרות רווח בלבד ולא בהכרח קשור להחזקה בנכס בסיס מסוים. אסטרטגיות שכיחות לספקולציה: מכירת / קניית אוכף, מכירה / קנייה של מרווחי יחס או קניית כיוון Naked.

חוזה עתידי הוא מכשיר פיננסי הנסחר בבורסה אשר מייצג נכס בסיס. נכס זה יכול להיות מדד, מטבע או סחורה. החוזה בדרך כלל ייסחר במכפיל (מינוף) כאשר מכפיל זה מייצג את מספר יחידות נכס הבסיס. בחוזה עתידי, להבדיל מאופציות, שני הצדדים מחויבים לביצוע העסקה.
בחוזה עתידי הסליקה היא יומית (Mark to Market) ולרוב החוזה ייסחר גם מחוץ לשעות המסחר המקובלות.

אופציות מעו"ף הן אופציות אירופאיות על מדד ת"א 35 הכולל את 35 החברות הגדולות בבורסה.

האופציה היא למעשה השקעה ממונפת – מה שמגדיל את הסיכון הטמון בה. לרוב, היא יורדת בשיעור גבוה יותר מנכס הבסיס שלה, וגם עולה בשיעור גדול יותר.

רווחים מהשקעה בבורסות נחשבים רווח הון – שעליו מוטל מס של 25%. 

להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
נגזרים, לרבות אופציות, הינם בינארי ונכסים פיננסיים בסיכון מיוחד דהיינו, בעלי סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. המסחר בנגזרים אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר בנגזרים. אין באמור להוות המלצה למסחר בנגזרים ו/או במכשירים פיננסיים אחרים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.