מהן אופציות – ומהם יתרונות המסחר בהן

נגזרים עלולים להיראות לחלק מהסוחרים מורכבים, אבל המאמץ ללמוד ולהבין אותם ישתלם עשוי להשתלם לכם – בהגדלת פוטנציאל הרווח של תיק ההשקעות והקטנת התנודתיות

אחד מהכלים להשקעה בשוק ההון הוא אופציות – מכשיר פיננסי מסוג "נגזרים". נגזר הוא מכשיר פיננסי הצמוד לנכס בסיס כלשהו, כמו מניה, איגרת חוב או מדד כלשהו.
אופציה היא למעשה חוזה, שבו קונה האופציה משלם למוכר האופציה עבור הזכות לקנות או למכור את נכס הבסיס, במחיר ובתאריך שנקבעו מראש. לדוגמה, מי שרוכש אופציית מעו"ף, יכול לקנות את מדד ת"א 35 מהמוכר במועד ובמחיר שנקבע מראש.


לא מעט משקיעים עדיין סבורים שמסחר באופציות הוא הימור. למרות שמדובר במכשיר מסוכן שיכול להביא להפסד בלתי מוגבל בפועל, האופציות הן כלי שימושי גם בעבור מי שרוצה לגדר סיכוני השקעה בשוק ההון - הן יכולות לסייע בהקטנת ההפסדים, או בהגדלת התשואה.

 

אופציות


הצטרפו למסחר בשוק ההון עם אקסלנס טרייד ותתחילו ליהנות באופן מידי ממערכת המסחר המתקדמת ומחדר מסחר מקצועי הזמין בשעות המסחר

 

על Put ו-Call


סוגי האופציות הידועים ביותר הם Call (רכש), שבה המוכר מעניק לרוכש את הזכות לקנות את נכס הבסיס במחיר ובתאריך מוסכמים, ו-Put (מכר), שבה מי שמוכר את האופציה, נותן לרוכש את הזכות למכור לו את נכס הבסיס במחיר ובתאריך מוסכמים.
קניית אופציה מסוג Call מתאימה למשקיעים הסבורים כי שער נכס הבסיס צפוי לעלות, ומאפשרת להם לקבע את מחיר נכס הבסיס שבו הם מתעניינים לתאריך שנקבע מראש, זאת גם אם שער נכס הבסיס יהיה גבוה ממחיר המימוש (סטרייק) של האופציה. קניית אופציית Put מתאימה בסיטואציה ההפוכה – כאשר אנחנו מצפים לירידות בשער נכס הבסיס, ורוצים אפשרות למכור את נכס הבסיס שלנו בשער ידוע בתאריך שנקבע מראש, גם אם שער נכס הבסיס ירד מעבר למחיר המימוש (סטרייק) של האופציה.
על שתי אופציות בסיסיות אלו ניתן לבנות גם אסטרטגיות מתוחכמות יותר המתאימות למצבי שוק שונים – כמו אסטרטגיית מכירת אוכף, המותאמת לשוק יציב, או אסטרטגיית Cover call, המתאימה למצב שבו אנו צופים עלייה מינורית במחירו של נכס הבסיס אך חוששים מירידה במחירו.
מערכות המסחר המתקדמות המוצעות כיום, כמו למשל מערכות שניתן לעשות שימוש בהם באקסלנס, מאפשרות למשקיעים לעשות שימוש חכם באופציות, ואף להגדיר מראש פקודות שונות שיוצאו לפועל בהינתן תרחישים שונים.

 

החשיבות של השירות


דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים ומסחר באקסלנס ברוקראז' מציין כי המסחר באופציות דורש מעטפת שירותים נרחבת יותר מזו של המסחר במניות. "לכן, כדאי לכל משקיע באופציות לוודא כי מולו פועל חדר מסחר מקצועי וזמין. האופציות הן תחום מסחר תנודתי מאוד, המצריך אשראי וחדר מסחר זמין מאפשר להתמודד עם כך ביעילות ובמהירות רבות יותר".
"טיפול מהיר בבקשות הלקוח ברגע האמת, יכול לעשות את ההבדל בין רווח להפסד", אומר יריב. "יתרון נוסף של חדר המסחר הוא טיפול בחריגות אשראי שנגרמות מהמסחר באופציות בזמן אמת – במקום להקפיא את חשבון הלקוח, ולגרום לו לפספס הזדמנויות רווח". בשורה התחתונה, במסחר בנגזרים כדאי לבחון היטב את השירות של בית ההשקעות דרכו אתם סוחרים, החל מהזמינות בשעות המסחר ועד האפשרות לקבלת אשראי במידת הצורך.

 

לסיכום – חמישה דברים חשובים על אופציות:


1. אופציות הן מכשיר פיננסי*– קנייה או מכירה של נכס בסיס (כמו מניה או אג"ח), בתנאים מוסכמים בין המוכר לקונה.
2. באופציה מסוג Call, הרוכש משלם על האפשרות לקנות מהמוכר את נכס הבסיס במחיר ובתאריך מוסכמים.
3. באופציה מסוג Put (מכר), בעל האופציה יכול למכור בעתיד נייר ערך במחיר ידוע מראש. מוכר האופציה מאפשר לקונה למכור לו את נכס הבסיס.
4. קיימות אסטרטגיות מתוחכמות למסחר באופציות, כמו מכירת אוכף או Cover Call, כאשר כל אחת מהן מתאימה לתנאי שוק אחרים וכן להערכות המשקיע לגבי כיוון השוק.
5. מערכת מסחר מתקדמת יכולה לסייע למשקיע ליישם אסטרטגיות מתוחכמות אלה, הודות לפקודות מתוחכמות, ובסיוע חדר מסחר מקצועי וזמין.

הצטרפו למסחר בשוק ההון עם אקסלנס טרייד ותתחילו ליהנות באופן מידי ממערכת המסחר המתקדמת ומחדר מסחר מקצועי הזמין בשעות המסחר

  תאריך הכתבה: מרץ 2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
* נגזרים, לרבות אופציות, חוזים עתידיים וכו' הינם נכסים פיננסיים בסיכון מיוחד דהיינו, בעלי סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. המסחר בנגזרים אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר בנגזרים. אין באמור להוות המלצה למסחר בנגזרים ו/או במכשירים פיננסיים אחרים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.

לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.